Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

yaqwsx

Po dlouhé době jsem si doplnil tuto mezeru v mém filmovém vzdělání. Kdybychteď zpětně mohl posoudit, jestli jsem si tuto mezeru doplnit měl nebo ne, asi bych raději sáhl po jiném snímku. V tomto filmu mi nesedl humor založený na slovních hříčkách a už vůbec mě neoslovil absurdní příběh. Celé je to takové rozvláčné, nemastné a neslané. Překvapilo mě, že mě hlášky Kachny, kachny nějak neoslovila. Naopak mě z celého filmu asi nejvíce potěšila hláška "Tak já tam dám zpátečku" "Proboha, člověče, když to jede, tak tam nemůžete dát zpátečku. Dejte tam prvně neutrál!" "Promiňte, nikdy jsem to neřídil..." ()

anyonecek

Bezesporu jedna z mých nejoblíbenejších Československých komedií. Opět ztvárněná Smoljakem a Svěrákem, když už hledat to nejlepší z Československé kinematografie, hledejme to u těchhle dvou pánu s velice vytříbeným vkusem pro humor. Moc jsem se pobavil a rád si tenhle film pustím znovu a znovu. ()

Havala

Velice dobrá adaptace divadelní hry. Většinu Cimrmanovského díla beru spíše vlažně, nejsem skalní fanda, ale tento snímek se docela povedl. ()

kaktusacek13

Nezapomenutelný film pánů Svěráka a Smoljaka. Jedna ze skvělých hlášek: A prosím vás, to jsem se ještě chtěl zeptat, co je to tady všude za ptáky - KACHNY, KACHNY ()

darthvader77

"Vidíte Hlaváčku, to je ten vděk, vy si dáte tu práci usvědčit ho, dopřejete mu bezplatnou převýchovu v moderním vězeňském zařízení a on vám místo poděkování pošle pekelný stroj. Aspoň vás to naučím zneškodňovat." Skvělý Smoljakův film, krimi komedie miluji a tenhle film mě bavil, protože má skvělé momenty. Především nejlepší jsou Klečkovi krádeže Trachtových věcí, scénky s Václavem a pak hláškové scénky jako: Ježíši chlape, nemůžete dát zpátečku, když jede dopředu, dejte tam neutrál, no pardon, já to řídím prvně.:D. Skvělí herci, ať už Jiří Zahajský, nebo Rudol Hrušínský a celé je to prošpikované spoustou inteligentního humoru(Kachna pojď za mnou). No a závěr na boso s hláškou "Zapištet si Hlaváčku a to platí nejen u policie, v životě jsou ti co orou a zasejou a ti co sklidí." ()

kubilov

Bizarní události, zmatené okolnosti, pověstný absurdní typ humoru a nejrůznější situační vtípky dělají z Rozpuštěného a vypuštěného milou a nápaditou krimi komedii od dvojice Svěrák - Smoljak, která je sice ve stínu slavnějších děl tohoto tvůrčího tandemu, ale za shlédnutí určitě stojí. Vyniká zejména inspektor Trachta v podání Jiřího Zahajského a zmatený otec Rudolf Hrušínský. ()

pekas

Ano v některých chvílích ztrácí film na dechu a nepůsobí ani jako film. I přes to dávám plný počet, protože to vyvažují perly typu Ječný-Cígler, policejní šéf, tatínek zastavující drezínu zařazením neutrálu a pak zpátečky puškou a další. 82% ()

0verseer

"Držím ti palec!" "Tenhle?" "Můžeš si vybrat..." Pôjdem trochu proti prúdu a poviem, že sa mi táto komédia veľmi páčila. Je plná takého jemného humoru, ktorý je už dnes vo filmoch veľmi vzácny a nadupaná dobrými hláškami. Na inšpektora Trochtu, pardón Trachtu a jeho zásady správneho vyšetrovania len tak nezabudnem :) ()

PlayEasy

Jára Cimrman je hrdina všech Čechů. Tentokrát to je perfektně naložená kriminálka samozřejmě oslazená skvělým humorem. Byli jsme napjatí, bavili jsme se (nejvíc u "kachen") a absolutně nám sedly role Brodského a Hrušínského. Smoljak vzal spravedlnost do vlastních rukou a spolu se Svěrákem se trefili do černého. Za to, že jsme nedávali 5 hvězd může "obsah distributora", ve kterém je psáno, že "pátrání vrcholí v sanatoriu", což je ostatně lež. 80% ()

ostravak30

Škoda, že nebylo natočeno více her dle Divadla Járy Cimrmana. I když je pravda, že kouzlo divadla ve filmu samozřejmě vyprchá a dílo pak získává úplně jiný rozměr. Tady to nevadilo, jak Smoljak a Svěrák správně pochopili. Protože film je nabitý vtipnými hláškami a parodiemi na policejní sbor. Životní role to byla především pro Marka Brodského, ale podle mě i Jiřího Zahajského. A právě proto je velmi smutné, že se Smoljak a Svěrák kvůli roli rozhádali a Svěrák dokonce v jednom dokumentu řekl, že to Smoljakovi neodpustil nikdy. Přitom je to výborná komedie. Chválím nejen scénář, ale i hudbu. Ono se jich v osmdesátých letech zase tak moc nenatočilo. ()

Tominni

Velmi vydařené přenesení divadelní hry Vražda v salónním kupé na filmové plátno. Přehlídka skvělého humoru pánu Svěráka a Smoljaka. Nakonec do toho zapadá i výkon Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří zcela vystihli způsob hraní Cimrmanů. Spousta hlášek a humoru. Takže pište si Hlaváčku, zásada číslo jedna - za takový filmu může dát uživatel pouze plné hodnocení! ()

JosefTomas

Kvalitní Smoljakova režie, ctící na české poměry netypický blocking. Ovšem pravá genialita se skrývá v kriminální zápletce. Skvěle do sebe zapadající důkazy a stopy ve finále klapnou s grácií a neotřelostí, že už jen proto si film zaslouží pozornost. Jen tomu trochu chybí ještě větší šlápnutí na plyn, které je jinak typické pro duo Svěrák/Smoljak. Hlavní ale je, že toto dílo je zábavné a nejsou to žádný "kachny", když řeknu, že film, víc než kdy dřív, obsahuje nejeden kvalitní running joke a ještě k tomu umí pár vtipů a scén vypointovat do takových výšin, že takto inteligentní humor jsem do té doby snad nikde neviděl. ()

Hawaj

Zoufale nehrající Brodský mladší kazí celej film, stejně jako dost režijně odflaklejch scén ochotnický úrovně. Závěr už je totálně nezvládnutej. Jediný co tudle rozpačitou amatéřinu jakž takž zachraňuje je výkon Jiřího Zahajského. ()

johnny01

Příliš mně to nezaujalo. Divadelní hra mi přišla lepší. Ve filmu je obtížné stíhat příběh a pobrat zápletku ve svém celku. Celý děj je vlastně poměrně vážný (rámuje ho boj inspektora Trachty proti svému zaměstnavateli), ale doprovází to klavírní melodie jakoby groteskní. Přitom tomu chybí to úžasné odlehčení jako třeba ve filmu Adéla ještě nevečeřela. ()

Pitryx

Joo, Jára da to je moje. Ne že bych znal všechny hry zpaměti, ale skoro ano. Takže jsem tento filmík uvítal. Je skvělý, ale pan Brodský se tu buď fláká, nebo se sem prostě nehodí. Připadalo mi to jeho „herectví“ nevýrazné a suché. Přesto hodnotím jako hodně nadprůměrné a pustím si to znovu. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel