honajz

Dokonalé morální podobenství se skvělými hereckými výkony a depresivní atmosférou protektorátu. Platné dodnes, kdy se naznačuje, že by se snad Češi měli Němcům omlouvat. Skvělá kamera, postupně rozvíjené napětí, moc dobré herecké výkony. Výborně zde funguje i symbolická provázanost, třeba ve scéně, kde tesaři ošulí rakve, aniž by tušili, že budou pro jejich syny, nebo čtením seznamu zastřelených, na začátku anonymních jmen, na konci pro nás tak tragicky známých. ()

anais

Skvělý film. V originalitě sice trochu zaostává za Modlitbou pro Kateřinu Horovitzovou (je to vzdálený příbuzný prvorepublikových Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše), ale v realistickém ztvárnění nacistického teroru si s ní v ničem nezadá. A natáčelo se v Hradci Králové. ()

virus10

Dlouho mi trvalo než jsem se odhodlal si Vyšší princip pustit, protože se moc na starý filmy nekoukam. Naštěstí jsem udělal vyjímku a i když jsem ho viděl o více než 50 let později, tak musim smeknout. ()

jonyyy

Nedávno jsem psal u Občanského průkazu, že dávám první pětku tuzemskému filmu. Ve vyšším principu se laťka posunuje ještě výš. Beznaděj z toho číší všemi směry a výkony, obzvláště velitele policie a třídního učitele, jsou dechberoucí. Prozatím nejlepší československý film všech dob. To snad ani není možné, že se něco takového mohlo dít.... 95% ()

AlfaNumerO

Mrazivé od začátku až do konce. Závěr filmu musí každému aspoň trochu citlivému člověku vmést slizy do tváře. Jsem rád, že jsem nemohl tuto dobu zažít, opravdu ano. O to víc si vážím lidí, kteří se nebojí být čestní a morální i v době těžké. Pokud jde o český film, jde z viděného o jednoznačnou jedničku. 96% ()

Sofia

Málokterý film na mě svým poselstvím takhle zapůsobil. Viděla jsem to poprvé jako dítě a ze závěrečné scény s popravou jsem pak měla noční můry. ()

Ilicka

Skvělý film s velice hustou válečnou atmosférou, plný strachu, křivdy a pokrytectví. U závěrečného proslovu Vyššího principu mě podivně mrazilo v zádech. "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranovi není zločinem... Souhlasím s atentátem na Heinricha." ()

claudel

Silný příběh, postupně gradující a spějící k silnému závěru. Ruší mě však trochu postava Františka Smolíka, nevím, zda se mám přiklonit k tomu, že byla zahrána bezvadně či stupidně. Jana Brejchová prolévá až příliš slz, výborný je především Ivan Mistrík a Radoslav Lukavský. Václav Lohniský je odpuzující nejen jako smrtka, ale i jako učitel němčiny. ()

Drolin

Film Jiřího Krejčíka a Jana Drdy na motivy stejnojmenné povídky se odehrává v napjatém období heydrichiády. Sociální problematikou zpracovanou filmem z pohledu běžných obyvatel jednoho protektorátního města (zde fiktivní Kostelec) je zvláště různorodost názorů na nacistickou okupaci a jejich nastolený režimu. Stejně jako v každé době, i zde jde pro určitou skupinu obyvatel o příležitost, jak si zajistit momentálně stabilní pozice. Podstatně větší část je však perzekuována, i přes to, že postavy, na které se film zaměřuje, nejsou politicky přímo aktivní v odboji. Samotný nesouhlas, a tedy neakceptování mocenských struktur, je ve filmu charakterizovaný maturitním ročníkem gymnázia a především jejich třídním profesorem. I tento pasivní odpor je přesto odsouzen popravou trojice studentů na základě karikaturizace vyobrazení Reinharda Heydricha v novinách. Důležitou roli v ději filmu hraje třídní profesor a klasický filolog Málek, jenž se v souladu s rozhodnutím profesorského kolektivu rozhodne, respektive je donucen, ke třídě promluvit ohledně nacistické okupace. V zásadě s odsouzením karikaturizace a podobné, proti režimní činnosti. K tomu dochází den následující po popravě trojice studentů. Promluví ale tak, jak mu jeho morálka nakazuje. Směřuje však ke zcela opačné řeči, tedy k jednoznačnému odsouzení konání gestapa a jejich perzekuční činnosti. Třída jako celek povstane a s názorem souhlasí, není však již ukázán postoj studenta, který zmíněnou trojici nahlásil a tím spustil vyšetřování vedoucí k dané popravě. V tomto bodě totiž film končí, a následné události je možno jen předpovídat. Lze však předpokládat, že v návaznosti na události zobrazené filmem, i tento odpor v podobě proslovu nezůstane nepotrestán. Semknutí a jednota v konání třídy a profesora vede k nalezení hodnoty činů, kdy právě třídní profesor převede své teoretické poznatky antické filozofie v praxi, a rozhodne se naproti jiným aktérům v ději konat. ()

Jansen

Těžko hodnotit tak silně emociální film. Nemůžu si pomoct, musím srovnávat s Janem Husem, největším filmovým šokem mého raného dětství. Od páté třídy, kdy jsem ho poprvé a naposled viděl, už sice nějaká doba uplynula , ale pocit strachu a beznaděje jimž byl film nasáklý cítím dodnes. Tuto hrůzu, kterou jsem kdysi ve školní lavici musel absolvovat mi Dokonalý princip dokonale připomněl. Nicméně už nejsem v páté třídě, a tak u mě při sledování filmu spíše než pocit hrůzy, který mě tehdy nutil utéct od plátna, převládal pocit hrůzy, který mi nedovolil ani jednou odtrhnout oči od projekce. Jako u toho Husa, ve mně už od začátku klíčil pocit, že to hlavní hrdina nepřežije. Smutek, beznaděj, do smíchu mi zrovna nebylo. No ale z řemeslného hlediska to byl film krásný. Detaily kamery, herecké výkony (obsazení hlavních charakterů snad ani nemohlo být lepší). Spojením kvality a síly příběhu vznikl naturalistický a depresivní film z kruté reality protektorátu. Nacistický hon na čarodějnice a SS inkvizice. Jen těžko si lze představit, jak asi film působil v roce 1960. ()

maseer2

ne, já prostě nevím, co napsat.. jedná se o tak silně emocionální film, že se to slovy prostě vyjádřit nedá.. snad jen (jak by řekl Stan Marsh) : "Ty Němci sou strašný prasata." ()

Tommassi3

"Studenti, přes všechno zlé musíme pokračovat v práci !!" Zkuste si představit svoji maturitní zkoušku za těchto okolností v této bolestivé době !! Velmi znepokojivé, že ?! Vyšší princip, jasný zástupce Zlatého fondu české kinematografie, patří ke snímkům, které ve mně vyvolávají ty vpravdě nejrozporuplnější pocity. Stejně jako autor předlohy Jan Drda. Drdu totiž řadím ke svým nejoblíbenějším spisovatelům pro lidskost a zemitost jeho románů, které jsou pro mě osobně opravdu velmi oslovující a čtivé, a tak jsem vždy cítil jakýsi vnitřní stud při obdivu k člověku, "komoušovi jako řemen", který si to rozhodně paradoxně po té lidské stránce příliš nezasloužil !! Vyšší princip jako povídka Němé barikády přes poplatnost době a množství ideologického patosu, zde spatřuji největší paradox "zbytečnosti" tzv. druhé vlny válečné prózy, skýtá neuvěřitelný potenciál a sílu, nevěřil jsem však, že by právě "několikastránková" povídka mohla sloužit jako dostatečně nosný pilíř serióznímu celovečernímu filmu, válečnému dramatu. Jiří Krejčík mě dokázal přes moji veškerou skepsi uspokojit, svým filmem mě totiž přesvědčil o svém režijním mistrovství. Samozřejmě zejména díky Drdově spolupráci na scénáři. Filmový Vyšší princip samozřejmě staví především na hereckých výkonech, maximálně působivé hudbě Zdeňka Lišky a v neposlední řadě věrohodnosti pramenící z nacistických zvěrstev v Protektorátu. Nabízí se otázka, co lze posuzovat za více zavrženíhodné, nacismus či typicky český strach zrcadlící se ve lhostejnosti a hyenismu.. František Smolík v životní roli využívá svého přepjatého starosvětského hereckého mistrovství, představa, že by se role třídního Málka zhostil Jindřich Plachta mě fascinuje, kontrastně mladičcí Ivan Mistrík, Jana Brejchová i Petr Kostka rovněž odvádí poctivou práci, jak je to jen vzhledem k jejich věku možné, ale nerad bych opomněl skvělého Václava Lohniského se svým typickým češstvím, ani Rudolfa Hrušínského, génia okamžiku, který svojí malou roličkou otevírá další rovinu příběhu. Krejčík není mým oblíbencem, film páchne scénáristickou naivitou i prvoplánovitou ideologií odpovídající době vzniku, leč svou neschématičností a pravdou působí natolik mrazivým a nadčasovým dojmem, že všechna negativa ztrácejí svou váhu.. Mimořádně silný film s ještě silnějším poselstvím příštím generacím !! ()

Terva

Ikdyž jsi tísněn a sužován nepřátelskou mocí, přece by bylo hanebné ustoupiti. Chraň místo, dané ti přírodou. Ptáš se: Jaké je to místo? Místo muže. SENECA ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček