Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Othello

Kino bylo až po strop natřískaný nerdama nadopovanýma kafem, sladkýma nápojema a trashfoodem a já zjišťoval, že jsem o sobě vůbec nevěděl, jakou mám společně s nimi potřebu křičet z plných plic "Death! Death!", když Rohanští vyjíždějí do bitvy. Maratón prodloužených verzí v kině po dvaceti letech od premiéry potvrdil unikátní pozici této trilogie, kde její specifický (a přiznejme si to, často velmi srandovní) jazyk stmeluje již nejen napříč filmovými preferencemi, názorovým spektrem či společenskými třídami, ale nyní i generacemi. Proto byla slyšet v průběhu projekcí celá škála reakcí a emocí nejen dle toho, co se právě dělo v oné scéně, ale i dle toho, jak je známá třeba z různých obskurních parodií, citací a memů. V moment kdy Aragorn vběhl do síně Edorasu se slovy "Gondor calls for help!" a Theodén na to odpoví "And Rohan will answer." sál explodoval a já si mohl odškrtnout jeden z životních milníků, o kterém jsem ani nevěděl, že ho potřebuju mít. ()

SOLOM.

Ten závěr s duchama se mi sice moc nelíbil, ale jinak je zde jen málo věcí které bych mohl tomuto filmu vytknout. Peter Jackson prostě dokázal, že dokáže natočit třídílnou ságu a všechny její části jsou stejně kvalitní. Škoda jen, že neexistuje mnohem víc takových nadaných režisérů, protože potom by se přestali točit odpady. Opět musím pochválit herecké výkony, masky, hudební doprovod, efekty no prostě všechno! ()

Ilicka

- It's gone... It's done... - Yes, Mr. Frodo, iť's over... K tomu není co dodat. Snad jen, že Peter Jackson je kouzelník s dechberoucí představivostí. DÍKY MOC! ()

claudel

Po dlouhých sedmi letech jsem se konečně dostal k závěrečnému dílu této nesmrtelné ságy a možná jsem udělal dobře, že jsem to podívání takhle oddaloval. ()

ARI50

Nejlepší a největší bitva a nejlepší podívaná je to tak a názor nezměním a to je poslední slovo vyvrcholení dokonalosti tohohle příběhu a cestě ke zničení prstenu. ()

Ištván87

Mluvil jsem u dvojky o Hollywoodu? Tak tady je to totální Hollywood. Být tam víc záběrů přes vycházející slunce, nikdo by nepoznal, že to nenatáčel Michael Bay. Zprznění postavy Denethora bylo neskutečně bolestivé a ve scéně, kdy hořící utíká z hrobky, aby skočil z hradeb, což Gandalf provází sice tradičním, ale poněkud jinak myšleným "Tak odchází Denethor...", jsem myslel, že padnu smíchy na zem. Hollywood, Hollywood a ještě jednou Hollywood. Fuj. Nebýt tam skvělý Billy Boyd, výborný Sean Astin a Samova závěrečná věta: "Tak jsem se vrátil", tak jsem nad tím totálně zlámal hůl. Na druhou starnu jsou zde některé momenty, které jsou nezapomenutelné. Scéna, v níž Pipin zpívá Denethorovi písničku, což se prolíná s Faramirem, jedoucím vstříc skřetům do Osgiliathu, tak ta by byla perfektní, nebýt Denethorova dost zbytečného srkání a mlaskání. Stejně tak bylo skvělé v rozšířené edici vidět Ústa Sauronova, seznámení Faramira s Éowyn a další. Těchto pár vlaštovek to v mých očích přeci jen trošku pozvedlo. Ale i tak si budu muset znovu přečíst knihu, abych si zpravil náladu. 50% ()

JASON_X

Jak jsem tak slyšel, třetí díl považuje hodně lidí za nejlepší z celé trilogie. Já tedy ne, poetiku ani pohlednost prvního dílu určitě nepřekonal. Působivé obrazy v bitvě o Minas Tirith, ale také nadbytek pathosu a cajdákovité hudby. Ale samozřejmě za pět. Moje nejoblíbenější scény: Velká bitva na Pelennorských polích, olifanti, nazgúlové na pterodaktylech, krásné mordorské exteriéry svádějící k meditativním procházkám a pán, který si (v knize) nechá říkat Ústa Sauronova... ()

Bauer

No né!!! Závěrečný díl trilogie a taky nejlepší díl.Naprosto dokonalý.Docela sem smutný, že to skončilo.U konce jsem měl oči v slzách byl jsem dojat a nejvíce se o to postaral Sean Astin který je ( nebo bude ) skvělý herec který je mi hodně sympatický.Bitva která je u Minas Tirith předčila i tu která byla v Helmově žlebu.Peter Jackson dokázal nemožné.Film který je filmový zážitek! ()

becki_tu

Jedna z nejvelkolepějších, nejtajemnějších a nejrozsáhlejších ság je odvyprávěna a uzavřena a já po tom návalu krásy, dokonalosti a nejrůznějších emocí jen ztěží hledám slova, kterými bych popsal pocity nejen z Návratu krále, ale z celé trilogie. Je znát, když film dělá někdo, kdo o předloze ví první poslední a jehož zapálení pro věc je patrno snad z každého záběru. Jacksone, díky! Tímto také děkuji mému kamarádovi (na ČSFD známý jako novoten) za zapůjčení celé trilogie v rozšířeném vydání, protože mi tím umožnil prožít osudovou pouť po Středozemi v naprosto exkluzivním filmovém balení. ()

Beastmaster4

Poslední díl celé trilogie a odvažuji si tvrdit, že ze všech dílů ten nejlepší. Válka o Středozem vrcholí a Sauronova moc nabírá sil. Aragorn, ztracený vládce Gondoru se ujímá vlády. Lidé jsou vyzváni a vrcholí boj o přežití s Mordorem. Sam a Frodo se snaží zničit prsten moci a musí čelit mnoha nástrahám své strastiplné cesty, která se blíží ke svému konci. Glum odhalí svůj účel. Účel, pro který nebyl zabit a který Gandalf prorokoval. Velkolepé bitvy jsou zvládnuty lépe, než v kterémkoliv jiném filmu. Užijeme si velkolepých záběrů na Gondor aj. Režie, scénář, kamera, hudba, vizuální stránka aj. - to vše naprosto nepřekonatelné. Návrat krále stejně jako kniha je triumfální zakončení a Tolkien by mohl být hrdý, jak to P. Jackson zvládl na poli filmu. Nic lepšího už dlouho neuvidíme, takový velkofilm se natočí jednou za 100 let. V porovnání s Návratem krále a celou trilogií už u mě osobně bude jen malých filmů, svého krále jsem našel :-) ()

Will_X

Hrozně dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak nějak originálně shrnout každý díl.. No, bohužel se mi to nepodařilo a tudíž napíši jeden komentář, který bude ke všem a dovolím si pak metodu Copy&Paste. Doufám, že mi za to nikdo hlavu neutrhne. Já neberu každý díl jako samostatnou kapitolu, ale jako jeden celek, který byl rozdělen na tři části. V LotRovi nalezneme nesmírně krásné lokace Nového Zélandu, naprosto úchavatnou, dechberoucí hudbu, která naprosto vystihuje každou situaci a bez ní, bych si nebyl schopen přestavit film samotný. Další kapitolou je samotný příběh a celé zpracování snímku. Příběh jako takový mě naprosto uchvátil a k tomu nemám co více dodat.Navíc některé hlášky,humor jsou naprosto legendární( pro mě) a parádně zasazené do děje!"Je tu ale trpaslík, kterého nepolapí tak snadno - má oči jako jestřáb a uši jako rys!! A dýchá tak nahlas, že bychom ho zastřelili i ve tmě..." Zpracování a detailnost, na kterém si dal Peter Jackson bez pochyb nesmírně záležet, je naprosto precizní. Herecké obsazení a výkony snad netřeba komentovat, zvládnuto naprosto bravůrně. Původně jsem viděl "pouze" neprodloužené verze, které mě samozřejmě dostaly. Dalším krokem bylo to, že jsem shlédl prodloužené verze, které mě dostaly ještě mnohem více a je naprosto, ale vážně naprosto úžasná! Takže trilogii jsem si oblíbil zase o stupeň výše. Pak jsem se do toho ponořil až tak, že jsem si sehnal kompletní edici na Blu-ray, kde je jak prodloužená verze, tak momenty z natáčení, rozhovory atp. No, a tímto si mě "LotŘík" získal úplně ve všech směrech. (Dokonce mě "donutil" přečíst knižní předlohu, což překvapilo i mne samotného, ale to už zase odbíhám od filmu. :-D) Celá trilogie je pro mě nezapomenutelná, řadí se mezi mé nejoblíbenější a vždy se na ní velice rád podívám, i když už takhle jsem jí viděl nespočetněkrát. Závěrem si dovolím přiložit pár odkazů: Kompletní tracklist z celé trilogie. Povedený a zábavný remix hudby, ke každému dílu jeden - 1, 2, 3 Sečteno, podtrženo.."Čaroděj nechodí pozdě, Frodo Pytlíku. Ani moc brzo. Přichází tehdy, když on chce." BEZKONKURENČNÍCH 100% ()

luka4615

Peter Jackson touto trilogií rozpoutal takovou menší filmovou "revoluci". Po těchto snímcích už filmový svět potažmo i filmová technologie nevypadali jako dříve. Režisér více než skvěle a s patřičnou pompou převedl na plátna fantaskní knižní svět z pera J.R.R Tolkiena. V jeho rukách světy, démoni, čarodějové a tajemný Prsten Osudu ožívají tak jak by si to doufám autor sám představoval. Všechny tři filmy disponují tříhodinovou epickou fantasy jízdou plnou rozmíšek mezi národy, epických bitev, přelomových digitálních triků a dechberoucích záběrů úžasné novozélandské krajiny. Toto všechno patřičně dotváří a navozuje patřičnou atmosféru. Byť bitvy vypadají vážně skvěle a jsou natočeny s patřičným spádem, hlavní linie se točí okolo hobita Froda a jeho zničení Prstenu Moci. Tyto dvě linie se navzájem skvěle prolínají a přechody mezi nimi nepůsobí nijak rušivě. Režisér ve všem snímcích rozpoutává "trikové orgie" na tu dobu nevídané a nutí Vás jen užasle sledovat zručnost animátorů a všech ostatních lidí, kteří se na tomto projektu podíleli. Jsem velkým fanouškem knižní předlohy LOTRa a musím říci, že režisér byť odstřihnul různé části (Tom Bombadil, bitva v Kraji, atd.) se věrně drží předlohy a servíruje nám Tolkienovu vizi Středozemě v epickém balení, které neztrácí nic ze své originality ani po letech. Troufám si tvrdit, že kdyby Tolkien sám tuto trilogii shlédl, řekl by si: "Takhle přesně jsem si to představoval." Trilogie LOTR je pro světovou filmografii a pro fanoušky základním kamenem, dílem, ke kterému se vždy vrací a které jim všem něco dá. Ať už pocit zasněnosti či náhlé nadšení pro starověké bitvy. I já jsem po zhlédnutí celé trilogie a po přečtení knih nezůstal nedotčen. Uchvátila mě ta precizní animátorská práce, ten cit pro zachování všech základních prvků knihy a i ten svižný spád, díky kterému Vám ty tři hodiny uběhnou jako voda. Zkrátka a dobře, trilogie LOTR i její režisér Peter Jackson zůstanou navždy zapsáni zlatým písmem v učebnicích moderní filmařiny. Jak pro zboření všech zavedených filmových technologií, tak i pro úžasné převedení knižní podoby do filmového balení které je dechberoucí i po xtém zhlédnutí. A za to mu já i všichni fanoušci moc děkujeme. „For Frodo.“ ()

Sawy

Vskutku majestátní završení jedné nezapomenutelné trilogie.Někteří škarohlídi můžou nadávat na moc konců,přílišný patos a spoustu dalších chyb.Nikdo taky netvrdí,že je ten film dokonalý.Ale tohle vše bylo u Pána Prstenů už dřív a rozhodně mi to nezkazilo zážitek,ba naopak.Krásně jsem se dojímal po celou dobu filmu,fandil jsem,bál jsem se o své oblíbené hrdiny,celou dobu jsem se kochal nádhernou výpravou,hudbou,velkolepostí celého filmu.TOHLE je velkofilm,ať si kdo chce říká co chce.Peter Jackson natočil neskutečné filmové dílo,kterým si zajistil nesmrtelnost.A právě epické zakončení celé série je u mě na pomyslném vrcholu. 95 % Extented edition: Pokud nějaký film trvá téměř čtyři a půl hodiny filmového času,je jasné,že nepůjde o komorní příběh z amerického maloměsta.Pokud tak dlouho trvá završení jedné z největších filmových sérií všech dob,může leckdo začít tvůrce podezírat z toho,že ztratili soudnost a film se jim roztáhl do nekonečného dotahování všech linek a poklonkování předloze.Není tomu tak.Návrat krále JE filmem přetaženým,filmem s mnoha a mnoha konci,z nichž mnohé jsou neskonale patetické a přeslazené,což v rozšířené verzi ještě vynikne.Ale kdo má rád velkofilmy,komu nevadí Hollywood v té nejkoncentrovanější podobě,komu se líbíly předchozí dva filmy,tomu to zkrátka nemůže vadit.Velké projevy,hrdinské činy,chrabří králové a nečekaní hrdinové,to vše tady je a já jsem na ten film opět hleděl přes záclonu slz,která se neodbytně tvořila před mýma očima a s nepopsatelným mrazením v zádech,tak typickým pro skutečně velké filmy,a to nejen výpravou a rozpočtem.Odteď si už jen stěží dovedu představit třetí díl Pána prstenů bez scén Sarumanovy smrti,bez rozšířeného putování Stezkami smrti,bez Sauronova odporného přisluhovače před barnami Mordoru a bez dalších a dalších nádherných scén,které klidně mohly být v kinoverzi,ale režisér si je schovával jako trumf,kterým fanoušky ještě naposledy překvapí.A Návrat krále zůstane už navždy zapsán v historii kinematografie jako skvost mezi velkofilmy a hrdě se zařadí po bok Jihu proti Severu,Bena Hura,Hvězdných válek nebo Titanicu jako důkaz,že i komerční hollywoodská produkce může mít srdce a stát se nezapomenutelným kultem nejen pro naši generaci,která měla tu čest jej vidět v kině,ale i pro mnoho generací,které ještě budou následovat. 100 % ()

Lucasion

"Forth, and fear no darkness! Arise! Arise, Riders of Theoden! Spears shall be shaken, shields shall be splintered! A sword day... a red day... ere the sun rises! Ride to ruin and the world's ending!" Tříleté cestování Středozemí je u konce. Vrací se Král a spolu s ním je tady rozhodující bitva o Středozem. Armády Mordorských skřetů jsou na postupu a kráčí sebevědomě na Minas Tirith, bílé město Gondoru. Jakmile se hrdinové vypořádají se Sarumanem a oslaví svoje vítězství v Edorasu, odjíždí Bílý čaroděj varovat Gondor před devastujícím útokem. Válka je tady. Tak by se jednoduše dal shrnout Návrat krále, který má už v prodloužené edici čtyři dobré hodiny. Navíc tady je prodloužená edice vskutku nutná, protože mnoho věcí v kinoverzi vůbec nedává smysl. Není divu, že film má jedenáct Oskarů. Víc epičtější fantasy epos byste asi težko ve filmografii našli. Peter Jackson, který stvořil filmovou Středozem a vtiskl život všem postavám, tak točí nejmonumentálnější film svojí celé kariéry. Kopí se lámou, bílé věže padají, hrdinové umírají a osud celého světa visí na vlásku. Za mě ač považuji Návrat krále za nejslabší z Prstenovské trilogie, mám k němu zkrátka scé výhrady, tak přesto je to film, který ani po více než dvaceti letech od uvedení dokáže vyvolat husí kůži, slzy na tváři a bušení srdce. Příjezd Rohanské jízdy, návrat do Kraje nebo odjezd ze Středozemě. Tyhle tři filmy vyrostly se mnou a i po tolika letech se k nim moc rád vracím. I když to CGI občas dostalo na frak. Je mi to vlastně fuk. Ten soundtrack je tak nádherný a ty emoce tak moc silné, že si celou cestu s Prstenem po Středozemi zase rád jednou zopakuji. Tehle svět je prostě tak neuvěřitelně krásně natočený, že se dnešní filmy mohou jít s klidem klouzat. Díky pane Jacksone. Tohle je prostě jedno krásné a nádherné dobrodružství. Nezbývá než se s jedním Hobitem vydat za Drakem Šmakem. PS: Jinak ano. Koukat na tyhle filmy v rozšířených edicích je zkrátka povinnost. A basta. [Extended] (94 %) ()

jerry12

90%. Patrně jediný film, kterému dávám nejvyšší hodnocení a sám vlastně ani nevím proč. Fantasy tohoto typu nemusím, knihy o Frodovi jsem nečetl, Návrat krále je však audiovizuálně natolik geniální, že mě nutí všechny subjektivní pocity zapomenout. Stylisticky naprosto, ale naprosto dokonalé. ()

Lacike

Treti diel je u mna totalne dno. Nebavil ma dej a tentokrat ani akcia. Vlastne ani neviem preco som tomu nedal odpad. No dobre, jednu hviezdicku davam za technicku stranku a famoznu vypravu. A nebojte sa, novou trilogiou si nejdem kazit zivot. Radsej si pustim pôvodnu trilogiu Star Wars. To je jedina skutocna genialna trilogia. Kevin Smith to vie najlepsie. :) ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert