Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

uzzi

Divím se že se tohle nepouští na základních školách. Když už se dětí učí Husa, Komenského, Karla IV?! Tak tohle je ideální. Cimrman a vše co kolem něj vzniklo je absolutní vrchol českého humoru. Odráží se tady naše touha vyniknout, absurdita a hlavně inteligentní česká zábava. Kdo si vzpomene za 50let na ultraubohého panáka s jizvou na čele z Novy? Cimrman tu bude stále. ()

bari68

Poctivá komédia Svěráka a Smoljaka.Ich humor a poetika je nám blízka, ktorá vždy nahodí úsmev na tvári a jemné pohladenie na duši. U Járy Cimrmana ma ich typické ,,zbrane,, znovu nesklamali ale ani nijako nenadchli. ()

Kuny27

super, vtipu tam je dost, což jsem očekával... a děj to má docela dost dobrý... Hlavně konec se mi líbil, skončilo to tak, jak jsem vůbec nečekal... ()

BluT

Spíš úsměvná než vtipná komedie o největším fiktivním Čechovi mě příliš nenadchla. Občas jsem se bavil, ale po velkém očekávání přišlo velké zklamání. Asi je to tím, že jsem film viděl celkem pozdě a k tomuto charakteru jsem nikdy neměl žádný vztah (na rozdíl od některých lidí okolo mě). 65 % ()

velkyvezir

Tento film je naprostý nářez. Jedna vtipná scéna střídá druhou, naprostý vrchol Cimrmanovců. Když jde Cimrman Prahou a potkává Holuba, Dvořáka atd., je to jeden vtip za druhým (Doma je doma! Taky by ses měl usadit, Cimrmane). Je naprosto úžasné, kolik skvělých herců vzalo i pidirole (např. Kostka jako Mánes). Abrhám s vážnou tváří bádá po Cimrmanovi a tuším že naposled prokazuje svou neuvěřitelnou schopnost hrát v komediích a komických rolích. Úžasný Petr Čepek jako arcivévoda si evidentně roli užíval a rovněž prokazuje obrovskou hereckou šíři. Prostě tento film je nářez. Je mi jen líto toho mladíka, který toužil po Svěrákově podpisu, ale nezískal jej. Pochopitelně mluvím o scéně, v níž Svěrák Šafránkové říká, co ještě musí vykonat... No a Kaplanová? No comment! Skvělá! "Jak to mohou vědět?" "Řekla jsem jim to". CIMRMAN FOREVER!!!! BYL TO GIGANT!!!!! ()

xaver

Geniální nápad, geniální snímek. Potrhal jste mi dráty, tak to zkuste bez drátů pane Marconi, nebo Co to píšete Antone Pavloviči. Dvě sestry. A není to málo? Ty jeho inspirace světových vynálezců a umělců k jejich největším objevům prostě nemají chybu, rovněž tak jeho světové vynálezy, které však přijde přihlásit na patentový úřad vždy pozdě. Jára Cimrman se stal českým fenoménem a navždy zaujal důstojné místo v Českých dějinách. ()

Zagros

Hodně dlouho jsem tuhle českou klasiku odkládal. Cimrmanovcům jsem přišel na chuť až docela pozdě. Tvůrcům patří poklona za neuvěřitelně nápaditou fabulaci a spousty povedených "hlášek", které zlidověly. Nicméně celý film na mě působil spíše depresivně a unyle. Jsem rád, že jsem jej viděl, ale k mým oblíbeným nikdy patřit nebude. Prkna sluší Cimrmanovi zkrátka více. ()

klukluka

Z pohledu bohaté filmografie scénáristického dua S+S slabší kousek, ale pořád dost dobrý na to, aby ode mě dostal 4 hvězdičky. Líbila se mi hlavně druhá půlka, ta první byla pomalejší, dost dlouho trvalo, než to nabralo tempo. Scénu se střílením králíčků zapomenu stejně jako téměř všechny, které jsem kdy v životě viděl, ale byla tedy opravdu brutální :D. Nejvyšší čas, aby se tu za Cimrmany objevila nějaká adekvátní náhrada. Zbožný přání, já vím... ()

borec999

Svěrákovský humor mám vcelku rád, ale Jára Cimrman ma nechytil. Pár slušných gagov sa nájde (neni to málo Antone Pavloviči?,objavy) a dá sa oceniť aj nápad natočiť životopisný film o fiktívnej postave, ktorá neexistuje a ktorá podľa filmu mala zásadný vplyv na kopu významných udalostí prelomu 19. a 20., resp. začiatku 20. storočia. Poväčšine času je ale Cimrman len zdĺhavé, únavné a občas za mňa i nudné dielo. 40% ()

Davej

Jára je nejlepší Čech všech dob. Byl to sice Rakušák, ale nikoho lepšího prostě nemáme:) A film o nejlepším musí být nejlepší. ()

Paity

Vtipné, geniální, Cimrmanovské, ale hlavně Svěráko-Smoljakovské. Tohle asi nikdo mimo českou kotlinu nepochopí. Jak by také mohl, tohle je čistá česká zábava. Spousta narážek na historické skutečnosti, překrásná Libuška Šafránková a období Rakouska-Uherska, to můžu. ()

Hanys_

Řekl bych, že tenhle Járův životopis je stejně skvělý, jako Cimrmanovy slabší divadelní kousky. Takže prostě pořád nadprůměrná zábava, ale tak nějak to nevyráží dech. 7/10 ()

Litvicek

Jeden z těch typů filmů, na které se podíváte a víc už nepotřebujete. Zážitek z tak geniálního snímku prostě přetrvává. Co dodat. Jára Cimrman dosáhl nesmrtelnosti a spolu s ním i lidé, kteří ho vymysleli. Na takové filmy je radost koukat. ()

Filip.S

Tento film sa stále dá označiť za mimoriadne vtipný, aj keď v humornosti trochu zaostáva za divadelnými hrami od cimrmanovcov. To ale nič nemení na fakte, že Cimrman existoval!!! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám