Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

R-2

jo a mimochodem "co to tady máte za ptáky"? "jaký máte pocit?" - "že mi teče do bot" Studnice nápadů Smoljak-Svěrák ()

gizi

Skvělá česká komedie, která patří již mezi klasické. Člověk se skutečně baví od začátku až do konce. Dávám 85% a to je skoro málo. ()

LOVE VOLE

" A hleďme! Pan továrník si objednal rakvičku!" Co dodat, vrstvení hlášek jedné za druhou, jak je u pánů Smoljak, Svěrák, Cimrman zvykem. ()

Welsiot

Dlouho jsem nehodnotil, jelikož mne nanapadala správná slova, chtěl jsem tento vyjímečný film docenit lepším superlativem než "prostě dokonalý", ale on prostě je ... :)) ()

Chlo0opek

Vliv Cimrmana je zde cítit každým coulem, ale přece jen to není tak úplně ono. Zábavné to ovšem je a tak 3+ si jistě zaslouží. ()

Mr.Hackels

Tak na úvod bych řekl, že pány "Cimrmany" bezmezně obdivuji a jejich hry a všechny filmy od pana Smoljaka zbožňuji. Tohle mě ale nenadchlo. Možná kdybych neměl tolikrát viděnou Vraždou v salonním kupé. Je tu spousta hlášek ze hry, ale já si je raději poslechnu od Svěráka a Brucknera. Brodský mi přišel hodně špatný, Zahajský v pohodě. Navíc mi celkem vadil umělý pan Trachta, kterého neustále někde instalovali, prostě mě to nepobavilo. Jediné co mě opravdu hodně rozchechtalo bylo vysvětlení, že i ta poslední pohlednice byla nošena na srdci. Chudinka :) ()

Spike86

Já prostě Svěráka a Smoljaka můžu. Vtipná krimi-komedie se skvělými hláškami plná situačního humoru, s nadsázkou obsahující i životní moudra. Navíc je tu i velmi dobrá melodie. 85% ()

Otan

Tento film je podle mne opravdu nejvíc Cimrmanovský.Skvěle zahrál M.Brodský Hlaváčka a vůbec výběr herců se docela povedl.Tento film poráží ležícího,spícího Járu na hlavu i když to o něm vlastně není.Co je,to je právě ten humor ,který je v tomto filmu skvěle představen. ()

Alekks80

Trochu slabší než originální divadelní hra, přesto i zde většina hlášek funguje a objevují se i některé nové. Trochu topornější Marek Brodský, mi na rozdíl od některých, zde vyloženě sedí a Jiří Zahajský, jako jeho mentor inspektor Trachta filmu vyloženě vévodí (mimochodem přes spoustu rolí taky trochu opomíjený herec). ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel