Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

HOFMAN

Nejlepší díl Star Wars. Nevím, co víc dodat. Prostě je to nádhera. Až budu starý jako mistr Yoda a budu cítit, že se můj čas chýlí ke konci, zařídím si, aby mi na pohřbu zahráli Imperial March. ()

P. J. D.

Všech šest filmů se dá shrnout jedním slovem - Úžasné! Pokud hledáte sci-fi plné akce, dynamiky, spádu, lehkého humoru, hluboké myšlenky, se skvělou hudbou nevídaných kvalit, dobrým obsazením, které budou mít rádi ještě vaše děti a další děti a ani ve snu je nenapadne říci, sakra na jakou vykopávku se to díváte, tak jste narazily na ten správný film. Souboje se světelnými meči, umělá inteligence na úrovni, ufouni, co vypadají jako ufouni a ne jako postižení lidé. Zkrátka a dobře, tohle je legenda. 5/5. ()

Kingjiri

Při vší úctě ke stáří původní trilogie musim říct, že nějaký efekty už jsou fakt hodně zastaralý (nejvíc to odnes tragicky vypadající Yoda). Oproti předchozímu dílu však došlo ke znatelnýmu zlepšení po dramaturgický stránce resp. zábavnosti. Pořád se něco děje (akce je fakt mraky), povede se pár hlášek a souboj s Darth Vaderem už neni tak odbytej, čtyři slabší hvězdy. ()

FanKalEl

Veru u tejto epizódy je ťažko niečo vytknúť, no ja som to vnímal tak že raz to malo trochu vlečúce tempo ale niekedy hlavne zo začiatku celkom rýchle a pekne sa to odsýpalo humorom a akciou. Postavy sú tu veľmi pekne a sympaticky napísane. Napriek tomu že ma týmto dielom viac zaujali star wars, tak ešte stále to nie je to pravé 5 hviezdičkovo orechové ako u ostatných a som si istý že ešte stále nezdieľam ten istý pocit ako väčšina. Ďalšími epizódami sa to uvidí ale začínam mať už konečne po rokoch lepší pocit z tejto série. (75%) ()

Jajar

Vrchol série o hvězdných válkách, kde Luke Skywalker poznává umění skoro vymýceného řádu rytířů Jedi. Definice blockbusteru, utváření kultu, skvělé dobrodružství a splněný dětský sen. ()

PEZ

Po New Hope som si vždy rád pozrel aj Epizódy V a VI, keďže som logicky chcel vedieť ako a kam bude príbeh pokračovať. A i keď sa mi aj tieto diely páčili, ani jeden nepredčil pre mňa dokonalú Novú nádej. No v Impérium vracia úder boli nezabudnuteľné scény s Yodom, najmä jeho múdra a samozrejme finálny boj s Darth Vaderom. Dnes filmu uberá miestami vražedne pomalé tempo. Mimochodom, príde mi to ako jeden z prvých blockbustrov so značne otvoreným koncom. To sa azda nedalo tu šiestu epizódu nenatočiť. ()

tranquill

"Války neudělají velkým nikoho!" Zde jdou speciální efekty opět dál a hvězdná sága stoupá o stupínek výše. Velká spokojenost. "Ať Vás provází síla!" ()

Biopler

Star Wars v ďalšom dieli pridali na výpravnosti, avšak v globále sa jedná o dobrodružstvo pre ďalšie dobrodružstvo, no v deji sa stagnuje. Až v poslednej tretine dôjde k pointe celej ságy a posunu v príbehu, čo mi na rozdiel od ostatných užívateľov nestačí, aby som z celej snímky padal na zadok. Záverečná oprava či chirurgická záchrana ruky je jeden pekný fake. ()

KafuR

Dynamická a akční jízda ozvláštněná navíc i různorodým prostředím. Temnější podtón tomu také sluší víc než dětinské hrátky, odlehčení naopak nabízejí scény se Solem a Leiou, takže v celkovém kontextu vydařený mix akce, dramatu i zábavy. ()

JamesConnorG

Dojmy - Pokračování Nové Naděje a doposud pro mě 2 nejlepší Star Wars film (První je Pomsta Sithu). Opět se nám tu vrací naše milované postavy jako Luke, Leia, Han a více výrazný Darth Vader. Děj tu odsípá svižným tempem než minulý film a je více zajímavý a akční. Hudba je tu opět na skvělé úrovni, Akce taktéž a hláška "I am your Father!" nejlepší filmová hláška! Celkové Hodnocení - 100% ()

Razzor_82

"Síla je s tebou, mladý Skywalkere. Ale ještě nejsi Jedi." Nejlepší a nejdrsnější díl původní trilogie. Napětí a osudovost v kompaktním celku. Mrazivý Hoth a močálový Dagobah, kde potkáme Yodu. Úžasně vtipný C-3PO. Vynikající Harrison Ford a dospělí Mark Hamill. Zběsilý a zlý Dark Vader. 9/10 ()

Urukhaj98

Ve filmovém světě se bere jako dogma, že pokračování bývají jen nastavovanou kaší, a že se málokdy alespoň vyrovnají prvnímu dílu, natož aby ho překonaly. Já nevím, ale když tak koukám na svou topku a vidím tam hned tři sequely, tak mi přijde, že těch ještě lepších druhých dílů by se našlo dost. Pán prstenů: Dvě věže, Temný rytíř, Návrat do budoucnosti 2, Smrtonosná zbraň 2, Smrtonosná past 2, Terminátor 2: Den zúčtování, Vetřelci, Top Gun: Maverick, Spider-Man 2, X-Men 2, Captain America: Winter Soldier, Mizerové 2, Evil Dead 2, 22 Jump Street a takhle bych mohl ještě chvíli pokračovat. No a jaké je dost možná nejvýraznější pokračování vůbec? Impérium vrací úder. Právě (dle data vydaní) druhý díl Star Wars ságy, a je jedno jestli berete v potaz pouze původní trilogii nebo vše v tomto univerzu, považuje řada lidí za nejlepší. Hrdě se řadím mezi ně. Zatímco první díl nám ve víceméně pohádkovém a šablonovitém (myšleno v dobrém) příběhu představil Lucasovo vesmírné fantasy univerzum, pokračování v mnohem temnějším módu dále rozvíjí načrtnutá témata, jde postavám více do hloubky, nebojí se je srážet na úplné dno a umně připravuje půdu pro závěrečné rozuzlení v Návratu Jediho. A právě ta dospělost a vyzrálost pramenící z temných podtónů příběhu pro mě dělá z Impéria nejen nejlepší Star Wars, ale i jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. 10/10 ()

Keramos

Impérium vrací úder je zaručeně nejlepší film z celé série Hvězdných válek. Má všechny skvělé vlastnosti, které mají původní Hvězdné války: skvělé efekty (na dobu, kdy byly uvedeny), přitažlivé postavy a spoustu úchvatné akce. Film také odstranil některé problémy, které trápily první díl: děj je uzavřenější a jde mnohem podrobněji do vývoje postav. Herecké výkony jsou skvělé, zejména Harrison Ford jako Han Solo a Billy Dee Williams jako Lando Calrissian. Závěr se soubojem světelných mečů mezi Darth Vaderem a Lukem Skywalkerem je skutečně jednou z nejnapínavějších a nejdramatičtějších scén celé série. Jedná se o skutečně podivuhodný film, který neustále připomíná, že to, že je film drahý a blockbuster, neznamená, že musí být povrchní a přeceňovaný. Tento film bude nepochybně bavit diváky všech věkových kategorií od začátku do konce. ()

Trisstes

tak "najlepší" diel ságy ma tiež bohvieako neočaril...opäť mi prišiel dej urýchlený a nekompaktný...a poniektoré legendárne odhalenia fungujú mozno pri prvom zhliadnuti...na druhú stranu potešil šialený Yoda a temný Darth Sidius... ()

haWranka

Moje úplně úplně nejoblíbenější epizoda. Miluju to jiskření mezi Leiou a Hanem. Můžu to vidět pořád dokola...Ach jo, vím že se stále opakuju, ale je to legenda, legenda a legenda! ()

mak.

"The holy trilogy" dala význam slovu velkolepý. Trilogie, která mne přivedla do světa filmu a v mnoha ohledech změnila můj život. Miluju Star Wars. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)