Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

manonfire

Vlastenecká rovina, která se zdá být hlavním motivem filmu, mě osobně sice naprosto míjí, přesto však tento film začleňuji k nejzajímavějším. Velmi silné jsou hlavně scény, kdy Cimrmann spílá a přeje zánik Habsburskému rodu a ve stejný moment se smutně otcovsky loučí s jeho dětskými pokračovateli. Také konec filmu, kdy Pan Učitel běží pryč ze svého celoživotního pole působnosti, byl dojemný a nepomohlo mi ani záměrné zlehčení v poněkud morbidním dovětku s Valérií Kaplanovou. Chtěl-li bych doporučit film, který čerpá jen ze své vlastní specifičnosti a nevykrádá nic co bylo předtím, film jež se opravdu vymyká, aniž by se však pro tuto snahu snížil k naprostým nesmyslnostem, film jež se až na pár momentů vyhnul lákavé snaze být slátaninou best of nápadů Cimrmanovského divadla..pak zvolím film tento. 90% ()

Aqualung

Jak hodnotit slovy vážení? Tohle je tak nádherně poetické a naše, jen ten hrdina, který vlastně nebyl, anebo byl?A jakého byl vlastně pohlaví.Ale no vždyť teď tady byl!! Tohle geniální filmové dílo o komsi, koho nelze spatřit, či uchopit, ale který je tady pořád a jsou tu jeho stopy nebo podpisy.Tohle by se hodilo snad i Antonionimu v jeho Zvětšenině.Tam zase ale reálná postava obráží cosi, co se snad nedá uchopit.Tohle je naruby.No a jak uvádí Radek 99, tak je Cimrman v jakési americké encyklopedii.A tak je vše dokonáno do reálného absurdna, díky autorům filmu, a také díky nějakým americkým tajtrlíkům. ()

BuryGol

Fajn komedie, ale Jára Cimrman mi nikdy nebyl zas až tak blízkej, abych to bral jako Československej kultovní film. Vtipný hlášky, plejáda tehdejších nejlepších herců, i dobrá stopáž. Víc k tomu asi nemám co napsat. ()

venca163

Jára Cimrman stejně ztělesňuje to všechno, co je na češích dobrý. Je to geniální postavička, která je ohromně zábavná, ale zaobaluje i něco daleko chytřejšího a opravdovějšího. Film měl i nějaké slabší části (třeba Cimrman na dívčí škole), ale jinak je to pořád taková ta Smoljako-Svěrákovská zábava. Dokonce mi ani nevadil Abrhám (a to je co říct). Vyhladit to Habsburské plemeno! - Uvidíme se ještě někdy? - Ale to víš že jo ... Zašlapat to hadí sémě! (90%) ()

jefff

Cimrmana mám strašně rád, ale tohle se mi až tak nelíbilo. Vtipy jsem již znal, a celkově mě příběh moc nebral. Jedině snad ta část, kdy byl Cimrman u Ferdinanda D'Este v podání Petra Čepka. ()

standsiller

Moderný svet formujú vynálezy, literárne konvencie sa otriasajú v základoch, horizont ľudstva dostáva novú tvár, z radov svetových dejateľov sa začínajú kryštalizovať najpodstatnejšie mená ktorých vyslovenie aj v nevedomých zanechá rezonanciu minimálne počutého. Niekde za davom tejto inteligencie kráča šedá eminencia Jára Cimrman osobne. Jeho neistá existencia vyvoláva cez bránice divákov ducha večne živého, českého hrdinu s ďaleko originálnejším vtipom, aký je v osobe upotenca v kovbojskom klobúku za Atlantikom. Záhadou pre mňa zostáva , že v rovnakom roku vyšiel aj Allanov Zelig v ktorom vidím isté podobnosti. ()

Rousse

Naprosto dokonale zdokumentované působení Járy da Cimrmana na významné osobnosti světových dějin a nejen dějin, ale i kultury a objevů - "Co píšete, mistře Čechove?" "2 sestry!" "A není to málo?". A co takhle kultovní hláška "Teď tu byl!" Je to prostě dokonalé dílo. ()

NALBERTik

Mno, jsem velký fanda cimrmanovskych predstaveni, ale todle je podstatne slabsi. Ale kazdopadne stale dobrá komedie s cimrmanovskym humorem... z cimrmanovek nejslabsi. ()

BMAJTZ

Obcas pomerne uchylne ale tim dobrym slova smyslem. Jara Cimrman je proste narodni genius a tohle dilo mapujici jeho fiktivni zivot je opravdu povedene. ()

Cejny

Pět hvězdiček a pro mě rozhodně nejlepší česká veselohra všech dob. Jára Cimrman je prostě legendární. ()

Sdoom

Některé pasáže filmu jsou geniální (Jára Cimrman inspirující, Jára Cimrman bořící - zejména výchova Ferdinandových dětí, Vichr z hor), některé jsou spíše průměrné. Ale Cimrman si každopádně takovouto poctu zasloužil, konečně máme v jeho životopisném skorodokumentu shrnuto, o co všechno se zasloužil a jak za ten náš malý český národ vždy bojoval. :-) ()

Maynard.

Po několikátý sem měl tu čest být svědkem skutečného příběhu našeho nejvýznamějšího velikána. Tentokrá jsem ale nunec jednu hvězdu ubrat. Je to z jednoho prostého důvodu - ve filmu mě vlastně vůbec nebaví pasáž s Františkem Ferdinandem, a to je zrovna ta nejdelší pasáž. Jinak všechny jednotlivé "díly" jsou parádní, asi nejvíc mě dycky pobaví "Já ra Cimrman inspirující" :o). Co to píšete Antone Pavloviči? Dvě sestry! A není to trochu málo? :o). Stejnak je téměř neuvěřitelný, že se dá na jednom fiktivním panáčkovi založit prakticky celá umělecká kariéra. A na závěr jedno krásný poučení, taká parafráze přelez, přeskoč, ale nepodlez : Můžeš i podlést, ale pak se zase narovnej! ()

herr_carter

"Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman! Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat...", "Tyrš, ten říká: Přeskoč, přelez, ale nepodlézej! Já říkám- můžeš i podlézt, ale pak se zase narovnej!", "Na čem pracujete doktore Čechove ? Píši dvě sestry. A není to málo Antone Pavloviči?", "Vynalezl jsem telefon...teď, teď tu byl, nějaký Grehem Bell", "Dobrý den doktore Holube, jedete letos do Afriky?Doma bude, už se narajzoval dost..asi ne".................. moje hodnocení = 10 z 10. ()

srbak

Úvod filmu je hodne sľubný, plný výborných gagov a skvelých fórikov, ktoré krásne rozprávajú o smolnom živote pomyselného Járu Cimrmana. Žiaľ, po úvodnej 20 minútovke nastáva vo filme pomerne veľký útlm, naberá pomalšie tempo a pôsobí, akoby už všetko, čo mal v rukáve vytiahol. Pozerať sa to dá, ale potom to už nie je žiadna sláva. ()

Melios

Jára Cimrman ležíci, spíci je diskutabilné dielo dnes už legendárnej dvojice Svěrák-Smoljak. Na jednu stranu je to geniálne emotívne zosobnenie života fiktívnej osoby na druhú stranu nezáživné artové dielo. Pre zarytých fanúšikov Cimrmana má tento film nevyčísliteľnú cenu. No pre mňa ako nečecha...resp. "primitíva" je to len obyčajná česká skvelo napísaná tragikomédia zaplnená celým vtedajším hereckým osadenstvom divadla na Žiškově. Je to výborný film o tom niet pochýb. Ale 103. najlepší film? Ani náhodou... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám