Hra o smrti

• Velká Británie The Reckoning (více)

Píše se rok 1380 a Anglií zmítají mocenské boje mezi církví a světskou vrchností. Mladý kněz Niccolas de Valans je nucen uprchnout poté, co se dopustil cizoložství. Na své cestě narazí na potulnou hereckou společnost, v čele s Martinem (WILLEM DAFOE), a protože je schopný, přidá se k nim. Putují do města Daremu, kde mají hrát místnímu lennímu pánovi k narozeninám. Stržený most přes řeku je však donutí, aby prošli panstvím lorda de Guse a zastavili se u jeho hradu. Přicházejí zrovna ve chvíli, kdy je město vzrušeno vraždou malého chlapce, z níž byla obviněna hluchoněmá žena. Niccolas brzy pozná, že něco zde není v pořádku. Společně s Martinem se zapletou de temné sítě zločinu a nenávisti (oficiální text distributora)

EastWicka

Atmosférický skvost zažírající se pod kůži jako morová zima. Dokonale vystihuje, co je pro nás na středověku tak děsivé: krok mimo pevně dané místo ve společenství znamenal smrt. Film se vydává jinou cestou než jeho knižní předloha, která se nese v lehčím tónu a jde v ní o duši středověkého divadla. Té se Hra o smrti dotkne jen letmo, nádhernými střípky kulis a kostýmů potulných herců, a na pozadí zločinu rozehrává part o duši středověkého člověka. Paul Bettany ztvárnil svého kněze-uprchlíka Nicholase se směsicí křehkosti a zoufalé touhy po vykoupení. Principál Martin (W. Dafoe) je vynalézavý realista, schopný riskovat, ne pro nejistou spravedlnost, ale pro přítele. A lordu de Guise jako by z černých kudrn chvílemi vykukovaly rohy (Vincent Cassel je ďábel, to říkám pořád! :)). Zásadní scénu rozhovoru v kostele si užívá jako kočka hru s myší, s nadhledem dravého nihilisty hledá slabiny v Nicholasově víře a odhodlání. V tandemu s loňskou Black Death dokonalá volba na temný středověký maraton. ()

mustafa

Zajímavý snímek, který skvěle líčí středověkou Anglii a dává nám poznat život tehdejších lidí. Tento snímek by se dal hravě prezentovat v hodinách dějepisu - informuje nás o zkaženosti kněží a pokládá mnoho otázek týkajících se náboženství. Film vás donutí si všímat i takových podrobností, jako je oblečení herců. Jak už bylo řečeno, snímek má opravdu skvělé obsazení. Přesto mi snímek mi přijde chladný, neemotivní. Já jsem zřejmě náročný, ale od těchto snímků vyžaduji daleko lepší příběh. Hudba ve filmu je impozantní a stylová. Tento snímek bych viděl na hranici mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Tayen

Vyšetřovaní zločinu v období syrového a krutého středověku potulnými herci. Námět je originální a neotřelý a středověk je bezútěšný a uvěřitelný, stejně jako křivé obvinění chudého člověka, který se nemůže bránit - na někoho se to hodit musí. Škoda jen, že všechny klady stírá jakýsi chlad a absence jakýchkoliv emocí, tenhle film je totiž stejně vlažný a strohý, jako pověst o angličanech, připomíná mi vystydlý šálek jinak skvělého čaje Earl grey. ()

elizabeth_ba

Při prvním sledování jsem udělala tu chybu, že jsem očekávala historickou detektivku ve stylu Jméno růže nebo Případy bratra Cadfaela. Tak po téhle stránce se to vůbec nepovedlo, protože skutečnost, která osoba je za to všechno odpovědná, byla zřejmá od doby, kdy se tam objevila a zcela jasná od okamžiku, kdy byla objasněna příčina úmrtí a jen naprostý blázen by to nepoznal. (Takový minispoiler: inspirovali se volně Gillem de Rais konec minispoileru)Takže za detektivku bych toho moc nenahvězdičkovala. Naštěstí jsem se ale na to dokázala podívat jako na drama a za to bych těch hvězdiček nadělila i rovných pět, kvůli vynikajícímu Bettanymu ( a to se mi nelíbí jako chlap) nebo neméně dobrému Casselovi (který měl teda herecky minimum prostoru) nebo novému principálovi kočovné divadelní skupiny (Dafoe). Jediná, kdo mi tam vadila, byla jako obvykle Gina. Nemohu si pomoci, je chladná a mrazivá jako krajina na ruském dálném východě, i když se směje, obdivuje nebo miluje...Na druhou stranu tady taková možná být i měla. Jelikož jsem se nedokázala úplně oklepat ze zklamání z toho, že to není detektivka, dávám tomu naprosto jasné čtyři hvězdičky (a plus malý kousek navíc), jako drama to bylo vskutku excelentní a film gradoval až do posledních okamžiků. ()

Freemind

Hezký rozjezd, poutavou atmosféru a prostředí (ano, srovnání se "Jménem růže" je nasnadě) a precizní herecké výkony (Bettany i Dafoe za jedna) bohužel kazí dotěrná hudba, směšný záporák a hlavně rádobyfilozofický, špatně vygradovaný závěr s toporným rozhovorem o Bohu. Škoda, první polovinu jsem si poměrně užil. ()

RAiken

Film, který je jedinečný ve své autentičnosti prostředí. Až se ocitnete na nádvoří jednoho anglického středověkého městečka, které stojí ve stínu ponurého kamenného hradu, vžijete se do pocitů a beznaděje tehdy žijících lidí. Spolu se skvělou výpravou v podobě nádherných dobových kostýmů vytváří depresivní atmosféru, ze které by nejeden chtěl spáchat sebevraždu, jenže to by byl zase smrtelný hřích. A pak si má člověk vybrat! Velice příjemnou vsuvkou do celkového vyznění filmu jsou veškeré jednotlivé herecké výstupy, kterými častuje herecká společnost okolní obyvatelstvo a jež mají úžasný nádech tajemna, napětí a očekávání věcí příštích. Navíc Paul Bettany doslova vyráží dech a zdatně mu sekunduje Willem Dafoe, i když bych očekával, že tomu tak bude obráceně. Snímek se také zabývá neuvěřitelným množstvím motivů, které mohou být na první pohled skryty za zajímavou zápletkou, např. vztahy světské versus církevní, tehdejší smysl pro spravedlnost a trest, problém viny, svědomí a odpuštění a další. Zkrátka film, který vás nezklame, i když středověku moc nefandíte... ()

jajinka

Příběhem podobné Jménu růže, ale přesto jiné. A Paul Bettany zazářil se svým monologem stejně jako v Příběhu rytíře. ()

Maq

Ach ne! Těšil jsem se na dobrý příběh ze středověku... Mám středověk moc rád a je tak málo knih a ještě méně filmů, které mu trošku rozumějí. --- Tenhle film je možno nazírat jednak jako detektivku, dále jako moralistní drama, a konečně jako obraz středověku. V prvních dvou ohledech je strašně prostinký. Což by mohlo i sedět, pokud by skutečně šlo o středověký příběh. Tenkrát cesty spravedlnosti nebyly příliš sofistikované, přinejmenším podle dnešních měřítek. Problém je v tom, že jde jen o prostoduchou projekci dnešních principů na dobu, do které nepatří. Není to středověký příběh, lidé tenkrát takto nemysleli, nemluvili a nejednali. Prostě ne. Škoda. ()

stration

Výborná středověká detektivka. Nápad s potulnými herci a jejich představení o smrti je perfektní. K tomu parádní herecké výkony. ()

DonPedro

To, že se příběh občas vydává cestou nejmenšího odporu a je proto dost předvídatelný je jediná piha na kráse snímku, ve kterém si McGuigan a Bettany zopakovali úspěšnou spolupráci z Nejlepšího gangstera. Spousta skvělých filmových obrazů, atmosférický hudební doprovod, špičkové obsazení. ()

kinderman

Asi po 20 minutách jsem si uvědomil, že jsem tuhle drsnou středověkou "detektivku" kdysi četl (Barry Unsworth "Kdo zabil Tomáše Wellse?"). Adaptace má atmosféru, a ačkoli odhalení není zas až tak složité, dokáže udržet napjatou pozornost až do konce. ()

Martin741

Vyborny film o uteku knaza v stredovekom Anglicku, ktory musel ujst po svojej kauze cudzolozstva. A to mam historicke filmy rad uz od legendarneho Spartaca od reziserskeho maga Kubricka. 81 % ()

Nach

Sice ne tak kvalitní jako Jméno růže, ale i tak poutavý příběh o vraždě a detektivním pátrání partou herců a jedním mnichem s černou minulostí. Atmosféra temného středověku se povedla na výbornou. Casting zde je excelentní i hudební doprovod trefný. Jen škoda, že scénář z velice kvalitní zápletky nevyždímal o fous více. Mohlo tak jít o originální filmový počin, který by nejen potěšil, ale k němuž bych se rád vracel a hlavně mi nezapadl za jiné kvalitní dílo, které jsem zmínil na počátku svého komentáře. 75% ()

zuzinka2

Zajímavý film ze středověku s výbornými hereckými výkony (hlavně Bettanymu sedne role kněze jako ulitá), který mě ale příliš nezaujal. ()

Lanark

Dobrý námět s dobrými postavami, nicméně zvláštně poskládanou dějovou linkou. Expozice se žene zběsilým tempem, aby se pak zastavila těsně před kolizí, která se zas klikatě vleče až v mžiku přepadne přes okraj krize a cestou smete peripetii, která ale v nekončícím pádem uspí diváka natolik, že když tedy přijde závěrečná katastrofa, člověk zvládne si tak akorát zívnout a jít spát s myšlenkou, že by si zašel na nějaké parádní divadlo. ()

C0r0ner

Zaprvé se mi líbila atmosféra středověké Anglie, která byla podle mého vystižena skvěle. Zadruhé se mi moc líbilo obsazení (nalíčený Hardy k sežrání). Zatřetí byl fajn i příběh, který byl díky svému netradičnímu zpracování zajímavý. Akorát to trpí jedním problémem a tím je stopáž, která byla celkem přestřelená. 70% ()

sulimo

Taková filmová delikatesa ze středověku, s originálním příběhem, který obsahuje tu postmoderní více příběhovost, více zaměřenost, aneb diváku vyber si sám, co tě zaujme. Připomíná mi to tedy tak trochu (ale opravdu jen málo trochu) Jméno růže, sice se tomu atmosférou a středověkou špinavostí nevyrovná ani náhodou, ale i tak se jedná o filmový kousek, který by neměl uniknout vašemu hodnocení. A Paul Bettany je jako kazatel jako vždy perfektní (nepočítaje nedávný skoroodpad Priest, kde neměl ani co pořádně hrát), ty nábožensky založené role jsou prostě asi jeho osud, což je dobře. ()

laik_60

Mor sem - mor tam - Mordieu. :) Kriminálka zo stredoveku, s troška primúdrelými textami a dialógmi. Inak to cele herecky potiahli Betany a Dafoe. ()

Deverant

Kompozičně skvělé (až na Niccolasovi flashbacky, jejichž ztvárnění mi moc nesedělo), obzvlášť kouzelné jsou scény přípravy herců - Dafoeva gymnastika atd. Nemohu si ale odpustit několik poznámek ke zde vychvalované autenticitě ztvárnění středověké reality. Středověk je ztvárněn do značné míry spíš tak, jak si ho představujeme, než jaký byl. Rok 1380 je vrcholný středověk a přes decimaci obyvatel černou smrtí je to doba po masivním rozvoji měst a univerzit, a rozvoji měšťanské kultury oproti kurtoazní. I divadlo bylo na poněkud jiné úrovni než je film stylizuje (vřele doporučuji k přečtení staročeského Mastičkáře, a ke středověké kultuře jako takové Rabelaise, který je sice velmi pozdní ale vcelku příkladný, viz Bachtinova práce o něm). Žít v té době bylo asi tak stejně na sebevraždu jako v jakékoli jiné, tu naši nevyjímaje. Pro vhled do středověké reality namísto stereotypního názoru, že se jednalo pouze o dobu temna je ilustrativní např. Kultura středověké Evropy od Le Goffa. ()

majo25

Skôr ako príbeh vynikajú skvelé herecké výkony hercov (Dafoe, Cox, Bettany) či kostýmy a prostredie stredoveku. 70% ()

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017