Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Cement73

Jednoznačne najlepšia adaptácia Švejka. Hrušínský ako keby sa narodil pre túto rolu. Skvele spracovaná skvelá predloha. Klobúk dolu pan Čapek. ()

conery1

" Nešetri ma ! Mysli si, že na klistýre stojí Rakúsko-Uhorsko a víťazstvo je naše." Švejk je príklad, ako s prepáčením " vydrbať " so systémom s úsmevom na tvári. ()

AIMÉE

"Voják, který u sebe nemá sirky.... je voják..... Bez sirek." Všechny Švejkovy poznámky jsou nezapomenutelné, všechny jeho rozhovory, které vede s kýmkoli jsou téměř pamětní. Švejkem nemohl být nikdo lepší než Hrušínský. ()

Movie Gourmet

Nikdo jiný než mladý Rudolf Hrušínský nemohl Haškova Švejka zvládnout lépe! Neuvěřitelně věrné a vtipné zpracování knižní předlohy. Dokonalé ztotožnění herce s podobou obrázků od Josefa Lady. Filmová klasika a zlatý fond. Verdikt: 5* a 90 %. ()

fredisek

Švejk je průšvih české kultury. Jestli taková postava reflektuje národní charakter, tak pánbů s námi. Nesnášel jsem ho už na základní škole, je mi protivný, takové lidi nemůžu vystát v reálu, proč bych je měl snášet v knihách? Film si ale odpad nezaslouží. Kniha určitě. ()

Mikino00

Geniálně zvládnuté přenesení skvělé knihy na filmové plátno, naprosto se povedlo vystihnout atmosféru i postavu samotného Švejka, kterého nezapomenutelně ztvárnil Hrušinský. Každá z rozličných postav je zde vykreslena velice vtipně a zároveň originálně, krásný je i pohled na tehdejší Prahu a celkově situaci v mocnářství. Ve scénáři se pak povedlo vybrat z knihy opravdu to nejlepší. Jako naprostý vrchol filmu, vidím výkon Kopeckého v jeho roli Feldkuráta, jeho herectví je bezchybné, vtipné a věrohodné, lepší komediální výkon neexistuje. Pobaví i při tisícím shlédnutí. Troufnu si označit film za nejlepší komedii ze všech. ()

Ollie235

Haškův Švejk mě nikdy moc nebral (ani jsem to nikdy nedočetl, i když snaha byla) a to platí i o filmovém provedení. Místy zábavné, ale mě to spíš nudilo. O rok mladší pokračování je u mě prostě někde jinde. ()

kritiklon

Česká komediální klasika a co se týče válečné satiry tak u nás naprostá špice. Prostě a jednoduše hláška střídá hlášku a Vy si jen říkáte kdy to skončí, jelikož ta bolest břicha ze smíchu je neutichající. Steklého Švejk má navíc opravdu obdivuhodný herecký arzenál a je to nesmírně znát v jednotlivých podání a to se týče i menších rolí a roliček. A Rudolf Hrušínský, ten je zde naprosto kouzelný, jediný a opravdový český Švejk :) 5* za 88% ()

Terezinka198 odpad!

Měním své hodnocení... Je mi líto, knihu jsem četla, nebavila mě. Film jsem shlédla nyní podruhé a chování Švejka mi neskutečně vadilo. ()

ArthasKarfa

Kdybych měl vzpomenout tři nejlepší a nejvýznačnější filmy z československé kinematografie, vybaví se mi právě první díl tohoto nezaměnitelného českého hrdiny, který svou osobností zcela vystihuje český národ se všemi jeho intencemi. Takto vtipně vytvořený příběh, přitom o tak smutné a těžké době je důkazem, že my Češi jsme schopni si najít vtip a zábavu opravdu ve všem. Dnes už takové filmy nejsou, abyste si je mohli pustit 3x do roka a pokaždé se u nich ohromně bavili. Tento film má celou řadu vtipných dějství, ale nejradši mám asi působení Švejka v moci polního kuráta, kterého zde fantasticky ztvárnil Miloš Kopecký, polní kurát svým vrozeným alkoholismem připravuje divákovi nespočet vtipných glos a prupovídek, díky němu ovšem nahlédneme i do hloubky lidské duše, ukazuje povrchnost a pokrytectví "vojenského kaplana" a jeho úřadu. Kdo dává těmto filmům méně než 5 hvězd, není Čechem a jeho osobnost by asi chtěla patřit jinam a je mi ho líto. ()

laepus

Některé scény už by možná zasloužily trochu přeskakovat, ale je jich minimum. Herecký koncert Hrušínského, Filipovského nebo Kopeckého to hravě nahradí. ()

Untentrauer

Kdyby Hašek mohl ten film vidět, tak jsem přesvědčený, že by byl nadšený. Je jen málo filmů, které se mi líbí stejně, jako knihy a tento k nim patří. Ty neuvěřitelné herecké výkony a hlášky. Filmu není co vytknout. ()

Tominecek

Pro mě není lepší filová komedie. Lze vidět nespočetněkrát, a přesto nikdy nenudi, vždy pobaví a rozveselí. Skoro všechny dialogy zlidověly. Prostě nemá chybu! ()

Brejlil

Nesourodý slepenec notoricky známých historek ze Švejka, kde se dají ocenit jen jednotlivosti, jako feldkurát Katz Miloše Kopeckého. Hrušínský se tak zapsal do podvědomí diváků, že už si ani neumí jiného Švejka představit. Přesto je lepší knihu číst než se dívat na tento film, a když už se chcete dívat, zkuste Trnkova Švejka loutkového s hlasem Jana Wericha. ()

thunnus

Skvělý český film s nezapomenutelným Rudolfem Hrušínským, kterému zdatně sekundují hlavně Miloš Kopecký a František Filipovský. Čím jsem starší, tím víc mám tenhle film rád, stejně jako knihu. ()