Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

rozbris

Ale jo dobrý konec hvězdných válek, škoda jen, mohli by tyto starší StarWars znovu předělat do nové digitalnější a lepší podoby. P.S. vždycky mi vrtalo hlavou jak mohl ten malý Jedi Padawana být tak dobrý??:-D ()

Cracker

Star Wars sú síce najlepším Lucasovím filmom ale táto Kershnerova epizóda bola lepšia ako takmer všetky Lucasove. V rodine Skywalkerovcov je asi zvykom prichádzať o končatiny, aký otec taký syn... Yoda sa mi zdal trošku pošahaný ale po čase sa to zlepšilo :D Oproti V epizóde lepšie spracovanie a krajšie efekty(až na toho Yetiho). Film som videl s českým dabingom a pri tom som mal pustené titulky, bolo mi divné že sa titulky s dabingom skoro nikdy nezhodovali ale to sa nedá vyčítať filmu ale našim "skvelým" štúdiám ! ()

Seti

Osobně si nemyslím, že by byl druhý díl nejlepší ze staré trilogie. Všechny tři mají podle mě velmi vysokou a vyrovnanou kvalitativní úroveň, ovšem k absolutnímu hodnocení každému krůček chybí. Impérium vnáší do hry prvek osobní tragédie, prohlubuje charaktery a vztahy a hlavně otvírá prostor k závěrečnému zúčtování. ()

Indy

Impérium vracia úder boduje temnejším ladením rozprávania, Darth Vader, najlepší filmový zloduch, má poriadny priestor a na scénu vstupuje jedna z najcharizmatickejších postáv, a to nielen hviezdnej ságy - majster Yoda. V plnej sile sa vracajú aj hlavní hrdinovia, Luke podstupuje výcvik na rytiera Jedi, medzi Hanom a Leiou to poriadne iskrí. Top scénami sú prelet cez pásmo asteroidov, všetko s Yodom, Cloud City od zmrazovania do karbonitu až k záverečnému súboju Luke vs. Vader s nesmrteľným okamihom, ktorý zabezpečila jedna veta - "I am your father", pre mňa jeden z naj momentov kinematografie :) Hudba Johna Williamsa je ešte lepšia ako v prípade Epizódy IV, majster pridal bombastický motív Impéria, krásny motív pre Yodu a mnoho ďalšieho. Impérium vracia úder dalo SW ságe skutočnú hĺbku, ktorá potvrdila jej kultový status a zabezpečila milióny oddaných fanúšikov, medzi ktorých sa rátam. 10/10 ()

xaver

Mám rád sci-fi, ale solidní a na úrovni. Hvězdné války jsou pouze strašná ptákovina, samoúčelné monstra bez jakékoli logiky, kterou by sci-fi měla respektovat především. Vím, že asi naštvu strašnou spoustu fandů Star Wars, ale nemohu jinak. Autoři přenesli veškeré nectnosti lidstva a největší podlosti do všech možných mimozemských civilizací s tím, aby lidé nakonec nad těmito nectnostmi vyhrávali. To není sci-fi, to je hnus. ()

korndaddy

Film je lepší než ´´jednička´ ´ princezna hezčí, děj zábavnější a Darth Vader temnější. Ale furt to budou hvězdný války, který asi já nepochopim. ()

Mistickzz

O chlp lepšie ako jednotka, temnejšie a hlavne prepracovanejšie súboje. Dart Vader je ešte sympatickejší, poteší príchod majstra Yody, no na piatu hviezdičku tomu stále niečo chýba. 84% ()

HiddenDragon

Mene oscaru, zato dospelejsi a temnejsi pribeh a mozna nejlepsi SW dil vubec, prestoze ma neuzavreny konec. Po zniceni Hvezdy smrti samozrejme nenastal konec Imperia jako takoveho. Jeho jednotky napadly rebelskou zakladnu, objevenou v predchozi epizode, a tak se museli Rebelove uchylit jinam. Prvni tretina filmu se tak odehrava na zamrzle planete Hoth, coz je skvela zmena prostredi. Obecne Star Wars, podobne jako Star Trek, muze skvele vyuzivat toho, ze soustav je ve filmovem vesmiru spousty, a tudiz mohou tvurci snadno menit exteriery. Na Hothu krome jineho stylu boje (kracejici tanky, speedstery) se zacina konecne rozvijet vztah mezi "darebakem" Solem a princeznou Leiou, aneb "co se skadliva.." :) Luke po ni sice stale pokukuje okem, ale preci jen ho ceka jine poslani. Hlas Obi-Wana ho posila na Dagobah, kde se setkava s mistrem Yodou, ktery se jak vime (z pozdeji natocene trilogie) uchylil v Epizode 3 do exilu, jelikoz selhal ve snaze porazit kanclere Palpatina, budouciho Imperatora. Luke se ma stat Jedim, ale cesta k tomu nebude lehka. Kdyz vsak zacne mit vidiny o neblahem osudu svych pratel, ktere po ceste z Hothu pronasleduje Vader a Boba Fett (jeho pribeh byl rozvinut v Ep. 2), prerusi svuj vycvik, aby se jim vydal na pomoc a jen tak mimochodem se setkal se svym novenalezenym tatkou a prisel o ruku :) No vsak to znate ;) Posledni tretina filmu na Bespinu byla asi nejvic upravovana pri faceliftu cele trilogie na prelomu tisicileti, a tak mesto v oblacich ziskalo mnoho dig. scen "za okny", aby pusobilo ziveji, coz filmu rozhodne prospelo. Trikove je to stale koukatelne, jen postavicka Yody je trochu usmevna, proti sve novejsi digitalni verzi v Epizodach 1-3. To vsak neubira Yodove dulezitosti, ktery je zde hlavne dusevnim mentorem. I kdyz je tedy "The Empire Strikes Back" jakymsi prostrednikem a rozehravacem, ktery rozviji vsechny linky a nic neuzavira, svou atmosferou a vyraznym zapojenim Vadera je jednim z nejlepsich dilu serie. A je to zaroven ukazka, ze ne vzdy musi mit snimek happy end, aby se stal legendou. [Oscar 1981: Zvuk] ()

Fordzy

Nejlepší, Nejtemnější epizoda z původní trilogie a jeden z nejlepších filmů všech dob, obsahující nejkultovnější zvrat v dějinách filmu. Kdyby Irvin Kershner režíroval všechny epizody, tak by jsme se možná nedočkali, tak kvalitativně rozpolcené ságy. 100% ()

Zagros

Je neuvěřitelné, že u mě uplynulo snad deset let, než jsem se dostal od prvního filmu ke "dvojce"? Ani nevím, jak se to mohlo stát. Také Epizoda V je úchvatným filmem. Sice to už není ten wow efekt, ale pořád jde o parádní podívanou. V některých ohledech je dokonce lepší než první film. Má ještě napínavější příběh, kde o zvraty není nouze a také dospělejší dialogy. Celý film lehce zvážněl, což není ani trochu na škodu. Přidávám silné čtyři hvězdy. ()

The Marast odpad!

Po všech stránkách je to špatný, ale nejvíc zaujme střih, který je jak kdyby to dělal nějaký důchodce co v životě stříhal jen záběry z dovolené u jadranu. ()

Han22

Kacířsky řeknu, že druhý díl z originální trilogie byl vždy mým nejmíň oblíbeným. To co si tady všichni cení - deprese, beznaděj, běh od porážky k porážce mě vždycky vadilo a to že to v podstatě nijak neskončí mě taky nepotěšilo. A ten výcvik mě vždycky trošku nudil. I přes ty výtky strká Impérium do kapsy všechny další velké sci-fi z roku 1980 (Superman 2, Flash Gordon, Tajemná záře nad Pacifikem). Hrdinové prohrávají, ale děje se tak ve strhujících scénách - zoufalý útěk ve válečné řeži z ledové planety, ukrývající se se Millenium Falcon nebo zrada a další úprk s těžkými ztrátami z Bespinu. Souboj na světelné meče má tentokrát lepší choreo než v jedničce a lokace jsou skutečně úžasné - ať už mrazivá pustina Hothu s kráčejícími AT-AT, strašidelná džungle Dagobahu nebo překrásné nablýskané Oblačné město na Bespinu. K tomu burácí imperiální marš, vesmír křižují Star Destroyery, objevuje se Yoda a pár zvratů v té době muselo být nečekaných. SPOILER! Já jsem tvůj otec vede... ale tak kdo by v podobném filmu čekal, že Leia neskončí s Lukem, ale Hanem? KONEC SPOILERu. Stále s přehledem sci-fi roku 1980. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)