Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

K.a.r.i.n

Herci byli typově vybraní naprosto perfektně. Tatínek Leo přesně odpovídal mým představám, stejně jako podivínský malíř, pan Prošek, paní Irma i všichni ostatní. Podařilo se taky velice dobře zachytit hravou atmosféru knihy, i když ta na konci poněkud potemní. Pro mě skvělá filmová adaptace a zasloužené 4*. ()

pouler

Prošek a řeka. Hrozba nacismu. Příroda. Poetika a koncert českých herců. Kachyňa ve své nejlepší formě. Pan Heřmánek v životní roli. A k tomu excelentní R. Hrušínský. Takové filmy nám závidí celý svět. Tohle si pustím, když si chci odpočinout. ... zakončím parafrází z jiného filmu: "Alpy tě ohromí ale tohle tě dojme" ()

iNKa 1104

"Na tom vydělám majlant!" Ota Pavel i Bohumil Hrabal jsou pánové, kteří uměli kromobyčejně laskavě vystihnout lidské charaktery a podařilo se jim tuto lásku k životu a lidem, (v Pavlově případě i k rybám), převést na papír jako bohatou mozaiku životních příběhů... . Kachyňův film řadím po bok Menzelových adaptací Hrabala svou poetikou. Film de facto stojí na hlavním hrdinovi/Pavlově otci s laskavě úsměvným přiznáním vrtochů či slabůstek jeho živé osobnosti, které ovšem v závěru filmu vstříc těžkostem osudu přebije srdnaté hrdinství a odvaha, což bez mrknutí oka dokreslí skutečný formát a charakter tohoto člověka ... a je to něco, co dojímá a staví naše srdce do latě. Závěrečné minuty už většinou vidím rozmazaně, protože mi něco vlítne do oka. Pan Heřmánek je oskarový. V tomto filmu jsem doma ... ()

Kremik

Kdyby se takhle povedlo převést každé literární dílo na plátno. Člověk tu tvoří ten hlavní rozměr a rozmanitost lidských duší jezde krásně zachycena. Heřmánek a hrušínský herecky excelují a svými postavami žijí. Tragikomičnost příběhu je zachycena naprosto dokonale a člověk opravdu neví, má.li se smát, nebo brečet... ()

Ozzy2

Krásná kniha,krásný film,jen to chce brát opravdu jen jako film a moc nepřemýšlet,protože tam byla spousta nesmyslů. ()

tranquill

"Ryba je ryba a srnec je srnec!" Krásná a lidská tragikomedie, ve které se excelentním způsobem zhostil hlavní role Karel Heřmánek (stejně jako ve Slaměném Hubertovi). Autobiografický příběh Oty Pavla o židovském obchodníkovi, který je sice velkým proutníkem, ale zato má dobré srdce, je jistě jeden z nejlepších filmů české kinematografie. ()

Biopler

Poetika, komédia i dráma v jednom. Všetko v bezchybne navodenej atmosfére, že divák má chuť sa preniesť do tých čias. Krásne vyskladaný príbeh sa na vás pozvoľna valí a ten kto v snímku skutočne valí je Heřmánek. Jeho čiperný výkon je možné len velebiť. Krásny film. ()

Stíba

Krásný film, který mám s každým dalším shlédnutím radši. Nezaměnitelná předloha okořeněná velmi působivou atmosférou a skvělými výkony mi připomíná to nejlepší z filmů kolem roku 68. ()

Solly

Krásná vzpomínka na otce z doby která mazí, ale tak krásnědětskýma očima, že je to poetický až veselý film. ()

Joski

Veľmi dobre spracovaný príbeh o ťažkých časoch. Heřmánek podáva absolutne skvelý výkon. Kachyňa ani na chvíľu nenudí a nesklzne k banalite či filmovému klišé. Má svoj originálny a jedinečný pohľad na vec! Jeden z najlepších českých filmov 80-tych rokov. Možno zaradiť do kinoklubu aj do TV. Sebestačný film pre každú kategóriu (dokonca aj komédiu:-). Dejovo vyvážený až poetický film. Bravo pán Kachyňa:-) ()

Arequipa

Začnu od konce - závěrečná symbolická scéna se zapáleným ohněm patří k nejsilnějším momentům na plátně a bez problémů konkuruje celosvětově proslavenému Schindlerově seznamu. Karel Heřmánek v roli lehkomyslného, ale úspěšného obchoďáka milujícího rybařinu a svou rodinu exceluje jak v komediálních, tak v osudových smutných scénách (oční dialog s vlčákem). Musím vyzdvihnout i takovou maličkost jako je název filmu - krásné. ()

waska

Trochu rozpačitý začátek, který se postupem času, zvláště díky naprosto vynikajícímu Karlu Heřmánkovi, mění v naprosto strhující podívanou. Osudy lidí, kteří si museli projít jakoukoliv válkou jsou vždy emotivní, tady tomu nebylo jinak, zvlášť v podání vypravěčského umění Oty Pavla. ()

Candid

Adaptace knihy Oty Pavla, která byla napsána na základě vzpomínek z dětství. Už to samo o sobě nemůže nechat chladným žádného diváka. Příběh má bezesporu sílu, ale připisovat úspěch filmu jen tomu, by nebylo určitě spravedlivé. Karel Kachyňa vytvořil krásný film a postavy v jiném hereckém obsazení si vůbec nedokážu představit. Je to velmi dojemná záležitost a ať ho uvidím třeba tisíckrát, na konci mě bude vždycky mrazit. ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil