Zásadní snímek filmových dějin, příběh vášně a tragédie, se odehrává na havajské vojenské základně v předvečer osudného prosincového dne roku 1941. Vojín Prewitt (Montgomery Clift) je sice bývalý boxer, šikaně ze strany velitelů a ostatních vojáků se však nevyhne. Jeho kamarád Maggio (Frank Sinatra) se mu snaží pomoci, sám má ale dost svých problémů. Seržant Warden (Burt Lancaster) a Karen Holmes (Deborah Kerr) se kvůli zakázané lásce ocitají na velmi nebezpečné půdě. Životy všech se navždy promění ve chvíli, kdy na Pearl Harbor zaútočí japonská vojska. (Bontonfilm)

pakobylka

Mnohovrstevnaté - a překvapivě současné pojednání s neobyčejně výstižným názvem. S trochou nadsázky by se dalo říct, že doslova přitahuje problémy všeho druhu. Neboť vypráví o tom, kterak to chodívá v armádě ... v dobrém i ve zlém - v těch zdánlivě idylických časech, než přijde válka ... aby ozbrojeným silám dala velice jednoznačný smysl a cíl. Jakoby dějová linie směřovala k tomu jedinému okamžiku, který vytrhne zažitý způsob života i s kořeny a navždycky změní priority ... když některé hodnoty upevní či vyzdvihne z hlubin zapomnění ... a jiné naopak odhodí a následně pohřbí jako nepotřebnou rekvizitu. Neboť život a smrt jsou si náhle neobyčejně blízké ... tak jako rodné sestry - a nestálost a pomíjivost všeho kolem je příliš hmatatelná. ()

laik_60

na film treba pozerať očami diváka, tvorcu, hercov, kamery .... päťdesiatych rokov. Potom je to supper film. Ja som to už žiaľ neodkázal :( ()

majo25

Hviezdne obsadenie - Lancaster, Clift, Sinatra, Borgnine, ale ani ono nedokázalo vytiahnuť po väčšinu času nudný dej. Pritom prostredie havajskej vojenskej základne bolo zaujímavé. Šikana, nevera, v závere útok Japoncov - to všetko išlo podať oveľa atraktívnejšie a hlavne s lepším tempom a hutnejšou atmosférou. Samotný japonský nálet výborne spracovaný, ale činí sotva pár minút. Po väčšinu času to vyzerá ako dovolenka vojakov, ktorí sa chodia opíjať do barov alebo chodia za dievčatami. Z takejto dovolenkárskej idylky ho vyťahuje iba málo momentov a to je škoda. ()

Klenotka

Pro ty, kdo milují nezkreslené filmy o armádě, je tenhle naprosto ideální. Vlastně se tam celou dobu jakoby nic neděje, jen ve stejnou dobu dva muži, vojáci, prožívají milostné problémy. Oba mají problém, že z původních flirtů vznikla láska a oni jsou rozdělení mezi lásku k armádě a lásku k ženě. Ta láska k armádě tady není vysvětlována řečmi jako "sloužím své zemi" apod., vlastně ji nevysvětlí vůbec. Divák je čistě jen pozorovatel, film nepodstrkuje žádnou agitku na US Army nebo ji naopak neodsuzuje. Je to střízlivý pohled na muže, kterým se armáda stala domovem, rodinou a vším, pro co žijí, aniž by sami dokázali přesně vysvětlit proč tomu tak je. Někde v pozadí tušíme 2. světovou válku, ale jen z data uvedeného na začátku filmu. Jinak si život na Havaji plyne pomalu a útok na Pearl Harbor se tu vlastně stane jen tak mimochodem, aniž by nějak tragicky sám o sobě do životů lidí zasáhl, ale spíš do jejich životů zasáhne...sám život. Není to veselý film, není to komedie, není to ale ani nervy drásající drama. Jen se postupně, jak jde film dál, zakousává dál a dál pod kůži a na konci člověk ani nedýchá. Herecké výkony v čele s Burtem Lancasterem snad zmiňovat nemusím, u takového filmu je to skoro samozřejmost. ()

vadic

Láska a válka. Nic odlišnějšího snad nemůže ani být. Dva naprosto opačné póly, které se ale zákonitě přitahují. V tomto filmu se dokonce pojmy láska a armáda často ztotožňují, jelikož oba hlavní hrdinové milují ženy, ale žijí pro armádu. A to přesto, že armáda zdaleka nežije pro ně. Nevím, kterou postavu, herce(herečku) bych měl vyzdvihnout jako hvězdu filmu, jelikož to prostě ani nejde. Antický vzor dokonalosti Lancaster, "rebel s příčinou" Clift a jejich tragicky dokonalé a krásné protějšky. Všichni doplňováni Sinatrou, kterého prostě nejde nezbožňovat. ()

andrii

Aristokraté a dandyové uniforem v armádní kavalérii i lidsky mizerné scenérii. Hrdý nováček, princovský vzhled, poznamenaný mladý lev Montgomery Clift rebelsky zpovídá se, prolévá dezertérskou bolest i krev. Trubačovo sólo truchlivých tónů line se tmou, jako óda za spravedlnost, jako výkřik nehrdinského hrdinství, vrávoravý vzdech neutichajících slz, jež svlažují uniformu, havajskou košili i udusanou půdu základny v nerozumných dnech. ()

LeoH

Čistě shodou okolností mi těsně po Kmotrovi přistál v přehrávači právě tenhle film, ke kterému se Sinatra dostal za podobné kariérní situace jako kmotrovská postava Johnnyho Fontanea k tomu svému, byť v Sinatrově případě se to podle všeho obešlo bez uřezané koňské hlavy v producentově posteli. Každopádně je v něm moc milej, stejně jako Burt Lancaster, který tu vypadá a hraje jak George Clooney model '50. K dalším highlightům téhle nejslavnější kasárenské agitky všech dob (nebýt řemeslného mistrovství všech zúčastněných a stínu Pearl Harboru, skoro by se u ní člověku připomnělo Kachlíkovo Bylo nás deset) patří určitě Reenlistment Blues a vůbec veškeré polnicové/nátrubkové řádění Montgomeryho Clifta, tedy vlastně Mannyho Kleina, a pro mě i pár momentů opravdového ustrnutí spojených se shazováním rezervovaných fasád obou hlavních ženských postav, pod kterými chvílemi prokouknou pocity a tužby mnohem skutečnější a všelidštější, než nacházím v rituálech kamarádství a hrdosti u jejich pánských protějšků. ()

senor

Skvěle obsazené drama na pozadí začínající války. Škoda že se to dneska točí spíše takhle - Pearl Harbour (2001). ()

farmnf

Na knihu Jamese Jonese si dobře vzpomínám. Film je o moc horší a tlačí na pilu romantiky a supermanství. I Lorene je vykreslena nějak divně, jako šlapka jdoucí po penězích. Ernest Borgnine opět nezklamal, záporák s vyznamenáním. Je dobré, že tento film vzniknul, mohl se však více držet knižní předlohy, tedy nálady té knihy. ()

Pavlínka9

Je to nejen lovestory,ale pro američany vlastence, to musí být hodně silný film. Oceňuji především černobílé ztvárnění a herecké obsazení. Taková skupinka v čele s fešákem Cliftem a pro mě hodně příjemnou postavou pro Sinatru. Zde se mi jen potvrdilo, že jeho postavy mám opravdu ráda a on toho za svého života dokázal opravdu hodně. Ten film není mým úplným favoritem, ale z nějakého nepochopitelného důvodu ho mám ráda...Nejsem zrovna zastánce válečných filmů, ale situace, která nastala 7.12.1941 je tam tak krásně lehce a nenápadně ztvárněna, že mi z toho šel mráz po zádech..a ještě k tomu den předtím telefonování u zdi s kalendářem na datumu 6.12.1941. Tak krásné "navádění" diváka, aby již upoutal svou pozonost...Film je na moji dobu již plný klišé, které ať chcete či nechcete vidíte všude kolem sebe. Ale v té době - v té době to bylo něco nového a jiného...Doporučuji ho každému, jelikož přeci jen - jedná se o každodenní útrapy..a to nejen žen... ()

lucascus

Plejáda nejlepších amerických herců své doby se sešla, aby natočila nejlepší film na téma Pearl Harbor. Perfektní příběh zasazený do perfektní atmosféry Havajských ostrovů. ()

JohnSmith

Válečná romantika, která je dle mého velice přeceňovaná. Je fakt, že i když se dvě třetiny filmu nic moc neděje, krom trochy šikany, tak má film celkem spád a nečekáme dlouho na nálet Japonců. Pak se v našem hrdinovi probudí povinnost bránit vlast a nechá se zastřelit vlastními vojáky, aby za to mohl dostat metál. ()

Wotan

Hodně cenzurovaná a značně zjednodušená verze, ale je fakt, že narvat celou knížku do dvou hodin prostě nejde. I přes tyto výtky je to stále pěkný film, který stojí za to vidět. ()

Han22

Oskarová klasika o které není třeba pochybovat. Tuhle oskarovku jsem kdysi chytl v České televizi a už tenkrát jsem věděl, že sleduji dobrý film. Je to vlastně takový opak všech heroických válečných filmů, plný správných a čestných lidí, jaké se točily do té doby. Místo akce sledujeme život na základně prostřednictvím několika postav. Kapitán Holmes je neschopný a základnu vede seržant Warden (Lancaster), který se zamiluje do Holmesovy ženy (Kerrová) a také se otcovsky stará o mladého vojína Prewitta (Clift). Ten se stává s tichý souhlasem kapitána terčem šikany, protože odmítá vstoupit do boxerského klubu a snaží se získat Loren, jenže ta má trošku jiné představy o budoucnosti. A pak je tu furiantský, paličatý a věčně zábavný Maggio (Sinatra), který se neodvratně žene do průseru. Ve filmu se v podstatě nic moc neděje (kromě slavné plážové líbačky), ale postavy jsou skvěle vymyšlené a výborně zahrané, zvláště Sinatra mě neskutečně překvapil. A většina z nich má docela trpký osud, který neskončí nijak dobře. Ve finále přichází slušně natočený útok na Pearl Harbor a po konci filmu zůstane na patře pachuť depky. Není to optimistický film, ale i tak je to klasika, válečný film roku 1953 a naprosto zasloužený Oskar. ()

Scevola

Melodrama, ktora popisuje bezny zivot vojakov a organizaciu armady tesne pred utokom na Pearl Harbour. Rozhodne ma zaujal viacej ako Pearl Harbor s Benom Affleckom. 7/10 ()

Francek72

Toto je proste Sinatrov film a jeho veľký comeback medzi hviezdy prvej hereckej ligy.Jeho rola je vedľajšia, ale čo by bol tento film bez neho?Len ďalšia skvelá dráma v portfóliu Freda Zimermanna s prvotriednym hereckým obsadením.Sinatra dal do filmu celú svoju dušu a je to vidieť. Som chlap a málokedy sa nechám dojať k slzám,Frankiemu sa to však podarilo. ()