Pýcha a předsudek (TV seriál)

Pride and Prejudice

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie, 1995, 6x50 min

Tradičně velmi kvalitní adaptace literárních děl BBC se nezapře. Pochybuji, že by se to dalo natočit ještě nějak výrazněji lépe. Typicky britské, s pronikavým vykreslením dobové společnosti, charakteru postav a slovní ekvilibristikou konverzace. Elizabeth, zde naprosto přesvědčivě představovaná Jennifer Ehle-ovou, je příkladem inteligentní a morálně ušlechtilé dívky, která dokáže odolávat konformní, namnoze pokrytecké nebo čistě pragmaticky uvažující společnosti. Příběhy J. Austenové se pochopitelně nejvíce líbí ženám, neboť zcela odpovídají ženskému vidění světa, což vůbec není na škodu. Neboť v literatuře i ve filmu (a nejen tam) je v menšině. To ovšem neznamená, že je méně pravdivé...(1.7.2009)

Potřebuji vyšší stupnici!! Aspoň deset hvězd nebo radši patnáct!!:) Žádné filmové ztvárnění knižní předlohy mě tak nenadchlo jako tohle! Když jsem před x-lety román od Austinky četla, představovala jsem si to přesně takhle - typicky viktoriánská Anglie, která dýchá z každého záběru, chytrá a vtipná Elizabeth, která má na vše odpověď a krásný, leč zprvu arogantní, nafoukaný a nepřístupný pan Darcy.. Kdykoli se k tomuto seriálku vracím mám zimomriavky a slzičku v oku.. *neskutečná nádhera*(2.4.2011)

Bylo poměrně jasné, jak se bude milostný příběh odvíjet a znovu platí, že příběhy od Jane Austen se vždycky trefí do mého vkusu. Neřkuli, že romantická historka Fitzwilliam a Elizabeth provanula myslí jako horká vůně kávy. Není snad třeba dodávat, že té nevěstě to slušelo.(21.4.2013)

6/6 Ok, jako celek je to tolerovatelnější, než verze z roku 2005, ale pořád je to ta klasicky ukvokaná Austenová. Fanoušci ocení, ostatní se pobaví nad květnatostí imaginárních problémů. Jennifer Ehle je něžná dívčí a Colin Firth buduje obraz svého nadsamce v další kostýmovce.(29.7.2014)

Oh my...! K tomuto seriálu jsem přistupovala velice zdráhavě a ... inu, s předsudky :), protože jsem si říkala, že žádné herecké obsazení ani zpracování se nemůže vyrovnat Pride & Prejudice s Keirou Knightly (ačkoliv, tam zase samozřejmě chyběl Colin Firth). Ale nakonec jsem snad ještě nadšenější! Zpracování bylo vynikající. Delším rozsahem vznikla možnost přidat více detailů, což pro mě má obrovské kouzlo. No a pak je tu samozřejmě Colin Firth. Já vím, nejsem moc originální, která ženská do něj někdy nebyla zamilovaná! Ale na mou obranu - on se prostě umí tak nádherně dívat! V životě jsem neviděla chlapa, který by se uměl dívat tak vášnivě a zamilovaně a přitom důstojně a nepateticky... Těžko se mi hledají slova a je mi jasné, že takovýto komentář může získat jen úsměšky od mužské části čtenářů, ale co se dá dělat :). Úžasná byla taky herečka hrající paní Bennettovou, správně komediální mamina. Někomu by se mohlo zdát, že až přehrávala, ale i to pro mě má kouzlo. No, to už se ale začínám opakovat, takže už jen dodám, že druhou půlku seriálu jsem zhlédla na posezení a končila jsem s takovým tím příjemným šimráním v břiše... A k čemu jinému by tento typ seriálů byl, že ano! Takže za mě rozhodně pět hvězd :).(2.7.2013)