Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

cpt.Lynch

Brutální "westernová" jízda. Hlavní hrdina za celý film utrousí jednu větu. Uber-styloví náckové.  Akorát tak dlouhé (krátké). Zcela jednoduchá zápletka a příběh, na kterém nešlo nic pokazit. Nehraje si to to na serióznost, ale zároveň nesklouzává k frašce. Bohužel většinu nejlepších scén vidí člověk v upoutávkách. Nemůžu si pomoct, ale v rámci tohoto žánru si tahle drsňárna zaslouží 5*. ()

blackkocour

LIZŽU: Neidinfikovaný český pojem, obvykle naznačující nezdolné odhodlání, na úkon svý lidský potřeby někomu slízat anální konečník, nebo pohlavní orgán. A nepočítá se podobný výraz, mít čuráka na hlavě.. Johnu Wickovi stačili tři filmy [na ten čtvrtý se možná podívám, až naklonujou Jana Žižku, a bude dělat reklamu na Grand Optical..], aby mi zkurvil a zhnusil tenhle stupidní žánr, synopse: jeden chlap versus milion ozbrojených ukrajinců v Moskvě, už tahle kombihace je smrtící.. nemá to žádnou logiku, jen k natočení fantastické cheografie, a nejlepších auto-honičkách. Pak si přijdou finové, dají něco pod názvem sisu, což nemá žádný přesný překlad, ale znamená to něco jako pojem, když si fakt na něčem stojíš, a máš koule přežít, tak máš nekonečno hunger barů a hápeček, a nezdechneš ani když na tebe spadne tank ve tvaru vzducholodi. Místo Johna Wicka tu zase je nějaký dědoušek, který lépe ustojí pět ran ostrým nožem do nohy, a vyzraje na nácky líp, než mladý zacvičený ucho. Kdyby to byl americký film, určitě do toho ubojou Silvestra Stalounina, který se před pár dny hezky chlubil svým povislým pivním pupkem, takže nejen že se Steroidda je jen zahozený použitý kondom, ale taky jen dokazuje, že Arnie Černonegr je sympatičtější. Zpátky k tomu zlatokopeckému řezníkovi, co si koule nácka smaží na pánvi jak volské vejce, tak tihle tichý zabijáci jsou prostě nejlepší, dost mi připomínal např. toho slepého zmrda ve tmě, nebo nedávného Santu od Wirkoly. Dějepis by byl o dost zajimavější, kdyby měl nějakého hrdinu, ke kterému by se dalo vzhlížet, rom Hitlera samozřejmě ;) Toulavá kamera with fejk Sean Connery in fejk John Thicc. ()

Hollohlaway

Velmi bizarní, i když místy velmi zábavné. Výborná kamera, stylová čistá žánrovka. Ale ta přepálenost je někdy až moc. ()

Daddko odpad!

Fíni majú špičkové vojenské filmy. Toto som dokázal sledovať len 45min. Tento film je zlý sen a nechápem ako mohli natočiť takúto π-čovinu. Všetko je to výmysel a ten príbeh sa nikdy nestal. Na druhej strane je čudné prečo Fíni ešte nenatočili film o Simo Häyhä, sniperovi prezývaného Biala smrť. A s tým tankom som jazdil v 1982/83, stará dobrá ruská T-55. ()

Maynard.

A prej to bylo podle skutečných událostí :o))). Jako, začátek hodně krutej, ale pořád sem si říkal, že to jen tak ukážou pár fajtů, aby nás namlsali. Ale když pak borec pomocí krumpáče vylez na letící letadlo, tak to už sem si říkal, no pane jo :o). NEmám vlastně nic proti podobnejm absurdním filmům, takže musím říct, že sem se hoďku a půl krásně pobavil. ()

kenkaku

Co vše by neudělal finský důchodce při ochraně svého zajištění na důchod? No v první řadě kdyby použil víc než jen jednu mozkovou buňku, mohl si ušetřit spoustu trablů (jako proč nechával u polomtvoly ten valoun nepochopím). Celé je to natočené s notnou dávkou idiocie (idiocie stylu FFX), ale balancuje to krví a stylovou kamerou. A to pomáhá ledasco tolerovat. Pozn.: chápu, že šetřit se musí, ale takhle low-dost? Tím, že se na ruské T-55 naplácá jen hromada harampádí, z něj německý tank z WW2 neudělá. A protože daný tank vznikl až 13 let po válce, nemohl to a i být “ukořistěný kus”. V jiných filmech si alespoň dali práci s replikou (na stejný ruský podvozek alespoň uplácali autenticky vypadající vršek). ()

sedm.1

Když by se mě někdo zeptal, k jakému stylu filmů tíhnu opravdu nejvíce, tak Sisu by byl ukázkovým příkladem mé odpovědi. Jednoduchý, přímočarý, nekompromisní, brutální, zábavný. Co ale tedy způsobilo, že mé hodnocení nedosahuje na maximální počet hvězdiček? Jednoduše řečeno, velmi jemné detaily, které mi ovšem nedovolili si tuto bez debat jinak parádní jízdu z Finska užít opravdu naplno . Tím nejvýraznějším střípkem, který mi to po celou dobu nabourával, byl každopádně ústřední hrdina, respektive abych byl přesnější, věk ústředního hrdiny, který ho v mnoha momentech a scénách, hlavně tedy těch akčních, omezoval, a na mě tak nepůsobil ani trochu věrohodně, i když aura, kterou kolem této postavy tvůrci vybudovali, je vyloženě luxusní, ale já s tím měl prostě problém, a vlastně i tento fakt pak přispěl k dalšímu problému, a to k jeho opravdu šíleně přehnané nesmrtelnosti, kdy to chvílemi vypadalo, že i kdyby mu ti náckové nacpali do řiti atomovku a ta mu tam explodovala, tak on si jen odprdne a jde dál. No a když už jsem u těch jemných nuancí, které mi narušovali můj jinak dokonalý dojem ze Sisu, tak musím přiznat, že v těchto typech filmů sice skutečně upřednostňuji přímočarost a jednoduchost, ale tady to bylo přeci jen už krapet i přes můj práh snesitelnosti, takže to celé bylo spíš v podstatě už až trochu hloupé. To vše každopádně ale pořád nemění nic na faktu, že Sisu je fakt ultimátní nekompromisní nálož, plná brutálních scén, kde lítaly končetiny a vnitřnosti na všechny strany, stejně tak jako krev a navrch tu jako ústřední záporák řádí ověřený Aksel Hennie, který tyhle role umí jako málokdo a zde si to opět užívá na plný koule. Pochválit jinak musím ale i dostatek a nápaditost veškeré akce a v podstatě i její zpracování, která i přes viditelný nízký rozpočet nepůsobí zas až tak lacině, spíš naopak. Sisu tak sice zkrátka opravdu trpí jemnými nedostatky, které mi nedovolují hodnotit naplno, nicméně na druhou stranu opakuji, zábava je to pořád doslova kulervoucí a tohle je skutečně ten typ filmu, který mě vždy nabije energií a entuziasmem. ()

DavidS.

Finský western s ultimativními nacistickými ksichty, tankem, Kostějem Nesmrtelným a jeho psem...To hovoří za vše... ()

iXtr3m3

Zaujímavá "sci-fi" variácia na WWII Johna Wicka, nakoľko hlavný hrdina prežije aj strelu delostreleckým kanónom do čela. Na druhú stranu kombinácia jednoduchého námetu a originálneho zasadenia s daným spracovaním a nekompromisným R-kom to posúva na slušné štyri hviezdy a mám pocit že aj John Rambo by mal so Sisu-om čo robiť. ()

sQelle

John Wick se stal vlastním žánrem a neskutečným kultem, který se čím dál tím víc prokresluje do různých filmů, kde hlavní myšlenkou je pomsta. V tomhle případě jsem dočkal spojení dvou silných témat a to právě pomsty ve stylu Wicka a odpornosti druhé světové. Film nehraje na silně lokace, ale na špínu, hnus, bahno a krev. To celé je v krásném balíčku typické severské filmografie a jediné co pokulhává, je trošku větší prokreslenost vedlejších postav a to především těch ženských, kde to je spíš jako pěst na oko tlačena emancipace, než prohloubení příběhu. ()

Devadesát Dva

Bandě nacistů, kteří se stahují v roce 1944 z Finska (Aksel Hennie!), padne do cesty starý zlatokop a jeho zlato. Chlapci doplatí na to, jak ho konstantně podceňují, aby posléze zjistili, že jde o bývalého člena elitní jednotky, který během Zimní války zkosil 300+ Rusů, kteří mu přezdívají "Nesmrtelný". Samozřejmě, i celková stylizace dává připomenout Tarantinovy 'Inglorious Basterds', stejně tak jako filmy, které jej inspirovaly předtím, takže očekávejte spoustu násilí a v podstatě velmi absurdního mordování a ještě absurdnějšího přežívání - oběšení, pádu s letadlem - jde to ad absurdum, něco ve stylu Ramba. Béčkový výplach, ale moc dobře natočený. Momenty, jako podřezávání krku nepřátel pod vodou, aby z nich pod vodou sál kyslík, no comment. Trailer bohužel opět vymačkal nejlepší momenty, a film pak vlastně nemá co nabídnout, než hodinu a půl roztaženého téhož. I ta stylizace kapitol tak nějak nudí a působí vtlačeně. Je to taková jednohubka, co slíbila být zábavnější. Myslím si, že 'Sisu' se dal splácat kompaktněji jako kraťas. ()

Zagros

Povedená atmosférická akční oddechovka z druhé světové války z Finska. To je ve zkratce Sisu. První polovina byla vynikající, bohužel závěr to přepálil až moc (jak cestovat pomocí krumpáče letadlem). Každopádně Jorma Tommila v podobě stále zamračeného nesmrtelného Kostěje podává skvělý výkon. V tom mu pomáhá i správně minimalistický příběh typu „jak mě naserete, jednoho po druhém vás vykostím“. Zbytek osazenstva jsou Němci k tomu určení. Bohužel mluví anglicky, tzn. druhý bod dolů. Podobný žánr ale seveřané točit umí a Sisu není výjimkou, tři zlaté hvězdy. ()

borec999

Chuťovečka pre otrlejších a už teraz mám horúceho kandidáta na môj osobný film roku. Poviem len toľko, že Fíni vedia a aj za skromnejší rozpočet ponúkli ten vzácny typ filmového zážitku, pri ktorom som si v kine povedal, že je presne ako by ho natočil niekto na mieru pre mňa. Pecka po hereckej (ústredný hrdina aj záporák Aksel Hennie), hudobnej stránke, z hľadiska akčných scén (prehnanej krvavosti a štýlov úmrtí), výpravy, gradácie, štylizácie a fungovali na mňa aj občasné čierno humorné momenty. Dlhší komentár je zbytočný, pretože ak by som sa rozpisoval detailnejšie o tom čo sa mi páčilo, tak by to príliš dlhé a aj tak by to nikto nečítal. PS: môže film fungovať s hlavným hrdinom ktorý s výnimkou poslednej scény ani raz neprehovorí? Môže :) 95% ()

FilmysMartym

Neskutečně drsná záležitost, chvílemi i dost vtipná, ale v průběhu příběhu, filmu plamen zajímavosti uhasíná a je to už to samé. Sisu klidně mohl být kratším filmem. ()

666Carnage

Finská Tarantinovka, co je sice hodně přepal, jenže to vůbec nevadí protože je to zábavné. Zlatokop najde zlato a jednotka SS mu ho vezme. Takže zápletka je jednoduchá, ale nabitá akcí, krve a mrtvých nácků. Hip hip hurá, Kostěj volá 75% ()

Wally

Neskutečně hutná, syrová a surová řezničina z laponského severu. Konec je vyloženě přehnaný, ale baví to a hlavní hrdina je děda sympaťák a člověk mu při tom masakrování nácků fandí. Pobavila dívčí popravčí četa 👍 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD