Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

D.Moore

Stejně jako oběma předchozím Hobitům dávám i závěru trilogie čtyři slušné hvězdičky a pátou si schovávám pro rozšířenou verzi. Opět se mi totiž zdá, že toho ve filmu nemálo chybí, řada scén ještě "něco" potřebuje. Každopádně i tak zábava velká, poctivě a s očividnou láskou natočená. Ano, Šmakův konec nemusel přijít tak brzy, Legolas nemusel mít tolik prostoru, úžasný Billy Connolly coby Železná Noha ho zase mohl dostat více... A tak dále, a tak dále. Jenže když dvě a půl hodiny filmu utečou jako hodina a půl, to, nač se dívám, mi na rozdíl od řady diváků v sále nepřipadá směšné, konec mě dojme a po návratu domů mám chuť si okamžitě pustit všech pět středozemských filmů, abych se ještě nemusel vrátit do reality... To je přece skvělé, ne?___P.S. Rozšířená verze mě nezklamala. Díky tomu, že přibylo hodně nápaditých a vtipných bitevních momentů (jízda vozem, Bifurova sekera a mnoho dalších), je film teď ještě zábavnější, drobnosti typu Gandalfovy nové hole si nejde nezamilovat, Alfridův definitivní konec musí rozesmát snad úplně každého... A k tomu krásné tiché scény jako Bilbo a Bofur na hradbách nebo pohřeb a korunovace. Pátá hvězdička je tam. ()

MM_Ramone

Drak je mŕtvy. Trpaslíci oslobodili Erebor. Ich výprava dosiahla svoj cieľ. Lenže Osamelá hora plná zlata a pokladov láka i ďalšie etniká Stredozeme. Na jej úpätí sa začínajú formovať tisícové armády. Lesní elfovia, ľudia z Jazerného mesta, trpaslíci zo Železných hôr a hordy zúrivých skřetov. Thorin a jeho družina sa opevnila v ich oslobodenom kráľovstve. Schyľuje sa ku veľkému konfliktu. Začína sa vojna. Skôr ako sa skončí Bilbova cesta tam a zasa späť musí byť vybojovaná "Bitva piatich armád". ***** ()

Dan9K

Bylo mi jasné, že to takhle dopadne už po absolvování jedničky, takže jsem na dosledování moc nespěchal. Jedna velká, nudná, předvídatelná a bezkrevní bitva. Nic víc tady není. Ok, nikdo nic jiného asi nečekal, ale pokud mám tenhle film brát, jako každý jiný, je to k smíchu. Absolutní dějová prázdnota (hele, drak umřel, jdem válčit o jeho zlato, válčíme a pak prostě přestanem a jdem domů). Jediné linky, které něco řeší, jsou ty, které nemají v Hobitovi co dělat. Trapnost celé trilogie zde dosáhla vrcholu. Nic se nezměnilo k lepšímu. Ten film není schopen přenést žádné emoce, protože je to jen mlácení prázdné slámy a přehlídka ošklivých digitálních efektů. Totální umělotina. Celé to působí spíš jak nějaká bitevní rekonstrukce, kde je všechno jen jako a do toho jsou všechny kladné postavy superhrdiny a všechy záporné postavy, s výjimkou dvou, naprostými břídily. Vždyť bojovat proti přesile je tak snadné! A když už to opravdu nejde, někdo jistě přispěchá na poslední chvíli na pomoc. A když už se přesto umře, bude spousta času na to dotyčného docenit a deset minut plakat. A do toho hraje naprosto nulová hudba Howarda Shora, kdy člověk zpozorní jen v momentech, kdy se velmi nepovedeně převede do diegetické roviny a na konci, když se ozvou tóny z LOTRa. Howarde, to jsi opravdu tak vyčpěl, nebo ti nic nedovolili? :-( ()

kulyk

Tak se nám pan Honit Půlpytlík zase docoural dom, aby pokračoval ve svém životě ortodoxního panice. Vše je, jak má být. Legoland vynalezl pro Středozem tetris, na hlavičku pošukaný Pavéza prozřel v tu správnou chvíli, tedy jej ještě zvládneme milovat, než se nechá píchnout jako definitivní amatér a ten retard v ušance se opět dokázal přisrat do děje i se svými kouzelnými hlodavci, neboť chtěl udělat slečně Jezinkové radost. Poslední díl byl vskutku epický, přesto nemohu než zopakovat, že dělit ucelený příběh do tří přetažených částí, nadále jej pak drobit řadou autorem nezamýšlených odboček, jako je zmatek v sexuálních deviacích jakési elfice či absolutně zbytečné blbnutí prstenáčů na temném hrádku, nebyl nejlepší nápad. Ale, ať nežeru, tentokrát za čtyři, z radosti, že to už máme za sebou a Džeksn nedokázal storku proložit ještě větším množstvím chujovin. Btw. - všimli jste si mravního ponaučení, že? Peníze jsou zlé. Okamžitě mi je odevzdejte, než sežerou vaše duše! Ať je z vás nemusím mámit na tři roky rozpliznutou pytlíkovinou. ()

Spooner

Finále, jak se patří. Peter Jackson se konečně vykašlal na zbytečné vykecávání a přepálenou stopáž a naservíroval nám akční řežbu, která hobití trilogii dosud chyběla. Téměř hodinové bitvě se totiž nedá prakticky nic vytknout a poslední "komornější" bitva na hoře už byla jen sympaticky drsnou třešničkou na dortu. Příběhové se ovšem opravdu jedná jen o zakončení příběhu, který nás ale většinu času vlastně ani tolik nezajímal a jehož finále přišlo minimálně o jeden díl později. Na osudech charakterů vám proto, na rozdíl od Pána prstenů, vlastně moc nezáleží. Rozdíl oproti Lotrovské trilogii je zkrátka stále značný. Jackson má ale naštěstí řemeslo stále v malíku a to správné nadšení a nápady mu stále nechybí. Tempo je tak naštěstí zběsilé a divák se nenudí ani na chvíli Jen už se k Bilbovi nebude zkrátka nikdo vracet s takovým nadšením, jako k Frodovi a spol. ()

MMR

Co se na tomto lidem líbí, zůstane u mě navěky nepochopeno. Asi takto bych shrnul veškeré téma hobita a jemu podobných. Každopádně tento díl lepší než minulý. Štěstí, že je to "jen" trilogie. Další díly bych asi nesnesl. ()

Wacoslav1

Na svoji obranu musím říct, že nejsem žádnej hejtr fantasy, ale musí mě to chytnout obsahem a zpracováním a to se Hobitovi nikdy nepovedlo. Já jenom doufám, že už si Jackson nahrabal dost a mohl by teď udělat i něco co by se líbilo Wacoslavovi1, ale to je asi pouze zbožné přání. Spíš se dočkáme další epic trilogie kdy nás pán vocasů vezme na další očekávanou cestu během ní zboříme dvě věže, projdem přes drakovu srací houšť a na závěr se dočkáme návratu čuráka v bitvě pěti poštěváků. Ehm co to melu... No tak už snad radši nic.35% ()

gogo76

Musím priznať veľké sklamanie, hoci nerád. Úvodným Hobitom som bol nadšený, druhý diel trochu povolil a osud chcel, aby mi až po záverečnej časti došlo to, čo iní vedeli už dávno predtým. A to, že tak tenká kniha naozaj nepotrebuje 3 trojhodinové filmy. Rozmýšľal som nad štvrtou hviezdou z ľútosti, ale koho chcem klamať, sám seba? Priznávam, že ma párkrát oblial pocit trápnosti, čo sa mi v tejto sérii nestalo. Celá "Bitva piatich armád" diváka názvom naozaj neklame, bitku naozaj dostanete, ale kto sa má na to dookola pozerať vyše 2 hodín? Záver Hobitej trilógie prakticky nemá žiadny dej. Všetky postavy sú smiešnym komparzom a jediná postava, ktorá počas tejto série prešla nejakým vývojom je Thorin. Celý film je jednou nekonečnou akciou, prehliadkou trikov a všemožných postáv, ktoré filmom iba preletia. Po pár minútach to začína byť jednotvárne a v duchu som ďakoval vždy, keď akcia na chvíľu povolila a zaznie zopár dialógov, ako napr. ten Thorinov, kde mu hlas splýva s hlasom draka. Zabite ma, ale ja som nenašiel jedinú scénu, ktorá by ma chytila za srdce. Hudba je iba bežným remeslom, ktorá splnila účel, žiaden chytľavý motív nečakajte. Legolas? Absolútne zbytočná postava. Gandalf? Áá..., na chvíľu sa ukázal. A tak je to tu so všetkým. Trpaslíci na čele s Thorinom? Koľko bolo tých malých hajzlíkov ? Desať? Oni otočili vývoj bitvy proti takým hovädám ako je Azog?? Úvodný Hobit by som nechal tak ako je, ale 2. a 3. diel by som zostrihal a urobil z neho jeden film. Keď zoberiem do úvahy ako som sa tešil na koniec série a vydanie blueray diskov s predĺženými verziami...Teraz by som z filmov ešte strihal, na rozšírené verzie nemám chuť a blueray disky som sa rozhodol nekúpiť. Jackson, pekne si to na záver posral...60%. ()

Davies182

UPDATE: Já to řikal. R-kovou (!!) prodlouženou verzi miluju, už jsem ji viděl třikrát a zdaleka nekončím. Že já blbec do toho kina fakt musel a nepočkal jsem si raději na prodlouženou verzi, jak jsem machroval, že s třetí částí udělám. Obsáhlejší komentář si tedy šetřím až do zhlédnutí avizovaného režisérského sestřihu, ke kinoverzi bych zatím letmo podotknul následující: ošmelená BPA je uspávací digitální řezničinou bez emocí, která sice zabaví jako samostatná blockbusterová fantasy, v rámci Středozemě jde ale o ubíjející natahovanou kaši. Dlouho jsem v kině neviděl nic tak prasácky sestříhaného (bitva a následky celkově, hlavně ale orlové, Medděd a návrat do Hobitína). Už se moc těším, jak si v listopadu několikanásobně spravím chuť a plácnu sem zase (doufám) pět hvězd. ()

pepo

Sklamanie. Tajne som dúfal, že záverečný diel spätne zdvihne kvalitu predošlých dielov ( rovnako ako sa to podarilo Lucasovi s prequelmi SW) a celá tá uťahanosť trilógie dostane zmysel. Bohužiaľ nestalo sa. Trojka je síce najlepšia ale na druhej strane na nej najviac vidieť to naťahovacie zúfalstvo pretože kvalitatívna záchrana v poslednej chvíli neprišla. Aj napriek tomu je to špičkový zástupca žánru ( rovnako ako predchádzajúce 2 diely), som rád že som to videl , že celá trilógia vznikla ( aj keď 2 film by boli ideálne - to bez debaty) a že sme sa mohli ešte raz vrátiť do stredozeme.Predchádzajúce diely u mňa padli na 7/10 tomuto dávam 8/10, A jedna rada Jacksonovi. Nabudúce treba otvoriť viac srdiečko, než peňaženku. P.S. odkaz pre haterov. pozrite si ešte raz konkurečné projekty ( Narnia, Golden Compas atď) a možno Hobita doceníte:) ()

Tom_Lachtan

Toho Bohdá nebude, aby lid Durinův z boje utíkal! I když jeho králi povážlivě šplouchá a hrabe na maják zároveň a Peter Jackson to na mnoha místech přehání s přemírou vkusu-prostého cgi (smrt tobě, legolasí potěre), dokonce ani fakt, že Šmačičáčí začátek měl bezpodmínečně patřit k dílu druhému není věc hodná pamětihodných odsouzení... Ono je to totiž prostě pořád kurevsky skvělé... Tam kde mají své místo jednotlivé osudy fungují emoce (a to i tam, kde si PJ trpaslicko-elfí románek z prstu vycucal), tam, kde je Bílá rada zas vládne silný závan věcí budoucích, které jsme před deseti lety v Pánu prstenů viděli. ZATÍM to ještě není plnohodnotnou předmluvou pro příběh Společenstva v boji proti temnému zlu, ovšem jsem si zcela jist, že to stejně jako u předchozích dílů napraví režiserský sestřih, který udělá z ´pouhého´ výtečného fantasy rovnoprávnou součást filmové Středozemě.PS: druhá projekce 3D, to působí dosti zbytečně a nevyužitě. ()

Xmilden

Škoda že až asi 45 minut před koncem Jackson pochopil co vlastně divák celou dobu chce vidět. Nezajímají nás digitální pičovinky, jakmile se to začne mydlit jeden na jednoho má to větší sílu a vygradování než mnohdy Pán Prstenů. Škoda že Jacksonovi opět trošku "ujel" Legolas. Ale já už bych to Péťovi snad i odpustil. Přecejen nám pořád dal notnou dávku dobrodružství a já silně přemýšlím nad tím že si stáhnu prodloužené verze obou předchozích částí a jako nášup si dám ještě celou trilogii LotR. 80% PS: Vyčítejte Jacksonovi cokoliv, ale ON Středozem opravdu MILUJE! https://www.youtube.com/watch?v=q8ir8rVl2Z4 ()

Arbiter

(spoilery) Bottoms up! Je to za náma. Třetí díl vnímám jako nejlepší z trilogie - a nejrozporuplnější. ___ Vsadil jsem se s mnoha lidmi, že to v druhém díle Jackson s láskou trpaslíka a elfky myslí jen tak jako symbolicky. Snad se neozvou s nárokem na výhru všichni. Nevadí mi, že se do sebe zakoukali. Nesedí mi ale ono pubertální vzplanutí, které za jejich láskou stojí. Ne k stovky let staré elfce. Elfům trvá, než se zamilují. Kili by se musel sakra nachodit Temným hvozdem a rozjímat o svitu hvězd, než by takovou slečnu dostal do kolen. ___ Víc mě mrzí jiná rozhodnutí, která nepasují do Tolkienova lore. Myslím, že Sauron neměl být v Dol Gulduru takto explicitně odhalen. Sauron byl zlo tušené, nikoliv odhalené všem členům Rady. Zamrzí také odhalení Galadrielina prstenu moci a jeho použití. Jak neřeším invenční nakládání s materiálem v rámci filmu, takové věci by myslím měly být dodržovány. Mimochodem se u této scény opět ukazuje až dětsky doslovné a přímočaré přemýšlení Jacksona. ___ Kdyby Legolas v nějakém díle neudělal aspoň jednu superhrdinskou totální kravinu, asi se budu cítit nepříjemně. ___ Bitvy byly vizuálně úžasné. Hltal jsem každý akční záběr. Trpasličí šiky, souboj se stínovou devítkou, elfí sparťanské jednotky SS... (elfí vsuvka: Proč byli tak synchronizovaní, když v okamžiku střetu vedli souboj individualisticky? A proč přeskočili trpasličí hradbu v okamžiku, kdy ta měla potenciál rozmasakrovat první voj skřetů pouhou setrvačností jejich běhu? A proč byli skřeti lépe organizovaní?). ___ Velkou roli v požitku z bitev myslím hrálo HFR 3D. Jako bych měl mnohem více času si každý záběr a scénu pořádně prohlédnout. I hbitý střih a rychlé přejezdy "trvaly déle". Dolby Atmos jsem ocenil snad jen při scénách se Šmakem, stálo to však za to. ___ Moc se těším na prodlouženou verzi, protože jsem vnímal na mnoha místech velkou zkratkovitost. Děje nebyly často dovysvětleny (cesta Legolase a Tauriel k pevnosti, Thranduilovy schýzy, konec bitvy Pěti armád, Bilbův návrat do kraje a tak dále). Najednou je v poměrně rozvleklé trilogii málo místa na vyprávění, což je škoda. ___ Vadí mi také, jak moc někdy Jackson rezignoval na logiku, kdy tisíce těžce obrněných skřetů padá jako hrušky pod návalem desítek v hadry oděných rybářů, kdy se z ničeho nic objeví ve vchodu do Ereboru zvon, který zničí provizorní hradbu, kdy Bilbo hodí kamenem a skřet odletí metr vzad mrtev, kdy hlásná trouba, která dominovala oslavám nad městem Dol, bez prostředků ke změně tónů slouží k odehrání celé písně, a tak dále. ___ To jsou ale věci, kterým se jenom směju a celkový dojem příliš nezkazí. To už mě víc štvou Orli, kteří absolutně degradují lidské oběti tím, jak vždy přiletí pozdě a všechno vyřeší levým pařátem. ___ Nemyslím si, že by tři díly byly ve výsledku zbytečné. V Jacksonem zkonstruovaných částech mi ale vadí slabá nápaditost, neustálé vyvařování stále stejního a tupá přímočarost, kdy povrchně kopíruje silné motivy a mechanismy z Pána prstenů (zasažení Černým šípem, Galadriel pod vlivem moci (nějakého) prstenu, atp.). Pán prstenů byl pro mě zkrátka ve všech ohledech lepší.Vizuálem, uvěřitelnou dynamika dění, dialogy i menším důraz na zážitkovou zábavovost výpravy. Nic to ale nemění na faktu, že jsem si Středozem v Jacksonově sextalogii celkově moc užil a doufám ve speciální edici prodloužených verzí, které drobnými úpravami ve střihu utvoří plynulý a bezchybně navazující jeden film. () (méně) (více)

-bad-mad-wolf-

Závěrečný díl Hobita a na dlouhou dobu patrně poslední film ze Středozemě má spoustu NEJ. Je z celé trilogie nejakčnější. Je nejepičtější. Je v něm nejlepší akční sekvence a nejsilnější emocionální moment. Přesto je nejhorší... Nevzpomínám si, že by mě v jakékoliv dřívější Jacksonově tolkienovce tolik rozčiloval průběh všeho dění. Dobrým příkladem je samotná titulní bitva, která začne, probíhá (vesměs kdesi v pozadí) a skončí, aniž by bylo jasné, co se vlastně odehrálo a proč musí finále zase hasit obrovští orli, o jejichž původu a významu se za celých šest tříhodinových filmů (!!!) prakticky nikdo nezmínil. Celé armády se pořád někam přesouvají a často mění své strategické postavení, aniž bychom viděli, jak k tomu došlo; stejně tak některé z postav v průběhu děje jednoduše zmizí a už se neobjeví (nebo ostrouhají v několikavteřinovém cameu jako chudák Medděd). Ač jsem u hobitích filmů dosud kritizoval stopáž a neskromné komerční choutky tvůrců, tady mám paradoxní pocit, že někdo stříhal více, než bylo zdrávo. Druhá věc - polovina diváků se v kině často uchechtávala na místech, kde se rozhodně nikdo uchechtávat neměl. První spouští neplánované zábavy bylo opětovné a zhola zbytečné kejklíření vetřelce Legolase, druhou obstarala Tauriel, jejíž pohnutky nejsou nikterak věrohodné a zatrpkle se smějete pokaždé, když ona pláče. Nic na tom nemění ani fakt, že Evangeline Lilly obstojně hraje. Zcela oprávněné se mi bohužel jevily výbuchy smíchu u dojemných scén, což je zásadní problém - patosu je ve filmu hrozně moc, přičemž trapný není asi třikrát a pouze jednou dokáže být opravdu silný. Strašlivé byly veškeré promluvy trojúhelníku Thranduil-Legolas-Tauriel; o něco méně strašlivá byla epizodka s hrdiny z Pána prstenů, kteří se přišli poprat se Sauronem a vyřknout několik převelice okázalých předzvěstí. Nechtěně směšných elementů je jednoduše přespříliš. Pozitiva: Thorin dostupuje vrcholu svojí proměny, aniž by tato ztrácela na působivosti či konzistenci s předchozími filmy; totéž platí pro Bilba a vztah obou zmíněných. Akce je většinou dost dobrá, jelikož tvůrci nespoléhali na pouhé snímání obřích zástupů digitálních postav, ale dokáží občas lahodit oku krásnou vizuální momentkou nebo vtipným/působivým choreografickým nápadem (elf na obřím jelenovi, běžícím po dlouhém a úzkém mostě, kdy všichni nepohodlní končí na mohutném paroží; Bardův památný útěk z vězení, k němuž potřebujete jedno lano, jeden člun a jednoho starostu). Svou práci odvádí také humor, kterého není málo a nejednou jsem měl pocit, že tvůrci neskrývaně rýpou do vlastních řad. Vrcholem filmu je jednoznačně fenomenální souboj Thorina s Azogem - tady jsem konečně měl pocit, že se dívám na něco monumentálního. Tak tedy zatím sbohem, filmová Středozemě... Edit 12. 3. 2016 - prodloužená verze přináší nášup parádně ulítlých bitek a doplňujících detailů + zmírňuje několik nedostatků - díky dík! ()

darkrobyk

Kupodivu nejlepší část celé trilogie, kdy váhám mezi 3* a 4*. Po děsivě odporné druhé části jsem příjemně překvapen. Samozřejmě odhlédnu od knižní předlohy, s kterou má celá trilogie společného opravdu málo. Tahle část konečně funguje i samostatně (a konec Šmaka mohl zůstat ve druhé části). Pravda, ledacos se dá vytknout - triková stránka je průměrná, doslova podprůměrné je digitální zlato, balvany drolícího se mostu během boje i leckterý skřet. Naopak krajina opět nezklamala! Odpustil bych si i Thorinův dlouhý, ba doslova nekonečný, tupý výraz, kdy se mu hlavou honí, co kdo řekl.... Srdceryvné scény v závěru, jako šité na ždímání kapesníků, si mohl Jackson odpustit. Umělé natahování filmu rozhodně neprospělo. Samostatnou velikou hvězdu dávám postavě, která si mě absolutně získala - Thranduil, jelikož Lee Pace ho nehraje, on jím je. Škoda, že boje byly naprosto bezkrevné (bych chtěl vidět, jak někomu uletí hlava bez jediné kapky krve), ale chápu, že šlo o úlitbu cenzuře. Viděno zaplaťbůh v originále s titulky. ()

Hrabka

Co k tomu mám asi tak říct... Určitě se jedná o zklamání a nejslabší díl trilogie. Předchozí díly byly docela dobře poskládány dohromady a tvořily obstojný celek s chytlavými momenty. To tady docela postrádám, přišlo mi to takový neucelený a divně namíchaný, že divák z toho nemohl mít úplně nejlepší požitek a hlavně, že tam bylo málo zapamatovatelných momentů. Byla tam jedna velká bitva 4 armád (ne tak dobře zvládnutá), král se nám podivně rychle zcvoknul, opět nechutně trapný komický scény a dál? Na čtyři hvězdy to ještě dá, zas nějaký velký provar to nebyl, ale asi nejen já jsem čekal, že ukončení trilogie bude lepší. UPDATE 2018: I po druhém zhlédnutí si u mě tento závěrečný díl nijak nepolepšil. Jednoznačně nejslabší z trilogie a opravdu je velká škoda, že nám tvůrci nenaservírovali něco o poznání poutavějšího. 75% ()

juta

Závěrečný díl měl těžkou úlohu, kterou naštěstí splnil. Splnil to, že konečná bitva byla opravdu dobrá, na kterou se dobře dívalo a že se na závěr spojily příběhy o Hobitovi a Pánu prstenů. Špatná trilogie to rozhodně není, já přeci jen budu mít blíže k Frodovi a jeho dobrodružství. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin