Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

BigDeal

James Stewart sa pomaly stáva jedným z mojich najobľúbenejších hercov a tento film chcem vidieť ešte aspoň 20x, pretože je proste úžasný. George síce nemá ľahký život a musí sa ním doslova pretĺkať, no koľko málo má peňazí, také veľké má srdce a keď príde ľúbostná scéna s ním a Marry, tak som namäkko. ()

fishki

122 minút som nevedel, čomu to mám dať plné hodnotenie...potom som sa rozplakal...Frank Capra je génius...James Stewart je génius...! No man is a failure who has friends Merry Christmas ()

Terva

Nikdo není na světě zbytečný. Hudba - Leigh Harline, Leith Stevens, Dave Torbett, Roy Webb a Dimitri Tiomkin. Kamera - Joseph F. Biroc, Joseph Walker a Victor Milner. Klasika. ()

SEVERUS22

Neviem, či som niekedy videl krajší film s vianočnou tématikou a neviem,resp.nechápem,ako sa mi darilo ignorovať ho bezmála 40 rokov,čo som na svete. ()

Blofeld

Tenhle film představuje absolutní vrchol možné filmové dokonalosti. Na konci jsem brečel jako želva a vůbec se za to nestydím. Zatímco máme nablblého Mrazíka, v Americe mají chytrý a skvěle natočený film - a jsme to my, kdo neustále pomlouvá americkou kulturu... ()

Bubble74

Kouzelný vánoční skvost, který blaženě zahřeje u srdce tak silně jako málokterý snímek. U sladkého, nejpozitivnějšího filmového konce vždycky ráda roním krokodýlí slzy a naplno si vychutnávám pocit, že život je opravdu krásný. A to je právě geniální na prvotřídním filmovém kumštu, že v nás dvě hodiny pohyblivých obrázků s hudebním doprovodem dokáží vyvolat nejrůznější emoce a třeba i pozměnit náš pohled na svět a na život. Každý film, který v tom uspěje, zaslouží plné hodnocení. ()

Skrk

Nejpozitivnější filmový zážitek se snad nejkouzelnějším koncem všech dob. Z Jamese Stewarta srší charisma a kladnost až to pěkné není a Caprovo režisérský styl je na tehdejší dobu neuvěřitelně dnešní. Krása, která potěší nejen na vánoční svátky. ()

joehot

Když je silný příběh, jde všechno tak nějak lehčeji. A Život je krásný má krásný a silný příběh, výtečně a promyšleně napsaný, citlivě zrežírovaný, skvěle zahraný. V druhé poloviny je při setkání se svým Andělem (ne nepřipomínajícím Duchy Vánoc Dickensonovy Vánoční koledy) postava George sice trochu natvrdlejší, což film mírně natahuje, ale kvůli emocemi nabitému závěru se to dá odpustit. Proč v televizi během Štědrého dne nehrají takovéhle filmy? ()

Marek1991

Nezmyselné peripetie a dianie len kvôli nádhernému koncu. Keby niet jeho, tak ani by som nepovedal, že je to vianočný film. Idealistický a fantastický film, veľmi ukecaný, navyše príznačný svojej dobe a kapitalistickému svetu. Prekvapili ma umelecké prvky ako zastavenie obrazu, či iné filmové vychytávky v tomto priam životopisnom diele. ()

Cubinho

Výborný film s ještě lepším Jamesem Stewartem. Pro mě nejlepší jak Caprův tak i Stewartův film, co jsem zatím viděl. Ze života jednoho nádherného člověka, bez kterého by život nebyl tak krásný. 10/10 ()

liquido26

Vánoce, vánoce přicházejí, takže jsem se i já v tento čas pokusil navodit si atmosféru tím správným vánočním (alespoň tedy pro Američany) filmem. Zklamán rozhodně nejsem, spíše příjemně překvapen, ale úplně nahoru s hodnocením nepůjdu, protože přeci jenom mě film v těch romantických pasážích zase až tolik nebavil a ten konec byl možná už trochu přehnaný, ale jinak moc pěkný, hlavně poslední půlhodina ta byla geniální. ()

corpsy

Mnohé filmy v histórii získajú neskutočný kultový status. Mnohé snáď nie až tak zaslúžene. Z môjho pohľadu je takýmto príkladom aj ŽIVOT JE KRÁSNY. To, že je to vianočná klasika je snáď na mieste, ale klasikou je IBA na Vianoce. V inom ročnom období, ale stráca svoju silu, nepôsobí tak emotívne a nevzbudzuje v ľudoch toľké nádeje, v ktoré ľudia zasiahnutý práve vianočným sentimentom dúfajú. Ide o krásny snímok, to mu neberiem, ale brať ho ako niečo výnimočné by bola proste chyba. Je to len pekne natočený, nadčasový príbeh o ľudskom odhodlaní prijať všetko to najhoršie z tej najlepšej stránky. A snáď by raz mohol oficiálne platiť za návod, ako toho všetkého dosiahnuť. Ak ním už ovšem nieje. ()

F.man

Strašně moc čistý a lidský příběh. Ač cynik tělem i duší, tohle mě dokáže záhřát vždy. Nádhera Teacher says, every time a bell rings an angel gets his wings. ()

Džany

Obrovské překvapení. Jeden z nejlépe zrežírovaných a napsaných filmů vůbec. Frank Capra uměl a uměl hodně, Stewartovi sem věřil všechno u konce sem měl usměv přes celý obličej, kvůli němu dodávám hvězdu pátou a těším se na další zhlédnutí. ()

kikuka

..snad nikdy neznela Auld Lang Syne tak silno, ako na záver tohto príbehu, ktorý už dávno mal nahradiť Dickensovho Scroodgea ;).. ()

Pan Filuta

9/10 Dlouho, předlouho jsem se chystal na tento film. Čekal jsem klasiku nejhrubšího zrna a nevím co ještě. Možná to je zbytečně dlouhé, aspoň tak to na mě po prvním zhlédnutí působilo. Na druhou stranu, když si člověk uvědomí, že to je už šedesát let, přeběhne ho lehký mráz po zádech, protože si uvědomí, že tento film mohl dojímat už generaci našich dědečků a babiček. Musím se přiznat, že ke konci jsme byl také jaksi na měkko. A právě v té závěrečné scéně je asi spatřována největší síla a přisuzován klíčový význam. Samotný název filmu opravdu dokonale prezentuje poselství celého snímku. ()

SaNcHeZ_cz

Životní odysea George Baileyho pod taktovkou Franka Capry rozkrývá životní cestu syna bankéře, který díky událostem v životě nikdy nedosáhne toho co původně chtěl. Divák tak má možnost si projít celým životem a udělat si tak obrázek na jeho osobu po svém, který poté pomůže při závěrečné pasáži, která odhaluje pravé bohatství Georgova života. A právě už jen díky této neskutečně působivé závěrečné pasáži si snímek své místo v TOP žebříčcích zaručeně zaslouží. Alespoň já na závěr tu slzu zamáčkl. ()

frashmaker

Joo tohle kdyby někd dali do TV na Štědrý den, tak by to vůbec nebylo špatné... Vždy jsem si myslel, že to má něco společného s filmem Benniniho, ale je to úplně o něčem jiném. O důsledcích života každého člověka na chod velkého celku. Zajímavý nápad. Na tu dobu dvojnásob. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006