Ruský ultranacionalista Vladimir Radčenko se po vypuknutí občanské války v Rusku zmocnil vojenské základny ve Vladivostoku a vyhrožuje světu odpálením jaderných střel. Korvetní kapitán Ron Hunter je odvolán z oslavy narozenin své dcery, aby nahradil nemocného prvního důstojníka na ponorce Alabama. Ta pod velením kapitána Franka Ramseye vyplouvá, aby v případě nouze zničila protivníkovy rakety. Už třetí den cesty však dojde mezi oběma muži k prvnímu konfliktu. O tři dny později přijde zpráva, že se Radčenko zmocnil kódů potřebných k odpálení raket. Sonar zachytí přítomnost ruské ponorky a vzápětí přijde zpráva nařizující odpálení raket. Alabama se ukryje v hloubce a unikne útoku Rusů. Kvůli tomu však radisté nedokáží zachytit další zprávu určenou kapitánovi Alabamy. Ramsey je odhodlán splnit první rozkaz a pohádá se kvůli tomu s Hunterem, který trvá na tom, že útok provedou až poté, co obdrží celou zprávu. (TV Nova)

Bauer

Hmmmm...Tak tomuhle filmu dala cinema jen 40%? No myslím že takových 80% by bylo tak nějak akorát.Denzel Washington a Gene Hackman podávají velice slušné výkony, dále potěší například Viggo Mortensen.K tomu výborná hudba Hanse Zimmera a režie Tonyho Scotta , napětí a dobré ponorkové souboje ( no...moc jich teda není to ne ) a jak sem napsal solidních 80%.A tady ,je to pro mně 4,5*. ()

becki_tu

Další hodně povedený, ale bohužel trochu podceňovaný "ponorkový" film, kterému rozhodně nechybí pořádně stísněná ponorková atmosféra, stupňované napětí vyvolané hrozbou jaderné války a výborní herci v čele s Hackmanem a Washingtonem. Hans Zimmer už poněkolikáté dokazuje, že jeho úžasná hudba pozvedla na vyšší úrověň nejeden film. Nástrojově je to hodně podobné hudbě ze Skály, kterou "hudebně udělal" o rok později. Kdo má rád filmy s podobnou tématikou, určitě by si neměl nechat ujít tohle zdařilé dílko od Tonyho Scotta, u kterého jsem se ani chvíli nenudil. Za zmínku stojí ještě 3 nominace na Oscara. ()

Morholt

Asi největší problém je, že je od začátku konfliktu jasné, jak jsou karty rozdané. Scott vlastně nedává šanci divákovi zapochybovat o tom, který z důstojníků má pravdu, což je škoda, protože předpokládaná nejistota měla být největší devízou filmu. Není to zrežírované špatně a pokud nepočítám poněkud úmornou první třetinu, bylo se pořád na co dívat, ale v konečném důsledku to nemělo ten správný efekt. 60% ()

Lacike

Pre vojnove filmy s ponorkami mam slabost, ale tento medzi spicku nepatri. Prakticky cela prva polovica v ktorej sa mame zoznamit s posadkou a fungovanim ponorky je dost vlazna. Reziserovi sa nepodarilo dostatocne navodit klaustrofobicku atmosferu a preto kym sa naplno nerozbehne ustredny konflikt medzi Washingtonom a Hackmanom, film dost nudi. Potom je to sice o triedu lepsi film, ale z konfliktu tak skvelych hercov v tak napinavej situacii sa dalo vydolovat ovela viac. Asi najviac ma bavil suboj medzi americkou a ruskou ponorkou. Bohuzial tvori len kratku vedlajsu liniu. Vysledkom je solidny nadpriemer, ktory pre fanusikov ponorkovych filmov rozhodne stoji aspon za jedno pozretie. 6/10. ()

ScarPoul

Perfektne zmotivované. Washington a Hackman hrajú vysokú ligu a do toho im hrá temný Zimmer ako o závod. Woslkého kamera je klaustrofobická a využíva minimálny priestor maximálne a čo sa týka Tonyho Scotta ďalší zárez v rámci žánru, kedy síce neprekvapuje, ale drží si všetky osvedčené karty a pritom hrá na istotu. Bez jedinej dramaturgickej chyby, ctiac si tradíciu a pravidlá žánru a s parádnou atmosférou. Koniec síce vieme a celkovo finálny zvrat, ktorý drží film pokope, po zhliadnutí nebude mať pri druhej projekcií takú silu, ale stále sa jedná o film, ktorý ma aj napriek roku svojho vzniku nenudil ani minútu. ()

Tommassi3

"Koně jsou zvláštní zvířata.. Jsou úplně blbí, ale maj intuici !! Stejně jako všechny ty holky na vejšce.. Můžou bejt úplně vylízaný a stejně ví dobře, jak vám zblbnout hlavu.." ;) ()

malylada

Film si po celou dobu drží až neuvěřitelné tempo a v žádném okamžiku nepoleví. Herecké duo Hackman, Washington přímo exceluje na plné čáře a tak charismatickou rivalitu dlouho nepamatuji. Ani trošičku béčkovější směřování závěrem neubírá na kvalitě a celý snímek drží diváka v napětí. Hudba na epičnosti jen přikuřuje. Nejlepší film s ponorkou.......9/10 ()

MrCreosote

Slušně odvedené řemeslo. Ale málem rozpoutat jadernou válku kvůli tomu, že jeden chlápek má větší ego než ten druhý, to je opravdu úlet. ()

JohnCZ

Solidní ponorkový thriller, kterému chybí propracovanější děj. Na druhou stranu tu máme parádní střet Denzela Washingtona a Gene Hackmana, atmosféra by mohla být ještě dusivější, ale na druhou stranu oceňuji bezchybné kulisy a minimum vizuálních efektů (těch pár záběrů na ponorku úplně stačí). ()

Marek1991

Síce ma pár filmov Tonyho Scotta zaujalo, no pri väčšine mám skôr zmiešané pocity. Tento kráľ akčných filmov v nich oplýva aj veľkou americkosťou, až prehnanou, ktorá môže byť priam propagandou, či vymývaním mozgov. Tento film je predchodca filmu K-19: Stroj na smrť, s ktorým má veľa spoločného, až na to, že toto je výmysel. Páčilo sa mi, že to zahrali tak, že zahajovať tretiu svetovú by bol nezmysel, no nie príliš presvedčivo, keďže to rozhodol až ten pôvodný kapitán, keď už bol na veliteľskom mieste. Tie vzbury boli len logický dôsledok toho, že dovtedy do nejakého roku 1996 o tom mohli rozhodovať aj velitelia amerických ponoriek a tým mohli priviesť svet do katastrofy. Americký prezident však nie je tiež výhra a preto by bolo lepšie zaobísť sa bez nukleárnych zbraní. V skutočnosti takto pred vojnou svet zachránil ruský dôstojník Archipov počas kubánskej krízy, nie úplne takto, vzbura tam nebola, ale podobne, no iným spôsobom ho aj v roku 1983 zachránil vtedy podplukovník Stanislav Jevgrafovič Petrov, tento film bol preto podľa mňa z americkej strany, vzhľadom na to, že si tam vymysleli nepokoje v Rusku ako ďalšia urážka a potupenie tej krajiny, asi Scottovi chýbala studená vojna. Navyše si tam starý veliteľ, ktorého jednanie úplne neodsúdili sranduje, že je zlý a jednoduchý, má gombík, ktorý mu stačí a keby to bolo na ňom, zhodil by počas druhej svetovej na jedno z miest aj dve bomby, pokiaľ si to dobre pamätám. Tiež sa mi nepáčili ako prirovnávajú 3. svetovú k holokaustu, proste to slovo používajú nevhodne a ešte sa tam sťažujú, že krajiny tretieho sveta by na nich bomby najradšej zhodili, no niet divu, za to, čo Američania porobili vo svete, nemajú dôvod byť uplakaní, za tie zločiny čo porobili. Inak to bol celkom efektný film, ktorý vytváral napätie klasicky tým, že boli ľudia tam na hrane života a smrti a v poslednej chvíli sa zachránili. Nemám rád tieto filmy, ktoré balancujú na hrane správnosti. ()

corpsy

Scott - Bruckheimerovský pohľad na ponorkovú vzburu. Vo svojom výsledku efektný a podmanivý, s dokonalou zvukovou a hudobnou ( Hans Zimmer sa opäť prekonal ) zložkou. ()

pivo

Nebolo to zlé, herci boli super, ale nejak ma to nedokázalo vtiahnuť do deja. Najlepšia bola jednoznačne hudba. ()

Krt.Ek

Já na akčňáky už moc nejsem, ale tenhle vypadal dobře, hlavně díky kolonce tvůrců, jak herců (Hackman, Washington,..) tak režiséra (znám pověst Tonnyho Scotta - prý jeden z největších odborníků na tento žánr), proto jsem si řekl, že film můžu zkusit zhlédnout. Bohužel ale není výsledný dojem nikterak kladný. První hodinka mně přišla dost nudná, říkal jsem si, že sleduji prachobyčejný snímek plný amerického patosu na téma dozvuku Studené války, upřímně, dokonce jsem měl chuť vypnout (což se mi často nestává) a zkusit ho dokoukat později nebo možná vůbec. Ale neudělal jsem tak a to se vyplatilo, druhá hodina totiž jede v zajímavějším duchu - film se mění na psychologické drama o tom, zda mají či nemají zmáčknout čudlík (nečekaně povedená zápletka). Takže 3* dávám především za tu gradací napětí v druhé půlce filmu. 60% ()

selfesteem

Tento film dokázal přesně to, co zbožňuju u akčních filmů, nenechal mě skoro nadechnout, přikoval mě k sobě a nenechal mě myslet na nic jiného. Tak se pozná opravdu dobrý film. Překřikování Hackmana s Washingtonem nemělo chybu! ()

Lamiczka

Tak nejdřív plusy - výborní herci v hlavních rolích, propracovaná psychologie postav, napínavá dějová linie a v neposlední řadě vynikající hudba od mistra mistrů, pana Zimmera. Bohužel na protipól se staví mnohdy zbytečně kýčovitý a ukrutně vlastenecky pojatý scénář či vcelku předvídatelný konec snímku. Nicméně doporučuji vidět, ponorková hra na honěnou je nervy pnoucí. ()

GodComplex

Ponorkove drama o psychologickem souboji dvou kapitanu (tentokrat ale v jedne ponorce!). Tony Scott v te dobe jeste nenatacel videoklipy s celovecerni stopazi, ale normalni filmy, takze rezie jede pekne v klidku, nicmene cele to brousi spis do prumeru a vsemi vychvalovana hudba Hanse Zimmera je pro me jen dalsi dukaz o tom jak strasne moc se opakuje (asi v te dobe soutezil s Jamesem Hornerem o to, kdo umi lepe vykradat sam sebe). Herci jsou pro me u filmu casto spise podradny element, kteremu neprikladam nijak zasadni dulezitost, ale Crimson Tide je na hereckych vykonech postaven. 6/10 ()

Riddick77

Studenoválečný veterán proti progresivnímu expertovi na geopolitiku a politickou filozofii aneb válečné hry na globální jadernou válku. Chemie mezi Hackmanem a Washingtonem na jedničku + báječná hudba. 8/10! ()

MikO_NR_1909

Menej politicky angažované ako Honba na ponorku a príjemne vybrúsené v hranách, ktoré sú a vytvárajú tú typickú klaustrofobickú náladu z úzkeho priestoru. Hackman symbolizuje patriarchálny systém starej školy, so všetkými jej reduktivnými a plochými pohľadmi na svet a hierarchiu priorít, naproti tomu Washington je liberálnejší, ale drží sa základnej jurisdikcie potrebnej pre splnenie výcvikov ponorkovej čaty. Bohužiaľ, aj napriek dobrému tempu, mi všetky tieto filmy prídu na 1 kopyto a tvorili sa v dobe, kedy buď eskalovala, alebo doznievala obdoba studenej vojny. Skrátka, podobne ako mnohé americké subžánre, film podobnej mentality veľmi rýchlo zostarol. ()

PKD

Já filmy o ponorkách dost můžu,jinak válečné filmy obecně,moc nemusím. Ale za mě v tomto př.opět zásah. ()

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (více)

Nový Scott opäť s Denzelom

Nový Scott opäť s Denzelom

26.04.2005

Denzel Washington si po Mužovi v ohni zahrá v ďalšom projekte Tonyho Scotta (na obr.), ktorým má byť romantický sci-fi thriller DEJA VU. Denzel stvárni agenta FBI so schopnosťou cestovať v čase do… (více)