Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

dopitak

Jeden z pěti nejvýznamnějších a nejlepších českých filmů všech dob. Smutná perla podle krásné novely Oty Pavla. ()

Šandík

Naprosto uhrančivý je způsob, kterým Kachyňa příběh vypráví. Scény, jakoby úsečně odsekávané, jedna po druhé důsledně vtahuje diváky do děje příběhu, aby je ve chvíli, kdy už o přelétavé a nedospělé povaze hlavního hrdiny víme vše přišel dramatický zlom, který nejen dá příběhu dramatickou a mrazivou pointu, ale navíc, zase z jiné strany prokreslí portréty jednajících postav. Kachyňa přitom vůbec nekomentuje. Počítá s vnímavým, inteligentním divákem, který je schopen vlastního úsudku a hodnocení. Přitom je film vlastně neokázalý, postavený na věcech v podstatě banálních a přesně popsané psychologii. V tom je Kachyňa nepřekonatelný. A to jsem se vůbec nezmínil, o skvělých hereckých výkonech. Zkrátka a jedním slovem, nezapomenutelný film. 90% ()

lena60

Jednoznačné zklamání. A snad a jedině proto, že jsem se neubránila srovnávání. Nádherné Otou Pavlem napsané povídky totálně zpotvořené na filmovém plátně. A víc asi nemám co dodat. ()

Ivoshek

Atmosféru předlohy Oty Pavla se podařilo trfit naprosto skvěle. Zvlášť Heřmánek jako Popper a Hrušínský jako pan Prošek jsou bezvadní. Pěkný film z první republiky. Dojemné i bez laciné hry na city. ()

honajz

S tímhle filmem mám prostě problém. Kdo viděl Zlaté úhoře a zná tu prosluněnou poetiku Pavlových povídek, bude na tom možná podobně. Tenhle film totiž není poetický, ale dryáčnický. Kachyňa jej přisprostil, žel však směrem, který dává poetice na zadek, a asi jako jeden z prvních použil rozkomíhanou kameru, která štve lidi dnes více, než kdy jindy, protože je všude. Vadí mi i podivné skoky charakteru postavy či ve scénáři, nevyužité možnosti momentů zamyšlení (Co je, co vidíš? - Rybník, klidná hladina. - tato scéna je rovněž vychrlená rychlostí formule, bez oné chvilky ke klidu, bez předělu.) Také ty filtry u kamery, co nejvíc ze všeho připomínají objektiv namazaný sádlem, tady moc nesedí. I herecké projevy mi přijdou hysterické, ačkoliv je hezké vidět jednu z Kamélií. ()

eraserhead666

Takové filmy už dneska u nás nikdo nenatočí. I kdyby chtěl. Nádherný poeticko-tragický příběh o jednom židovském podomním prodejci s nejkrásnější a nejlepší československou herečkou Martou Vančurovou, s nejlepší československou filmovou souloží všech dob a s výbornými herci a herečkami. ()

hansel97

Postava Leo Poppera je napsaná výborně. To ale není Kachyňova zásluha, to je zásluha Oty Pavla a v mých očích ho Karel Heřmánek nijak úchvatně nezahrál a vzhledem k tomu, že tu není tolik důraz na děj to pro mě je zásadní chyba filmu. ()

claudel

Ze dvou třetin lehce poetická a místy značně rozšafná komedie s hlavní postavou nezdolného optimisty, z jedné třetiny o poznání vážnější a smutnější drama. Karel Heřmánek jednoznačně podává životní výkon. Z těch prvních dvou třetin čiší kouzelná atmosféra, z té třetí třetiny mrazí. Kachyňovi se skutečně velmi umně podařilo spojit více povídek v jeden kvalitní celek. Právem jeden z nejslavnějších a nejúspěšnějších českých filmů osmdesátých let. ()

ARI50

Tyhle filmy prostě vidíte že běží a pak ho dokoukám ale že by mě dvakrát zaujal ne, max stará doba ta se mi na filmech líbí asi nejvíc. ()

duklak2

Můj ne moc oblíbený herec Karel Heřmánek zde podává životní roli. A trochu jsem si ho i díky tomuto filmu oblíbil. I když byl film už nespočekrát reprízován, tak jsem ho viděl poprvé až dnes 15. 7. 08! ve svých 23 letech!!! A musím litovat, že jsem ho neviděl už dřív, protože jsem si nechal uniknout vynikající dílo od Karla Kachyni. Herecké výkony jsou výborné. Hlavně Ruda Hrušínský a samozřejmě Karel Heřmánek, v roli prodavače vysavačů Elektrolux. Film se mi líbil i díky tomu, že jsem, dnes už bývalý rybář a je zde hodně scének s rybami a se srnkami, škoda, že jsou tak plaché. Patří mezi mnou oblíbená zvířata. ()

maseer2

z knihy, kterou jsem četl kdysi dávno, jsem moc nadšený nebyl a u filmu to není o nic lepší, spíš naopak.. nebýt vážné závěrečné půlhodiny, která oproti zbytku alespoň o něčem pořádně byla, dal bych ještě o hvězdu míň.. slabé 3* ()

Tommassi3

"Kam se to díváš ?? Se dívej třeba tady na toho frajera, ať přijdeš na jiný myšlenky !!" - "Když von je takovej černej !!" ;) ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil