Pořád jsem to já

• USA Still Alice (více)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. (Falcon)

dopita

Nemám rád filmy o zákeřných nemocech a s tím spojené utrpení lidí. Nicméně jsem to zkouknul, především díky Julianne Mooreové. Film je jen průměrnej, možná malinko nadprůměrnej. Ve filmu je několik nepříliš dobře zvládnutých scén, naštěstí jen několik, ale film to sráží, protože jinak to není vůbec špatný. Nebejt Julianny a jejího výkonu, hodnotil bych hůř. Zaslouženej Oscar. ()

bloodline

Realita kruto skresala očakávania až na kritické minimum. Spochybňovať kvality Julianne Moore sa rovná návratu k serióznej viere v geocentrizmus, avšak otázniky nad Still Alice burácajú ako v Riddlerových hádankách. Svetlých momentov úboho aj na pomery tých, čo zabúdajú vypiť a stále mi uniká aspoň malé posolstvo alebo zrnko pointy. Citovo apatické, umelecky duté, v slepej uličke kráčajúce filmárske vákuum. A k tomu otravná Kristen Stewart... Trpké sklamanie za 2 a 1/2* ()

HonzysKISS

V jednoduchosti je prostě krása. Naprosto výborná ukázka toho, jak se člověk s Alzheimerovou chorobou cítí. Jak postupně ztrácí všechno, co miluje. Příběh odsýpá rychle. Žádné natahované a smutné scény, jako ve většina podobných filmech. Tady mi to uteklo mrknutím oka. Atmosféru to má i díky hudbě taky super. Takovou strašně procítěnou, samozřejmě z té lepší stránky. Co si budeme povídat. Julianne Moore to zahrála naprosto skvěle a nejenom ona. Docela jsem si oblíbil i Kristen Stewart. Taková nejhorší, ale zároveň i nejlepší. Jediná věc, co bych vytknul, tak bych udělal o něco lepší konec. Trochu ještě zamrzelo to, že ostatní postavy neměly takový prostor pro děj, ale to asi nemůžu považovat za mínus. „Všichni si myslí, že trpím, ale já netrpím, já bojuju“ ()

provitamin

Nudná, presladená dráma, bez jediného zaujímavejšieho momentu, bez jediného dejového zvratu. Tvorcovia asi zabudli, že aj o Alzheimerovi sa dajú točiť zaujímavejšie filmy. ()

Hanys_

Tahle bolestivá dramata si jsou často dost podobná, vždycky silná. Tady mi ale nesedly některé detaily v příběhu, které ho "odlidšťovaly" a vlastně i ty vedlejší postavy (Bosworth, Stewart). 6.5/10 ()

Schuldiner

Když si uvědomíte, že vše, úplně vše, co vás tvoří, je paměť, je to dost skličující pocit...když se dozvíte, že jí můžete nadobro ztratit. Vše, co jste, vše, co umíte, celé okolí i soukromí, všichni blízcí, rodina, přátelé, vše je obsaženo ve vaší paměti. Každý názor, každý pohled na každou věc. Na každou myšlenku. Na každý pocit. Vše máte v paměti. Tak asi o tomhle je tenhle film... Depresivní podívaná, kterou bych snad ani nikomu nedoporučil. I přesto, že je to film opravdu zajímavý a velmi dobrý! A Julianne Moore je dokonalá!!! Je to uslzené až chvílemi hollywoodsky dojemné, ale ne nepatřičně, tady ne. A i kdyby to tak někdo viděl, nemůže to zastínit kvality, které tento snímek má. Líbilo se mi to. Sentimentální, melancholické, bolestné. ()

Renata

Žádná vyděračská dojárna, ač by se to na první pohled podle tématu mohlo nabízet, ale krásné civilní drama. Často od sebe slýchám, že 'to bylo super, ale mohlo to být kratší'. Still Alice bych mohla sledovat ještě klidně o půl hodiny déle. ()

peetriss

Nevybavuji si nic horšího, než když se začne rozplývat celý život, osobnost, vzpomínky, prožitky i blízcí zevnitř člověka. Alzheimer patří díky této kruté schopnosti k těm nejhorším nemocem, které bolí snad ještě více blízké, než postiženého samotného. Still Alice se tak dotýká tématu, které samo o sobě dokáže nebývalou měrou zasáhnout a muselo by nastat absolutní tvůrčí selhání, aby nedokázal chytit za srdce. V tomto případě nejen, že selhání nenastalo, ale příběh Alzheimerovou chorobou stižené Alice je ještě zesílen výborným, přesným a emočně silným podáním podpořeným dobrým scénářem a zajímavými myšlenkami. Vyzvednout musím dobré herecké obsazení a zejména samozřejmě Julianne Moore, která je zde na Oscara, a pevně doufám, že ho dostane (byť dlouhodobě nevěřím v objektivitu pánů akademiků). Drama, které dokáže být silné i bez pomoci přílišného a laciného tlačení na pilu. Silnější drama o postupné ztrátě paměti jsem viděl snad jen v jihokorejské provenienci – v naprosto uzemňujícím Nae meori sogui jiugae. ()

dormouse

Film je sice vynikající, ale spíš svým obsahem, než filmovým uměním. Nemůžu říct, že by mne herecké výkony mimořádně nadchly a překvapily, jsou dobré. Vynikající je ta nemilosrdná konfrontace s nejhorší chorobou, jakou si kdo dokáže představit. A tím, že o ní budeme mluvit, tím její hrůzu nijak neumenšíme. Co je horšího pro inteligentní a krásnou ženu, než vidět samu sebe, jak se mění v nesvéprávnou trosku. ()

valasek.m

Film je to bezpochyby skvělý a Julianne si svého oscara zaslouží plým právem, ale něco mi tam chybělo. Asi by to chtělo ještě trpchu zatlačit na divákovi emoce. ()

lucijelucije

Pro mě je Still Alice fantastické dílo, nejen příběh samotný mě nadchnul, ale herecké ztvárnění Julianne bylo famózní. Tahle žena se dostává do velkého popředí v mém už tak vyokém žebříčku. No, rve mi srdce představa, že lidé tak vzdělaní mohou skončit hůř, než dítě. ()

Pavkan

Mám Julianne Moore jako herečku moc rád, ale tohohle filmu jsem se bál, protože jsem očekával slzopád plný citového vyděračství a klišé, které k tomuto typu příběhů tak nějak patří. Bál jsem se zcela zbytečně, protože kromě zaslouženě oscarové herečky jsem viděl neuvěřitelně uvěřitelný a silný příběh, který má celou řadu emotivních vrcholů a navzdory všudypřítomnému smutku je místy i mrazivě vtipný. Máloco se mnou dokáže pohnout, ale tady jsem "knedlík v krku" měl a nestydím se za to. ()

DannyBoy80

Minikino Kavarna, Ostrava, 24.5.2015: Moore zahrála dobře, ale na Oscara to nebylo. Film je o dosti vážné nemoci a rodinné situaci která je nevratná a bude ještě horší. Bohužel z toho mnoho vyždímáno nebylo. Toto měl být doják aspoň v určité fázi filmu, ale nebylo nic. Na takové téma to bylo prostě emocionálně chladné. ()

angloumene

Still Alice je další z řady sladkobolných filmů, u kterých vždycky musím přemýšlet o tom, jestli jsou natočeny jenom pro to, aby nás trochu chytly za srdíčko a nebo se vážně snaží něco říct. Ať už je to v tomhle případě jakkoliv, musím říct, že se to víceméně povedlo a opravdu jsme se dozvěděli, že život s Alzheimerem není žádná výhra. Celkově 72 %. PS: doporučuji ještě mnohem silnější jihokorejský Moment to Remeber. ()

Randyz

Knížka opět, jak to tak bývá, obsahuje více podrobností, ale i filmová forma tohoto velmi silného příběhu, který se bohužel stále může přihodit každému z nás, je velmi vydařená a určitě zhlédnutí doporučuji... ()

AndrejBB

Skvelá dráma o chorobe, ktorá sa často nedostáva na filmové plátna. Julianne Moore svojím hereckým výkonom zatienila všetkých ostatných a veril som jej to od začiatku do konca. Oscara vyhrala zaslúžene. Vo filme mi chýbal akurát nejaký silnejší emocionálny moment (mohli to byť tabletky). Autori zrejme vsadili na to, že to bude príhovor Alice o svojej chorobe, ale ten ma až tak nechytil. Smutnú atmosféru filmu zvýrazňuje aj výborná hudba. ()

Prochy38

Jednoznačná záležitost pro mě. J. Moore si šla jasně pro Oscara a zaslouženě ho získala. Dech beroucí výkon. Úžasné, opravdu úžasné…. Celý film jsem hltal a dostal víc, než jsem čekal, mnohem víc. Obrovské nadšení u mě. ()

derryl

Obrovský snímek s neskutečnou Julianne Moore. Smekám před odvahou tvůrců zpracovávat takto těžké téma a nebát se vše odhalit a dotáhnout až do konce, který dává naději všem lidem, kteří trpí alzheimerova chorobou. Bravo! ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu