Podzim a zima 1950: Do Týnce se po sebevraždě statkáře Konvalinky vrací jeho dcera, bývalá jeptiška. Zjitřené náboženské cítění a odpor proti násilné kolektivizaci vedou k tragickým událostem, které vyvrcholí během štědrovečerní noci... Tato syrová balada je jedním z nejpůsobivějších filmů autorské dvojice Karla Kachyni a Jana Procházky. (oficiální text distributora)

sherudan

Kachyňa ve svém vrcholném období byl urputným bořitelem mýtů. Ovšem nejen těch komunistických. A tak třeba v Uchu ukazuje hrůzu období politických procesů nikoli na heroickém příběhu typu Milady Horákové, ale na mocenském boji a vyřizování účtů mezi různými klikami bolševiků. V Noci nevěsty tak pro změnu, zcela záměrně, chybí patos Dobrých rodáků či Smuteční slavnosti. Příjezd umanuté "kulakovy" dcery (jedna z vrcholných rolí Jany Brejchové) tak není pro ves katarzí ani příležitostí ke vzpouře, ale vede jen k definitivnímu rozvrácení již tak těžce narušeného života. Její střet s komunistickým funkcionářem se rychle zvrhává ve válku dvou fanatiků, při kterém ani jeden nepočítá mrtvé a zraněné, a je vlastně úplně jedno, kterou stranu kdo reprezentuje. Možná i proto je tento film poněkud upozaďován oproti výše zmíněným, v nichž je dobro a zlo zřetelněji oddělené a hlavně odpovídá novému kánonu. ()

cyglos

Objevil jsem film,o kterém jsem nevěděl. Kachyňa vytvořil atmosféru padesátých let tak, že běhá mráz po zádech. Ve všech směrech. Sonda do chování na "českým dvorku". Kamera je propracovaná jako vše ostatní. Brejchová - skvostně zahraná role. A nejen ona. Škoda jen, že se tomuto filmu nedává větší prostor. Zaslouží si ho plným právem. ()

milos.bradik

Herecky naprosto skvělé, nádherně zachycená atmosféra doby. Jeden z nejlepších filmů pana Kachyni, kterého bohužel semlela doba a ve svých pozdějších filmech už nedokázal ukazovat věci tak otevřeně, režisér byl však skvělý i když je několik podivných filmů, které vypadají jako kdyby je natočil někdo jiný, například Horká zima. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu