28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

O´Neill

Tak tohle Boyle zrovna nezvládl. Stejně jako bývá zvykem u jeho filmů není toto vyjímkou, a je zde značně ponurá atmosféra, celkově se film táhne od ničeho k ničemu, a celkově je to nehorázna nuda. Jediným plusem celého filmu jsou asi herecké výkony, ale ani ty nedokážou tuhle slátaninu vyvést mezi slušné filmy. ()

Mefistofelle

Já to říkám pořád, že ti hipízáci z PETY jednou něco pokazí:)... 28 Day Later sice není nejoriginálnější zombie film pod sluncem co se týče základní dějové linky, ale zato má nejen rozumně vypracovanou psychologii postav, ale i dobrý scénář. Efekty taky patří do lehce nadprůměrné kategorie a proto je trochu škoda, že zombíků si moc neužijete. Na rozdíl od podobných snímků zde totiž nejde o žádné extra brutální řezání mrtvoláčků, ale o jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Post-apo prostředí je místy jen kulisou ustupující silně do pozadí, takže jsem chvilkami během filmu zapomínala, v jakém že světě se to hlavní hrdinové nacházejí. No, ne že by to nebyla příjemná změna... Co mi trochu nesedlo byla ta epizodka s vojáky, zvláště ke konci. Ale celkově to prostě nejde hodnotit hůř než za 4*. ()

Rocky88

Úvod je rychlý, chytlavý, řádně apokalyptický. Nakažení nejsou žádný courající se lenochodi, ale řádně hladoví běžci. Potud nadprůměrné. Po nabalení dalších postav by člověk čekal I nějakou názorovou rozmanitost a z toho vyplívající konflikty, jenže opak je pravdou a je tu až příliš mnoho klidných a nudných pasáží. Připadalo mi, že film má alespoň 150 minut. Nepovedený byl i střih, který byl moc chaotický a až moc okatě zkoušel zakrýt malý rozpočet. Na tehdejší dobu určitě dobrý, dnes už máme mnoho lepších alternativ. ()

Silverluv

Chce to vidět víckrát. Napoprvé to působí hodně zmateně a roztříštěně, napodruhé už je to ale parádně brutální jízda. ()

DruidKarel

Vynikající film, který jsem si fakt užil. Celou dobu jsem jen s napětím sledoval počínání hlavních hrdinů. Pro mě fakt nářez a 5* ()

Amroth666

Asi nejzajímavější takto uchopený zombie horor s atmosférou z prostředí Velké Británie. Rychlé střihy chvílemi už připomínající hororové béčko mi ani trochu nevadili. Je to podle mě takový hororový základ. Snad nejapokalyptyčtější film vůbec. Srovnatelná atmosféra s novinkami - Potomci lidí(2008) nebo The Road(2009). Někdy té atmosféry byla až moc. Někdy bylo i už moc těch naspýdovaných nakažených lidí, kteří postupně s přibývajícím časem nakažují další a další postavy. Konec hodně vyhrocený, to jsem ani nečekal. Tuhle stránku Dannyho Boyleho jsem poznal teprve poprvé a i tahle léta zvládl výborně. Nezapomenu na tu sekvenci, kdy se Jim probudí v nemocnici a bloudí po opuštěných místech, ani nezapomenu na ty úchylné vojáky, kteří měli pomoci a místo toho si chtěli užít. Můj komentář je u konce a já mohu s chutí dát "dobré 4*". ()

dubinak

28 Days Later nabízí hlavně docela slušnou akci a skvěle vybraný hudební doprovod, jak je u Boyla zvykem. Ovšem styl střihu, který zde režisér zvolil není zrovna můj šálek čaje a jednotlivé záběry jsou docela chaoticky podané, takže občas divák těžko rozezná, co se přesně děje. Líbilo se mi to až do chvíle, kdy odešel ze scény Brendan Gleeson a nastoupila na ní vojenská jednotka, se kterou jde děj hodně dolů a nabírá na jiných, pro mě zcela nezajímavých otáček. Super nápad ovšem byl nahradit pomalé zombies za rychlé, což přidalo na brutalitě, rychlosti jednotlivých scén a většího napětí. Bohužel výš jak nad tří jít nemůžu kvůli tomu pohnojenému příběhu. Kdyby se zůstalo čistě jen u putování hrdinů v postapokalyptickém Londýně a tlačilo se víc na emoce, možná by z toho vzniklo něco uspokojivějšího. ()

C0r0ner

Klasický příběh zombie apokalypsy, která si tentokrát bere na paškál biologické hledisko tohoto "problému". Je jasné, že bez magie nemohou nemrtví fungovat. Jinak by totiž byl porušen zákon zachování energie. Jo, sice můžou žrát mrtvoly a drtit lidi, ale co když dojdou? Přesně na to odpovídá Danny Boyle ve svém velmi dobrém sci-fi. 85% ()

matt6

Veľmi som sa tešil, že sa raz dostanem k tomuto dielu. Doteraz som mal skúsenosti iba s pokračovaním O 28 týždňov...Ale k filmu. Čakal som pomerne akčný snímok, plný zombie a krvy, dostal som napínavý film, s vyľudneným Londýnom(parádna scéna), hutnou uveritelnou atmosférou osamelosti, príbehom zameriavajúcim sa na jedného človeka a minimom zombie. To že nemŕtvy hrajú vo filme druhé husle mi až tak nevadilo, čo mi vadilo, to bolo prehnané zameriavanie sa na vzťahy a psychiku postáv a to hlavne u vojakov. Kto to kedy videl, aby sa vojaci správali tak neprofesionálne a zároveň neľudsky. Ak čakáte nejakú akciu, tak sa tešíte zbytočne. Zato tiesnivá atmosféra by sa dala krájať. Prvá polovica sa mi páčila veľmi, no druhá spolu so záverom mi vôbec nesadli. Čakal som trochu viac. 70% ()

Andre3000

Tak od tohohle filmu jsem si sliboval hodně, ale ejhle. Celkově to bylo zajímavé, alespoň částěčně, ale řekněme si, že počínání hlavních hrdinu, chování nakažených a mnohé hloupé scény byly celkem špatným lepidlem tohoto filmu. Dá se říci, že mnoho filmů jako Resident Evil Apokalypsa, či Já, Legenda možná částečně vycházejí z tohohle dílka, jenže minimálně Já, Legenda, ho převyšuje o třídu. Zkrátka od začátku do konce sem viděl mnoho chyb, ale za vidění to stojí určitě. ()

lakikaki

Neskutočne dobre natočená (zombie) dráma, ktorej jediná väčšia slabina tkvie v scenári. Ten je, čo sa psychológie postáv týka, veľmi vydarený, ale na druhej strane si vypomáha hlúpučkými zvratmi a príbeh ozvláštňuje dosť podivnými nápadmi. Herci veľmi dobrí, réžia a hudba vyslovene špičkové. [84%] ()

agathon

Podle mě skvělá režisérova variace na žánr, která netají své sklony žánr překonat, využít ve svůj prospěch a dojít k otevřené společenské kritice současnosti. Námitka možné doslovnosti (rozklad společenského řádu ukazovaný na motivu decimované a doslova se rozkládající armádní jednotky) tu není na místě - celý vtip zombie horrorů je v tělesnosti žánru, tom jak se doslova na tělo (a do těla) lidí dostávají symbolické obsahy a jsou jim připisovány metaforické významy: nákaza vzteklinou je tu spíše macguffinem rozkladu společnosti konzumu jako takové, zuřivé běsnění nakažených nepokrytým obrázkem zuřivosti některých dnešních nakupujících - tady je Boyle se svým scenáristou hodně blízko Romerovi, i když se od čisté akce poněkud odklání k otevřeně sociologickému experimentu s uzavřenou komunitou, kterou nevyhnutelně rozežere anonymní zlo. Tělo tu není jen objektem vizuální slasti z fetišizované materiální destrukce, ale především místem, v němž se rodí symbolické významy odkazující k obecnému (ne)fungování dneška. ()

campix

Další z apokalyptických vidin budoucnosti nyní z dílny Dannyho Boyla. Díky tomu, že je film v čistě britské produkci i má obsazení jen britské (pokud počítáme i Iry atd.) je film takový špinavější a daleko intenzivnější nežli například The Happening, kterému chyběla atmosféra. Zde je atmosféra chvílemi hutná a opuštěné prostranství velmi ponurá a tísnivá. Hlavně opuštěný Londýn je velmi efektivní.Boyle vytvořil znovu vynikající film. ()

kvasiva

Prachobyčejnej průměr, je mi celkem jedno jestli jsou lidi nakažený virem, nebo se z nich stanou zombíci.. obojí vyjde na stejno. Tuhle tématiku osobně moc nemusím, takže aby mě překvapil tento druh filmu, tak by to musel být opravdu nářez a něco extra. Toto dílo to ale rozhodně nebylo. ()

PavelVanekArt

Vedle REC je to můj TOP zombie flick. Skvělá atmosféra a anglická noblesa. OST od Murphyho In The House, In a Heartbeat je kurva pecka. A tak čiňte pokání, konec se blíží svinským krokem. 5* a.k.a 90% ()

zette

Urcite jeden z tech lepsich zombie filmu. Jak se hlavni hrdinove dostanou na vojenskou zakladnu, tak snimek ztrati na tempu a zajimavosti. Prazdne ulice Londyna jsou bezva, Boyle opet predvedl nekolik zajimavych napadu. Ma to atmosferu, otevreny zaver, pro fanousky zanru povinnost, pro ty druhe staci na jedno zkouknuti. ()

emo

Skvelá apokalyptická "zombieovka" so svojráznym boyleovským rukopisom. Zaujímavé a oroginálne poňatie témy. Pripomína román "Day of the Trifids". ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení