Juratt

Konečně jsem pochopil, proč tu má tento film, tak vysoká hodnocení. Odhodlal jsem se totiž k tomu si ho pustit. Musím konstatovat, že není téměř co vytknout, skvělý příběh i výkony herců. Důkaz toho, že skvělé filmy nemusí být jen vysokonákladové, mohou být i skromnějšího rázu, ale zato s obrovským dopadem na diváka... ()

Nataniel73

Výborne spracovaný film z prostredia českého mestečka za druhej svetovej vojny. Novodobé dejiny Československa ma vždy zaujímali a obdobie fašistického Nemecka ešte viac. Mrazivá atmosféra doby, ktorú pocíti divák doslova na vlastnej koži patrí spolu s hereckými výkonmi k najlepším prvkom čierno bieleho snímku. Pripomína mi to v mnohom výborné študentské filmy z tridsiatych rokov "Škola základ života" a "Cesta do hlubin študákovi duše". S tým rozdielom, že humor vystriedal strach a očakávaný zlý koniec sa napokon splnil. Smutné, ale pravdivé zachytenie danej doby...80% ()

jauahaoas

Krejčík, i když ty herce určitě bil, a ne že ne, tak je to klasa. Smolík 1A a ostatní super. Drama, kde jde opravdu o podstatné věci v životě člověka. Drda měl silné téma, které dokonale využil. ()

NeOn1702

Jednoduše potlesk. Film nám pouštěli ve škole, ze začátku mě ani nenapadlo dávat pozor, po patnácti minutách jsem už trochu sledoval a na konci první pětačtyřicetiminutovky už jsem se těšil na další hodinu češtiny - poprvé a naposled! Film je opravdu dokonalý - nemilosrdný, přímočarý, krutý. Definující jedno z nejhorších období dějin tím nejpoutavějším způsobem. Krása. ()

Tarix

Trapná šablonovitá patetičnost z pera ideologa Drdy. Je to době poplatná, těžkopádná a černobílá propaganda. Postavy jsou toporné a zcela nerealistické, Němci jsou komicky zlovolní a hlavní terrakladný hrdina, co mámě vždycky pomůže vyprat prádlo, je parodie na klaďase, s nímž máte soucítit a jeho máte litovat, že se stal obětí té zle doby (jejíž zlo jiné filmy potrhly pravdivě). Další z filmů, jenž brzy skončí v propadlišti dějin. A Smolík to nezachrání. ()

Metuje

Filmu jsem se obával kvůli jeho stáří a černobílému provedení. Naštěstí jsem se nedočkal nudy a nevzhledných kulis, ale celkem obstojného filmu, na kterém není na první pohled poznat, že je 64 let starý. Kdyby byl točen v současnosti, dal bych mu maximálně 3 hvězdy, takhle si zaslouží jednu navíc. Film sice z dnešního pohledu působí trochu legračně, což snižuje atmosféru filmu a vtažení do děje, ale je to určitě jeden z lepších českých filmů. ()

vincbenet

Klenot naší filmové tvorby. Povinnost. Je krása pozorovat herecké umění Smolíka, Brejchové a vlastně všech herců. ()

nachy

Vyšší princip- Tento film jsem zhlédl již mnohokrát a po každé mě mrazí v zádech. Herci v tomto slavném Drdově dramatu působí podle mého názoru tak plasticky a reálně, že se mi zdá, že se ho sám „účastním“. Nejvíce kladně hodnotím výkon Františka Smolíka v roli středoškolského profesora, který se podle mě výborně vžil do své postavy, která představuje opravdovou sílu lidskosti. Velmi dramatické mi přišlo také hlášení rozhlasu o popravě studentů, kdy chudák profesor si myslel, že kluky zachránil ze spárů fašistů. Další klad tohoto filmu vidím v tom, že se v něm nenachází žádná hluchá místa. Přestože byl tento film natočen za socialismu, nezpozoroval jsem vněm žádné náznaky socialistické propagandy, což je mu samozřejmě ku prospěchu. Je smutné, že většina našich současných filmů mu nesahá ani po kotníky. Osobně se domnívám, že tento snímek je nejzdařilejším československým i českým filmem týkajícím se okupace. ()

Andrew1987

Tradičný vynikajúci československý film podávajúci obraz o atmosféry neistoty a strachu v Protektoráte Čechy a Morava počas druhej svetovej vojny. "Vyšší princíp" jasne kritizuje nezmysel nielen nacistického, ale každého totalitného režimu, v ktorom ľudský život nemá žiadnu cenu. Vďaka hereckým výkonom film tiež poukazuje na to, že v každej kritickej dobe sa medzi väčšinou, ktorá radšej "mlčí", nájde niekto, kto sa odváži otvorene riskovať a priznať k svojmu presvedčeniu (Smolík v úlohe prefesora latinčiny obhajujúci odsúdených študentov pred vysokým nacistickým funkcionárom to perfektne znázornil). ()

hostivít

Téma atentátu a okupace je zde ztvárněno velmi silně. Téma mladá generace vs. válka je sice zpracováno mnohokrát, ale ze všech filmů vévodí právě Vyšší princip pro svůj dramatický spád, úžasný závěr a skvělý herecký výkon F.Smolíka. Jediné, co lze filmu vytknout, je jistý schematismus, který je typický pro autora předlohy Drdu. Velmi pozoruhodná je také role V.Lohniského, který opět dokazuje, že není malých rolí. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček