JFK

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternativní 181 min)

Režie:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (více)

Na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, byl spáchán atentát v pátek 22. listopadu 1963. Smrt populárního, charizmatického politika vyvolala celosvětový ohlas. V USA její vyšetřování vyvolávají rozdílné reakce. Newyorský státní zástupce Jim Garrison od počátku odmítá oficiální verzi o atentátu, která vraždu označila za akt jedince. Domnívá se, že střelec Lee Harvey Oswald byl pouze nastrčenou figurkou. Společně s týmem spolupracovníků Garrison zkoumá dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu a prověřuje také teorii o více střelcích... Film natočil americký režisér Oliver Stone (nar. 1946), jenž se proslavil zejména volnou trilogií o vietnamské válce Četa, Narozen 4. července a Nebe a země. Kromě toho zaujal například hudebními snímky Evita a The Doors či historickým velkofilmem Alexander Veliký (Česká televize)

Tirion

Brilantní scénář neuvěřitelně našlapaný fakty a dedukcemi. Což je ale bohužel taky největší slabina filmu z diváckého pohledu. Myslím, že nelze u téhle tříhodinové podívané udržet pozornost tak dlouho, aby Vám něco neuniklo a ještě se stále stíhat bavit a nenudit. Nuda se bohužel sem a tam dostaví, protože pozornost otupí. Nicméně režie je skvělá a dělá z tohodle, řekněme, moderního dokumentu něco nadčasového. Stejně tak Costner do vlastně dokáže celé uhrát sám. Skvělý film, ale pro mě nebude nutno ho opakovat... ()

kaylin

Je naprosto jedno, jestli to, co je zde prezentováno, je skutečně pravda, anebo jen jedna z mnoha konspiračních teorií. To, jak je všechno podáno, jak jsou herecké výkony silné - Sissy Spacek ještě nebyla krásnější - stejně si z toho odnesete silný dojem, hlavně o tom, že jsme akorát loutky. Oliver Stone v nejlepší formě. ()

ext_

Tady nejde o to, kdo, jak a proč. Tady jde o to, že tenhle film vám občas nedovolí ani dýchat a je jasným důkazem toho, jak Stoneovi v současnosti měkne mozek. Málokdo si dneska vybere tak moc kontroverzní téma a dokáže k němu zaujmout takhle vyhraněný postoj, aniž by byl nechtěně vtipnej (viz Moore). ()

Maq

Čtení tzv. literatury faktu vyžaduje zkušenost a velkou dávku obezřetnosti. Dám příklad: Autor A napíše, že se stalo Něco. Autor B to napíše taky, i když malinko jinak. Veřejný činitel C vyloučí, že Něco se stalo. A teď se v tom vyznejte! Nevíte, zda autor A nekecá. Nevíte, zdali to autor B od něj jen opsal, nebo nezávisle zjistil totéž. Autoři A i B hlasitě křičí v médiích, že činitel C to popírá právě proto, že vládě jsou jejich odhalení nepohodlná. Činitel C kontruje, že autoři A a B jen pro peníze či pro pocit vlastní důležitosti fabulují a matou veřejnost. --- Můžeme něco z toho ověřit? Většinou vůbec nic. Nicméně pokud člověk hodně, opravdu hodně čte, časem se naučí rozpoznávat styl. Seriózní badatel píše jinak než pisálek sbírající nekriticky všechny senzace, aby se jeho knížky či články prodávaly. Co do počtu titulů i prodaných výtisků je těch druhých samozřejmě mnohem víc. Takže teprve soustředěný a vytrvalý zájem o daný problém nás může dovést ke kvalitním pramenům a zárodkům jakéhosi pochopení. --- Vražda JFK je velmi atraktivní téma. Vynáší. A tak lidé vyštrachali, vykombinovali či přímo vymysleli všechno možné, aby to mohli slátat dohromady a prodat coby senzační odhalení. A právě to, pokud mohu soudit, udělal Oliver Stone, akorát že neprodává knížky, nýbrž film. Mnohem výnosnější artikl. --- Věří své verzi? No, spíš bych řekl, že to je verze, které věřit chce. --- Jaké verzi věřím já? Přiznám bez mučení, že JFK není moje velké téma, čili že ono úsilí nutné k tomu, abych se dobral kvalitních pramenů, jsem věci nevěnoval. Takže nevím. Ale umím rozpoznat ten styl, tu fabulaci v honbě za senzací. Proto si myslím, že většina "faktů", které Stone předkládá, by při seriózním přezkoumání neobstála. --- Dvě věci jsou jisté: Neexistuje větší špektákl na světě, než zavraždit amerického prezidenta. A neexistuje méně zajímavá, nudnější a tedy méně výnosná verze, než ta, že Oswald byl sám a prostě se trefil. ()

Remedy

Dost možná nejkonspirativnější film, co jste kdy viděli. Na druhou stranu je to po všech stránkách Stonův totální opus magnum s bezkonkurenčně nejlepší závěrečnou filmovou řečí v podání sympaticky nezlomného idealisty s tváří Kevina Costnera. Dělat politicky angažovanou tvorbu tak, aby nepůsobila prvoplánově a byla co nejvíce uvěřitelná, je setsakra těžká práce. Netroufám si tvrdit, že souhlasím s kompletním Stonovým výkladem, ale celkový rozsah a podoba jeho historické rešerše je dechberoucí. ()

swed

Shromáždit takové množství faktů, asi nebyla žádná hračka a za to má Stone mojí hlubokou poklonu. Vůbec mi nevadí, že jeho film nabízí pouze jeden jediný pohled na věc, jeho touha šokovat a vyburcovat společnost, je naopak tím, čeho si na jeho tvorbě cením zdaleka nejvíc. Jinou věcí ovšem zůstává, jak moc přehlceně film působí. Režisér na diváky valí jedno jméno za druhým, střídá postavy a zaplavuje nás takovým množstvím konspiračních teorií, až to celé ztrácí na filmovosti (o přehlednosti ani nemluvě). Celé to pak působí jako hraný dokument, který je sice nesmírně působivý a klaustrofobický, ale na druhou stranu také příliš zahleděný do sebe. I přes tyto výhrady musím uznat, že ty 3 hodinky utekly jako voda, což o něčem jistě vypovídá. 8/10 ()

MATADOR

Tříhodinová nálož, která Vám nedá spát. JFK se snaží otevřít oči pomocí dostupných informací a věřte, že pravda je i přesto stále v nedohlednu. Podle mého spousta otázek, které vyvstanou a nedají Vám spát. Naprosto dokonalá noblesa filmu je Kevin Costner v závěrečné čtyřicetiminutovce, ke které jednoduše nemám slov, byl jsem jí uchvácen a stejně tak hereckými výkony! ()

Aiax

Lidi se dělí na ovce a střihouny. Tenhle film je v prvním plánu o zastřelení nejoblíbenějšího amerického prezidenta. V druhém pak podává svědectví o boji, který vídáme dnes a denně, a který budeme my, většinou hloupé, slepé a pasivní ovce vést proti dravým, aktivním a agresivním střihounům, dokud budou lidé lidmi. Brilantní film, hluboký zážitek, famózní herci - jeden z nejlepších filmů všech dob. Škoda, že Stone, jakožto pravověrný levičák, někdy tlačí na pilu až moc, řeči o fašismu a jakoby náznaky sympatií ke komunistické Kubě jeho výpověď trochu shazují, ale to nic nemění na tom, že tenhle film mění vše, co jste si doposud mysleli nejen o atentátu na Kennedyho, ale také o Americe, její historii, současnosti a způsobu fungování demokracie vůbec. ()

FilmFan24

Grandiózně obsazená, zahraná a zrežírovaná osobitá rekonstrukce dodnes ne zcela objasněného atentátu na prezidenta Kennedyho. I přes svoji úctyhodnou délku a přes velké množství informací které Oliver Stone předkládá má film švih a spád. Jen mě mrzí, že se nikdy nedovím jak to vlastně všechno tenkrát bylo. ()

Ice.dog

Skvělý film Olivera Stona o pátrání po vrahovi presidenta JFK. Kevin Costner v hlavní roli, režie Oliver Stone, skvělá kamera a stříh = neopakovatelný filmový zážitek. Film i přes svou 3 hodinovou délku mě bavil od začátku do konce a zvláště Garrisonův (Costnerův) závěrečný monolog u soudu, který trval kolem půl hodiny, mě opravdu donutil přemýšlet, jak to vlastně bylo. Tento film si ode mě zaslouží jasných 90%. ()

salalala

Konečně jsem se na to podíval a musím říct, že mě to dostalo. O atentátu na Kennedym toho moc nevím, ale po pročtení jen těch nejzákladnějších informací a zhlédnutí asi dvou dokumentů jsem samozřejmě nabyl dojmu, že je vše jinak. No a to, co tady nabízí Stone, se mi zdá hodně, hodně věrohodné. Samozřejmě nevím, nakolik si to upravil, ale ty základní věci snad sedí. Čistá filmařina, kterou tady Stone předvádí, je naprosto skvostná. Nenásilné propojení archivních záběrů s filmem je opravdu precizní a někdy mi z toho lezl až mráz po zádech. Je tu opravdu hodně silných scén, které ještě umocňuje fakt, že vychází ze skutečnosti. Stone si vybral dobře i herce, kteří mu tu odvádí neuvěřitelnou práci a není tady slabého výkonu. Vyniká samozřejmě Costner, který opravdu v tomhle období hrál skvěle a samozřejmě zaslouženě na oscara nominovaný Tommy Lee Jones v šedivé paruce, ten je naprosto úžasný. Ale ani ostatní nezaostávají a skvěle dokreslují famóznost celého filmu. Navíc si k tomu přidejte úžasnou minimalistickou hudbu a máte tu jeden z nejlepších politických thrillerů filmové historie. Tři hodiny utečou jako voda a výtek mám opravdu hodně málo (snad jen přehnaný patriotismus a řeči o svobodě), ale jinak pecka. 100% ()

CageDepp

Moc dlouhý a nemůžu napsat, že zbytečně, protože pro takový počet informací to asi jinak ani nejde. Na konci ta dlouhá přednáška Costnera byla zajmavá. ()

JohnMiller

Director's cut: bol na mňa pritvrdý oriešok. Viac než tri hodiny pomalého tempa ma nudili. A hoci uznávam kvality tejto snímky, aj perfektnú réžiu v Podaní Olivera Stonea aj skvelého herca Kevina Costnera spolu s vynikajúcimi vedľajšími úlohami kde sa mihli samé esá, moju pozornosť to aj tak nedokázalo udržať. Pozrel som si to asi na tri krát. Životopisné drámy nepatria k mojim žánrovým favoritom ale Stone je výnimka. Jeho precízny rukopis a schopnosť ohnúť skutočné udalosti tak aby fungovali na plátne ma už neraz prekvapili a preto ho sledujem rád ako napríklad pri tomto filme s témou ktorá ma absolútne nezaujíma. JFK je kapitola sama o sebe ktorou som sa nikdy nezaoberal a zhola nič som o nej nevedel a po pozretí som zase trocha múdrejší. Rozmýšľal nad tromi hviezdami ale záverečný monológ ma dojal takže 3,5*. ()

jurama525

Neuvěřitelná a skvělá podívaná která je jednou velkou teorii. Oliver Stone si vzal velký kus a spořádal ho užasně . JFK je nefalšovaný film o tom jak to asi bylo a proč to tak bylo a kdo v tom byl. namočený. Když se hlavní hrdina začíná v případu pitvat tak si 189 minut řikate ono to tak opravdu bylo. Film působí neuvěřitelně věrohodně . Kevin hraje skvěle jako vždy . Ten jeho závěrečný monolog je opravdu působivej. Když jsem se na film koukal všechno tam zapadalo jako puzzle . Nikdo nevi zda to tak bylo . Tento film podporuje teorii o spiknutí které já sám věřim . JFK v době vzniku určitě nasadil brouka do hlav mnoha lidi. Pro mne skvělé téma herci a hlavně scénař. Kdyý zapnete tento snimek , tak ho po dobu jeho trvání nebudete chtít vypnout ()

higuain

Konspirační drama pro náročné. Stone je možná paranoidní šílenec, řemeslo má však v malíku jako málokdo. Viděl jsem přes 200 minut dlouhou prodlouženou verzi a světe div se, počet hluchých míst se zastavil na čísle nula. Z tohoto filmu těžko posuzovat, nakolik jsou závěry Garrisona podpořeny fakty a nakolik domněnkami. Stone mu totiž straní tak očividně, že to místy ztrácí na věrohodnosti. Přesto si myslím, že si Garrison pro zfilmování své knihy nemohl přát lepšího filmaře. Skutečnou pravdu, která by byla nezpochybnitelná, se asi nedozvíme nikdy. Na to se v této kauze až příliš důkazů zazdilo. ()

major.warren

Zásadní dílo o usilovném boji za pravdu a spravedlnost v jedné z nejkontroverznějších událostí Ameriky 20. století, která mimo jiné není dodnes zcela vyřešena. JFK je pro mě hodně důležitým snímkem. Oliver Stone patří všeobecně k mým nejoblíbenějším režisérům. Jeho označení jako "filmové svědomí Ameriky" nemělo nikde jinde takové opodstatnění. Výkon Kevina Costnera v roli Jima Garrisona považuji v rámci jeho kariéry za ten vůbec nejlepší. Stone vypráví o (ne)uvěřitelném spiknutí v "případu Kennedy" tak strhujícím způsobem, že tři hodiny utečou jako voda. Výborná režie, perfektní scénář, fenomenální střih (jeden z nejdynamičtějších vůbec) a kamera (Richardson), skvělá hudba (Williams), herecká esa i v malých rolích (Joe Pesci, Jack Lemmon). Za nejlepší část považuji závěrečnou hodinu soudního přelíčení. Mám tenhle film rád nejen pro nesporné filmařské kvality, ale především proto, že jsem sám kdysi věřil, že Kennedyho skutečně zastřelil jedinec Lee Harvey Oswald. JFK můj názor změnil a je mi úplně fuk, že jej mnozí označují za vykonstruovaný konspirační thriller. Stone je Pan filmař! Dva Oscary za nejlepší kameru a střih. ()

Fanucci

Mimořádně detailní, velmi působivé, úžasně natočené, napínavé a hlavně...důvody atentátu na Kennedyho působí nanejvýš logicky...nedivil bych se kdyby film nebyl daleko od pravdy. ()

Sheldra

Pořád nemám tuchu, kdo zastřelil Kennedyho, ale to Stone ani Garrison nejspíš taky ne. Místo jednoznačné odpovědi před nás staví fůru otázek, který asi nikdy nikdo nezodpoví - koneckonců, člověk v dané době spíš potřeboval koule i jen na to, aby je vůbec položil. Bohudík se tady tu šílenou spleť jmen a teorií podařilo ukočírovat líp než ve Všech prezidentových mužích, ze kterých mi v lebzně zbyl akorát jeden velkej bordel. Palce nahoru! ()

GILLWANDER

I keď nevieme a ani možno nikdy vedieť nebudeme kto skonštruoval tento, pre USA zatiaľ najväčší nevyriešiteľný rébus na prezidenta v podaní streleckého atentátu a ani jeho pravdivé okolnosti a motív, postačí nám zatiaľ Stoneov výklad. Stone nám aspoň na jedno oko priblížil možný spôsob a motív popravy jednej z najväčších osobností Ameriky. Režisér nám vnucuje príbeh, ktorý je ako vidno dosť ťažký na strávenie. Veľa okolnosti, svedkov, ktorý sú neskôr zabití, ďalšie osoby, ktoré môžu byť len prostými pešiakmi ale i osobami, ktoré môžu ťahať aj za nitky. Záverečný herecký nával v podaní Costnera mi dal značne najavo, že pravda si predsa musí nájsť svoju cestu u každého z nás. Možno to nie je pravda, kto vie, možno si len tak namýšľam a možno viacej ľudí zdieľa to isté, ale tí čo sedeli na strane obžalovaných, tí čo pravdu zakrývali všetkými dostupnými prostriedkami si predsa len uvedomili, že oni sú ti, čo zaslepili oči spravodlivej tváre Ameriky. Ale prečo sa nepriznali? Prečo? Však je to ich rodná vlasť? Domovom ich vlastnej rodiny? Každý musí poznať hranice. Alebo nie? Ale buďme k sebe pravdivý. Ktorý z nich by to urobil? Priznať spiknutie proti prezidentovi. Hmmm, asi nikto. Nikto predsa nechce poľaviť od geniálneho plánu, i keď im miestami prihorieva. Možno sú to len prosté kecy, fámy a rôzne pohľady na vec, a možno malinký krôčik k objasneniu najzáhadnejšej vraždy storočia. Možno... Kevin Costner, ktorý stvárnil Kennedyho podal skvelý heroický výkon. Tak tiež Tommy Lee Jones, ktorý takmer dosiahol oscara za svoj nadľudský výkon má u mňa veľký obdiv. (I keď ho veľmi nemusím) Hudba i perfektný scenár prispeli na úspechu celého filmu. Režisérsky skvele natočený film. 90% ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith