JFK

USA / Francie, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternativní 181 min)

Režie:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (více)

Na Johna Fitzgeralda Kennedyho, 35. prezidenta Spojených států amerických, byl spáchán atentát v pátek 22. listopadu 1963. Smrt populárního, charizmatického politika vyvolala celosvětový ohlas. V USA její vyšetřování vyvolávají rozdílné reakce. Newyorský státní zástupce Jim Garrison od počátku odmítá oficiální verzi o atentátu, která vraždu označila za akt jedince. Domnívá se, že střelec Lee Harvey Oswald byl pouze nastrčenou figurkou. Společně s týmem spolupracovníků Garrison zkoumá dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu a prověřuje také teorii o více střelcích... Film natočil americký režisér Oliver Stone (nar. 1946), jenž se proslavil zejména volnou trilogií o vietnamské válce Četa, Narozen 4. července a Nebe a země. Kromě toho zaujal například hudebními snímky Evita a The Doors či historickým velkofilmem Alexander Veliký (Česká televize)

Chrysopras

Ze začátku jste spíš zasypáni informacemi a snahou o širší kontext, abyste poměrně brzy opustili samotný atentát a vrátili se na místo činu o pár let později, v čele s Costnerem. A vygradovaný je to opravdu pěkně a dobře, včetně těch konfliktů v rodině nebo ve vyšetřovacím týmu. Navíc Costner není zdaleka jediným hereckým jménem, které v téhle konverzačce potěší. Nicméně Stone je známý levičácký aktivista a tak, aniž bych znal podrobnosti vyšetřování, je mi jasné (a někteří to tu potvrzují), že je třeba brát celý konstrukt s rezervou... Přesto ve výsledku film, který jistě stojí za zhlédnutí. ()

Wiikii

Oliver Stone umí zaujmout diváka, ale jeho kontroverzní názory jsou někdy až šílené. Kdyby opravdu někdo dokázal takto dokonale naplánovat vraždu, byl by to génius na pátou. Leč má ve svém snímku i zajímavé postřehy. .. Osobně bych ale JFK bral jako film a né jako dokument či něco pravdivého. ...Je na Vás jak JFK budete vnímat, ale jako film to je určitě dost dobrý počin. .... HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Martin741

Reziser Oliver Nahrobny Kamen sa rozhodol natocit film aj o znamych udalostiach z 22. novembra 1963 v meste Dallas. V tomto meste doslo k uz notoricky znamej udalosti, a tak tejto udalosti sa venuje aj film. A evidentne je pan Nahrobny Kamen rozhodol pre par konspiracnych teorii, ktore divakovi serviruje plnym priehrstim. A ono to aj je zaujimave, pokial vezmeme v dotaz to, ze tam hra kopa znamych tvari /Costner, Bacon, Lee Jones ...../, pan Nahrobny Kamen je maximalne zrucny reziser /ma na svedomi kvalitu menom Salvador/ a film nenudi. 92 % ()

M.i.k.e

včera jsem viděl JFK znovu po snad 15 letech a film má pořád svojí neuvěřitelnou sílu,která nedovolí se nudit i přes stopáž 206 minut (neodolal jsem DC).Pro někoho kdo se zajímá o moderní americké dějiny opravdu výživná záležitost.Teď už zbýva jen počkat do roku 2029...100% ()

SallyZen

Předlouhej film, chvílemi lehce utahanej, ale ta závěrečná Garrisonova řeč je jedna z nejlepších, co jsme mohli slyšet. A za to film určitě patří do Topky. 85% ()

Hees

Dosť dlhý počin, ktorý ale nenudí ani sekundu. Je mi jasné ako funguje tento svet a to čo naozaj vidíme je len maličký zlomok toho všetkého. Ako hovoria najmúdrejší tento svet nás kŕmi polopravdami. Ak je článok, alebo akákoľvek informácia polopravda tak rozum to oveľa ťažšie spracuje, ako úplné klamstvo či úplnú pravdu. Preto len múdry človek vie, ktorá polovica je klamstvo a ktorá pravda. Veľmi dobré sú reálne zábery s toho ako sa to naozaj stalo. Výborný výkon podal Kevin Kostner. Záver filmu je strhujúci a má aj poučný či ovplyvňujúci charakter. Posledných desať minút teda človeka riadne zvalcuje. Ako to teda bolo Kennedym a čím všetkým šliapal on po prstoch elitám sveta, tak to nechám na každého predstavivosti. ()

kaposlav

Príliš dlhý film, v ktorom sa je trošku problém orientovať kto je kto a prečo. Pravdu sa nikdy nedozvieme a v celej tejto kauze je už toľko dezinformácií, poloprávd a zničených dôkazov, atď..., že je zbytočné sa tým zapodievať. Rozumnejšie je si o tom pozrieť 30-60 minútový dokumentárny film pokiaľ vás to zaujíma. Toto je dlhé, nezáživné a chaotické. Skôr budete po pozretí filmu z toho dopletený ako pred pozretím. Veci okolo atentátu na JFK sú tak poprekrúcané ako život Ježiša Krista. ()

shyster

Nakonci prostě uvěříte, že ta "oficiální" vysvětlení nám lžou. Oliver Stone vybral snad všechny kontroverzní teorie o smrti JFK a kadencí samopalu nám je předkládá, takže mi nestačíme nad nimi pořádně zauvažovat a už tu máme další. O. Stone natočil výborný film s řadou hereckých es, který tady podávají svůj životní výkon. ()

Petoss1

Veľký film o veľkom mužovi. Začína sa to osudnou udalosťou v Dallase a celý priebeh trojhodinového eposu je vlastne vyšetrovanie a pokúšanie sa o zodpovedaní otázok Kto? a Prečo? Majstrovská réžia a scenár ( chcelo to Oscara ! ) Olivera Stonea, ktorý sa odvažil a zobral si nastarosť citlivú tému. Stone si vybral jednu z mnoha konšpiračných teórií a ja som mu to zožral celé aj s navijákom. S pokojom v duši som mu uveril a môžem mu veriť až do roku 2029 kedy budú odhalené spisy CIA a Warrenovej komisie. Silu filmu vyzdvihuje vynikajúci strih ktorý je spletencom autentických a čiernobielych záberov. Možno si niekto povie " nie su tie tri hodiny priveľa" a možno aj sú, ale tie tri hodiny sú podané veľmi dobre a na takúto tému to asi ani nestačí. Napätie sa stupňuje s pribúdajúcimi minútami a záverečný niekoľkominútový monológ Kevina Costnera ( ktorý je len jednou z hereckých hviezd: Bacon, Jones, Pesci, ale aj skvelý Gary Oldman ako Lee Harvey Oswald) je emociálne silný, zaujímavý a je to krásny koniec jedného skvelého filmu. 90% ()

Langy10

Přišlo mi to zbytečně zdlouhavý. Myslim, že by se to dalo zkrátit, někdy jsem se fakt nudil. Čekal jsem od toho víc. Ale co hodnotim pozitivně je ten konec, kterej byl fakt dost dobře provedenej, ale netvrdim, že to byla sra*ka nebo neco podobnýho, jen to úplně nesplnilo mé očekávání. Oliver Stone má výborný filmy a tenhle je jeho průměrný. ()

Sandstorm

Hodně kontroverzní film.O smrti Kennedyho jsem toho příliš nevěděl, snad jen to, čím nás dodnes krmí média. Jestli je Stoneova verze pravdivá těžko říct, ale nemám důvod ji zpochybňovat a dokonce věřím, že tak nějak to být mohlo. Na pravdu si musíme, ale ještě několik let počkat a lze jen spekulovat, proč jsou důkazní složky CIA na celou jednu generaci zapečetěné. Za obdiv stojí prokurátor Garrison a jeho tým, kteří šli nekompromisně za pravdou a zpochybnili tehdejší demokratický systém USA. Film mě opět utvrdil v tom, že demokracie se pohybuje na velmi tenkém ledě, a že v některých praktikách ke komunismu a fašismu zas tak daleko nemá. Stoneova jedinečná režie dělá z filmu víc, než jen politické drama a spolu s vynikající podkreslující hudbou přináší napětí a posouvá film až ke thrillerovým vodám. Herecké výkony jsou excelentní a nejvíce mě zaujal Joe Pesci. ()

MrPierc

Rekonstrukce vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho a dopátrání se pravdy vraha. Poskládano velmi mnoho detailů, které dávají ke konci smysl. Poskládání archivních záběrů, dokumentů, fotek, výpovědí v jeden celek. Jestli to tak opravdu bylo, nikdo neví, ale na konci filmu jsem tomu věřil. Musela to být profesionální práce nějaké organizace, žádní amatéři. Jeden střelec je nesmysl. Dechberoucí proslov u soudu zahraný Kevinem Costnerem. Mnoho nezodpovězených otázek. Hrůzný záběr vraždy z kamery přihlížejícího amatéra = http://www.youtube.com/watch?v=qwmaTT8oWec ()

joker.george

S komentářem jsem chtěl počkat, až se mi film dostatečně rozloží v hlavě, jenže potom jsem na to pozapomněl. Na komentář, výsledný dojem z filmu, který jsem měl, nevyprchal, podobně jako konspirace ohledně Kennedyho. A například závěrečný půlhodinový monolog je vytříbená filmová lahůdka, ale celkově mají dialogy náboj a dokáží si po celou dobu udržet udržet vaše soustředění i napětí. ()

ad

Je mi fuk, jestli se to přesně takhle stalo, nebo ne, Thriller je to pěkný a zručně natočený. A k tomu ti herci, ti herci... ()

Wladi.mir

Zatraceně dobře natočený film. Už dlouho jsem nekoukal na takto napínavý thriller, i když má více jak 3 hodiny, nepřestal jsem se soustředit. Mám rád podobné snímky, které se zabývají touto tématikou (alternativou je například Zodiac a Seven), důležité je především to, že je to natočené podle skutečné události. Vážně jsem překvapen kolik jsem se z tohoto filmu dozvěděl. Sám jsem zvědav jestli se vážně odtajní dokumenty roku 2029. V podstatě si nemám nač stěžovat. Skvělé výkony především Costnera a T.L. Jonese. Za mě jasných pět hvězd! ()

laik_60

K filmu som sa dostal po viac ako 20 rokoch. Pravdu povediaac, veľa som o nom počul, a aj dlzka ma odrádzala od nejakého upenlivého zhanania sa po slávnom " Stounovom Džíefkej". No ale to , čo v tomto filme Oliver Stone predviedol je úžasne. Fixia a skutočnosť, dej popreplietaný originál dokumentárnymi zábermi .... málokedy a málokde s takým efektom. Keby len čosi bolo na tých úvahách dokázateľná pravda mal by Pulizera, a čo len za fixiu sa čudujem, že ten scenár nemá Oscara. Kevin aj Lee Jones boli skvelí. Dávam pohodovych 5 b. ()

C0r0ner

Těžko říct, ale mně to přišlo věrohodné. Původně jsem se bál těch tří hodin stopáže a občas to lehce znát bylo, ale pak zase přišla stopáž nějakých určitě třiceti minut, kdy jsem zíral na obrazovku a hltal každou vteřinu. Stone ukázal světu svůj pohled, kde všechno do všeho parádně zapadá a já nemám, proč nehodnotit plnou palbou. 90% ()

Cheeter

Po hodně dlouhé době jsem viděl film, který mě doslova pohltil. Hltal jsem ho od začátku do konce. Chvílemi jsem hodně uvažoval, jak moc Stone přehání nebo ne. Jak moc vražda Kennedyho mohla nebo nemohla být tím, jak je tu ukázána. A dávalo by to docela smysl. Teda pokud neplatí verze z Červeného trpaslíka. Film byl prakticky postaven na rozhovorech o tom, co mohlo být nebo jak to mohlo být. Nenapadlo mě nikdy, že u takového filmu vydržím sedět přes tři hodiny. A ono se to stalo. Prostě dobře odvedená práce. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith