V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

kingik

Blízká setkání třetího druhu nezačala v hlubinách Atlantiku právě nejšťastněji. Nedaleko Kuby málem dojde ke kolizi americké jaderné ponorky s tělesem zřejmě mimozemského původu. Po nárazu do podmořského útesu ponorka klesne do hlubin. A začíná boj o přežití a taky je to současně boj o divákovo přežití, protože Cameron nesnesitelnou nudu natahuje do úmoru. A ve filmu se toho navíc děje pramálo. Pak odněkud vyskočí psychopatický Michael Biehn, záhy umře, a diváka už ani moc nezajímá, co to tam je dole za ufouny, ale hlavně si v závěru úlevně oddechne, že už to má za sebou. Jo, i Cameron točil sračky. Na rok 1989 kvalitní technická stránka filmu, včetně trikových pasáží. 40% ()

Snorlax

Jedno z mála amerických sci-fi, které není založeno na tupém klišé zákeřných mimozemšťanů, kteří se rozhodli vyhubit USA. Propast má příběh, správně gradovaný děj, výborné herecké výkony, režii i hudbu. Pro mě jednička svého žánru. ()

Šakal

James Cameron v plné síle a formě! Nato v jaké době byl snímek natočen nepůsobí ani dnes po takové odmlce směšně ( ba právě naopak ). Tento snímek má vše, co JÁ od takovéhoto žánru očekávám a vyžaduji. Po celou dobu ( i přes delší stopáž ) mě snímek neustále držel v napětí, ani na okamžik nenudil a to se počítá. Vždyť, přiznejme si upřímně, to se u mnohem kratších snímků rozhodně říct nedá. Herecké výkony bez nejmenších námitek ( Ed Harris se pro tento typ rolí zřejmě již narodil), potěší Michael Biehn a pro Mary Elizabeth mám slabost již od The color of money. Vyčítat snímku " těžkopádnější dialogy " myslím rozhodně není na místě. Já opravdu nemám zapotřebí, aby parta z vrtné věže citovala Shakespeara či Platóna :o) Ano, chápu narážky ( na konec ) typu, že James není Kubrick a filozofický přesah mohl být daleko větší ( a snímek se mohl zařadit mezi legendy ), nicméně každý, kdo trochu Jamese zná ví, že u něj vždy převládal důraz na trikovou stránku nad myšlenkovým přesahem. V jeho případě já s tím problém nemám. Navíc jsem neviděl director´s cut, takže bych mu nerad křivdil. 4+1/2* p.s. moc rád jsem přivítal první zmínky na Avatar 2 , kde James slibuje, že se valná část bude odehrávat v hlubinách Pandorského oceánu. O tom, že to bude nevšední zážitek, myslím málokdo pochybuje..... ()

HoneyBunny

Zoufale nedoceněný film. S mořem si Cameron poradil o něco líp a míň sladkobolně než v Titanicu. Jediná výhrada se týká nedotáhnutého konce. ()

Anderton

Jediný Cameronov film, kde si nie je istý tým, čo chce presne povedať (nerátam debut). Problém je v tom, že do kín šla značne okatovaná verzia, stačí sa pozrieť na dĺžku SE. Tá ma záver, ktorý dáva filmu úplne iné vyznenie. Kto videl, chápe. Takže okrem problematickejšieho scenára tu máme prenádhernú podmorskú atmosféru so záverečným hĺbkovým ponorom, zakončeným prekvapivým objavom. Pod vodou to takto dokáže iba Cameron. VIDENÉ ZNOVA DC 6/20: Tak po dlhých rokoch som si zopakoval značne, ale značne predĺženú verziu a vážne nechápem, prečo išlo do kín to torzo, čo išlo. Ide oblúkom o akési ukončenie scifárieň venovaným studenej vojne, ktoré započali počiatkom päťdesiatych rokov. Humanistické a antimilitaristické posolstvo je tu značne silné a v podstate robí z kino verzie holú zbytočnosť. ()

Frajer42

Když jsem tak poslouchal ty úvodní žvásty a zejména post manželskou debatu a dialogy prohnané těžkou lobotomií, tak mi úplně vyvstával na mysl snímek The Room, který na mě v tomto ohledu působil dost podobně. V duchu jsem se litoval, do jaké "inteligentní" sračky jsem se to zase navrtal. Tohle, že má být opěvovaný Cameron? Někdo sem zřejmě pozapomněl připsat žánr "romantický". Z každé věty sršel odporný amatérismus. Celá ta romantická vsuvka točící se kolem napravení jakéhosi manželství totálně pokurvila kompletně celý děj. Vůbec se mi nechce věřit, že se v tvorbě dialogů Cameron za osm let posunul úplně někam jinam. Totálně zde nefungovala jakákoli chemie mezi kterýmikoli postavami. Dlouho jsem neviděl a neslyšel nic tak chladného a dementního. Člověk až zauvažuje o smyslu svého života, když ztrácí svůj drahocenný čas s něčím tak debilním. Můj divácký dojem zachránila až závěrečná pointa a vůbec celkové vyústění. Bohužel se k němu člověk musí prokoukat dvěma hodinami filmařského utrpení. Záběry byly na svoji dobu samozřejmě parádní. Alespoň v tomto ohledu byl Cameron evidentně vždy dokonalý. ()

Kothy

Parádní Cameronův film se skvělými vizuálními efekty. Celé se to odehrává pod vodou. Natáčení snímku bylo dost nákladné a náročné. Ani tam není moc hereckých hvězd. Ropná plošina dostane za úkol pokusit se zachránit možné přeživší námořníky z potopené ponorky. Nakonec se vše zkomplikuje díky bouřce a neshodě mezi členy posádky. Dost se mi líbili mimozemšťané, kteří mi přišli docela originální. Existuje i prodloužená verze s trochu jiným koncem. "Zdravím tě ,Brigmane." ()

mil@n.fanatik

Super film. Děj, odehrávající se po mořskou hladinou, v hloubce, kde se jen tak lehce člověk nedostane. Moc příjemný a zajímavý film. 90% ()

predators

Bezpochyby se jedná o velkolepý film, který si zaslouží nejedno uznání. Ať už vezmeme v potaz jeho délku, která je úctyhodná a přitom je stále na co se dívat, nebo herecké výkony, jež jsou výsledkem několika hodin strávených pod hladinou ať už sladké nebo slané vody. Napětí hlubokomořského příkopu by se dalo krájet a při každém záběru, kdy můžeme vidět podmořské obyvatele a jejich hru se světly, se mi tajil dech. Vše doplněné o vynikající hudbu, která je sladkou třešničkou na dortu. PS: Děkujeme za rozšířenou verzi, díky které je toto dílo ještě více monumentální:-) 85% ()

nascendi

Sledovanie Cameronových filmov je spravidla veľkým, až ohromujúcim zážitkom. Cameron, známy svojim perfekcionalizmom, dokáže využiť každý technický výdobytok, každý nový trikový postup a každý investovaný dolár k tomu, aby diváka priviedol na pokraj úžasu. Prirodzene, že na konci osemdesiatych rokov ešte nemal také možnosti, ako neskôr pri nakrúcaní Titanicu, či Avatara. Napriek tomu môže byť divák aj po rokoch spokojný s tým, čo vidí na plátne, či obrazovke a oceniť úsilie vynaložené pri nakrúcaní. Po rokoch od premiérovej projekcie mám s týmto filmom iba jeden problém, a síce ten, že príbeh sa odklonil od žánru sci-fi niekde k rozprávke a bol príliš podriadený výslednému vizuálnemu efektu. Preto aj hviezdička dole z pôvodných štyroch. ()

nash.

Klasika, která nezestárla a neomrzela se. Výborný Cameron, který je ve svém živlu i když tentokrát nahradil zběsilou akci a velkolepě inscenované scény spíše atmosférou a pomalu gradujícím napětím, které posunuje kupředu tajemno, klaustrofobicky stísněné kulisy a vztahy houstnoucí nejen okolnostmi. Výborné triky, skvělá hudba, sympaťák Ed Harris a slušné herecké výkony, mezi nimiž je výborný zejména Michael Biehn. Prodloužená verze je možná lepší, rozhodně osudovější a opravdu dává, když ne celému filmu, tak závěru, zcela novou pointu, ale stejně dobře funguje i zkrácená "původní" verze a na mém hodnocení by se nic nezmenilo, kdyby zůstala. ()

silentname

Toto je pre mňa jeden vrcholovo zvládnutý film, ktorý aj na dnešné pomery má stále veľa čo ponúknuť. Originálna verzia je fantastická, no ak vám mám doporučiť, tak si pozrite nezostrihanú trojhodinovú režisérsku verziu, ktorá dá filmu ešte oveľa hlbší zmysel. Všetko do seba zapadne a dá nám zmysel. Herci sú skvelí, atmosféra filmu je fantasticky zvládnutá, pre mňa je tento fiilm jeden nádherný veľkolepý zážitok od začiatku až do konca. Všetky scénky dávajú zmysel, postavy sú skvelé, je to proste absolútny filmový zážitok, ktorý môžem vidieť miliónkrát a nikdy z nej nebudem unavený. ()

Arsenal83

Klasika zo žánru, ktorý mne osobne nie je blízky. Avšak čo určite kvitujem je, že film bol na svoju dobu pokrokový, potvrdzuje Cameronovu závislosť na podmorskom svete a dokonca je otvorený politickej nekorektnosti - tú černošku tam opakovane nazývali "čokoládkou". Keby sa to stalo dnes, režiséra stiahnu z kože. ()

PetrPan

Aneb jak natočit film s přímočarým poselstvím a napínavým a smysluplným příběhem. Po dlouhých letech jsem si připomenul dnes už velkou sci-fi klasiku a poprvé v prodloužené verzi. A vida! Valná většina stopáže navíc byla velmi silná protiválečná propaganda, která zřejmě v době skomírající ale stále živé Studené války nebyla in.  Čili rozměr navíc a nemůžu říct, že by se mi nelíbil, zejména hrozba obrovské tsunami byla báječně vypjatá. Ve zbytku jsem si zase užil fantastické podmořské dobrodružství, chemii mezi přitažlivou a oduševnělou Mary Elizabeth Mastrantonio a  chlapsky sympatickým Edem Harrisem a nejen na svou dobu skvělé triky.  Tady není moc o čem špekulovat a vyložit pět hvězd. ()

Rocky62

I přes svou stopáž jsem nemohl odtrhnout oči. Cameron je opravdu velký režisér a na tomto filmu udělal obrovský kus kvalitní práce, ta propracovanost detailů, ta myšlenka, která musí donutit každého zamyslet se nad činy populace, to napětí, ty herecké výkony, tohle všechno mi bralo dech. Avšak i přes všechny tyto kvality, kterými se může pyšnit málokterý film, nějak nemůžu dát plné hodnocení, i když by si to tento velkofilm opravdu zasloužil. 85% ()

klerik

Áno, to bolo ešte pred tou veľkou loďou, čo sa potopila na ľadovci. A bolo to sci-fi a malo to atmosféru a hlavne krásne vykreslených hrdinov. Pastva pre oči, kde sa aj zamyslíte... ()

Chrustyn

Skvělý film s parádními triky. Je vidět, že Cameron má vodu rád a jakmile se vydá pod ní začnou se dít věci. Dokonalá podívaná s překvapivě kladnými mimozemšťany (žadné masakry potápěčů se nekonají), neuvěřitelnými efekty, které i dnes vypadají skvěle a sympatickým hereckým obsazením. Krásný a něuvěřitelně zábavný film, na který se skvěle kouká. Prostě 100% PS: Rozhodně doporučuji prodlouženou verzi, která dává celkovému vyznění filmu úplně jiný rozměr. ()

SeBig

Ze začátku to vypadalo zajímavě ale vylezla ztoho totální kravina s nesympatickou herečkou v hlavní roli. Jednu za zpracování a to jsem ješte hodnej. ()

dopitak

Na cestě k Avataru Cameron příliš záviděl Spielbergovi Ítýho, a tak si natočil Propast. Film je objektivně na čtyři, ale kvůli kupě otravných hollywoodských klišé (filmařských postupů) a přehlížení fyzikálně-anatomických zákonů musím dát míň. Úplně bych vyhodil půlhodinovou bitku průzkumných modelů na hraně propasti (a za hranou nudy), to mohli rovnou natočit, jak si dva vědátoři v laborce navlíkli rukavice a skrz deseticentimetrový sklo si to rozdali s transformers, zážitek by z toho byl asi stejný. Dozvěděl jsem se i něco novýho: ve studený vodě utonete mnohem pomaleji. Škoda, že to nevěděli v době Jacka a Rose, mohli Lea DiCapria třeba v roce 1916 rozdejchat a na Titanik by si ještě rád zavzpomínal. ()