Pořád jsem to já

• USA Still Alice (více)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. (Falcon)

Babous

Julianne Moore hraje výborně, ale celý ten příběh je - jakkoliv silný - podaný hrozně prvoplánově... Nejlepší scéna byl proslov hlavní hrdinky pro Alzheimerovskou společnost. Skvělé je, že se kvůli tomuhle filmu o Alzheimerově nemoci začalo víc hovořit. ()

Maynard.

Uf, sem strašně rád, že mám tenhle film za sebou. Věděl sem moc dobře, do čeho jdu, ale i tak sem byl zvědavej na oskara za hlavníženskou roli. Jo, je v dobrých rukou, o tom žádná. Zbytek filmu mě ale tak strašně nudil, že sem sledoval na DVD čas každou minutu, a ten čas ubíhal po vteřinách. Nakonec sem zachrápnul asi jen jednou, takže mise splněna. Hudba žádná, dějově v podstatě o ničem. Prostě jen jeden super herecký výkon a pak už jen snůžka keců a keců. Na tenhle film si to chce najít to správný rozpoložení, páč tak jako tak tě to uvrhne do hlubokých depresí :o). Ne, fakt! Nevím, jestli po tomhle se mi bude chtít dívat na Teorii všeho (hlavní mužský oskar). Páč něco mi říká, že to bude nemlich to samý. Asi na oskara stačí zahrát roli "jinýho" člověka a je to v kapce. Já vím, že tohle už nikdy v životě neuvidím, páč je to fakt smutnej a pro mě nezáživnej film. ()

sedm.1

Když jsem se dozvěděl, že nejodpudivější, nejnetalentovanější a nejpřecovanější herečka hollywoodských luhů a hájů byla nominována na Oscara, zaťukal jsem si na čelo, ale tak nějak pozvolna jsem to mávnutím ruky přešel a nevěnoval tomu větší pozornost. Když tahle kreatura ale toho plešouna nakonec i dostala, zhrozil jsem se, zalapal jsem po dechu a říkal jsem si, že se svět už vážně asi zbláznil. Rozhodl jsem se, že to budu, co to jde, ignorovat, nakonec mě ale zvědavost přemohla a já jsem se rozhodl, že shlédnu, co onen ženský omyl předvedl za výkon, že tak ohromil celý svět. A ano, musím plně souhlasit s českým mimózním překladem názvu, je to Pořád ona. Odpudivá, netalentovaná a i vzhledem k ocenění, ještě více přeceňovaná šmucka, které se opět podařilo svou přítomností a výkonem jen znehodnotit celý film. Navíc Still Alice je snímek čistě jen o její postavě, takže to skutečně stojí jen a jen na předvedeném výkonu dané herečky a Julianne Moore je prostě těžce nepřesvědčivá, divná, nesympatická a její herecká kreace mdlá a nudná. Na tom se pak samozřejmě odráží úplně všechno ostatní, ovšem nutno podotknout, že ani tvůrci samotný příběh nepodali nějak přesvědčivě, zajímavě, či poutavě, a především se jim zde nepodařilo navodit ani žádné emoce, které též měli být doménou tohoto snímku. Silných scén je tu pak minimum, gradace nulová, závěr nijaký, prostě bída na všech frontách. Still Alice je pro mě zkrátka jeden velký omyl, jeho úspěch vůbec nechápu, jde jen o naprosto nevýraznou podívanou, která nemá čím oslovit a zaujmout. ()

Sdoom

Hodně nepříjemný a sugestivní film, který i přes jeho nesporné kvality asi už vidět nechci vzhledem k tomu, že už s Alzheimerem v rodině máme zkušenosti. Btw. Julianne Moore toho Oscara prostě nemohla nedostat, brilantně zahráno. Jen škoda, že jí "sekundovala" Kristen Stewart, i když tady byla o trochu míň otravná než jinde. (HD, orig.) ()

M.Niccals

tomuhle dám s radostí plné absolutorium. Juliane si svého Oscara zasloužila. a klidně by to sneslo nominaci i v kategorii na nejlepší film. některé filmy z vás emoce vytřískají, některé je z vás nechají pozvolna vybublat... ()

Billie777

"Kéž bych měla rakovinu!". Alzheimer je vážně asi horší než rakovina, protože člověku bere i ducha. Každopádně očekávání splněna. Čekala jsem doják, taky jsem druhou polovinu kompletně probrečela, na druhou stranu film na city zbytečně nehraje, prostě jen ukazuje, co tahle nemoc s člověkem udělá. Alice mi bylo líto a neumím si představit být na jejím místě. Film pěkně plyne, zaujme, člověk si pobrečí, zamyslí se na životem a jeho malichernostmi a je nadšený z výborného výkonu Julianne Moore, jejíž to byla vlastně taková one woman show. Nesmím zapomenout ani na překvapivě skvělou Kristen Stewart, ona vážně má něco v sobě. Krásný. ()

Benedygtus

3* Za J. Moore. Ono totiz, pribeh treba i pekny, ale tak divne sestrihany a diky tomu zmateny, ze se mi nelibil, navic bez konce. A ikdyz me to treba zasahlo, myslim, ze stejne silne myslenky ve me dokaze vyvolat i samotne spojeni slov Alzheimerova choroba. Tezko pak hledam oduvodneni, proc film chtit videt.. ()

charlie_ando

Citlivé komorní drama dvojice režisérů Richarda Glatzera a Washe Westmorelanda, kteří společně sepsali scénář podle úspěšné knihy Lisy Genova o zákeřné nevyléčitelné nemoci, která člověka připraví o jeho důstojnost, vzpomínky a osobnost za plného vědomí. Skvělá Julianne Moore přesvědčivě ztvárnila uznávanou lingvistku Alicy Howland a svým poctivým herectvím na sebe strhává všechnu pozornost na plátně. Po zásluze tak za svou roli dostala Oscara i Zlatý Glób. Kradmý nástup nemoci byl strašidelný a mrazivá atmosféra dávala jasně najevo, že už nic v životě hlavní hrdinky nebude stejné. Kdo něco ví o Alzheimerově chorobě tak je mu jasné, jak tento smutný příběh skončí, ale to mu neubírá ani kapku působivosti a naopak film ani na chvilku nenudí a drží si slušné tempo vyprávění až do samotného hořkého konce. Kdo nezažil na vlastní kůži nepochopí, ač některé momenty nebyly dotaženy až do samotného konce, film mě silně oslovil. ()

klukluka

Je to pěkně udělaný, citlivě, netlačí se tady zbytečně na pilu, je to takový poměrně civilní, snad jen ta východiska jsou přehnaně ideální, ale vadí mi na tom jedna věc - nic objektivního, čistě subjektivní záležitost: za posledního půl roku jsem viděl film o mladých dětech, co se potýkají s rakovinou, další s podobnou tematikou mám nachystanej ke zhlédnutí už asi rok, viděl jsem filmy o tom, jak se žije paraplegikům, quadruplegikům, klukovi s aspergenem...prostě už jsem ze všech těch nemocí unavenej, už mě to nebaví, už nechci... To je celý. ()

farfalla

Alice Howlandová (Julianne Moore) se začne vytrácet, i když je živá a tělesně zdravá. Jak sama řekla, ´She wished she had cancer instead. She'd trade Alzheimer's for cancer in a heartbeat´. S Alzheimerem se zatím nedá bojovat. Sám postižený neví, co ho čeká, ani lidé kolem něho nevědí, jak s ním mluvit. Člověk vlastně ani neví, kdy se rozloučit s blízkými, protože tady pořád je, ale už o tom neví. Jeho blízcí se o něho musí starat nebo postarat, ale už se k němu nikdy nedostanou. Jedného dne je už zkrátka pozdě na všechno. V této nečekané situaci se mění život celé rodiny. Manžel už nemůže cestovat, jak chtěl. Místo toho musí s Alice řešit stale intimnější problémy. Děti zvažují, jestli se dají testovat, a pak musí přijmout výsledky testů. Dcera Lydia zcela přehodnotí své životní plány a přimkne se blíže k rodině. V této roli byla velmi příjemná Kristen Stewart. Julianne Moore si za stvárnění Alice Oscara opravdu zasloužila. Vlastně skoro beze slov prožívá návštěvu nemocnice, ztracení se počas běhu, odhodlání k vystoupení či přípravu sebevraždy. Všechno to zoufalství a bezmoc jsou v její tváři. Z distigvované dámy se mění v dezduchou, ztracenou ženu. Je to stále ta samá Alice, ale už jenom jako svoje vybledlá fotografie. ()

Pttak

Nemůžu jinak než dát pět hvězd a to z důvodu toho, že přesně touto vzácnou formou Alzheimerovy choroby trpí můj táta už několik let. Teď mu je 56 let a potom to snímku nevidím budoucnost moc růžově i když už delší dobu vím, že to tak bude a vím, že příjde to nejhorší a nevyhnutelné, ale prostě nemůžete dělat nic a jste odkázáni na přihlížení shoršujícímu se stavu. Jak postava Alice říká.....Alzheimer je PEKLO! Julianne Moore postavu Alice zahrála naprosto bravůrně a oscara si opravdu právoplatně zasloužila. ()

Tessie

Neuvěřitelně silný a dojemný příběh, který donutí zamyslet se nad všemi maličkostmi, které nám přijdou často moc důležité a jsou to v podstatě prkotiny. Degradace sebe samého, která víte že přijde a nemůžete s tím nic dělat.. a neboli "I wish I had a cancer." Výborný výkon Julianne Moore. ()

Corpsegrinder

Ufff to byl zase depresivní konec. Prakticky už od začátku a prvních příznaků z filmu nemáte dobrej pocit. Rozhodně film co vám naruší dobrou náladu. ()

Giggs

Takato tema si zasluzi ovela viac ako len plytko plavat po povrchu. O to viac keď to režiser zažil na vlastnej koži. ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu