Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Fiftis

U mňa najväčší problém tretieho Hobitka - emócie. Je ich tu pramálo a keď je film menej epický než ostatné, ťažšie si ho vychutnáte. Črtajú sa dobré scény elfsko-trpaslíčej romance s Tauriel a funguje to. Ale práve Evangeline Lilly by som si dal viac. Skvelí herci, citlivý hudobný motív, osudovosť - ale je ich málinko. Navyše keď je toto finále cesty, čakáte väčšie rozlúčky, vzletné dialógy, čosi pamätné. Bilbo nedostane zo seba celú vetu. Prekvapivo zohráva menšiu rolu v dianí ako v prvých dvoch filmoch, čo je škoda. Ustúpil veľkej bojovej vrave. Fanúšikovia budú očakávať aj prepojenie na prsteňovú trilógiu kvôli sľubu o definujúcej kapitole a dostanú krátky epilóg a pár odkazov. Peter Jackson pôvodný plán o prepájaní kníh očividne zavrhol, čo je škoda. Na definujúcu kapitolu prináša tretí Hobit málo. Ako samostatný film i v kontexte série. Čakáte niečo nevidené, zásadné, ale zhŕňa fungujúce veci ešte raz, veľa postáv, dianie v rôznych kútoch, profesionálne natočenú bitku, dobrú hudbu. Nič nové. Isteže je to film, ktorý musíte vidieť na veľkom plátne, tam vynikne. No od finálnej kapitoly som čakal viac. ()

DJ_bart

Asi největší přešlap Jacksonovy kariéry, který však primárně splňuje žánrový proporce dojemné rozlučky se Středozemí. Petřík se pokoušel vydojit až příliš.... ()

Shakers

„Will You Follow Me, One Last Time“. Hobit bol od začiatku problematický, neboli prachy, nastali problémy s právami, odchod režiséra, operácia Jacksona, rozdelenie filmu na tri diely. Môžme sa tu dohadovať, ako by vyzeral Hobit, keby Jackson bol od začiatku za kormidlom a nemusel skočiť takmer bez prípravy do tohto mega projektu. Alebo ako by vyzeral film, keby to točil Guillermo del Toro, ktorý po roku a pol odišiel. Pána Prsteňov si Jackson pripravoval dva a pol roka, Hobita iba päť mesiacov a s toho jeden celý mesiac skončil v nemocnici. Veľa vecí sa robilo za chodu (dizajn Smauga, vizuálne a zvukové efekty sa dokončovali iba pár hodín pred premiérov). No nechám hovoriť samotného režiséra: „Protože Guillermo del Toro musel odejít a já jsem naskočil a převzal to, nenatočili jsme hodiny o rok a půl zpět a nedali mi rok a půl příprav na návrh filmu, což bylo něco jiného než to, co dělal on. Bylo to nemožné a v důsledku toho, že to bylo nemožné, jsem prostě začal natáčet film s tím, že většina z něj nebyla vůbec připravená. Přijdete na plac máte tam tyhle masivně komplikované scény, žádné storyboardy a vymýšlíte to tam pak na místě. Většinu Hobita jsem strávil s pocitem, že nejsem nad věcí. Ani z hlediska scénáře jsme s Fran Walshovou a Philippou Boyensovou neměli všechny scénáře napsané k naší spokojenosti, celé natačení jsme byli pod velkým tlakem“. Každopádne som rád, že sme sa dočkali nielen perfektnej fantasy, ktorá nemá konkurenciu v dnešnej dobe, ale aj skvelých odkazov a príjemného prepojenia Hobita s Pánom Prsteňov. Rovnako ako knižne, tak aj filmovo je Hobit menší brat Pána Prsteňov a tak sa niet čomu diviť, že Hobit nedosahuje kvality svojho veľkého brata. Jasné, záver nie je uspokojujúci a nedokáže sa s divákom plnohodnotne rozlúčiť, ale verím, že toto Jackson pridá do predĺženej verzie. A do predĺženej verzie bude musieť toho pridať rozhodne viac, pretože aj keď je Bitka piatich armád nápaditá, dynamická a perfektné akčná, kratšia stopáž volá všetkých do boja. Záverečný diel trpí hlavne skratkovitosťou, ale inak nemám čo by som vytkol, výprava, dizajn, kostýmy, kulisy a vizuálna stránka sú opäť v prvotriednej kvalite. Pídžej si je vedomý toho, že okrem bitky mu nič neostalo (sám tento film označil žánrom vojnový) a tak okrem masívnych bitiek, dá každej postave priestor v bitke plnej napätia, dramatickosti a perfektnej choreografii (Thranduil na losovi, Dáin na prasati). Andrew Lesnie znovu ponúka nádherné, plynulé, priehľadné a ničím nerušené akčné scény. To isté platí aj o hudbe Howarda Shorea, ktorý nemá rozladené struny ako strih filmu. Síce všetko podstatné zložil už v predošlých dieloch, ale pár motívov a hlavne v akčných scénach sa mu podarilo. Pocítil som to, keď mi stáli chlpy aj tam, kde ich nemám. Emócie fungujú z veľkej časti aj vďaka nemu. Dokonca aj efekty mi prišli lepšie ako v predošlom diely. Za seba môžem povedať, že som spokojný. Fanušikovské nadšenie je silnejšie ako Bilbov prsteň. Predĺžená verzia je rovnako ako v Desolation of Smaug opäť povinnosť. Dovoľujem si tvrdiť, že bez nej je zážitok o pár percent alebo hviezdičku slabší. A ak ste čítali vyššie napísané, nie je sa čomu diviť, že je to v predĺženej verzii oveľa lepšie. Pridalo sa niečo malo v úvode, v Dol Guldur, pekné žmurknutie na fanúšikov bolo v scéne, kde Gandalf dostal palicu, ktorú poznáme už s Prsteňovej trilógie, medzi tým sa pridalo kde tam pár dialógov, ale úplne najviac sa samozrejme rozšírilo pri bitke o horu. Vedľajšie postavy, ktoré nedostali priestor sa tiež zapoja do boja, čo je veľké plus, pridalo sa aj pár menších akčných scén, naopak ďalšie veľké akčné scény prekvapivo až vyrážajú dych svojou akčnosťou, dravosťou a nápaditosťou (predlžený boj elfovia vs trpaslíci alebo vojnové vozy, ktoré ťahajú horské kozy). V závere poteší konečne plnohodnotné, ucelenejšie a dôstojné zavŕšenie trilógie v podobe pohrebu a korunovácie kráľa pod Osamelou horou. Jedným dychom by som už len poďakoval Pídžejovi za ďalšie skvelé roky strávené v jeho Stredozemi. Aj keď on sám nieje úplne spokojný s touto trilógiu, kedže na prípravu nemal takmer žiadny čas, ja som spokojný aj zaňho, má to svoje chyby a niečo by mohlo byť lepšie, ale nechýba tomu srdce a zápal fanúšika, ktorým Jackson je. Bavilo ma byť znova v Stredozemi, ktorú opäť budovali ilustrátori kníh Alan Lee a John Howe. Pridané scény do SE.Obľúbené soundtracky: Shores of the Long Lake, Mithril, Battle for the Mountain, The Darkest Hour, Sons of Durin, The Fallen, Courage and Wisdom, The Return Journey, Ironfoot. The Last Goodbye . Kino verzia 95% - 5* / Director's cut 100% - 5* () (méně) (více)

Pepinec

Nesejmul jsem Hobita třemi hvězdami proto, abych se pomocí spousty odborných výrazů snažil shazováním cizí práce upozornit na to, že jsem osel. Celá romantická adventura Hobita i Pána prstenů je ve své podstatě dokonalá a má tu krásnu moc, že dokáže z dospělých oslů udělat zase mladá telata na pastvě, která vytáhnou ze skříně klobouk po dědečkovi a jdou si hrát na Gandalfa. Můj problém je ten, že jsem necítil duši. Ovšem pozor - ne duši filmu, nýbrž duši svoji. Těžko jsem pro lásku ke Středozemi mohl udělat víc, než v ní rok žít, a stejně mi během projekce nekrvácelo srdce bolestí, že jsem ji opustil. O tom, jestli za to může Pepinec nebo Peter máte určitě jasno vy, za sebe říkám, že sakra nevím... /// Po druhé projekci mám jasno v tom, že tohle podělal Peter. Jestli chtěl do poslední bitvy nacpat všechno, co má ruce a nohy, zapomněl už jenom na Transformery. A na megalomenství já už nějakou dobu neslyším... ()

Jacinda

Osobně preferuji shlédnutí všech Hobitů doma při vyrábění cosplaye. Nicméně mě tenhle díl párkrát donutil zvednout ze židle a jít se dívat na plno. Závěrečné bitvy na zbořené věži v horách byly asi to nejabsurdnější, co kdy bylo natočeno. Legolas skákající po padajících kamenech, dementní skřet, který ne a ne zemřít a pak hlavní skřet, který skoro zemřel tak směšnou smrtí, že jsem se upřímně zasmála. Z pána prstenů to má opravdu málo. Nevím, zda je to dobře, nebo ne. Můj názor na propracovanost ságy se nezměnil, trojka mi však přijde taková nejvíc návratová. a prostě ten konec. přepadla mě nostalgie. ()

Jhershaw

Přišlo mi, že u posledního dílu bylo nejvíce znát, jak velká chyba byla natočit Hobita jako tři filmy. Založím-li celý film na bitvě, měla by ta bitva být napínavá a vtahující a vůbec nedat prostor přemýšlet nad tou spoustou nesmyslů! Chabě vybavení vesničani hravě kosí mohutné orky v brnění? Tisíc trpaslíků prohrává boj, ale tisíc+10 je najednou v jasné převaze? O levitujícím Legolasovi ani nemluvím. Škoda. Holt dokud jde o putování novozélandskou krajinou přikrášlenou do podoby Středozemě, není Peteru Jacksonovi moc co vytknout, ale bitvy by měl omezit. ()

Boogeyman

Konečně to skončilo....mimochodem, ta scéna, kdy se během obří bitvy s velkou pompou a po dlouhém osudovém rozhodování mezi desetitisíce nepřátel vyřítí malá skupinka trpaslíků a hudba nám oznámí, že právě TEĎ se vývoj bitvy obrátil na stranu dobra, to přišlo směšné jen mě? ()

Madsbender

Komentár obsahuje spoilery. Napriek tomu, že je The Battle of the Five Armies najvyváženejšou časťou, ktorá do bodky napĺňa základné požiadavky na finále (i keď o zlatom klinci hovoriť nemožno) a je najjasnejšie románovo štrukturovaná do prehľadnej primárnej zápletky a množstva podzápletiek, nedosahuje jeho hĺbky a je z nej najsilnejšie cítiť nedostatky celej trilógie. Jackson rokmi stratil svoje fanúšikovstvo, ktoré bolo tak cítiť z Pána Prsteňov a tým aj jeho filmy "dušu", ten prvok, ktorý previedol spolu s plnohodnotnými postavami, živými lokáciami, nádhernými dialógmi a emóciami zo stránok kníh na plátno (i keď si niektorí myslia opak). Z Hobita sa naopak stáva len polotovar v podobe technicky očarujúcej, no miestami podstatne prepálenej trikovej exhibície, lavírujúcej medzi veľkovýpravnosťou a rozprávkovou naivitou. Horekovať nad tým, že by úplne postačovali dva filmy, je zbytočné, avšak pravdivé - nové motívy a línie sú natoľko plytké, až sa zdá, že dramaturgické rozhodnutia čo z predlohy vyradiť a čo pridať boli riadené len snahou uspokojiť mainstreamového diváka (cenou útechy je len letmá prítomnosť neagresívnych melodramatických citových vydieračiek). Záverečná epizóda zo Stredozeme síce nemá podivné halucinogénne scény (Radagast jazdiaci na zajačom záprahu okolo skaly výnimočne nelogickým spôsobom, ktorý ničomu nepomáha) no ani výnimočne pôsobivé dlhšie pasáže (rozhovor Bilba so Šmakom v Ereborských sieňach) predchádzajúcich filmov. Čo u Jacksona naopak až prekvapivo dobre funguje, je inscenovanie zásadných zvratov a dialógov, podmienené rozdrobením deja medzi jednotlivcov a skupinky postáv. The Battle of the Five Armies je jeden veľký koridor. Ako inak si vysvetliť fakt, že rozľahlé prírodné scenérie a scény odohrávajúce sa v celkoch majú len rolu vizuálneho pozlátka (na rozdiel od The Desolation of Smaug, kde ich mimo iného opanoval majestátny drak), zatiaľ čo tie najdôležitejšie udalosti a momenty zasahujú postavy v úzkych uličkách Jazerného mesta, jaskynných chodbách, rozvalinách a ruinách alebo ereborských hradbách? Jackson dokonca tieto koridory vizuálne ešte zmenšuje a zintímňuje dopad situácie, keď sa Bard rúti na voze opticky predĺženou cestou alebo prechádza pomedzi šíky Thranduilovho vojska a zisťuje, že dorazila nečakaná pomoc. Podobne, dokonca ešte miniaturizovanejšie fungujú snahy o dohodu s Thorinom - rozhovor s Bardom cez otvor v stene, prvá konfrontácia s Bilbom cez rad prechádzajúcich trpaslíkov a druhá konfrontácia v obkolesení na hradbách. Thorinov midasovský komplex (ktorý Tolkien postavil na legendách o dračom poklade a vo svojich knihách zo sveta Narnie ho zužitkoval aj C.S.Lewis) má ako jediný skutočne výraznejšie nuansy a nepôsobí len ako omáčka a lacná zámienka pre prvú fázu bitky, ku ktorej sa schyľuje. Keď však dôjde na skutočný krvavý stret, fanúšikovia fantasy síce zvýsknu od radosti, že tu niečo podobné dlho chýbalo, no stručné zábery a krátke prelety ponad bojisko k osobným konfliktom telo na telo, v ktorých Jackson krotí svoju surovosť, charakteristickú pre Pána Prsteňov, mnohých sklamú. Práve tu sa prejavuje kľúčová rola Šmaka pre záverečný klimax, ktorého sa vďaka rýchlemu odprataniu zo scény v horúcom úvode (ktorý mi v 3D pripomínal komiks) neúčastní. Poskytnutie adekvátne vznešenej smrti viacerým postavám trochu zatieni ich chabú rozvinutosť a možno dokáže čosi vymačknúť i z inak stoického diváka. Musím uznať, že som nepochopil Jacksonovu potrebu stočiť každý tretí kamerový nájazd na polodetail do efektných, závrať spôsobujúcich uhlov, podobne ako Legolasove matrixovské triky a nevyužité 3D. Nepôvabnosť niektorých CGI sekvencií netreba spomínať. A úprimne, Shoreove nekonečné opakovanie rovnakých motívov ma už tiež neberie. Stále si však myslím, že je The Battle of the Five Armies lepším, než bol predchádzajúci diel a Gandalfovo nostalgické bafkanie v posledných momentoch je spolu s návratom do Grófstva tým najkrajším, čo filmový Hobit ponúka (To Traffic: Bol som na bežnej projekcii a vtipné mi to neprišlo.). A musím uznať, že takáto porcia toho pravého dobrodružstva, akokoľvek vykastrovaného, nám už bolestne schádzala (a hlavní hrdinovia mi za tú dobu prirástli k srdcu). Nie, nie, ja neplačem, to mi len niečo spadlo do oka ;-) 70% () (méně) (více)

sheen

3D HFR Dolby ATMOS za 230 kaček:) - nelituji. Po IMAXU to nejlepší dostupné vybavení, audio-vizuál byl pecka, jinak mírné zklamání, ten HYPE byl hodně vyhrocen. Skřetů bylo tak 100x více než trpaslíků, orlů doletělo pár....Helmův žleb a bitva o Minas Tirith stále nepřekonány. Poctivé zakončení uměle natahované série :) Bluray SE verze byla skoro dokonalá, ale LOTR nelze překonat. ()

Beckett51

Už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposled v kinosále hleděl na sled tolika erektivních scén, které do sebe naprosto dokonale zapadají. Od začátku do konce husí kůže (která vyvrcholila hlavně ve scénách jako je Záchrana Gandalfa z Dol Gulduru, Thranduil v boji, ...) a při několika dalších jsem měl s očníma kanálkama opravdu namále. Jen doufám, že toto neni Jacksonův poslední výlet do Středozemě (sice to tvrdí, ale to tvrdil i u Pána Prstenů).... " And though where the road then takes me....I cannot tell." ()

hippyman

Smutek se snoubil s nižším očekáváním a virtuální realita třetího dílu bolela jako černý šíp přímo do srdce Tolkienova fandy... tady už Jacksonovi opravdu ujela ruka a namísto trpasličího zlata nahmátl jen laciné, nevkusné bahno. Divák je nakrmen spíš (někdy záměrně, někdy jistě nechtěně, absurdně až sebeparodicky) směšnou počítačovou hrou o Horu než potěšen důstojným zakončením trilogie. Trilogie se sestupnou tendencí, která předně ani trilogií být neměla. 60% ()

salahadin

Teď už to říci mohu - PJ Hobita odflákl. Nikoli řemeslně, ale mírou osobního vkladu. Tytam jsou působivé scény z LOTRa, zůstala jen přemaštěná vizuální stránka na úrovni PC her, zábava pro publikum, kterému ke spokojenosti stačí málo, a i ta je místy proložená hodně ujetými kousky z Legolasovy dílny. Na druhou stranu i mně stačí málo k relativní spokojenosti - šíp namířený na draka přes rameno, trpaslíci, které už nebavilo sledovat bitvu z čestné horské lóže a vyrazili do centra dění, Dáin a jeho opancéřované čuněprase nebo Sauronův katapult do Mordoru. A v tom všem se nám poněkud ztratil panáček, který sice na plakátu zaujímá hlavní místo, no ve filmu to tak ale nevypadá. Nicméně až vyrazíte na hodně dlouhou dovolenou na Maledivy, oznamte to sousedům, abyste odklonili riziko případné dražby vašeho majetku. EDIT PO SHLÉDNUTÍ EXTENDED EDITION: Snižuji hodnocení, Jackson se zbláznil a přidané scény mě v drtivé většině znechutily. Proč, Petere? Proč Alfrid v hubě? Proč sekerka v hlavě? Proč trpasličí kulomet? Proč...proč...proč.... nejlepším úsekem hobití poutě je unexpected journey.... ()

Pilda17

Řežba efekty a zase řežba, tím se dá označit závěrečná trilogie Hobbita. Výhoda je, že na diváka neulehne nuda, pořád je čím se kochat a sledovat. Mnohokrát jsem si stěžoval na 3D a dneska budu znovu, přeci jenom ty scény bijí do očí, až to není hezké. Knihu jsem nečetl, tudíž jsem byl překvapen pár úmrtími, což beru jako klad. Závěrečný souboj Pavézy nebyl vůbec špatný a asi nejlepší z celého filmu. No a když jsme u soubojů, tak největší zklamání byl drak, který nepředvedl nic extra a šel do kytek. Dále mi samozřejmě nesedí pár věcí, třeba jak může jít Legolas za hraničářem nebo-li chodcem? Časově mi to přijde nemožné, ale budiž. Bohužel těch mínusů v posledním dílu vidím dost a klady to jen těžko vyrovnávají. The Hobbit: The Battle of the Five Armies je jednoznačně nejhorší díl celé trilogie .. 6/10 = 65% ()

Disk

Rozšířená verze nezklamala, klopotavé tempo z kinoverze zmizelo a celkově se Bitva pěti armád bez problému vyrovná (samozřejmě rozšířené verzi) Návratu krále. ()

Rosaviva

Předem upozorňuji, že můj komentář v podstatě obsahuje veškerý děj filmu a značné spoilery. Pokud jste ho neviděli, tak dál nečtěte (a ano, uvědomuju si, že spousta toho, co vytýkám je chyba předlohy, ale tu jsem nečetla, takže nevím co v knize bylo a co je jen vymyšlená výplň, takže to smáznu najednou). Za mě se asi jednalo o nejlepší film z triologie, ale i přesto to bylo dost slabé. Na začátku se to vezme hopem, v prvních dvou dílech se všichni strašně obávali co se stane, jestli se drak probudí, no a tady ho ten chlápek, co vypadá jako Orlando Bloom v Pirátech, zabije během deseti minut bez většího problému (a ještě použije svého syna jako luk). Nechápu proč těch deset minut nemohli přišoupnout na konec druhého dílu. Všichni z města jsou teda zachráněni, ale naštvaní, že nemaj prachy, tak se vydají k Hoře, aby si řekli o slíbené peníze. Tomu hlavnímu trpaslíkovi přeskočí (stane se tak ještě otravnější než v prvních dvou dílech) a pošle je do háje, tak se spojí s Elfama a vytáhnou do boje. Jenže ejhle, než se stihne začít bojovat, vynoří se ještě trpaslíci a skřeti a najednou se tam všichni mlátí, nikdo neví proč vlastně. Film se navíc jmenuje bitva pěti armád a bojují proti sobě trpaslíci x elfové x skřeti x rybáři, kde byla ta pátá armáda, to mi fakt uniklo. Takže zatímco kamera skáče z jednoho záběru na druhý a člověk pořádně nevidí, co se děje, hlavní trpaslík dojde k prozření a rozhodne se, že už je zase mentálně v pořádku a že se bude bojovat. Následuje absurdní scéna, kdy vyrazí tu zábranu, přičemž všichni přestanou bojovat a vyděšeně se dívají, jak ven vyběhne tucet trpaslíku, tváří se přitom, jako kdyby to snad byla jejich záchrana/zkáza. Trpaslíci si ale nasednou na divné kozy, ze kterých přímo srší, jak jsou digitální a odjedou kamsi do háje s cílem zabít velitele skřetů. Jenže se vřítí do pasti a ještě, že Bilbo našel ten prsten, jinak by jim to nemohl přiběhnout říct. Pak se bojuje dál a postupně umírají všechny alespoň trochu výrazné postavy v celé trilogii. To celé navíc završí strašná scéna na ledu, nevím co si od toho ten hlavní trpaslík sliboval. Pak všichni umřou, přiletí nějací orli a najednou je po bitvě. Proč všichni přestali najednou bojovat, kdo vyhrál a kdo prohrál nám bylo jaksi zatajeno. Všichni přeživší se rozloučí a vydají se domů, kde se příběh pěkně přetočí na začátek lotra a Hobitovi je konec. Nikdo se nám navíc ani neobtěžoval sdělit co se stalo s Horou. Dějově je tak tenhle díl opět velmi slabý a stojím si zatím, že kdyby byl příběh v jednom filmu (možná by se dalo přežít i rozdělení do dvou), jednalo by se o mnohem lepší dílo. Takhle je to nudné, roztažené, ničím nezajímavé a Hobit mě nechává naprosto chladnou. 3* ()

Cappuccino

Opäť to bude v zrovnaní s Pánom Prsteňov slabších päť hviezd, ale opäť si nedokážem pomôcť a kvôli svojej fanúšickej zaslepenosti musím prekúsnuť viacero menších či väčších nedostatkov. Láska k Stredozemi je totiž príliš veľká! Hlavným mínusom je pre mňa (a to sa týka celej trilógie Hobbita) zbytočne veľké hrajkanie s CGI a miestami hanebne malý dôraz na samotný dej. Verím, že keby Peter viac vsadil na scény typu tzv. (záverečného) "porozumenia bez slov" medzi Gandalfom a Bilbom, moje divácke srdce by zaplesalo viac než nad stovkami useknutých hláv počítačovo upravených orkov. Ale koniec koncov, musím pochváliť heroický útok skupiny trpaslíkov na čele s Thorinom, čo by veľkú morálnu podporu bojovníkov, vyhnanie Morgothovho sluhu z Dol Gulduru, milé odkazy na LOTRa (mithril, Legolasova ďalšia misia-cesta za budúcim kráľom Gondoru a predovšetkým nostalgický záver). Ja vám neviem, ľudia, chápem, kvôli čomu sa pohoršujete a hlásate relatívnu nespokojnosť (narážam na troj-hviezdové hodnotenia), ale ja som jednoducho spokojný. And, oh, where the road then takes me? I can not tell. We came all this way, but now, comes the day, to bid you farewell. Bye, Middle-earth :) ()

S.Quentin QUALE

Znásilnění Tolkiena dokonáno. Z teploučké pohádky film studenej jak psí čumák. Opravdu, ale opravdu mám chuť jít na dvě, a taky je dávám, protože ty pocity, které bezprostředně po zhlédnutí mám, si nic víc nezaslouží. A je mi to upřímně líto. Minulý díl naznačil lecos, ale i tak je to obrovské zklamání. 49% ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin