Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (468)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Policejní praktik a policejní praktikant pracují na vyřešení až nečekaně temného případu. Zatímco mi Jiří Zahajský v roli životem a inspektorem Klečkou těžce zkoušeného inspektora Trachty naprosto vyhovoval, s praktikantem Hlaváčkem jsem měl docela problém. Marek Brodský ho totiž zahrál tak mdle a nezáživně, jak to jen bylo možné. Ve srovnání s výkonem Miloně Čepelky ve Vraždě v salónním coupé to byla opravdu těžká bída. I přes tento výrazný nedostatek ponechávám hodnocení v plné palbě, protože jde o film vtipný, inteligentní a podle předlohy skutečného Mistra. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Ladislav Smoljak stvořil dílo, které není dokonalé ani úchvatné, ale dokáže velmi příjemně a s nadhledem pobavit naprosto každého. Přes výborné obsazení, kterému vládne duo Zahajský-Brodský, především praktikant mě nutil k neskutečným záchvatům smíchu a jeho postavu si nejlépe ze všech z filmu pamatuj, až po krásné stylizování do doby kolem první republiky. Těžko se něco vytýká, protože tvůrci splnili vše, co jsem si přála humor zde nabírá příjemný směr, kterým mě dvojice Smoljak-Svěrák velmi okouzlila. Což nejde říct u všech jejich společných filmů nebo her, které jsou na tom u mě někdy poněkud hůře. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Mozna by se mi film tolik nelibil, kdybych videl Vrazdu v salonnim kupe, ale tu jsem nevidel a u filmu jsem se dobre bavil, tak neni co resit. Pribeh ze zacatku je fakt perfektni parodie na detektivky, akorat ke konci to je takovy krapet zmateny a uz ne moc detektivni. Zahajsky v hlavni roli je perfektni a Marek Brodsky az na par vyjimek je taky v klidu. Akorat me zamrzelo, ze nedostal vetsi prostor Sverak. Co se tyce ostatnich postav, co vedlejsi postava, to hvezda a vsichni perfektni, za zminku stoji treba Hrusinsky ml. Jinak samotnej pribeh je plnej hlasek, narazek na detektivky a perfektnich napadu a po celou dobu je pritomen inteligentni cimrmanovskej humor. Sice je film krapet pomalejsi a porad hraje dokola jedna a ta sama pisnicka, ale me to nevadilo a proste si nemam na co stezovat, takze jasnejch 5*. ()

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Celovečerní film Rozpuštěný a vypuštěný natočil v roce 1984 režisér Ladislav Smoljak podle divadelní hry Vražda v salónním coupé. Osobně si nemyslím, že by to oba představitelé hlavních rolí zahráli tak špatně, jak to na první pohled vypadá, spíše byly jejich postavy napsány dost nelíbivě, ale typologicky se podle mě do svých rolí hodili a své si odvedli. Netřeba zapomínat, že je zde také zastiňují jiná herecká esa té doby ve vedlejších rolích (například Hrušínský, Abrhám, Svěrák, Čepek nebo Vlastimil Brodský). Rozpuštěný a vypuštěný pro mě vždycky byl a asi i zůstane dobrým filmem - tak na ty 3 hvězdy. Solidní děj obohacují občas vtipné momenty, jako nápisy na plakátech, ty pak ale zase střídají ty přestřelené, jako voda v botách a podobně. I přesto, že se jedná o dobře zvládnutý odpočinkový film, jen tak po něm nesáhnu a když si chci pustit českou komedii, zvolím raději jinou. 60% ()

Qasa 

všechny recenze uživatele

Obsah včetně závěru: Zneuznaný inspektor Trachta se svým učedníkem Hlaváčkem převezmou, po dvou zmizeních inspektora, který před Trachtou vždy dostává přednost, vyšetřování záhadné smrti (a rozpuštění v kyselině) továrníka vyrábějící mast na růst vlasů. Postupně se ukazuje, že byla mast dříve neúspěšná a holohlaví muži, jsou zavřeni v blázinci a na kachní farmě. Jejich ženy od nich všechny dostaly pohledy stejného znění a jedna z nich Vilma teď pracuje v nevěstinci. Trachta nakonec případ úspěšně uzavře, ale noviny stejně spletou jeho jméno s upřednostňovaným detektivem. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (35)

  • Josef Abrhám (profesor Žalud), známy elegán, si iba na naliehanie autorov zobral biely plášť, ale trval na tom, že bude mať na hlave elegantný klobúk. (Raccoon.city)
  • Zdeněk Srstka (Bedříšek) později vyprávěl, jak si z něj při natáčení vystřelili. Když se někdo ze štábu podivoval, jak je možné, že nezná svůj text, když má přece tolik scén, tak se bránil, že je v tom nevinně, protože mu ještě nikdo scénář k filmu nedal. Když jej pak konečně dostal k dispozici, tak když do něj nahlédl, tak pochopil nejenom absurdnost oné výtky, ale hlavně to, že se stal obětí kanadského žertíku poťouchlých kolegů. (Posheidon)
  • Při jízdě drezíny je mimo jiné záběr na výpravní budovu, na níž je nápis Vlkovec. Železniční zastávka Vlkovec existuje a nachází se dvanáct kilometrů od Čerčan – na trati z Čerčan do Světlé nad Sázavou. (VMa)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (více)

Reklama

Reklama