Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 129 min)

Tenhle díl mi přišel lepší než první (a záměrně píšu první, jelikož Lucasova snaha udělat z toho po dvaceti letech pětku by vydala na nějakou seminárku.) Film byl více dynamický a zajímavější, než předchozí. Hudba je samozřejmě legendární a triky pěkné (ovšem, již podruhé vylepšené a doufám, že to Lucas nebude ke každému desetiletí opakovat.)(27.12.2004)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.(6.5.2012)

Až do uvedení Epizody II moje nejoblíbenější část Star Wars ságy. Obzvlášť remasterovaná verze vypadá výborně, to víte, boje na arktické planetě a Oblačné město, na to už je potřeba trochu onačejší hardware než byl k dispozici v osmdesátém roce;) Ale i bez toho by Epizoda V byla zaručeně nejtemnějším článkem historie daleké, předaleké galaxie. Tu sice nahradila Epizoda III, ale způsobem daleko méně zdařilým než je tomu zde. Podstatně méně zdařilým...i když ani tady se občas nevyhnete údivu nad pro fandy SW zjevně nepodstatnou věcičkou zvanou logika a provázanost příběhu.(14.9.2003)

Lucas vracia úder, prekvapivo v ešte údernejšom pokračovaní tohto kultu. Temné, napínavé. Presne to chýbalo prvému dielu. 85%.(1.11.2009)

rozpočet : $18 million tržby celosvetovo : $538,375,067(7.12.2006)

• - Boba Fett (Jeremy Bulloch) ve filmu pronese jen čtyři věty. (GreatestFan)

• - Pro scény s asteroidy byly použity brambory. (GreatestFan)

• - Prsty na noze Mistra Yody se liší každým filmem, někdy má 3, někdy 4, ba dokonce 5. (Doom351)