28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

majxik

No, nakaženým budeme řikat zombii, aby jsme si v tom nedělali bordel. Ale i tak se jedná o jeden z těch lepšíh zombie surival hororů. A po pravdě je i docela místy nápadity, i když se to střídá s méně napaditými až klišeovitými scénami. No abych to zkrátil, pokuď máte radi surrival horory, tak to zkoukněte. ()

danoo

Podobne ako P l á ž (2000) aj tento budúci šmejd začína extrémne dobre. Opustený Londýn. Prvý stret s násilníckymi obeťami 'rage' výrusu. Kameňom úrazu tu nie je nízky rozpočet, je to viac o tom, že dej prešľapuje na mieste a v druhej polovici sa mení na síce znepokojujúci, ale hlúpy survival horor. Z Británie chcem nového Wickermana! (http://www.csfd.cz/film/14276-wicker-man-the/) ()

KitFisto

Nějak si nemůžu pomoct, ale tváří se to strašně chytře. Přitom kdejaké hororové béčko je mnohem lepší. Začátek ještě ujde, ale jak děj postupuje je to horší a horší. ()

tnp101

Pokud do toho člověk půjde s vidinou masakrózního zombie hororu, vyjde nejspíš zklamán. Sice se nejedná o zombíky v tom pravém slova smyslu, ale o to nejde, člověk může „nakažené“ vnímat jako oživlé mrtvoly a nic se nestane. Jde o to, že více jako horor se k němu hodí označení atmosférické drama s akčně hororovými prvky. Pravdou je, že realisticky vyobrazená post-apokalyptická atmosféra, jakožto hlavní tahák filmu, působí silně hororově, Boyle se však zaměřuje spíše na těch několik přeživších, kteří se snaží vypořádat s faktem, že svět jako takový to má spočítané a dumají, co podniknou dál v naprosto chaotických podmínkách. Snímek s hromadou dialogů o ničem, minimálně zvláštními dějovými postupy, s trochu přetaženou stopáží a mimo jiné zbytečným tříminutovým rozuzlením. Přesto se k němu pravidelně rád vracím. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: První rada pro každého člověka startujícího svou Blu-ray sbírku by měla znít nějak takto: „Pokud chceš zažít sílu HD formátu, snaž se minimálně zprvu vyhnout „Blu-ray edici“ a ani se neopovažuj pokukovat po krabičce osmadvaceti dní poté.“ Z jakého důvodu? Je to snímek, který se skoro celý natáčel na levnou, digitální SD kameru a z technického hlediska nevypadá dobře ani na DVD, o to hůř pak na formátu nové generace. Obraz je prezentován v poměru stran 1,85:1 a opravdu nevypadá dobře. Ostrost je naprosto tragická, o detailech ani nemluvně. Barvy jsou špinavé, stejně jako celý obraz. Všechno, na co pomyslíte je špatně. Samozřejmě se jedná o tvůrčí záměr. Film má takto vypadat a s přepisem je naprosto všechno v pořádku, to však nic nemění na faktu, že vypadá odporně a na Blu-ray formát se něco takého jednoduše nehodí. Pokud obraz nevypadá dobře, ale je v maximální možné kvalitě, dávám obvykle palec nahoru, ne však v tomto případě. Zdrojový materiál je tak špatný, že se dost možná jedná o nejhůře vypadající Blu-ray disk, přestože záměrně. Malého rozdílu oproti DVD si ale přece jen všimnete a to v závěrečné tříminutové scéně, která byla točena na 35mm. Ta vypadá na rozdíl od zbytku velmi pěkně. Originální zvuk v DTS-HD 5.1 MASTER už zní o hodně lépe. Nelze sice čekat naprostou dokonalost (zvuky nahrané přímo na místě zní podobně, jako u starších filmů), ale stopa je to agresivní (zbraně, či řev „nakažených") a docela prostorová (v závislosti na lokacích a interiérech). Mluvené slovo je hlasité a budí naturalistický dojem, což lze říct a o stopě jako takové. O dost hůř zní ta česká v DD 5.1. Samotný dabing není marný, ale po zvukové stránce ano. Do neznáma se vytratila dynamika původní stopy a zvuk mluveného slova kazí zážitek z filmu. Bonusy odstartujeme audio komentářem režiséra a scénáristy se zajímavými poznatky, jež po spuštění nebudete mít problém doposlouchat do konce. Následuje šest smazaných scén o celkové délce 9 minut a čtyři alternativní konce o celkové délce 23 minut, z nichž jeden ve formě nadabovaných storyboardů naprosto mění poslední třetinu filmu. Všechny výše zmíněné přídavné scény jsou navíc vybaveny komentářem režiséra. Dále tu máme 24 minutový „making of“, z něhož se však něco konkrétního z natáčení dozvíte až v poslední třetině, takže můžete vynechat, což platí i u následujícího 6 minutového hudebního videa, v němž je postupně prostříhán celý film od začátku do konce (ruce o to víc pryč pokud jste film ještě neviděli). Dále tu máme již o něco zajímavější produkční galerii ve formě 18 minutového videa a poté také o něco kratší, 4 minutové, s polaroidy sloužící jako pomocné materiály pro vizuální kontinuitu při samotném natáčení. Obě galerie jsou opět vybaveny komentářem, takže s chutí do toho. Předposledním bonusem je jakésy 1,5 minutové flashové promo video v ukrutně nízkém rozlišení a končíme dvojicí trailerů na film. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a chybí u nich česká lokalizace, anglickými titulky je pak vybavena většina. Takže co k titulu říct. Disk vám domů přivádí film v maximální kvalitě, avšak ne v HD, takže vlastnit modrý disk docela postrádá smysl. Jediným důvodem pro koupi Blu-raye namísto DVD je tak lepší zvuk. Pokud tedy již vlastníte DVD, s úsměvem u něj zůstaňte a pokud plánujete koupi a titul seženete za velmi nízkou cenu (resp. jen o něco málo vyšší než DVD), jděte do modra. Buďte si však plně vědomi toho, že si víceméně pořizujete SD obsah na HD formátu. 30% … Pokud bych udělil vysoké hodnocení za obraz s tím, že takto má film vypadat, šel bych do silnějších 60%. () (méně) (více)

Iroquaise

jako celkem slušný, ale že by to ve mě nějak extrémně zůstalo, to fakt nee...vizuálně mě to moc nebavilo...přišlo mi to konceptuálně jako moderní ( čti dobová) televizárna...nelíbí se mi, jak Boyle komponuje, jak pracuje s prostorem - řada záběrů působí docela ploše...trochu mi vadila barevnost a použité filtry...a trochu nepřehledný a samoúčelně dynamický střih...v úvodní scéně korza vylidněným Londýnem nevhodně propojuje menší záběry s pohlednicově placatými velkými celky...příjemný je britský odér...od jazyka postav, přes sympatickou syrovost vykreslení charakterů a situací...jsou tu zajímavé motivy, ale přijde mi to jako konglomerát řady vděčných prvků a dílčích nápadů ( záběr stylizovaný jako impresionistický obraz), z nichž ani jeden není důsledně dotažený do konce...neurazí, nenadchne...záměrně brakový Soudný den mi přišel komplexnější a promyšlenější... ()

ywo666

Nie je to zlé. A viem o čo sa film snaží a celkom mu to ide, Ale zároveň to ide mimo mňa. Miestami nuda. Ale miestami super. chcel som dať tri hviezdy. A nakoniec ich aj dám. posledná polhodina bola dosť hustá a rozmýšlal som nad štyrmi. Cillian sa až démonicky zmenil, hudba bola výborná a dej strhujúci. Keby sa celý film nesie v podobnom duchu išiel by som vyššie s hodnotením. Takto 3,5*.PS: Páčilo sa mi ako sa Boyle vysporiadal s ekoteroristami :D ()

venison

Anglická verze americkejch tuctovejch zombie filmů.. Na UK dobrý, ale obdobných filmů tu už bylo, takže žádné velké nadšení ;-) ()

strixsr

Vynikající, opravdu vynikající apokalyptická vize...též výborně vybraní herci, scéna kdy sám hlavní hrdina prochází liduprázdným Londýnem je nezapomenutelná. Podobné pocity jsem neměl od doby četby Dnu trifidů. ()

dANo

Trochu rozporuplne ma prekvapila prvá polovica filmu, kde na jednej strane veľmi silno pôsobí ľudoprázdný Londýn, ale na druhej strane béčkové hororové scény so zombíkmi mi prišli nevyvážené s tým kľudom v uliciach. Druhá polovica filmu, kedy sa skupinka preživších presunie niekam k Manchestru, kde nájdu vojenskú základňu, ktorá ich má ochrániť pred vírusom a zombíkmi, ale neochráni ich pred samotným ľudským zlom... Zaujímavé, ale mohlo to veru byť aj lepšie. ()

Danny F.

Nakažlivý virus a skupinka přeživších lidí. Boj s nakaženými a šílenými je opravdu nelehký. Jemně nudnější. Dlouhé cestování a pořád nic. Konec filmu se trochu vyostřil. Celkem dobré. 55% ()

pago

S týmto sťažka priemerným scenárom urobil Boyle hotový zázrak. Geniálna kamera a skvelá atmosféra aspoň trochu vykompenzujú niektoré nezmysly, ktorými sa to tu len tak hemží. Pokiaľ neberiete ten film moc vážne , je to celkom fajn jazda. ()

Millanium

Výborná Zombie jízda. Na úsvit mrtvých to sice nemá, ale i tak dokáže Danny člověka držet napjatýho od začátku do konce. 80% ()

Brain-D

"Kurva, Mithci, jednoho jsem dostal !" Mitch: "Ti mám dát bonbón nebo co ? Střílej dál, pitomče !" Dlouho jsem myslel na 3*, ale ta výborná atmosféra a kamera, kterou Danny Boyle dokázal udělat je velmi vydařená. Hudba parádně zaklapla do dějových sekvencí ...no za tohle vše z odřenýma ušima 4* ()

zdenny

V tomto filmu jde především o divákovy pocity. Umět si představit, možná i chtít pochopit. 1) Kdo by si alespoň jednou nepředstavoval (ti drsnější o tom možná snili), jaké by to bylo probudit se a být na světě zcela sám. Tento pocit ve filmu trvá ale jen pár minut, protože hlavní mužská postava je vyrušena několika "nakaženými". Dobře, tato úvaha padá - sen v menší míře pokračuje po objevení několika dalších žijících lidí. Samozřejmě se v tomto filmu objevilo klasické nakupování v obchodě bez peněz, bez pokladen a bez prodavaček. Tedy to, čeho by si každý sámžijící člověk užil dosyta. 2) Existenční a dost hrůzyplná otázka a dilema: Je správné splnit slib (dát vojákům ženy), ikdyž se to příčí morálním zásadám? Vzhledem k tomu, že film nebyl vystavěn na filosofické bázi, správné to nebylo. Nakonec i velitel jednotky svým chováním toto tvrzení potvrzuje. Šlo by tedy jen o pustopusté živočišné znásilňování - tedy zpestření si nynějšího života ve velkém stresu. Byl-li by film postaven na faktu, že se lidské plemeno musí stůj co stůj udržet, dívky by se chtě nechtě musely podvolit, neboť by to bylo v zájmu lidstva. 3) Kdo to všechno způsobil? Parta idiotských "ochránců" přírody. Neříkám, že nemají ušlechtilé cíle. Toto bych si hodnotit nedovolil. Ale vesměs je známo, že to jsou party hysterických lidí, kteří by pro jediné zvíře nechali vymřít půl města lidí. Tito lidé ve svém afektovém uvažování nejsou schopni racionálně přemýšlet. Myslí si, že oni jsou ti, kteří mají vyšší cíle a dost silný životní úkol. Nejsou ale vůbec schopni uvažovat v souvislostech. Neříkám, že lidstvo se chová vzorově ke zvířatům a přírodě vůbec. Ale nepůjdu hned teď do prvního papírnictví a nerozbiju výlohu jen proto, že si myslím, že lesy kvůli sešitům a tužkám skomírají. Jinak tedy slušný film s jednou dobrou lekačkou a několika celkem dobře napnutými situacemi, které byly prokládány až moc klidnými sekvencemi - to aby si člověk uvědomil, jak je život krásný a jak málo chybí k tomu, abychom o něj přišli. Tenká linie mezi životem a smrtí byla představena hlavně scénou, kdy spadla trocha nakažené krve otci Helen do oka a ten musel být zákonitě "zlikdvidován". To se stalo prakticky v okamžiku, kdy už pomoc byla prakticky na místě. A moment k uvažování: Je lepší bojovat o přežití mezi nakaženými nebo se dát všanc lidem, u kterých jsem sice v bezpečí, ale kteří si mého lidského života příliš neváží? ()

swe

Přestože mám už zombie-filmů plné triko, z úcty k režisérovi jsem si předsevzal tenhle kousek absolvovat. Bylo mi jasné, že v daném žánru se už moc originality pobrat nedá, ale hřálo mě přesvědčení, že si alespoň vychutnám dobrou filmařinu oscarového režiséra. Avšak nevýslovné bylo moje zklamání. 28 days later není ani zábavný, ani originální ba ani dobře natočený (což je u tvůrce Trainspottingu či Slumdoga dosti šokující). Scénář je absolutně směšný s periodou dvou logických chyb na minutu stopáže, navíc plný nechutných klišé. Atmosféru jsem jaksi nepostřehnul a happy - konec mě naprosto odrovnal. Z hoven to tahají alespoň slušní herci, dobrá hudba a vyprázdněný Londýn. Tohle Boyle kurevsky přestřelil… ()

sskrblik

28 dní po shlednutí tohoto filmu jsem zjistil, že byl prakticky o ničem, jsou daleko lepší filmy tohoto žánru. Ale musím uznat, že je slušně natočen. ()

Samuell84

Kvalitní Postkatastrofický horor ktorí napriek nízkym výrobným nákladom rozhodne zaujme. Skvelu atmosféru podkresluje prepracovaní soundtrack v podani Johna Murphyho ktorí poriadne poštekli nervy. Film možno nie je tak akční ako by niekto mhol čakať, ale vyborne to kompenzuje pohlcujúcou atmosférou zvlast prechádzka Londýna v úvode. Trúfam si povedať ze tento film znovu oživil tápajúci Žáner zombie. Coho dôkazom je nespočetne množstvo podobných filmov ktoré sa začali objavovať ako huby po daždi. ()

sochy.zirafka

Jediné plus? Neřežou ty stupidní zombies celou délku filmu. Vlastně ne, neřežou "nakažené". Myšlenka zaměřit se na chování lidí v tak vypjaté situaci, do jaké je příběh vtáhl, je sama o sobě originální a zaslouží si velké, bezvýznamné plus. Proč bezvýznamné? Zpracování to prostě a jednoduše potopilo na dno Temže. Jediné, co postavy řeší, je, jestli zůstat spolu a najít nějaké bezpečné útočiště, nebo kopat každý za sebe i na úkor ostatních. ()

VanTom

"Zombie" vyvražďovačka s minimalistickým rozpočtem, se kterým si zkušení tvůrci dokázali neobyčejně dobře poradit. Scénář se soustředí na vykreslení malé skupinky posledních nenakažených na cestě za pochybnou nadějí, a i přes mnoho pitomostí tato intimní rovina funguje nejlépe, žánrové útoky nebezpečných potvor a zápolení s nimi se už tolik nepovedly (křečovitě zběsilé = totálně nepřehledné). Za vyšponovanou atmosféru naprostého konce lidstva (a lidství) ale tu čtvrtou hvězdičku dám. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení