Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

Trailer

Recenze (1 213)

Marigold

Óda na imaginaci a filmařský styl. Tim Buton má dar neobyčejného rukopisu, který z jeho filmů dělá cosi nadpozemského, překypujícího fantazií v každém detailu, v každé barvě. Sleepy Hollow je bezesporu výtvarně nejdokonalejší horror, jaký jsem měl tu čest vidět, na každém jeho záběru je vidět nesmírná vizuální péče a z každého záběru je cítit kouzlo, jaké je vlastní jen skutečným mistrům imaginace. Možná namítnete, že „Sleepy Hollow“ není nic víc nežli docela strašidelný příběh z konce 18. století, namixovaný se slušnou detektivkou, jenže v mých očích je mnohem, mnohem víc. Stejně jako v doposud posledním Burtonově filmu „Velká ryba“ se v „Sleepy Hollow“ projevuje Burtonova fascinace světem racionality a imaginativního snění a jejich věčným střetáním. Ichabod Crane Johnnyho Deppa není jen roztomile nejistá figurka se sebevědomou maskou a grimasami herce ze starých horrorů, je to i další z Burtonových postav, které docházejí ke zjištění, že ne vše je osvětlitelné racionalitou a iracionalita je nedílnou součástí našeho světa, našeho života. Ale nač vlastně tyhle rozbory „Sleepy Hollow“ je film s dokonalou hororovou atmosférou a neodolatelně makabrózním smyslem pro humor, pastva pro oko i duši zároveň. Film, který narozdíl od thrillerů na jedno použití a la Šestý smysl neztrácí věčně uhrančivou magii pohyblivých obrázků. Vivat Buton! ()

Malarkey

Sleepy Hollow je pojem, pro kluka, který žije filmy Tima Burtona je to pojem, který se ne ztrácí, ale stále objevuje. Stále otevírá nové dveře a stále dokola příjemně překvapuje. Ospalá díra je opět ten top, který Burton umí, temný, originální, zajímavý a hlavně vyprávějící o legendě tou nejčernější možnou formou jakou to jenom jde. Možná mě zaráží jen jedna věc, proč právě takový příběh se odehrává v neexistujícím městečku, které se nachází v Americe? Asi by mi líp seděla Anglie, ale to už je věc druhá a hlavu jsem si tím moc nelámal. Důležité bylo, že jsem se bavil. Herci opět nasadili laťku hodně vysoko. Johnny Depp zářil, a já byl spokojený blahem. Dlouhou dobu jsem si myslel, že právě Ospalá díra je nejlepším filmem, který Burton natočil, ale nakonec jsem poznal, že se to po každém filmu mění, a to se mi na něm tolik líbí. ()

Djkoma

Tim Burton je mistr atmosféry a pohádkových světů, které z jeho fantazie čerpají nepřeberné množství detailů a drobností, jenž musí být divákem obdivovány. Ospalá díra je legenda o bezhlavém jezdci, kterou perfektním způsobem přetvořil Burton do temně laděné pohádky, které i když v ní občas teče krev nejde upřít jistá naivita a podobnost s pohádkami, které nám za našich mladých let vyprávěli rodiče. Hereckému obsazení samozřejmě vévodí božský Johny Depp, který by dokázal zahrát i prkýnko u záchoda způsobem, nad kterým budou kritici kývat nechápavě hlavou. Další skvost do sbírky made by Tim Burton. ()

Radyo

Tim Burton nezklamal. Jeden z jeho oblíbených herců, Johnny Depp zde předvádí další ze série výborných výkonů a potvrzuje svou pozici v absolutní herecké elitě současnosti. Mile překvapila Christina Ricci, Christopher Walken byl opravdu působivě démonickým ztělesněním zla, zbytek herců také dokázal i přes relativně malý prostor vtisknout svým postavám takřka až reálný základ. Přidá-li se samotná myšlenka mstitele ze záhrobí (pravda, nijak originální), doplní se hudba Dannyho Elfmana (mistrovská) a Burtonem vytvořená atmosféra (je to mistr svého řemesla), chybí k maximální známce jen málo - vlastně je to spíše na 4 a 1/2 hvězdičky. Snad jen těch detailů "chirurgických" zákroků mečem mohlo být o něco méně... ()

Matty

Tim Burton Ospalou dírou pouze potvrdil to, co už je dávno známo – že je sice mistrem obrazu, ale vyprávění příběhů mu příliš nejde. Krom silnějšího scénáře tomuto nevyrovnanému mixu hororu, komedie a romance chybí také skutečně děsivé scény. Místo skutečného děsu dokáže být film pouze nádherně napínavý. A výtvarně neotřelý. 75% Zajímavé komentáře: Marius, ScreamJay, Faidra, Shadwell, Vronsky, plagjoklas, MilesTeg, pjotr76 ()

• Model pokrouceného mrtvého stromu v měřítku 1:1 byl k vidění v Praze coby součást výstavy "Tim Burton a jeho svět". (M.u.t.t.t.y)
  • Johnny Depp adoptoval koně Goldeneye, na kterém jezdil jako Ichabod Crane, když zjistil, že má být utracen. (zdenur)
  • Christopher Walken, který zde hrál bezhlavého jezdce, ve svém jiném filmu Zóna smrti (1983) ztvárnil učitele, který svým žákům říká, ať si přečtou Irvingovu knihu "Legenda Sleepy Hollow". (Morien)