Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

DonHUS

Nejlepší díl celé trilogie. Bitva na ledové planetě Hoth, Yodův výcvik, Lukeův souboj s Darthem Vaderem, Han Solo od začátku do konce, minimum otravných C-3PO a R2-D2. Impérium je epizodou, ze které je konečně cítit velkolepost a osudovost ságy. 9/10 ()

T-pack

Bitva o Hoth změnila mnohé. Zavřela Leiu a Hana do lodě a poslala na zoufalý útěk před Impériem, čímž odstartovala jednu z nejromantičtějších love story vůbec. Nechala Luka hledat mistra Yodu a navždy tak redefinovala nejen Skywalkerův pohled na svět, ale i ten můj. Představila mi jedny z nejúžasnějších kusů techniky, které jsem kdy ve filmu viděl. Stejně jako lžu, když prohlašuji, že miluji fantasy, protože ve skutečnosti miluji jen Terryho Pratchetta, lžu také, když prohlašuji, že miluji sci-fi, protože doopravdy miluji jen Star Wars. ()

Kmotr76

Asi nejlepší díl celé série včetně nových dílů. Možná i proto, že scénář výjimečně nenapsal George Lucas. Souboj obřích robotů na ledové planetě Hoth je nezapomenutelný. ()

geklon

Tak jsem to právě udělal. Tak, co většina říká, já zrealizoval. Hodil v práci áčko. Nakoupil brambůrky, gumový medvídky, šest dvoulitrovek pepsi a vypnul si telefon. Nažhavil Světelný meč z kartonu a udělal si Star Wars maraton od 1. do šestýho (než to Disney rozežene do všech koutů po všech galaxií). Jednoznačně nejlépe koukatelný a příběhové nejvyrovnanější díl ságy. Yoda je oproti nové trilogii, veselým až vyšinutým skřítkem. Dlouhá samota mu nejspíš pocuchala nervíky. Ale i jiní "Nový hrdinové" ságu rozvijí tak, jak ji známe dnes. Kultem kultů. Držím hůl, tedy vkusnější by bylo světelný meč nad hlavou a svorně tvrdím, že hudba je oproti nové trilogii 1OOO x vkusnější a příběh nedegraduje, naopak ho dokáže vděčně doplnit. ()

lennyd

Po zničení Hvězdy smrti se povstalci i s princeznou Leiou, Hanem Solem a Lukem Skywalkerem uchýlí na planetu Hothu. Ale i zde jsou odhaleni, a celá planeta je obklíčena. Našim hrdinům se ale podaří uniknout, Han, Leia a s nimi C3PO hledají azyl u dávného přítele Landa Calrissiana, netuše, že ten je zradil, a celé město je v rukou Impéria. Oproti tomu Luke Skywalker se vydává hledat mistra umění Jedi Yodu. Své učení u něj musí ale přerušit, aby mohl pomoci osvobodit své přátele z rukou zrádce... Stejně jako minulý díl i tento, z dnešního pohledu, neútočí na diváka audiovizuálními efekty (i když ve své době to musela být bomba), ale právě originálním příběhem, hereckým obsazením a vůbec vším okolo. I když by se chtělo říct, že film bude trpět vším, čím druhé díly trilogií (jasně, Star Wars jsou spíš dvě navazující trilogie, než cokoliv dalšího) - tedy absencí začátku a konce (vzpomeňte třeba na Pána Prstenů - Dvě věže), ale tady to nijak nevadilo, ba právě naopak - možná je to jen uměním Irvina Kershnera, ale u tohoto více jak dvou hodinového filmu, kde je vše podřízené příběhu (není zde žádného velkého úvodu, a vlastně ani konce), jsem se nenudil ani vteřinu... ()

noriaki

The Empire Strikes Back vypadá na možnosti doby luxusně. Taky stál trojnásobek toho co A New Hope a může se pochlubit krásně temnou atmosférou. Přesto mám IV. epizodu mnohem radši. Jednak si myslím, že původní sérii víc slušný přímočarý optimismus, ploché postavy scématický děj a za druhé táhne veškeré kouzlo Hvězdných válek především ona. To nepopřel ani Irvin Kershner. Přestože jeho díl kritici oceňují nejvíc, jako režisér byl maximálně průměrný a mimo tento film nezaznamenal žádný větší úspěch. Což ostatně platí i o Richardovi Marquandovi, který se podepsal pod Return of the Jedi. V pozici kterou jim Lucas připravil, téměř nemohli neuspět. ()

Quen11

"A long time ago, in galaxy far, far away..." Jednoznačne najlepšie Star Wars. Emocionálne a trikovo ohromujúci, herecky presný, nezabudnuteľnými hláškami preplnený a dokonalým soundtrackom podkreslený film. ()

dysko

Star Wars bezmezně miluju jako celou filmovou sérii, ale tohle je prostě vrchol, který už asi žádná další epizoda nepřekoná (schválně, jak dopadnou ep. VIII a IX). Lucas chtěl ve všech směrech temnější a komornější pokračování, než byla Nová naděje a režisér Irvin Kershner (mimo jiné Lucasův učitel z filmový školy) tento požadavek nejen splnil, ale dalece předčil, samozřejmě s pomocí scenáristy Lawrence Kasdana a skladatele Johna Williamse. Darth Vader je díky tomu jednoduše nejlepší záporák ever, Han Solo zas ten největší frajer v předaleký galaxii, Luke Skywalker dostane pěkně na hubu a nejvíc nejlepší postavou filmu je jednoznačně Yoda. Jednoduše Best Of All :))))) ()

venison

Jelikož jsem se ve svých 32 letech a filmovém nadšenství cítila už velmi trapně, že jsem neviděla ságu Star Wars, rozhodla jsem se to po dlouhém osobním přemlouvání napravit.. Oproti úvodnímu dílu (rozhodla jsem se na SW koukat podle toho, jak vznikala) byla už "dvojka" o poznání svižnější.. Hlavní postavy se rozdělují a příběh se vine daleko zajímavěji v několika liniích.. Star Wars pro mne šmrnc i napětí neztrácí.. Řekla bych, že IV byla dobře vydařený pokus a na V je vidět, že tým už přesně věděl, do čeho jde.. Tempo, kostýmy i vizuální efekty jsou pro mne stále lukrativní.. Těším se na další ;) ()

elanius

(37/2021) / Pre mňa najlepší diel celej ságy. Prepracovanejší a dotiahnutejší ako Episode IV, legendárne poznanie pre Luka čerešnička a jeden z najdôležitejších momentov, ktorý zakladá princípy používané v každom ďalšom filme. (10/10) ()

haj

Nejsem zrovna velkým příznivcem Star Wars, ale tenhle díl je opravdu povedenej. Podle mě zatím nejlepší epizoda. ()

MishKonn

Pětka je prostě jiná. Lepší. Propracovanější. Tajemnější. Temnější. A proto je taky nejlepší. The best sequel ever. ()

JohnSmith

Z původní trilogie jsem tento díl viděl jako poslední.Oproti Nové naději je více akčnější a rozšiřují se i charaktery postav.Vrcholem je pro mě výuka Luka Skywalkera Yodou ()

hroubek

Nejlepší díl nebo vrchol ságy, prostě jak chce, i přesto je to vynikající. Dart Vader nikdy nebyl víc charismatický. Temnější odstín filmu jen prospěl a dovolil mu vyslovit nejslavnější větu a zamrazit Han Sola do karbonitu. Jedno z největší sci-fi které nebude nikdy překonáno. ()

Nyck

Znovu musím, stejně jako u Epizody IV, volit hodnocení se třemi hvězdičkami. A to z několika důvodů. Příběh je pro mě docela kostrbatý, tak nějak mi jeho podání nesedí. Dále, herec Mark Hamill mi rozhodně nepřijde sympatický, do role se moc nehodí a, pokud si to mohu dovolit říct, hraje pěknou tužku... Ještě, že tam je Harrison Ford. A závěrečný, jednoznačně vydařený, souboj a legendární věta na tom (bohužel) nic nemění. Novodobé Epizody jsou v mém měřítku mnohem lepší. Nicméně, oceňuji na tu dobu vynikající efekty, skvělé zpracování celého světa a podařenou hudbu. Nic víc. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)