Takovou ponurou atmosféru dokáže vytvořit snad jen Tim Burton, připadáte si jako v naprosto jiném světě. Trochu pohádkovém a hodně tajuplném, až vás z toho mrazí. Johnny Depp byl jako vždy skvělý a Miranda Richardson neměla sice velký prostor, ale postava zlé macechy jí sedla dokonale. Bezhlavý jezdec byl dost strašidelný a dokázal precizně usekávat hlavy. Takový kat ze záhrobí. Prostě hodně drsná pohádka pro dospělé.(23.8.2008)

Legenda o vraždiacom bezhlavom prízraku je v zámorí hodne populárna. Ja som sa s týmto strašidelným príbehom prvý krat bližšie zoznámil v roku 1999 prostredníctvom snímku "Ospalá diera", ktorý natočil režisér Tim Burton. Túto horrorovú tému spracoval svojim jedinečným vizuálnym štýlom. Do hlavnej úlohy newyorkského inšpektora Ichaboda Cranea obsadil overeného Johnnyho Deppa. Ten predviedol geniálne kreatívny herecký výkon. Pre mňa je snímok "Ospalá diera" vrcholom spolupráce dua Burton a Depp. *****(25.12.2016)

Tim Burton nezklamal. Jeden z jeho oblíbených herců, Johnny Depp zde předvádí další ze série výborných výkonů a potvrzuje svou pozici v absolutní herecké elitě současnosti. Mile překvapila Christina Ricci, Christopher Walken byl opravdu působivě démonickým ztělesněním zla, zbytek herců také dokázal i přes relativně malý prostor vtisknout svým postavám takřka až reálný základ. Přidá-li se samotná myšlenka mstitele ze záhrobí (pravda, nijak originální), doplní se hudba Dannyho Elfmana (mistrovská) a Burtonem vytvořená atmosféra (je to mistr svého řemesla), chybí k maximální známce jen málo - vlastně je to spíše na 4 a 1/2 hvězdičky. Snad jen těch detailů "chirurgických" zákroků mečem mohlo být o něco méně...(28.11.2004)

Jedinečný Tim Burton si z hororu nevyberá odpor a hnus, ale strašidelnosť a v rámci nej skôr melancholický než úzkostný prvok. Sleepy Hollow je strašidelná melancholická fantázia (najbližšia obdoba akurát v literatúre - poviedky Belgičana Michela de Ghelderode). Burton si z literárnej predlohy vyberá len to, čo je pre film potenciálne zaujímavé a pre príbeh nevyhnutné (aj keď i to delí tromi - literárny Ichabod Crane je úplne neznesiteľná postava). Táto staromódna retro balada má takú pochmúrnu atmosféru, akú som v žiadnom horore alebo "horore" nikdy nevidel (podobná gotická nálada je napr. i vo "Fog", ale v "Sleepy Hollow" je archetypálnejšia). Kľúčom k pôsobivosti je tu umelosť, nie v zmysle neschopnosti vdýchnuť život predstave, ale umelosti ako takej. Ak malicherný Luchino Visconti požaduje, aby minca podaná gondoliérovi bola vo Smrti v Benátkach skutočnou mincou z roku vzniku Mannovej novely (súc si vedomý akejsi vnútornej presvedčivosti, hoci divák mincu ani nemusí registrovať), malicherný Tim Burton nechá "narásť" celý nový les (súc si vedomý tohto, že nechce presvedčiť, ale inšpirovať). Odjakživa som mal rád štúdiové televízne inscenácie a vôbec všelijaké kulisy, pretože som cítil, že je v nich viac života než na križovatke v dopravnej špičke. Pokiaľ do labyrintu Burtonových kulís vpustíte hudbu Dannyho Elfmana a pár vyšinutých Britov, ktorí nevyzerajú ako z minulosti, ale priam ako z druhého sveta, dostaví sa zážitok, ktorý je v danom subžánri k videniu len raz za pár desaťročí. (A: "Did you move the body? B: "Yes." A: "You can never move the body." B: "Why not?" A: "BECAUSE.") A propos, tak sa mi zdá, že pán Shyamalan videl Sleepy Hollow pred svojou "Sleepy Village" viac než dvakrát.(23.12.2004)

Zbožňuju Burtonovu charakteristickou výtvarnost a bojím se, že kdyby tomu tak nebylo, asi by ode mne Sleepy Hollow dostala v nejlepším tři hvězdičky. Dojem z překrásného a promakaného vizuálu, tradičně dobrého Johnnyho Deppa a pohádkově-hororové atmosféry mi totiž na moha místech kazila scénaristická klišé. Tolik jsem se chtěl nechat filmem pohltit, ale prostě to nešlo, protože se co chvíli stalo něco, nad čím jsem jen musel zakroutit hlavou a přemýšlet kolikrát jsem už podobný "nečekaný zvrat" viděl. KDyž se rozdávala fantazie, Burton si šel asi dvakrát...A na Walkera mnoho nezbylo. Dodatek po několika týdnech: Vzhldem ke kritizované triviálnosti děje má Sleepy Hollow až neuvěřitelně silný a trvanlivý dozvuk. Už se tedy těším na další projekci, doufám, že tentokrát v širokoúhlém podání, protože nyní je ta pátá hvězdička na spadnutí.(30.9.2007)

• - Při pohřbu strážce města se čte úryvek z "Bible" a to z 1. listu Petrova, kapitoly 5, verše 8. Verš zní: "Buďte střízliví bděte! Váš protivník Ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá, koho by pohltil." (Kuny27)

• - Ve scéně, kdy bezhlavý jezdec vyskočí ze Stromu Mrtvých, je stále vidět jeho meč nad hrobem vedle Ichaboda Cranea (Johnny Depp). Jezdec přitom drží tentýž meč nad hlavou. (Perth)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 25. (Zdroj: ČSFD.cz)