Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 129 min)

// Production Companies: Lucasfilm //(14.2.2011)

Druhý díl geniální série. Nejtemnější a ukazující skutečný svět a zamotanost světa Star Wars. Úžasné !!!(24.6.2004)

(1001) Tenhle film je jaksi poťouchle nejmilejší v tom, jaký badass se v jeho průběhu formuje z Darth Vadera. Takové ty jemné detaily typu: "Omluva přijata, kapitáne." Zmetek skoro nepatřičný do vesmíru, kde se na sebe všichni pořád usmívají i před nejtěžšími překážkami a diváci moc dobře vědí, že postavám žádné vážnější nebezpečí nehrozí. Potěšení z jeho zloduchovství mi ale nejvíc kazí (a teď vypustím jedno ze svých nejvíc rouhačských prohlášení, možná snad dokonce to nejvíc největší) hudba. Já se nijak netajím svou nechutí k Johnu Williamsovi, jasně, jeho "main themes" jsou legendární, ale při celkovém pohledu mi díky používaným nástrojům a melodickým postupům přijde jeho hudba repetitivní a nezajímavá, ať už jsou to Star Wars, Indy nebo Harry Potter, většina podkresové hudby mi přijde zaměnitelná a nezábavná. Já jsem zvyklá ve volném čase poslouchat hodně filmové hudby, ale od Williamse mám ve své sbírce jenom tři skladby: tu, kterou hraje kapela v kantýně, tu, kterou hraje kapela u Jabby a závěrečnou oslavu vítězství - a není to náhoda, že jsou to právě ty, které se absolutně liší od jeho obvyklé produkce. Zbytek jeho skladeb je pro mne pro poslech nepoužitelný. A ty jeho rozjásané motivy mi zkrátka nepřijdou jako vhodný doprovod pro někoho, kdo zabíjí miliony lidí, seká údy a celkově se chová jako pacholek par excellence. Jinak také oceňuji vzkaz, že člověk nemusí splňovat nějaké vnější parametry, aby mohl být vnitřně silný. -"I'm looking for a great warrior." -"Wars not make one great."(6.12.2014)

Dost mozna nejlepsi dil celejch Star Wars a zcela urcite nejlepsi dil stare trilogie. Film v podstate splnuje pravidla dvojek, je tu vic akce, vic triku a navstivime vic zajimavejch mist. Ale oproti vetsine druhejch dilu tu je jedna vyjimka, tenhle dil prekonava dil prvni. Ford, Hamill a Fisher jsou tady uz vic sehrana parta, takze se film venuje prevazne jim, oproti prvnimu dilu, kterej se spis venoval samotnemu Anakinovi a boji rebelu. Hamill tu ma bohuzel vic vypjatejch scen, ktery dost prehrava, ale da se to prezit. Navic se tu objevi uchylackej Yoda, kterej vypada daleko lip, nez v Epizode I. Jinak se da o filmu napsat neco podobnyho jako o prvnim dilu, hudba opet perfektni a triky, diky vylepsenim, maj slusnou uroven. A v tomhle filmu je jedna z nejzasadnejsich hlasek vsech dob. Navic se jedna spolu s Epizodou III o nejdrsnejsi dil, coz je jedine dobre. Fakt nevim, na co bych si mel v tomhle filmu stezovat, tohle je naprosto zasadni zalezitost. Lucas ma smulu, ze nejlepsi dil jeho sagy nenatocil on, ale Kershner, kterej krome tohohle natocil jen same kraviny.(23.9.2007)

Tenhle díl mi přišel lepší než první (a záměrně píšu první, jelikož Lucasova snaha udělat z toho po dvaceti letech pětku by vydala na nějakou seminárku.) Film byl více dynamický a zajímavější, než předchozí. Hudba je samozřejmě legendární a triky pěkné (ovšem, již podruhé vylepšené a doufám, že to Lucas nebude ke každému desetiletí opakovat.)(27.12.2004)

• - Při natáčení v Norsku byli herci ubytováni v hotelu, kolem kterého začala zuřit prudká sněhová bouře. Podle režiséra Irvina Kershnera však byla výhodná pro natočení scény s Wampem. (GreatestFan)

• - Na začátku filmu je vidět v brýlích Luka (Mark Hamill) odraz mikrofonu. (GreatestFan)

• - Režisér Irvin Kershner původně odmítl režírovat, protože si myslel, že by to pro něj bylo hodně náročné. Když si už představoval náročnost natáčení prvního dílu, přesvědčil ho jeho agent, že prý nemůže odmítnout režírovat pokračování jednoho z nejpopulárnějších filmů všech dob. (GreatestFan)