Šerif Will Kane si právě vzal za manželku mladou a krásnou Amy, a jelikož šerifovi právě končí smlouva, chystají se z městečka odjet. Jejich štěstí je však zmařeno telegrafní zprávou, že se do města vrací propuštěný násilník a vrah Frank Miller. Přednosta místní stanice informuje představené města, že na stanici už na Millera čekají jeho tři kumpáni. Miller v minulosti městečko doslova terorizoval a byl to právě Kane, který dokázal Millera zatknout a předat spravedlnosti. Soud však Millerovi prominul zbytek trestu a teď se Miller vrací. Všem je jasné, že městečko čekají zlé chvíle a že se Miller bude chtít Kaneovi pomstít. Řada představených města začne Kanea přemlouvat, ať urychleně z města odjede. Kane skutečně v první chvíli nasedne na vůz se svou ženou a z městečka odjíždějí. Jenže Kane si cestou uvědomí, že nechce utíkat, otočí vůz a do města se i přes nesouhlas Amy vrátí. Kane se začne připravovat na střetnutí s Millerem a jeho lidmi. Snaží se mezi místními najít dobrovolníky, kteří by mu pomohli banditům se postavit. Snaha je to však marná, lidé se nechtějí nechat do budoucího boje zatáhnout a Kane zjišťuje, že jeho blízcí přátelé až tak přáteli nebyli. Ke všemu Amy oznámí Kaneovi, že pokud on v městečku zůstane, ona odjede tím samým vlakem, kterým má Miller přijet. Kane však nehodlá utíkat a stále zoufale hledá pomoc. Tu mu odmítne i jeho předchůdce ve funkci šerifa. Jedinými lidmi, kdo se nebojí Kaneovi pomoci, jsou čtrnáctiletý chlapec a poloslepý muž. Tuto pomoc však Kane odmítne. V místním hotelu, kde Amy čeká na příjezd vlaku, bydlí i Helen Ramírezová. Tato mexická žena byla kdysi Millerovou milenkou a poté, co Kane Millera zatknul, se stala na krátkou dobou i Kaneovou přítelkyní. Nakonec se však rozešli. Dnes se tedy v hotelu Helen potkává s Amy a dohodnou se, že společně z města odjedou. Helen však Amy tvrdí, že být ona na jejím místě, Kanea by neopustila. Ve chvíli, kdy vlak dorazí, jednou stranou z vlaku vystupuje Frank Miller a druhou do vlaku nastupují Helen s Amy. Když se však v dáli ozvou výstřely, Amy z vlaku vyběhne. To už Kane bojuje s Millerem a jeho lidmi... (TV Prima)

Makky

Film historického významu, ktorý stojí za to zhliadnuť práve pre svoju jedinečnosť a množstvo špecifík. Zinnemann stvoril klasiku, pozabudol však na množstvo detailov, ktoré sú v negatívnom slova zmysle cítiť. Príbeh osamelého hrdinu sa vo svojej štruktúre a gradácii utopil a je paradoxné, že film baví viac v jeho rozbore a analýze, než v samotnom sledovaní. ()

Maq

Převratná hodnota tohoto westernu je mimo diskusi. Veškerá úcta je namístě. Ale čas plyne a filmové umění se vyvíjí. --- Myslím že tahounem pokroku je koneckonců divák. Tenkrát si žádal simplicistní příběhy a zejména herecký projev, notabene americký divák byl vždycky naivnější než evropský. V následujících dekádách dosáhlo charakterní herectví podstatně vyšší úrovně. Dovolím si však připojit svůj dojem, že v současné době umění filmového herectví zase upadá. Na vině je opět divák, který v prostředí etického marasmu a obklopen moderními udělátky ztrácí chuť a schopnost rozumět člověku. ()

YURAyura

6/10 Film z McCartyovske ery honu na komunisty, zidy a dalsi nepratele strycka Sama. Amikum trvalo 15 let nez se jich zbavili a tady je uz to po nich bez mala 20 roku a porad tu jsou...Film je pekne cernobily takze se hodne veci da videt cernobile, Garry je sekac a da se rict, ze to cele zachovava jednotu mista a casu. Vicemene to sedi nachlup s prijezdem vlaku. Co mi tu ale chybelo bylo napeti - co s nejakymi dramatickymi najezdy na ruzne hodiny, kdyz je tam naprosto strasna hudba - pak jsem se dovedel, ze dokonce dostala Oskara a to me uplne dorazilo. Nastesti to odstartovalo Cleefovu a Kelly karieru. Mam nejakou Collecotrs edici tohoto a ty bonusy jsou desne, jak deti tvurcu se snazi strnout aspon trochu slavy na svou stranu - fakt smutne... Obzvlast Cooprova dcera, ta je jak z reklamy na Totall Gin - hruza!!! Ale jedno se filmu uprit neda, znovu objevil, ze lidi jsou swine, to je jasne ()

Wiliem

Tento film je tak trochu vyjímkou která potvrzuje pravidlo. Někdo je z něj unesen, jiný zklamán. Já jsem tak nějak uprostřed. Pokud nejste divák prahnoucí po akci, který si dokáže počkat a místo dlouhých chvil přemítáním o tom o co tu vlastně jde a co na tom má být tak úžasného, se dokážete nechat unést atmosférou, kde především o ni tu jde, pak nemůžete být zklamán. Závěrečná přestřelka je pak pouze jen takovou malou trešínkou na dortu. 85%. ()

salalala

I po skoro sedmdesáti letech brilantní ukázka režijního minimalismu a až překvapivě výtečná záležitost. Dodnes unikátní Zinnemannův přístup, kdy se děj odehrává prakticky v reálném čase, zapříčiňuje zmar hlavního hrdiny, který na všechno zůstává sám a na nikoho se nemůže spolehnout. S tím pak souvisí i výtečná až trochu klaustrofobní atmosféra, která s přibývajícím časem nabírá na intenzitě, působivá je i díky pomalému tempu a polevuje až v samotném závěru. K pozitivním dojmům přispívá i hodně sytá a plná černobílá kamera, díky níž se na diváky přenáší intenzivní pocit všudypřítomného vedra a nejistoty. Nádherná hudba a legendární ústřední píseň už jsou jen třešínkou na dortu. Ocenit se musí i výtečně napsaný scénář, v němž jsou stěžejní ty věci, které jsou nevyřčené a udržují tak v divákovi pocit napětí a určitého tajemna, které ale není potřeba odhalovat. V hlavní roli exceluje suverénní Garry Cooper, který si Oscara bezpochyby zasloužil, protože táhne celý film sám a vše uhraje jen obličejovou mimikou a svým charismatem, z ostatních pak upoutají i mladý Lloyd Bridges a obstojná, i když ne tak výrazná Grace Kelly. Hvězdičku z celkového hodnocení ubírají ne úplně strhující (rozhodně ale ne špatná) závěrečná akce, možná trochu lepší pointa a také osoba samotného záporáka, který není tak děsivý, jak to z předchozího děje působí. High Noon je zaslouženě klasika, a i když už v něčem zastaralo a některým moderním divákům nebude úplně po chuti, za vidění určitě stojí, a to i kvůli krátké a snesitelné stopáži. 85 % ()

Foma

Muj nejsilnější zážitek z filmu je zvláštní hypnotická hudba podmalovávající chůzi Garyho Coopera, když obcházel obyvatele města s prosbou o pomoc, tak zvláštní směs napětí a muziky, která tam vlastně nepatří, ale je tak dokonale použitá a do toho charizmatickej Gary, na to jikdy nezapomenu. ()

Aleee89

Tohle je tuším mé druhé setkání s Fredem Zinnemannem, tentokráte jsme se potkali u klasiky a zároveň zástupce žánru, jehož nevyhledávám. Ovšem tento western se mi líbil. Příjemná stopáž je jen začátek, to hlavní a mnohem důležitější je příběh našlapaný od počátku, příběh, který se nezastaví a který je pořád nabitý nějakou akcí. Zkrátka a dobře, stále se něco děje a divák nemá šanci se nudit, jak se mi to u mnoha rozvleklých, byť klasických, westernů stalo. No a vidět suverénního Garyho Coopera jako neohroženého, oddaného a poctivého šerifa bylo taky příjemné. ()

Dont

S tak často vytýkaným pomalejším tempem v tomto případě nemohu souhlasit. Od westernu nelze očekávat zběsilou jízdu plnou honiček a přestřelek, tady navíc předehra slouží poctivě budovanému a v závěru neobyčejně vygradovanému finále. Frank má přijet ve dvanáct. Zbývá hodina času a Fred Zinnemann rozehrává psychologickou hru, kdy oblíbený a úspěšný šerif čelí pokrytectví a strachu lidí, které až doposud považoval za své přátele. Gary Cooper exceluje v roli charakterního šerifa, film výborně doplňuje Tiomkinova hudba a v nejednom ohledu posloužil jako inspirace mnohým dalším westernům. Klasika žánru, lahůdka pro fanoušky westernu. ()

TominoLa

Tahle westernová klasika ač má jen 85 minut tak mi přišla mnohem delší. Nic k čemu bych se chtěl časem vrátit. :( ()

Fanucci

Velice dobrý a hlavně originální western. Mně osobně se Gary Cooper v hlavní roli až tak nelíbil a když se po jeho boku objevila Grace Kelly, měl jsem spíš pocit, že jde o otce s dcerou než novomanžele, ale budiž...Pomalé tempo tohoto filmu se mi líbilo, dialogy mezi lidmi byly věrohodné a stejně tak jejich reakce na Cooperovy prosby o pomoc. Nikdo si jednoduše nechtěl přidělávat problémy... ()

kinderman

Až někdy budete potřebovat opravdu pomoct a všichni (ale opravdu všichni) vás nechají ve štychu, pusťte si tento westernový opus magnum, který J.Wayna rozčílil natolik, že s H.Hawksem natočil „obranu pravých amerických hodnot“ (jinak ovšem též skvělý film) Rio Bravo (a pak pro jistotu ještě jeho remake El Dorado). ()

OG_Swifty

Gary Cooper, nádherná Katy Jurado spolu s budoucí Monackou princeznou Grace Kelly a oblíbený film amerických prezidentů oceněný čtyřmi Oscary slibovali zábavu, kterou se však příliš nepodařilo naplnit. Ačkoliv se jedná o western, akce je ve filmu málo - vlastně tam až na závěr není vůbec žádná. Místo toho film sází na budování atmosféry beznaděje, kdy se postupně k šerifovi všichni jeho "přátelé" obracejí zády a posílají ho víceméně na smrt. Chvílemi se filmu tuto náladu daří držet, ale chvílemi ta úzkost vypadávala a já se radši koukal na hodinky, protože to bylo opravdu příliš zdlouhavé a mojí pozornost získávala zpět k filmu jen mexická kráska Katy Jurado, jejíž aristokratický pohled je zkrátka okouzlující a její silný hlas to jen podtrhoval. Naopak všichni čtyři padouši, mladej debil a poserové v kostele mi dost vadili (padouši ani moc ne, skoro tam nebyli a když, tak jen pár vteřin). Taky mě vlastně docela srala kvakerka (Grace Kelly), která se však nakonec rozhodla debilní pacifismus opustit a svého manžela zachránit, což beru jako jediný překvapení filmu. Gary Cooper, ač to zahrál výborně a získal za tu roli Oscara, na mě chvílema působil prostě nejistě - možná úmyslně, možná proto, že už to bylo víceméně na sklonku jeho herecký kariéry. Jak jsem již psal, nepodařilo se mi se do filmu plně dostat a upřímně mám raději akčnější westerny, alespoň o trochu. PS: Zapomněl jsem pochválit příjemnou hudbu (baladu) Dimitriho Tiomkina.. ()

TheDon

In the middle of nowhere, kde kojotíci dávají dobrou nocku a sem tam přijede i vláček, dělá Měděnej Gary všechno proto ,aby nepřišel k díře uprostřed svýho cínovýho pentagramu. Magistra Kelly mu k tomu zdatně přicmrndává a musím říct, že i po skoro 70letech to má pořád takovej svůj půvab, stejně jako Grace. Kvůli které přihodím i ten čtvrtej zásek. 75% P.s.: Ten love song stačil jen jednou na žačátku. Otravoval mě celej film. ()

/Pablo

Film mě rozhodně nezaujal svou závěrečnou přestřelkou (připadala mi hodně umělá a nepřesvědčivá), ale oním čekáním na čtyři zabijáky (bezesporu inspirace pro Leoneho) a Kaneovým horečným sháněním dobrovolníků v boji proti mstitelům. Kamera znamenitě graduje příběh (záběry kolejí, na nádraží čekající pistolníci a odbývající hodiny). Tak trochu psychologicky laděný western s jemně nervy drásající hudbou, která vystihuje atmosféru snímku, a skvělou pointou v podobě závěrečného (ex)šerifova gesta. Především díky výbornému Gary Cooperovi dávám 4 hvězdičky. ()

Morloth

Když se přenesu přes klasické hollywoodské neduhy, jako je přílišná patetičnost promluv, přímočaré vykreslení některých postav či frigidním chlapáctví, dostanu jeden z nejlepších westernů, jež jsem zatím viděl. Černobílý kabátek padne snímku naprosto grandiózně, a pokud mi vadí přímočarost u charakterů, musím pochválit přímočarost příběhovou. Dusno, jež film vytváří, je zakončeno předpokládatelnou, avšak perfektně zkomponovanou pointou, a vnitřní boj, který svádí obyvatelé městečka, předčí pistolnické přestřelky. ()

Martin741

Dnes uz klasicky western, ktoreho scenar uz v dobe natacania bol poriadne klise ..... Gary Cooper, ktory sa len cerstvo ozenil, musi celit minulosti, ked do basy pomohol jednemu zlocincovi -- a ten je teraz spat a prahne po pomste. Zlocinca ma priviezt vlak a medzi prichodom vlaku a finalnou prestrelkou je dostatocne dlhy cas. Takze cim tento cas vyplnit? Niecim, viem -- mozeme sa opriet o typicke temy ako chlapske postoje k moralke, odvahe a zodpovednosti, to vsetko v doprovode Grace Kelly, ktora v High Noon dokazala, ze bola Pani herecka. Okrem Gary Coopera a Grace Kelly este treba podla mna spomenut jedneho herca, a to Thomasa Mitchella /Gone With the Wind, It´s a Wonderfull Life/, ktory sa tu ukazal. A nemal malu ulohu. Takze takto sa pomaly vyplna stredna cast filmu, ktora so svojimi dialogmi vsak vobec nenudi. Ba naopak, niektore dialogy boli na urovni. A finalna prestrelka je uz len ceresnickou na torte. PS Za to "nieco", cim sa vyplnil priestor vo filme, bol film nominovany na neviemkolko Oscarov, z toho tusim 2 aj ziskal. 100 % ()

MrPierc

Šerif připomíná obyvatelům města jejich špatné svědomí. Jakmile se změní situace všichni se najednou stávají alibisty. Morálka ztéká do kanálu většina rychle zapomíná a kouká stranou. Dokonalé zobrazení chování společnosti v krajní situaci. Western tu je druhotný, hlavní je chování lidí. ()

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Tak co dál, Arnolde?

Tak co dál, Arnolde?

12.04.2011

Z „velkého překvapení“, které Schwarzenegger koncem března sliboval, se nakonec vyklubala blbůstka The Governator, která se kromě kresleného seriálu dočká i komiksového cyklu (za vším stojí Stan Lee)… (více)