Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternativní 122 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (více)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou. Budete sledovat dospívání a soupeření dvou povahově rozdílných synů Kajdy a Pepana a taky milostné trampoty jejich lehkomyslné starší sestry Věry. Kajda se jednoho dne seznámí s půvabnou dívkou Pájou a začne se s ní scházet v krásné zahradě staré vily, která patří tak trochu záhadnému starému lékárníkovi. Když však Kajda seznámí Páju s bratrem, vše se mění… Ve výtečném filmu, který vznikl v roce 1979 podle scénáře Jana Otčenáška a Vladimíra Kaliny, se objevila řada výborných herců. V první řadě je to skvělý Vladimír Menšík jako švec Bursík, dále Lukáš Vaculík a Jan Hrušínský jako Kajda a Pepan, Zlata Adamovská jako Věra, Tereza Pokorná v roli Páji nebo Rudolf Hrušínský a Miroslav Macháček. (Česká televize)

ypres.bass

Tohle je přesně ten typ filmů jaké mám rád. Jak tady už několikrát bylo řečeno, je to herecký koncert páně Menšíka. Velmi dobře mu sekudují i jeho synové Jan Hrušínský a Lukáš Vaculík. Poslední koho můžu pochválit je jeden z promarněných talentů čeksého filmu Tereza "tehdyještě" Pokorná ()

Jeremiah

Co mi jen tenhle film připomíná? Joo, už vím - tohle je dle mého názoru pravdivé zfilmování doby, kdy velkovýroba dokázala zničit malé soukromé podnikání .... ale to asi né, protože to přece zničily "komanči". Tak sakra co mi teda připomíná? Aha, již vím - nynější dobu, kdy naši mocipání chtějí, aby najednou všichni lidé začali podnikat. Ale v čem? Vždyť vše už má pod plnou kontrolou zahraniční kapitál, takže pro malého človíčka jaksi místo nezbyde. Hezký film, který ukazoval drsnou dobu, né nepodobnou dnešní, kde i mladí lidé se museli vypořádávat s těžkým životem. Zasloužených 5. ()

Eva_Krejcova

Tohle je moc krásný film i když pan režizér Kachyňa většinou točí smutné filmy ale tohle je doslova koncert hereckého umění pana Hrušinského Vladimíra Menšíka Lukáše Vaculíka a mohla dalších. Je to příběh z Pražského Žižkova tato čtvrť je hezká a taky zde už bylo v minulosti natočeno pár příběhů ale zde je vidět že ŽIVOT NENÍ PEŘÍČKO a že se sním každý musí poprat jak umí. ()

Rami

Krásný poetický, místy dosti vtipný, dobově věrný a bohužel i vcelku pravdivý (co se týče poetické lásky) film, který se tvůrcům opravdu povedl. Za mě jasných 5 hvězdiček. ()

Olík

Nevím, jestli se mám vůbec trápit s nějakým textem, když pouze stačí použít mnou dříve napsaný komentář k jiné režisérově žižkovské romanci k Blázni a děvčátka (1988). Lyrika, duch postav, neokázalost, lidské osudy, tragikomičnost, problematika dospívání……….tohle všechno by mohl Kachyňa vyučovat na Vyšší režisérské. Lásky mezi kapkami deště, Kam pánové, kam jdete?, Smrt krásných srnců, Už zase skáču přes kaluže, Duhová kulička, Blázni a děvčátka…………dříve jsem si to asi nebyl schopen dát do souvislostí, ale začínám přemýšlet, jestli ten pan Kachyňa náhodou nebyl našim nejlepším režisérem. ()

BeranSon

Krásný film, který mě nevzal, tak jak měl. Určitě se k němu ještě vícekrát vrátím, ale ty tři hvězdy mu přeci jen dám. -6/10- ()

Kirman

Tak mi přišlo líto, že ten příběh trval jen 2 hodiny. Skvost, který mi zůstal dlouho "utajen". Krásná hudba. Rudolf Hrušínský a poetika. ()

cure

Neopakovateľná atmosferická "podívaná" s excelentným Lukášom Vaculíkom, ktorý svoju prvý rolu už herecky neprekonal. Karel Kachyňa tu ukázal všetky svoje silné stránky a natočil preňho tak typický poeticko-erotický film ako to vie len on, a ktorému nevadí ani netradične veľká minutáž na česko-slovenské pomery. Ako vždy krásne hrajú Hrušinský aj Menšík, neopakovateľná je Herzová a musím priznať, že ide tiež o film v ktorom (asi ako jedinom) možem Miroslava Macháčka. Kachyňa vždy vedel koho si do filmu vybrať a rovnako dobre vedel s hercov dostať presne to čo ich rola pýtala. 80% ()

truby

Tento film je krásný, zvláště když se necháte unést a díváte se ze stejné pozice jako pan Kachyňa, pohledem zastřeným, shovívavým a plným pochopení k poctivým a obyčejným lidem. ()

FOCKE_WULF

Venkovský švec Menšík, přistěhovavší se do Prahy, má problémy nejen s dospívajícími dětmi a konkurenční obuví od firmy Baťa, ale i s vyměšováním – pavlačové hajzlíky na konci každého patra nechce používat, protože by prý měl nepříjemný pocit, že mu někdo kadí na hlavu; jeho kradmá sraní na žižkovské hoře Vítkov, kam odbíhá z domu, se tak celým filmem táhnou jak červená nit. ()

Luisis

jako Vyškovák jsem hrdý na Karla Kachyňu.Jeho osobitost a originalita naplno vyniká v jeho filmech.Romantické drama LmKD se vám silně vryje do paměti a pod kůži.Film je přesně starý jako já a jeho atmosféra a bravurnost jako celek působí až magicky.Miluju MILUJU - 96% ()

Biopler

Fakt krásny film. A tá symbolika, hrozno ako symbol dozrievania v živote mladého človeka - dozrel už? Odtrhne či neodtrhne? Všetko pod dohľadom legendy Rudolfa Hrušínského. Alebo aj to, že musíš padnúť na hubu do prachu zeme, aby si pochopil, že ťa život občas prefacká. Krásne scény dospievania a na pozadí súboj malého obuvníka Bursíka s Baťom. Vladimíra Menšíka som lepšie hrať nevidel. A tie scény keď sa chodil vykadiť na kopec si zapamätám do smrti. Krásne vykreslený Žižkov a tá atmosféra 30. rokov, ach, domáci musia dať jasných 5*. ()

AxelWers

Film ma celkovo až tak moc nezaujal, skôr taký štandard, videl som ho dávno, tak si ho niekedy budem musieť pozrieť znovu. Tento film má však u mňa jedno prvenstvo, osobne sa mi páči názov filmu, či už v češtine alebo angličtine, krajší názov filmu nepoznám. ()

tranquill

"Ale to vám povídám, srábkové, každej pátek ať mám na hrobě krabici vajglů, a kdo se na to vykašle, pro toho si v noci přijdu!" Mělo to smysl a druhé zhlédnutí na mne zapůsobilo úplně jinak. "A pořádek na světě musí bejt!" ()

anitae

Žižkov, moje dětství. Menšík a jeho marný boj s Baťou a wc, pozorovatel Rudolf Hrušínský, Jan Hrušinský a jeho bratr Vaculík,  jejich lásky, zahrada. Odlišnost obou bratrů a blížící se válka. Já hledám štěstím -  E. Olmerová ()

Zevon

Jeden z mála filmů, kde jsem ochoten akceptovat komunisticky podsouvanou propagandu - vnucuje se nám totiž nenásilně a víceméně ji lze vysledovat pouze ze scénáře, odehrávajícího se převážně za velké hospodářské krize. Doba ovšem špatná byla a proto mám pocit, že se s ní scénář nevypořádal se vším všudy, což je samozřejmě subjektivní názor a s hodnocením nemá nic společného. Moc milé, citlivé, prostě fajn. ()

spacylemon

Lásky mezi kapkami deště jsem poprvé viděl někdy před lety a moc jsem si toho z nich nezapamatoval, snad jenom, že to bylo něco speciálního... a vážně jsem se nespletl... Parádní obsazení, včetně těch nejmenších rolí. K sežrání frackovitá Pokorná. Strašně sentimentální, tak smutný,..... krásný film. ()

BDMarty007

Opravdu překrásný a smutný film o tom, jak život dokáže být chvíli krásný a hned zase dost hnusný. Podle mě jedna z nejlepších věcí Karla Kachyni i české kinematografie vůbec. Úžasné vcítění do opravdové atmosféry první republiky, která je jinak tolik vykašírovaná celou plejádou "filmů pro pamětníky". Skvělý celek vymazlený v každém detailu, s plejádou vynikajících herců, výbornou hudební kulisou, kostýmy, exteriéry… Dokonce i ten Vaculík tady funguje výborně. Úžasná věc, kterou každému doporučuji opakovaně zhlédnout. ()

kratina

Adam a Eva bojují s pokušením v Ráji - zarostlé žižkovské zahradě, sledováni dalekohledem dvěma starými šmíráky, pohodlně usazenými na balkonu prvorepublikové vily. Jen místo na zakázané jablko se hříšně svůdné Evě sbíhají sliny na zakázané hrozny. Romantickou lásku ukončí drsná rvačka bratrů kvůli holce, nyní bohužel již zbouchnuté. Tudíž je jedno, jestli Kajda staršího bráchu přepere, nebo dostane pořádný výprask, stejně o svou velkou lásku již definitivně přišel. Velmi smutná milostná romance, navíc s tragickou postavou zkrachovalého, ale do poslední chvíle hrdého ševce, skvěle ztvárněného panem Menšíkem. Jeden z klenotů československé kinematografie. ()