Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

cobislav

Kde sakra vzali 5 armád, žeby marketingový tah? Já tam vidím 3 a půl armády, protože zdecimované zbytky města, které tvoří převážně děti a starci nemůžu za armádu počítat. Od posledního dílu série jsem čekal aspoň pořádný vizuální zážitek, ten ovšem taky výrazně zaostal za mojimi očekáváními. Celý válečný dojem také kazí spousta natahování, kde někdo nad někým stojí s připravenou kudlou a čeká se, jaká dobrá duše náhle zasáhne a nebožtíka zachrání, nebo jinak zvrátí sled událostí. Na některých místech jsou bojové scény dokonce téměř k smíchu, vidět hobita jak zneškodňuje orky tím, že jim do hlavy hází šutry, to se jen tak nevidí. Při scéně, kde orel shazoval medvěda jak výsadkáře jsem si už říkal, že toho bylo tak akurát. Kdyby hobbitovská série nerýžovala z odkazu Pána prstenů, velice rychle by zapadla mezi spoustu jiných průměrných sérií. 60% ()

hufnagel

Ten človek musí mať neuveriteľnú predstavivosť a na druhej strane neuveriteľné organizačné schopnosti aby takéto dielo vôbec fungovalo.A ono to funguje. ()

MEGAJOHN

Všechny díly Hobita jsem hodnotil stejně. Pátou hvězdu přidám až podle spokojenosti s rozšířenými verzemi, které by mohly spravit kontinuitu příběhu. ()

Fell_Beast

Oh, jak blahove bylo myslet si, ze by zaverecny dil mohl celou trilogii zachranit. Po utahanych a nudnych, predchozich dvou dilech, prichazi posledni, nabity akci od zacatku do konce a preci je tento dil nejnudnejsim a bez jakychkoliv emoci. Cely film se nevyrovna ani jedne minute bitvy o Helmuv zleb. ()

Jandovka

to je ovšem bída. předchozí dva díly se dali protrpět, u třetího už jsem se jenom řezala smíchy. snaha postavit film na hleďavých scénách bila do očí bezprecedentní mírou kýčovosti. no fuj tajksl. ()

aannemer

Monumentální zakončení trilogie, od které, upřímně, jsem si mnoho nesliboval. Odpouštím Jacksonovi ten nesmysl s Azogem, vynahradil mi to mnoha vsuvkami ze Silmarillionu a dalších materiálů. Souboj Gandalfa, Galadriel, Elronda a Sarumana se Sauronem byl fantastický a věřím, že v director´s cut bude ještě něco navíc. Hobit a LotR zůstanou navždy v mé duši i srdci jako nejlepší filmová díla všech dob i se všemi výhradami, které k nim mám, to ale zejména díky donekonečna opakovaném sledování. Žádný jiný film tak často a tolikrát neuvidím. ()

FEAR99

Peter Jackson není dobrý režisér. Věta, kterou jsem si řekl po skončení této trilogie. A to mě Hobit v prvním i ve druhém díle dokázal pobavit a hlavně - nenudit. Příjemný a trošku retro první díl, který měl zpětně nějaký "děj", motivace postav byla jasná, postavy byly živé a bylo to hlavně oproti poslednímu dílu dobře zrežírované. Prakticky to samé platilo z mého pohledu i u dvojky a když nepočítám k uzoufání nudnou bitvu s drakem, tak i dvojka měla své plusy. Ale za trojku bych Jacksonovi delší dobu nedal kameru do ruky. Protože takhle to zprominutím posr*t (navíc u tak velkého díla) je téměř na kriminál. Není to dobře zrežírované, Jackson se definitivně utopil v digitálním šílenství, postavy jsou ploché, triky umělé, napětí žádné, romantické chvilky nefungují a tak je to prakticky s celým filmem. Ano, opravdu se tam vcelku hodně bojuje, ale téměř ani jedna bitva nestojí za řeč či za rozbor aneb ještě teď vzpomínám na krásně přehlednou, nápady nabitou bitvu v tunelech z prvního dílu. Není tu prostě vůbec nic. Žádný záchytný bod, který bych vychválil a Jacksona tím pádem poplácal po rameni. Plus v podobě "sledování se dá přežít a jednou za půl hoďky vykoukne dobrý záběr/nápad" považuji vzhledem k tvůrcům za výsměch. S přehledem nejhorší Hobit. 4/10 ()

buchannon

A opět Tolkienův epický příběh. Fantasy zbožňuju kvůli obrovským možnostem fiktivního prostředí. Je to můj první 3D snímek v kině a zážitek to byl naprosto úžasný. Není to tak obrovský příběh jako Pán prstenů, ale na druhou stranu Pána prstenů jsem viděl tolikrát, že trilogie Hobit, coby čerstvá krev, mě příjemně osvěžila. ()

Mantazie

OBSAHUJE SPOILERY! Už v okamžiku, když se roznesla informace, že se Peter Jackson, tvůrce filmové Středozemě, rozhodl natočit filmovou trilogii podle knižní předlohy Hobit: Aneb cesta tam a zase zpátky, bylo jasné, že si Jackson ukousl příliš velké sousto. Jackson se ukázal jako kouzelník, který dokáže z knihy, která má 250 stran vykouzlit 3 celovečerní filmy. A tak máte z 250 stránek 9 hodin na plátně. Bezpochyby byl první díl trilogie poměrně slušný start, ale další díly vypadají jako vynucené slátaniny. Hobit: Bitva pěti armád představuje z až příliš velké části digitální podívanou, která nemá atmosféru. Film postrádá na zajímavosti a děj by se dal shrnout do pár nezajímavých vět. Scény, které by měly probudit v člověku lítost ve vás nezanechaly nic. Výborným příkladem je trapnost scény, kdy trpaslík Killi umírá v náručí Jacksonem vymyšlené elfky Tauriel. Další věc, která mě znepokojila byla ta, že Jackon mění charaktery postav a nezachovává určitou normu danou původní knižní předlohou. Z udatného Thorina Pavézy se tedy rázem stává sobecký cholerik, který se vzteká jako malé dítě a obviňuje každého kolem sebe, když nemůže najít svůj oblíbený Arcikam. Co se samotné bitvy týče, jde většinou o zdlouhavé záběry poměrně nudné bitvy, kterou se tvůrci snažili okořenit něčím speciálním a vtipným. Můžeme se tedy pousmát nad trpaslíkem jedoucím na obří svini, elfskému králi, jehož obří jelen bojuje pomalu lépe než samotný král, nebo obrem, který pro zábavu narazí hlavou do hradeb. Jackson také vymyslel nové zvláštní stvoření Středozemě a to zeměžrouty, kteří se kamarádí se skřety a vytváří jim jejich vlastní podzemní tunely, které by se v dnešní době daly výborně využít na výstavbu metra. Nesrozumitelná byla také absence krve na zbraních, které byly právě vytaženy z umírajících. Celou řežbu prostupovaly jednotlivé souboje hlavních postav. Orlando Bloom, který i se silnou vrstvou make-upu vypadá starší než jeho filmový otec, nezná zákony fyziky a dál si bojuje na mostě, který měl už dávno spadnout. Závěrečný konflikt Azoga s Thorinem je čitelný tak, že se dala předpovídat každá další scéna. Cením si ale výroku Thorina k panu Pytlíkovi, kdy mu doporučil, aby se Bilbo vrátil domů ke svým knihám a tak mám naději, že Jackson Hobita myslel víceméně jako vtip a odkazuje nás, abychom se drželi původní předlohy. V celém filmu jsem velice postrádala dobrý soundtrack, který by vás měl vtáhnout do děje. Bez silného soustředění byste si totiž během směsice scén, které se zoufale snaží tvořit smysluplný celek, nemuseli hudby vůbec všimnout. Na druhou stranu, vynikající výkon Martina Freemana v roli Bilba Pytlíka zlepšuje můj dojem z tohoto závěrečného dílu. Smutné ale je, že nejemocionálnější zážitek během tří hodin jsou závěrečné titulky, kdy zazní píseň od Billyho Boyda – The Last Goodbye, která vás, ať chcete, nebo ne, zavalí vlnou nostalgie. ()

Marcoman1972

Po předchozím Hobitovi jsem dlouho sbíral odvahu se podívat, ale nakonec jsem vůbec nelitoval. Asi proto, že jsem úplně pustil z hlavy Tolkienův příběh a bral to jako něco úplně jiného. Pak člověka potěší Elrond, Saruman i Gandalf coby akční hrdinové i různí ti sobi, kanci, kozlíci a jiná pakáž. ()

andrewXx

Čím tretí Hobit zaujal najviac ? Jednoznačne vizuálom. Pekný aj keď efektami presýtený záver druhej trilógie zo Stredozeme. No napriek tomu, že sú dnešné vizuálne efekty na fakt dobrej úrovni, stále sa nevyrovnajú starým poctivým maskám či kostýmom a musím povedať, že The Lord of the Rings v roku 2001 vyzeral vďaka týmto aspektom lepšie. Každopádne som od tak skvelého ropzrávača ako je Peter Jackson čakal niečo o mnoho viac. Je pravda, že to mal ťažké z jedného prostého dôvodu- LOTR 3 knihy, 3 filmy, Hobbit 1 kniha, 3 filmy. Hlavne z divkákov dostať čo najviac peňazí a tým trpí Hobit najviac. Už od úvodu je cítiť naťahovanie a v polke som mal pocit, že Jacksonovi dochádza para, námet úplne vyčerpal a nevie čo povedať ďalej no i tak tu niektoré postavy dostali málo priestoru. Prichádzali nudné chvíľky, čo sa mi nestalo pri 5 zo 6 filmov zo Stredozeme aj keď boli akokoľvek dlhé. Pochváliť však musím epickosť ktorou film dýchal, Evangeline Lilly lebo bola pekná v každom zábere, skvelé súboje a zvukovú stránku. ()

987Castiel

Decentné ukončenie trilógie, vzhľadom k prvým dvom dielom sa kvalita neposunula dopredu, ani dozadu... mnoho klišé a neoriginality vďaka ktorej som si nedokázal vytvoriť ani minimálne sympatie voči filmu a ani žiadne citové puto, tým pádom nemám v pláne trilógiu pozerať znovu v budúcnosti. Pozitívom ostalo že ma film nenudil a zato má plus. ()

oiuoiu

Pro mne citově nejpůsobivější díl, a to nikoli kvůli milostné zápletce. Dostával mne Thorin zblázněný ze zlata, dostávala mne elfská morálka, a napodiv mne nejvíc dostal náš Hobitek - vracející se domů... No a Dvořákova Novosvětská (largo tuším) taky nebyla k zahození, jenom tak mimochodem. ()

MarryW

Podle mě nejslabší díl z trilogie Hobita, na kterém jde jasně vidět, že když se něco moc natahuje, tak se to prostě přetáhne. Pro mě jako pro milovníka Tolkiena to bylo celkem dost zklamání a musím se přiznat, že jsem se asi po hodině už nervózně dívala na hodinky, kdy že to jako skončí....všechno bylo zbytečně moc natahované, digitální triky naprosto převálcovaly i to málo herectví, které tam bylo, no prostě si myslím, že takový konec si trilogie nezasloužila. ()

Vostok

pamatuju si z toho jen tu bitvu a to jak tam šílí ten král trpaslíku a dlouho se čeká co se stane atd no jinak vlastně nevím o co dál jde drak tam líta za chvilu je mrtvej pak se servou armády ale co bylo mezitím? :-D nevím:-D naprosto nezapamatovatelný film:-D ale jsou i horčí u některých si nevzpomenu na žadnou zasadní zcenu a tady aspon vím že šlo no střet 5ti armád což už prozradí i nazev:-D takže díky bohu za ten nazev jinak bych nevěděl nic:-D jinak bitva no nvm moc si z ní nepamatuju bylo to takové nic moc mě osobně se Hobití trilogie nelíbí , má pár dobrýc hmomentu ale jinak je to digitalní sranec ze kteryho si moc nepamatuju a to sem se díval na ty filmy několikrat ne jen jednou:-D takže davaám dvě ** za to že si ztoho aspon něco pamatuju :-D a to co píše Verbal nečtěte jen brečí jak se nám film nelíbí a nakonec žvaní o všem možnem jen ne o tomhle filmu tak ad jde do prdele:_D ()

rigby

Úchvatná podívaná, Jackson prostě fantasy umí a obrovské bitvy obzvláště. Jen je trochu zbytečné tím zaplácnout celý dvouhodinový film. Na jakýkoli další děj už totiž místo nezbylo. Ztrácí se tak epické kouzlo Pána prstenů, příběh chybí a jako samostatný film vůbec neobstojí. Přitom je vše naprosto dokonalé, možná až moc. Ale nějak nemám důvod se na to dívat znovu. Nicméně stále dávám 4+ ()

spawnxp

Lepší než dvojka, ale natahování děje už je vidět moc. Navic mě disgustovaly ohledy k postavě starostovýho poskoka, kterej měl samozřejmě viset jen co vylezli z vody. Ale zase: Thorin se konečně předved, smrt "milosrdně" ukončila románek akční elfky takže konec dobrej všechno dobry. Hmm... ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin