Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

Sdoom

Předlohu jsem nečetl, takže nemohu kometovat způsob adaptace, ale film sám o sobě je výborný. Zejména pak předválečná část, která srší humorem a ve které perlí Karel Heřmánek. S příchodem války se ale trošku vytrácí duch doby, navíc mi to přišlo všechno příliš rychlé, klidně to mohlo být o půl hodinky delší.I tak ale rozhodně jeden z nejlepších českých filmů, i když na pět hvězdiček to u mě není. ()

klúčik

Výborný film. Karel Kachyňa bol úžastný režisér. Príbeh je nezabudnuteľný!!!! Koncert hercov, ktorých milujem!!!! 95%. ()

uzzi

Stejná a tím pádem krásná atmosféra jako u Zlatých úhořů, dokonalá práce s daným tématem, pravděpodobně životní role Karla Heřmánka (jeho výkon je dokonalý). Těch superlativů je moc a moc. To co jsem napsal u "úhořů" platí i zde. Opět zářivá mistrovská práce a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

velkyvezir

Heřmánkův životní výkon. Scéna s Holanem, když jej prosí o pomoc s lovem srnců, je nezapomenutelný. Tak zlomeného člověka je ve filmu málokdy vidět. Krásný Kachyňův film... v tomto případě se šťastným koncem ve skutečnosti, neboť bratři i otec Oty Pavla přežili... ()

bari68

Film je v rebríčku 200 najlepších filmov zaslúžene. Úsmevné príbehy zo života doplnené vojnovou tématikou spolu s doslova výborným Karlem Heřmánkem patrí k tomu lepšiemu čo Karel Kachyňa natočil a následne sa dostal do popredia tých filmov, s ktorými má česká kinematografia čo dočinenia. ()

Zagros

Smrt krásných srnců je pro mě jedním z nejoblíbenějších „smutných“ filmů. Karel Kachyňa stvořil nádherný snímek o neradostných věcech. Nevím, jak to dokázal, ale dokázal. Nepotřebuji rozebírat detaily, nejsou důležité. Přes stísněný pocit, který ve mně film vyvolává, se na něj vždy rád znovu podívám a nechám se utopit v té snové atmosféře. Poetika nevyhnutelného osudu, neustálá snaha a dovednost se radovat ze života, i když vám do smíchu rozhodně není, pomalý a idylický život u řeky na venkově, … to vše mě dokáže uchvátit. Navíc hlavní postava (životní role Karla Heřmánka) je mi vlastně svým prospěchářským chováním nesympatická, přesto jí dokáži fandit. To je samo o sobě důkaz dobré filmařiny. Knižní předlohu od Oty Pavla jsem nečetl a ani se nechystám, nedokáži si totiž představit lepší adaptaci. Všem rozhodně doporučuji a přihazuji maximální hodnocení. ()

wosho

Kachyňův i Heřmánkův nejlepší film co člověka chytne a nepustí. A už jen ta scéna na konci s lovem srnce, pohled do Heřmánkových očí ve mě vyvolá bolení na duši. Silný a prostý film o lidskosti a otcovské lásce. Nezapomenutelné. ()

Ripley

Zpočátku jemně humorný,pozléze dojemný příběh bravůrně zrežírovaný Karlem Kachyňou.Vynikající herecký výkon Karla Heřmánka.Možná nejlepší Kachyňův film vůbec. ()

MaaaR@

Hořké, přesto však roztomilé dílo plné elánu. Celý děj je protkán suchým humorem, který zcela nenuceně odlehčuje hrůzy války. Tak, jak Ota Pavel vládl slovem, exceloval Karel Kachyňa v režisérském křesle. Díky této kombinaci vzniklo jedno z nejlepších děl české kinematografie, zanechávající snad v každém hluboký prožitek. ()

ruhebitte2010

Tohle je moje srdcovka. Tak neskutečně lidský příběh, filmová poezie a hlas pana Munzara dělá z tohoto filmu poklad národní kinematografie. Ta část filmu, kde prosí tatínek (K.Heřmánek) psa Holana, aby ulovil srnu je nezapomenutelná. ()

Paity

K tomuhle filmu jsem nenašel cestu. Heřmánek mi tady prostě neseděl. Neustále nervózní, neurvalý týpek, co se snaží ulovit srnce prostě, aby nakrmil svou rodinu pro mne není žádný zázrak kinematografie. Takhle jsem to alespoň viděl já. ()

Radim

Jeden z nejlepších fimlů Kachyni se skvělým Heřmánkem. První dvě třetiny filmu jsou jemnou idilickou komedií, aby se v poslední části změnil v drsné drama. Obecně má Kachyňa trochu problém s tempem, které místy upadá ve prospěch prokreslení postav. ()

Ještěřák

První a poslední, co si z SKS zapamatuju, bude jistě vynikající Karel Heřmánek, sakramentsky živý jako vášnivý rybář, houževnatý antinacista i neodbytný prodavač nadčasových vysavačů - ten chlap mě opravdu bavil v každém počasí. Vytáhli se ale i další herci a "překvapivě" také Hrušínský. ()

Prochy38

Film podle románu Oty Pavla u mě patří mezi nejlepší české filmy vůbec. Je to nádherný příběh a hlavního hrdinu ztvárnil K. Heřmánek jako jednu ze svých nejlepších rolí. 98% ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil