Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 129 min)

Nejtemnější a nejlepší díl z celé ságy.(30.1.2007)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $290,475,067Tržby Celosvetovo $538,375,067Tržby za predaj DVD v USA $18,680,289 //počet predaných kusov ?║ Veľkolepé dielo! /videl v kine: 95%/(18.5.2005)

Bezpochyby nejlepší Star Wars. Kershner přináší i zajímavé řemeslo a příběh nabírá větší obrátky než u "jen" sympatická IV.(2.9.2008)

nejlepší část Hvězdných válek. Téměř dokonalé. Vrchol vesmírné ságy.. A nejlepší na tom je, že to nejsou jen plané řeči geeků (a skutek utek), ale realita. Už od prvních mrazivých scén na planetě Hoth je cítit atmosféra té předaleké galaxii kdysi dávno a nadšení pro věc, které provází celý film až do zase bombastického závěru s jedním z nejkultovnějších zvratů v dějinách filmu. Scénář Kasdana lehce překonává většinu potíží čtyřky. Vizuální stránka od epizody 4 silně poskočila a v některých bitevních momentech jsem byl skoro překvapen, jak hezky to trikoví mágové dokázali již v té době udělat. Člověk by někdy řekl, že je to stoprocentně mnohem zajímavější přístup, než předváděný ve všech blockbusterech dneška Ale i když to samozřejmě tak není, ta špinavost, loutky, praktické efekty - vše působí pro mnohem skutečnější, živější, jaksi našemu světu bližší vesmír, než jaký byl pak v prequelech. Má to své jasné výhody, má to i své nevýhody, ale jedno je jisté, zcela jinému tónu originální trilogie to náramně sedlo. A teď si představte, jak to muselo působit v té době, kdy SW byl vlastně jediný svého druhu. Lucas vládl všem. Škoda jen, že později podobně jako mnohé jeho postavy v SW universu nedokázal překonat své ego a nedal tvorbě scénáře taky volnější ruku jako zde. Mohli jsme tak mít všeobecně uctívanou ságu, ne ságu, která rozpoltila fanoušky na dvě skupiny. Herecké výkony jsou taktéž fantastické, Carrie Fisher se po mírně rozpačitém výkonu v IV. epizodě našla a na chemii mezi ještě šarmantnějším a smrtonosnějším (co se kadence hlášek týče) Hanem a ní je radost hledět, střetnutí Luka s trošku šíleným Yodou (miluji tu loutku!) a jeho výuka, děsivé představy, způsobené výpary Dagobažských plynů a sice klasické, ale stále funkční jedijské moudra, které se dají použít v v kterémkoliv boji dobrého studenta proti zlému učitelovi na první hodině Filozofie 101, a mnoho dalšího. Mírnou výhradu bych měl zase na pomalejší tempo v první půlhodině filmu, ale to je spíše subjektivní. Jinak z každé strany opracovaný a pevně stavěný sci-fi klenot, který je po právu zapsán do historie.(21.7.2009)

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu.(14.9.2003)

• - Zvuk vířicího sněhu na planetě Hoth je nahraný zvuk surfování pouštěný zrychleně a zpomaleně. (GreatestFan)

• - Při souboji Vadera (David Prowse) a Luka (Mark Hamill) se často v záběrech mění polohy světelných mečů. (GreatestFan)

• - Zvuk vydávaný meditační komorou Dartha Vadera (David Prowse) je zvuk, který vydává generátor na letišti. (GreatestFan)