Dobrodružný příběh pěti úplně obyčejných kluků, kteří se tak trochu náhodou ocitnou v neobyčejné situaci. Na pražském Výstavišti kluci využijí příležitosti letu vzducholodí zdarma a vyráží vstříc senzační vzduchoplavecké cestě. Majitel vzducholodi ale překroutí celou situaci a vzniká poprask. Novináři se honí za senzací ukradené vzducholodi, vážení pánové se pohoršují nad dětskou zločinností a rodiče dětí je jen těžko brání před přísným soudem. Majitel vzducholodi Findeys chce využít její zmizení k propagaci své firmy a podvodu s falešným nehořlavým plynem. Nicméně nehořlavý plyn není úžasný vynález pouze pro létající steampunkové stroje. O jeho ukořistění se snaží také jedna vojenská mocnost, která vysílá podlého agenta s všemožnými vychytávkami, aby se zmocnil vzorce na nehořlavý plyn. Kluci chtějí obletět celý svět, ale vzducholoď havaruje na vzdáleném ostrově, kde na ně číhá nemalé nebezpečí. Díky pomoci kapitána Nema a odvážného novináře Ardana nakonec kluci všechny nástrahy překonají a vrátí se domů. Odvěký souboj nespoutaného mládí a přísného světa dospělých končí vítězně ve prospěch dětí. (Bontonfilm)

Webb

Jedna z nejlepších Zemanovek s výbornou režií a ztvárněním dvou prolínajicích se světů. Výborný dobrodružný příběh, který se rozjíždí už od začátku a nepustí do závěrečných titulků podkresluje chytlavá hudba, která ještě přidává na efektivnosti a větší atmosféře. Zeman je prostě nezapomenutelný národní umělec a spousta režisérů mu určitě musí závidět tu jeho neuvěřitelnou tvořivost. ()

Anderton

Možno nie tak ucelené, ako tie úplne najslávnejšie Zemanovky, ale pri jeho filmoch išlo, skôr ako o jeho rozprávačské schopnosti, viac o imagináciu, vyjadrenú výpravou, ktorá pôsobí vďaka šikovnému použitiu trikov ako niečo nadpozemské a oveľa drahšie ako v skutočnosti. Pre detské publikum svojej doby tento film musel byť absolútne adorovaným kúskom a mňa trochu mrzí, že nie je napríklad vianočnou klasikou. ()

Frajer42

Tohle se Kájovi Zemanovi podařilo. Nesmírně zajímavý příběh protkaný úžasným jemným humorem. Úspěch celého snímku stojí v mých očích v množství úžasných nápadů, které daly dohromady velice chutný celek. Svoji úžasnou atmosférou mě snímek dokonale vtáhl do doby obrovského rozmachu techniky. Sám Karel Zeman byl svým způsobem v rámci filmu šikovným vynálezcem. Líbil se mi Zemanův rukopis, protože je zkrátka jen jeho. Nikoho dalšího jsem doposud neviděl vyrábět snímky podobně. Úplně jsem dostal chuť na návrat do dětských let na nějaká ta dobrodružství. V tomhle je Zeman úžasný. Klíčové postavy jsou skvěle napsané. Výtka z mé strany snad jen k závěru, který přišel jako blesk z čistého nebe. Jako kdyby bylo najednou nezbytně nutné snímek co nejdříve nějak ukončit. A vůbec celkově snímek v posledních 20 minutách lapal po dechu. ()

nascendi

Verneovky ma významne ovplyvnili, keď som chodil do základnej školy, mali vplyv na výber strednej školy aj na neskoršiu záľubu v sci-fi. Vynálezom zkázy som bol pri premierovom zhliadnutí nadšený a veľký obdiv k nemu mi vydržal až do súčasnosti, kedy sa k nemu pridal aj Čarodějův učeň. Napriek zmienenému obdivu som sa už pri Ceste do pravěku nervózne mrvil v kresle a ďalšie tri filmy Karla Zemana, vrátane tohto, znamenali u mňa sklamanie. Ukradená vzducholoď najmä preto, že sa príliš vzdialila od Verneoviek a oproti Vynálezu zkázy už v nej Karel Zeman nepriniesol prakticky nič nové, čím by opätovne prekvapil a zaujal. Navyše som mal často pocit, že je to na úkor kvality veľmi lacný film z recyklovaných materiálov. ()

PetrPan

Bylo fajn sledovat své ratolesti, ač nevyhnutelně zasažené superhrdinskými "eposy", kterak se dokážou naladit i na čarovnou imaginaci páně Zemana a ponořit do neobyčejného dobrodružství pěti obyčejných kluků. Slyšel jsem jejich smích při lotrovinách Agenta 13 a viděl jejich zděšení při pádu jednoho z chlapců do propasti a úlevu, kterou pocítily, když ji bez úhony přečkal. Místo neporazitelných maskovanců tu stojí proti legračnímu zlu jen klukovská parta malých lotrů a je vám naprosto jasné, kdo zvítězí. Prostá hravost, s jakou Zeman vypráví svůj příběh, vyšperkovaný verneovskou poetikou, nezná mezí a já jsem rád, že jsem pro jednou svým potomkům vnutil kousek svého dětství. A ono to na ně, světe div se, fungovalo a už jen za to plný počet. ()

WANDRWALL

Nesmírně půvabný film, laskavý a radostný. Výstižná charaktristika jednotlivých postav, s mým založením souzní i touha po dobrodružství, poznání, kterou kluci ve filmu projevují. ()

Willy Kufalt

,,40 let se tluču po světě, abych tady našel krajana." Ukradenou vzducholoď jsem si poprvé pustil jako kulisu k pozdní večeři, sám večer doma. O kvalitě a nestárnoucí atraktivitě filmu bude asi hodně svědčit i to, že jsem od toho stole vstal a šel uklidit talíř od večeře až teprve po skončení filmu! Ponořil jsem do příběhu už při úvodních animacích, představujících pražskou výstavu konce 19. století, začal být absolutně fascinován napívaným dobrodružstvím pěti kluků i jedinečný filmovým vizuálem a vydechl až z posledním záběrem. Stejně úžasné, jako první dva asi nejslavnější hrané filmy Karla Zemana, nicméně Ukradenou vzducholoď přeci trochu vnímám o něco atraktivněji díky žánrovým kombinacím téměř všeho druhu, co se (nejen) v naší kinematografie rodilo... Dobou vzniku ojedinělé spestření období nové vlny 60. let, zasazením děje historický příběh s c.k. reáliemi, obsahem dobrodružný film pro děti a mládež, míchající ale taky prvky vizuální grotesky, crazy komedie, sci-fi (se spoustou originálních rekvizit) i špionážním nebo soudním dramatem. Všechno někdy vážně, jindy parodizující s nadhledem, včetně drobné kritiky prokuratury i novinářského řemesla. Ani poněkud naivní pasáž s vylovením truhly pokladů z trupu živé velryby nemůže pocit dýchající geniality z filmu narušit. Jedinečné svou filmařinou, báječně sehranou partou kluků, krásnou Jitkou Zelenohorskou, charismatickým Josefem Větrovcem i zbytkem hereckého obsazení. Jedinečné samo o sobě. Vstupte a vitejte! 100% ()

Chrustyn

Tak jsem shlédl poslední Zemanův film, který se ke mně dostal a bez mučení uznávám, že Zeman protě není pro mě. Mučte mě, škrťte mě, mlaťte mě, topte mě ale víc tomu nedám. ()

packa

Laskavý humor tohoto snímku mám velmi rád. A za monumentální hlavní hudební motiv by se nestyděl ani John Williams. ()

Zazie

Zemanovy dobrodružné filmy jsem milovala už jako dítě a vždycky se na ně ráda podívám. On ten jeho styl je tak trochu "za málo peněz hodně muziky" nebo "z nouze ctnost" a jako dítěti mi připadal jako podfuk na divákovi: bylo mi to prostě málo efektní. O to víc si ty půvabné pruhované dokreslovačky vychutnám dnes. A Ukradená vzducholoď má navíc nádhernou průvodní melodii. ()

Yardak

Solidní filmek, ale nepatří do první kategorie Zemanovy tvorby. Některé vzdušné prostředky mě pobavily:)). Agent 13 si to docela dával:o). 80 %. ()

Šandík

Má první filmová láska, tedy pokud nepočítám večerníčky a studio kamarád ;o) Ukradená vzducholoď je především poctou Julesu Verneovi, který svými knihami dokázal doslova uchvátit fantasii nejednoho malého kluka. Je zajímavé sledovat jednak to, jak Zeman dokázal vykřesat maximální dojem s využitím dosti minimálních prostředků a pak také to, že se svou látkou dokázal pracovat s obrovskou lehkostí a nadsázkou. Film je doslova prošpikovaný obrovským množstvím půvabných vtípků, jeho vizuální stylizace "oživlých" Benettových ilustrací Verneových románů je bezchybná. To vše podpořeno nesmírně přesným střihem, bravurně kombinujícím reálné záběry se záběry hranými a především, se záběry trikovými a animovanými. Pozoruhodná je ovšem také jistá inspirovanost filmem Limonádový Joe a naopak, nepochybné ovlivnění filmu Adéla ještě nevečeřela... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: M-arta, gudaulin, Radek99, Lima ()

anais

Výtvarně, technicky, hudebně...opět geniální. Ale bohužel trochu selhává scénář, který příběh zbytečně dělí na dva celkem rozdílné světy, přičemž pořádně nevynikne ani jeden - chlapecké dobrodružství na tajuplném ostrově je prokládáno technicistním světem dospělých, kteří se honí za patentem nehořlavého plynu. Ani jedna větev pak nemá potřebnou dramatickou kontinuitu. Ke chlapcům nepřilneme tak, jako v Cestě do pravěku, a příběh dospělých je spíš dozvukem velkých témat Vynálezu zkázy a Barona prášila. Film však selhává ve srovnání se svými předchůdci, ale sám o sobě je opět naprosto neuvěřitelnou podívanou. která nemá ve světové kinematografii obdoby. ()

duklak2

Film mé očekávání bohužel nenaplnil. Něco v něm chybí. Něco, díky čemuž bych se chtěl podívat na snímek ještě jednou. Pamatuji si ho velmi dobře z mého dětství, jak ho ČT vysílala. "Vkrádají" se do mé duše vzpomínky, které ve mně vyvolávají divný pocit. Chvíli jsem si myslel, že toto "dílo" nenatočil pan mistr Zeman. Bohužel, film Ukradená vzducholoď řadím k méně povedeným, ale i přestu lehčí kritiku hodnotím průměrně. ()

Kimon

Dobrodružný příběh několika chlapců, inspirovaný knihou J. Verna. Ten tajuplný a potemnělý příběh vyvolávající v duších dětí napětí a strach. Umně vytvořený film Karla Zemana ve mě tyto pocity vyvolával v dětství dokonale. Kolorování snímků má své kouzlo a tajemno je v nich obsaženo bezezbytku. Jistěže není vhodný pro ty nejmenší mrňata, ale již odrostlejší děti a mládež. ()

Dale

Já tomu Zemanovi nemôžem prísť na chuť a nielen to, už mi ten jeho fetiš na pásiky začína riadne liezť na nervy. A nejde iba o tie príšerné papierové kulisy, ale aj všetci herci majú na sebe pásiky. Na starých ČB televízoroch to možno vyzeralo fajn, ale na HD telkách to je príšernosť. Rovnako je pre mňa utrpenie sledovať tie animované dokrútky toho, čo nedokázal natočiť pán režisér s hercami. Tie scény z mora aj zo vzduchu sú dobré jedine na pobavenie a dali by sa akceptovať možno tak v časoch pána Meliesa. A to nehovorím o tradične veľmi chabom deji, dokonca tu nie sú ani herci, ktorí by to zachránili a potiahli. ()

corpsy

Trikové Zemanovky mali stále svoje mimoriadne kúzlo. A ani toto nieje výnimka. Krásny film, pri ktorom vás pochytí nostalgia veľkej intenzity. Tie režisérové filmy boli fakt minimálne na nomináciu na Oscara. ()

Sandiego

Ukradená vzducholoď v některých scénách sice kopíruje Vynález zkázy, ale vše bohatě vynahrazuje nadsázka a scény hraničící s groteskou, které si nic nezadají s Lipského komediemi. A o inovativní animaci ani nemluvím... ()

Pierre

Karel Zeman je bezesporu mistr výtvarného úmění a jeho  obrázky je vždycky radost sledovat.  Měl jsem ale dříve občas pocit, že jeho filmech se jim ale většinou hodně věcí podřizuje a zatímco vizuální stránka je vždy fascinující, obsah občas nudí. U Ukradené vzducholodi mi to ale (třeba na rozdíl od Vynálezu zkázy) moc nepřišlo, naopak jsem místy obdivoval i Zemana jako scénáristu. Co všechno dokázal spojít dohromady? Minimálně dětské dobrodružství, satiru na média a crazy pasáže ve a la Limonádový Joe. Jo, dohromady to místy působilo přece jenom roztříštěně, někdy dokonce i krapet nudně. Ale povětšinu to byl zábavný, hravý a hlavně velmi chutný koktejl s nevídanou chutí. Ty čtyři hvězdy pro něj jsou přesto možná trochu těsné, ale docela usměvavé. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana