Pořád jsem to já

• USA Still Alice (více)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. (Falcon)

orkadimenza

Na tenhle film bylo velmi bolestivé koukat. V některých momentech doslova utrpení. Míru soucitu s hlavní postavou, jakou jsem zažíval při sledování tohohle filmu, jsem za poslední dobu nezažil hodně dlouho. Příběh pak prožíváte o to silněji, pokud někoho s Alzheimerem v rodině máte/jste měli, a váš pohled na životní osud je o to vrtkavější, když si uvědomíte, že tohle se za pár desítek let může začít dít i vám. Nakonec nejvíc netrpíte vy, ale vaše okolí a jen ti nejbližší. Protože vy už svět okolo vůbec nevnímáte. ()

Ajjinka

Ani nemůžu popsat, jak moc jsem se na tento film těšila. Příběh ze života, který dostal nádherné filmové zpracování. Režiséři Wash a Richard odvedli skvělou práci, není se vlastně ani čemu divit, když jejich život postihla podobně zákeřná nemoc. Nejsem si jistá, jestli bych z filmu byla tak nadšená nebýt úžasného výkonu Julianne Moore, která Alice ztvárnila naprosto dokonale. Kristen Stewart i Alec Baldwin ji celou dobou krásně doplňovali. Srdcervoucí film, který jsem rozhodně neviděla naposledy. ()

Mikino00

Situace ve které by se nikdo nechtěl ocitnout je zde podána komorně a důstojně, není to žádný zběsilý útok na divákovy emoce. Film stojí hlavně na výkonu Moore, protože upřímně dějově toho moc nenabízí. Nemoc se sice zhoršuje, ale k žádným zvratům nedochází a a film najednou prostě skončí. ()

Magika82

Toto je Julianne Moore tak, jak má být. Paní herečka s velkým "P". Děj: Promyšlený, poutavý, vtahující, útočící na naše vlastní podvědomí. Na zamyšlení se nad životem každého z nás. Vždyť, jak křehký je život? Kdo zná svůj konec, kdy a kde přijde, ale především - jak? Režie rovněž vynikající. Překvapení filmu: Podaní a herecký výkon Kirsten Steward. Mile překvapila. Závěr filmu: Pro část diváků, kteří raději filmy, u nichž netřeba zapojovat emoce a šedou kůru mozkovou, bude rozporuplný. Pro tu druhou část zanechá přesně ten velký otazník v každém jednom z nás. Ten, který by nás měl přimět k zamyšlení nad tím, že život a zdraví nejsou samozřejmostí. Tou by mělo být pochopení, láska nekladoucí podmínky a schopnost vcítění. Tentokrát opět učiním onu velkou výjimku, a hodnotím na výbornou. Plným právem 5 hvězd a bez debat. ()

Jaro_slav

Nevyhnutelnost. O tom především Still Alice vypráví. O nevyhnutelnosti. Pak taky o beznaději, marnosti, výdrži, lásce. Ale nejsilnějšim pocitem je nevyhnutelnost. A i když to herecky zdánlivě táhne Julianne, spíš nahrává ostatním, aby ONI pro diváka sehráli ten marnej boj s nevyhnutelností. A hlavně díky nim to tak dobře funguje, protože filmařsky je to fakt děsná nuda. 80-90%. ()

jasse

Alzheimerova choroba má řekla bych takové tři fáze - když se začne připomínat prvními příznaky, které si nemocný uvědomuje, děsí ho, vyvolává obavy z toho, co ještě přijde. A ono to přijde - říká se tomu ztráta orientace v čase, prostoru a osobách, a je to naprosto výstižné. Vrcholný zmatek, kdy nemocný neví, kde je, co je nejen za den, ale i jestli je ráno či večer, nepoznává své blízké, neví, proč je s ním trvale někdo, koho vůbec nezná...naštěstí přijde období, kdy pro něj nastane zapomnění, přichází určitý klid, ovšem i naprostá ztráta sebekontroly, a pro všechny ostatní zúčastněné nastává teprve ten pravý horor. Film poměrně věrně provází hlavní osobu všemi těmito fázemí, jen tu poslední zřejmě milosrdně vynechal. Naštěstí byla rodina hlavní hrdinky dostatečně existenčně zabezpečená a vše zvládli na úrovni. Nedávno jsem četla svědectví nějakého žurnalisty z New Yorku, kde si všímal, že díky chybějícímu sociálnímu a zdravotnímu systému v USA končí tito lidé na ulici a je jich tam k vidění opravdu velké možství. ()

Strangeb

Od Richarda Glatzera jsem viděl film The Fluffer, který byl někde mezi odpadem a jednou hvězdičkou, takže mě ani nenapadlo, že se ke Glatzerovi někdy zas vrátím, ale když jsem zjistil, že v jeho filmu hraje Julianne, ještě ke všemu, že se spekuluje o Oscarovi, tak jsem se na tento film musel podívat. Výkon, který zde Julianne podává, je perfektní, hodně přesvědčivý. A mile překvapila i Kristen Stewart. Hodně smutný film, který netlačí na pilu a strašně rychle uběhne. Jediný konec mohl být výraznější, takto jen tak vyšumí do prázdna, v zapomnění… Což ale možná měl být záměr. ()

Bukk

Výtečná Julianne. Toť pro začátek. Bohužel jsem asi čekala víc. Hlavně když sám Glatzer má svý zkušenosti. I když "jenom" s als. Chybělo mi tam hlavně více z pohledu rodiny, nějaký ten úplný breakdown nebo náznak něčeho, že je to fakt pěkně v háji, ale někdo tady ten silný být musí. Aspoň na oko. Jasně, je to o Alice, o tom, jak to ona je ta, kdo se může každou chvíli ztratit úplně, ale není sama, kdo bojuje. Nenechte se mnou mást, byl to film, na který ještě budu chvíli myslet, ale k zamyšlení mě dovedou i jiné zaměřené na real life issues. ()

Hepy13

Julianne Moore snad v každém filmu kde hraje potvrzuje svoji hereckou extratřídu. Ale film mě emočně zase až tolik nezasáhl, i přesto že jeden tématicky podobný film mám ve své ''Top 10.'' Asi možná proto, že mi chyběl moment překvapení, a už od začátku jsem vědel o co ve filmu půjde. Pravý opak jsem prožil u A Moment to Remember, kde jsem netušil nic a byl šokován. ()

Solrac

Julianne Moore ukázala světu vzdělanou ženu trpící Alzheimerovou chorobou, od zapomínání slovíček až po úplné temno. Opravdu silné drama, skvěle napsané a hlavně zahrané. ()

Lilloos

Komorní snímky mají tu výhodu, že můžou jít více do hloubky a pokud v nich figurují ti správní herci, je silný zážitek skoro jistý. Nemá cenu vyzdvihovat výkon Julianne Moore, raději se zastavím u své neoblíbené neherečky Kristen Stewart, která mě mile překvapila. Ne že by vynikala (snad jen v udržení si tupého výrazu za každé situace), ale tak nějak zapadla na své místo a tam mi nepřekážela. A dále musím pochválit střízlivé provedení, které umně balancovalo na hraně mezi dokumentaristickým chladem a sentimentálním kýčem, aniž by k jednomu sklouzlo víc než je nutné. Takové filmy nemění svět, ale ukazují to, co do něj patří. ()

IsaacNewton

Jeden z mála filmů, u kterých jsem si jistá, že ho zvládnu vidět jen jednou za život... Neskutečně tíživá představa ztráty sama sebe. ()

theSaint

S citem natočené. Civilně zahrané. Závěr mě neuspokojil, měl jsem neodbytný pocit, že na závěrečné titulky je ještě brzy. I když byl konec citlivý a poetický, tak pro mě vyplynul "do ztracena". Uvítal bych silnější finále. Příjemná a kvalitní záležitost. ()

Mona-Lisa

Co může být horšího než ztrácet sama sebe? Přes všechny moudra typu "co máš v hlavě, nikdo ti nesebere" pak přijde něco, proti čemu neexistuje žádná zbraň nebo lék a jež svou vahou v podobě pár písmenek člověka doslova rozdrtí napadrť. Tohle téma by šlo lehce uchopit s kopou klišé, špatnou volbou herce či přemírou nucených slz či proslovů o tom, jak úžasně bylo vše před nemocí. Ale stačí dát do čela Richarda Glatzera, před kameru šoupnout Julianne a Aleca a obavy vydrží člověku jen pár úvodních minut. Takto smutno mi po filmu dlouho nebylo, ale paradoxně mě to víc nakoplo ze židličky s impulsem "udělej si něco se životem, dokud je čas", než třeba superpozitivní The Secret Life of Walter Mitty. A jestli to paní Moore takto rozbalí ve více filmech, místo v mé topce jí nemine. ()

adriane9

Úžasná Julianne.. Příběh tak smutný a silný, že je mi úzko. Neskutečná rána pro lidi kolem a nejvíc pro vás samotného. Tolik vzpomínek tolik myšlenek a najednou je ticho a prázdno, ale vy žijete dál.. ()

arthur.22

Vím, jak vypadá nemoc. Vím i to, jak se s ní vyrovnává okolí nemocného. A rozhodně to není tak jednoduché, jak to ve filmu vypadá. Představitelky Alice i jejích dvou dcer jsou výborné, Alec Baldwin je elegantně odtažitý, ale na to, aby to zachránilo bídný scénář a mizernou režii, to nestačí. ()

Silencia90

Naštěstí to bylo obyčejné, popisné, reálné, pěkné. A ne ždímačka slz, emocí a vciťování se za každou cenu. Dokonalé, smutné, pravdivé, nepřekvapivé, a napsané životem. ()

Matli

Od Julianne jsem čekal více na to že si za to odnesla Oscara. Ale jinak hezky natočené, hezký příběh o nemoci, ale to je asi vše. A vůbec mi tam nepasovala Kristen Stewart, furt jsem čekal odkud tam vyskočí upír nebo vlkodlak. 63% ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu