Hra Jiřího Hubače, vyznamenaná na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978, patří k nejvýznamnějším dílům české původní televizní tvorby. Dramatický příběh otce, syna a celé rodiny řeší závažný sociální problém, který s sebou přináší nebezpečí alkoholismu. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit… Předností Hubačova dramatického talentu je hluboký pohled na osudy postav a jejich okolí, schopnost vytvářet živé a pravdivé charaktery. V roli Káry v inscenaci Františka Filipa z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík jednu ze svých nezapomenutelných postav. (oficiální text distributora)

crha

Co si budem povídat, tahle role byla Menšíkovi ušitá přímo na tělo, protože co ten se Sovákem vychlastal, to bych asi ani nedokázal přeplavat. Jestli jeho výkon byl nebo nebyl geniální, nechám na jiných, ale v každém případě mi vadily jeho patetické řeči, které vedl víceméně neustále. Nejlepší byly scény, kdy byl namol a měl výstupy nebo kdy všem okolo lhal, jen aby se něják dostal k chlastu. Ani to tady nemusí být polopaticky ukázáno, ale z Menšíka resp. z Káry tu touhu po alkoholu úplně cítíte. 82% ()

jenjan

Příjemný, mladý muž, schizotymní astenik, rodičovský komplex, značný sklon k pasivitě, oddanost, věrnost, skromnost.. ()

rekkky

Z tvorby České televize si musí člověk umět dobře vybírat. Tu a tam je možné narazit na dílo se sice prvoplánovitým tématem, ale natolik atraktivně podaném, že nestačíte zírat. Hlavně nad výkony herců je nutné smeknout, protože položit se do té dramatické polohy nemuselo být jednoduché. V mnoha aspektech se jedná o sociologickou a ve své podstatě také o psychologickou sondu do duší jedné pražské rodiny, která doplácí na důsledky alkoholové závislosti jedné z nich. A to té, která v podání Vladimíra Menšíka je na obrazovce natolik sympatická, že by jste mu jeho činy snad i odpustili. Tento televizní film z druhé poloviny 70. let je natočen natolik vyváženě, že zanechává přívětivý celkový dojem a je dostatečně kvalitní hlavně svým námětem. ()

dave14

Nemám slov. Co tady Menšík předvádí, to ve filmovým světě nemá obdoby. On tu roli nehrál, on jí žil. Bohužel. Vše podtrženo perfektním Hubačovým scénářem a Filipovou režií. Společně hereckým obsazením s panem Vladimírem Menšíkem v čele se postarali o jeden z nejlepších filmů, které jsem měl tu čest vidět. ()

Shredo

40 rokov stará vecička, ale niektoré veci sa nemenia. Excelentne vykreslený obraz alkoholika, ktorý autenticky nemohol zahrať nik lepšie ako sám Maestro. Ako riť sadá na šerbel by sa nejeden mohol presvedčiť aj u Charlieho vo svojom kultovom seriáli. Dĺžka filmu mala stále čo ponúknuť. Lepšie by bolo zakomponovať aj dlhšie časové rozpätie príbehu z minulosti, prípadne aj pokračovaním vo cvokárni. ()

gombarix

Film dobrý, herecké výkony skvělé, akorát obsadit (navíc mimořádně nesympatickou) Rázlovou do role "osmnáctky" bylo těžce mimo. Hanzlíkovi by to člověk ještě uvěřil. ()

FOCKE_WULF

Pan Kára chlastá jak duha a to ze zcela specifických pohnutek. Jeho družka (Jana Hlaváčová) nemá sílu s tím notorikem dál žít, švagr (Čestmír Řanda) už ho dávno hodil přes palubu, jen syn (Jaromír Hanzlík) má ještě vůli mu nějak pomoct. Ale jde to vůbec, lze ho nějak zachránit? I kdyby se našla dobrá duše, která by tahala alkoholika Menšíka z jeho průserů jako kočka tahá koťata, tak záchrana je v nedohlednu a na konci tunelu žádné světlo není, protože celá situace v rodině je tak divně posunutá, že uchlastávání se je snad jediným možným východiskem a vysvobozením pana Káry z jeho tíživého života. Proč jim furt Řanda lozil do bytu, když se neměli rádi a proč mu třeba manželka zakazovala zmínit se před otcem Hanzlíkovy snoubenky, že hraje s kutálkou na pohřbech? Asi se za to styděla, dejme tomu, ale pro něj to muselo být dost ponižující. Tahle nesvoboda, stísněnost, nesoulad v rodině a Károva slabá vůle byly nejspíš příčinami jeho alkoholismu. On je taky rozdíl, když by mu někdo přátelsky nabídl protialkoholní léčbu jako nemocnému člověku a mezi tím, když Řanda poslal dopis jeho zaměstnavateli, aby výplatu nedávali jemu, ale rovnou manželce a že by asi bylo nejlepší poslat ho na odvykací léčbu. Docela chápu, že tohle Menšíka utvrdilo v jeho rebelských postojích a v jeho chlastání natruc, navzdory všem. Jiří Hubač napsal perfektní psychologické drama, kde všichni aktéři jsou do sebe nerozpletitelně zaklesnutí, kde je všechno o dost složitější, než se na první pohled zdá a kde pouze přestat chlastat nestačí.. ()

Gabretta

Závažné a stále aktuální téma alkoholismu - perfektně napsané, excelentně ztvárněné. Oči Vladimíra Menšíka dokázaly říct všechno... ()

Kremik

Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Vladimír Menšík se zde ukazuje v naprosto jiné poloze, než je u něj obvyklé a dělá to geniálně. Jeho herectví je mistrovské a naprosto uvěřitelné. Pozoruhodně ztvárněný rozpad člověka a jeho života v důsledku alkoholismu. V Americe by tohle asi bylo velmi ceněné. ()

anitae

Mladý Kára se vůbec nesměje, když má tátu alkoholika tak k úsměvu moc příležitostí nemá. Táta hudebník hraje v baru, kde mu ráda nalévá barmanka Miluška - Iva Janžurová a taky rád vymetá pohřby, bumbá a pak ráno omluvně leští boty. Pozvánka na absolventský koncert syna, a hrozný strach rodiny zda zas nebude ostuda. Schovávačka flašek, věčné sliby, blbé kecy, lití chlastu do záchodu, lhaní, tohle všechno ničí Károvu rodinu a vede to k odchodu matky. Skvělá role Menšíka - asi fakt dobře věděl co hraje. "Nevěř mi... když mám v sobě velký koňaky..." ()

Stíba

Byť je výkon Vladimíra Menšíka vynikající (a bohužel z velké části z trochu smutného důvodu), partie rozehraná v celém příběhu zkrátka nemá takovou sílu jak jsem čekal a doufal. Trochu zklamání a tak 3,5*. ()

Schlierkamp

Československý televizní film dramaticky popisující rozpad rodiny, jejíž otec se potýká s alkoholovou závislostí. Geniálně napsaný příběh Jana Hubače a strhující herecké výkony všech postav posouvají tuto neveselou inscenaci na vrchol československé televizní tvorby. Jeden z životních výkonů V. Menšíka v roli Jana Káry, hudebníka hrajícím v nočním baru, jehož závislost přináší celé rodině neštěstí, tvoří z tohoto díla F. Filipa něco naprosto výjimečného. V roli těžce zkoušené manželky potvrdila své vysoké herecké kvality J. Hlaváčová a syna Ondřeje ztvárnil neméně vynikající J. Hanzlík. Celá inscenace nabízí mimořádně silně působivé scény, avšak Hanzlíkův výstup při probouzení opilého otce v baru na pohovce, jenž předcházel jeho dobrovolnému odchodu na léčení, byl nezapomenutelný. V dalších rolích se objevil Č. Řanda jako provokativní strýc Karel, R. Rázlová coby Ondřejova snoubenka Lenka či J. Vinklář jako její otec, doktor psychologie Houdek. Mám dojem, že veškerá slova chvály jsou v tomto případě zbytečná a že pro tento po všech stránkách zdařilý televizní klenot je pět hvězd málo. ()

Razzor_82

"Člověk se narodí a pak taky musí umřít." Silný námět na téma chlast jako utěšitel bolesti. Herecký mistr Menšík v roli alkoholika nad kterým skoro všichni zlomily hůl. Neustále sliby chyby. Sám měl v tuhle dobu problém s tímhle démonem. Jeho přesvědčivě smutný pohled a grimasy beznaděje dodají snímku autentičnost. 8/10 ()

Kobitch

Menšík a Hlaváčová excelují v skoro až divadelním filmu. Nevěděl jsem, koho mi během sledování bylo více líto – Menšíka, který už nezvládá svoji závislost a postupně přichází o všechno; Hlaváčové, která ztratila iluze už před lety, nebo Hanzlíka, který je jak mezi mlýnskými kameny a musí snášet tlak z obou stran. A do toho úlisnej strejček, který sice sám rodinu nikdy neměl, ale do cizí by se mu to kecalo. Já být Menšík, tak asi začnu chlastat taky, sdílet domácnost s takovým Grímou. ()

elshish

Jsem rád., že tento film dokázal realisticky vystihnout danou soc. situaci. Která je bohužel pravdivou záležitostí.. Patří mezi československý filmový klenot:) ()

waska

EXCELENTNÍ výkon Vladmíra Menšíka !! Strhující drama o muži, který propadl alkoholu. Myslím, že pan Menších hrál tak trochu sebe.. O to je to ale ještě úchvatnější, s jakou noblesou to zahrál. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip