Zkusím hádat, proč tenhle slavný historický velkofilm dosud uniká pozornosti místních fandů (do 11.10.2008 jen 13 hodnocení): ☻zřejmě nikdy nevyšel na DVD☻stopáž 148 minut☻v internetové komunitě k němu neexistují české titulky☻ - stačí to jako vysvětlení?___ Obdivovatelům Richarda Burtona by Becket určitě neměl uniknout, i když je pravda, že o dost větší prostor dostává ve filmu šílený král Henry II (Peter O'Toole). Jinde se vám ale charismatického Burtona s oholeným kolečkem na hlavě vidět asi nepodaří.___A teď to vezměme kriticky - za dvě hodiny a kousek, co film trvá, se divák o životě Thomase Becketa dozví prakticky kulový. Některé scény jsou až příliš natahované, uspávací (třeba hned ten králův příchod do krypty Canteburské katedrály). Pokud má být Becket film o sporu mezi králem a církví, proč režisér tento spor ignoruje a církev upozaďuje?___ Hodnotím film nejenom v kontextu světové kinematografie (a tady jsou to čtyři *), ale také v užším kontextu britské produkce 1960´s - a tady už jsou to jenom 2*. Proto jako první svým čtrnáctým hodnocením dávám méně než čtyři (což pro Becketa pořád znamená špičku na csfd).(11.10.2008)

Co to je hernajz za zvyk, dávat na začátek výústění filmu. Pro nás historické dutohlavy, kteří o Svatém Tomáši věděli velké nic to trošku zbytečně spoiluje děj. Jinak se jedná o výborný historický film, postavený na dobrých dialozích a především hlavních představitelech. Obzvlášt Peter O'Tool mě překvapil a jeho malicherný, psychopatický vladař byl úplně něco jiného než jsem s ním doposud viděl. Burton má méně vděčnou roli, kterou zvládá s přehledem, ale zrak to nevytře. Vytkl bych trochu zbytečnou rozvleklost, zvlášť v druhé půli filmu a občasné divadelní proslovy "do hlediště".(7.7.2011)

Aj keď je Burton najhlavnejšou postavou, filmu kraluje (aspoň u mňa) O'Toole s jeho fantasticky precítenou postavou kráľa Henryho II. Roztopašnosť, povrchnosť, zloba, pokrytectvo, žiarlivosť, arogancia, nižšia inteligencia a mnoho iných vlastností, ktoré O'Toole perfektne ztvárnil v podobe jedinej osoby. A aj keď film vychádza z divadelného pera, dialógy nie sú vôbec ťažkopádne a príbeh príjemne ubieha.(12.4.2015)

U toto filmu lze hodnotit jen dialogy a herecké výkony. Vnitřní spor člověka, který hledá sám sebe, se dá zasadit do kteréhokoli doby. Jinak frackovitý Jindřich II. Petra O´Toola mi doslova lezl na nervy (ve Lvu v zimě byl jeho obtloustlý Jindřich už mnohem příjemnější). Minus body za národnostní spory, holt vše je poplatné době svého vzniku. Divadelní hře budiž odpuštěny historické nepřesnosti a výpravě průřez středověkou módou (no skákejte z 12. století do 15.)(16.4.2010)

Zbytocne dlhy a miestami nezaujimavy film popisujuci priatelstvo a zradu krala Henricha II voci jeho dlhorocnemu priatelovi Thomasovi Becketovi. Keby nie velmi zaujimavych rozhovorov Burtona a O'Toola film by nemal vobec nic zaujimave.(14.4.2011)

Jsem rozmazlený moderními velkofilmy plnými úchvatných bitev, přesto mě tenhle historiký film velice zaujal, zvlášť výkonem hlavních hrdinů.(9.5.2013)

Naprosto strhující odzbrojující představení dvou mužů, vycházející z kvalitní divadelní předlohy, nabízí skvělé výkony jak Burtona, tak i O'Toola, kteří svůj zvláštní vztah divákovi předhazují v intenzivní kvalitě. Jen by to chtělo přidat na filmovosti, nějaká ta výprava, spektakulárnost apod.(26.10.2013)

Anglicko 100 rokov po vpáde Normanov. Domácim Sasom patrí postavenie na úrovni psov a na tróne sedí už šiesty kráľ, ktorý nevie ani ň po angl. a počas svojej vyše tridsaťročnej vlády strávil na ostrovnej pôde iba necelých trinásť. Vlastnil totiž väčšiu časť Francúzska a bol najmocnejším mužom Európy - Henrich II v podaní famózneho O Toola, ktorý stvárnil muža silného iba postavením, ale inak zurvalca povestného svojimi nevyberanými spôsobmi. Svojho najlepšieho priateľa Tomáša Becketa, ( Richard Burton ) syna obchodníka, teda nízkeho pôvodu, urobí najprv lordom kancelárom a neskôr dokonca arcibiskupom, čo sa im obom stáva osudovým. Rozpor v kompetenciách medzi cirkevnými a civilnými súdmi stojí Becketa život a Henricha strata neotrasiteľnej pozície vládcu. Film neohlodaný časom, plný múdrych myšlienok.(22.1.2010)

Herecký koncert v poněkud jednostranně a mdle podaném příběhu. Příběh Jindřícha a Thomase je příběhem sporu krále s círví. Církev je ale upozaděna a vylíčena jako otloukánek impulzivního krále. Žal bohu nejinak je tomu u samotného Becketa, o kterém se v podstatě nic moc nedozvíme. Proto 3*(11.12.2017)

Dobrá politika nerozbije, ale rozloží. Aj stadiaľto Burton musel čerpať pre úlohu do 1984. Zaujímavé pustiť si to po prečítaní The Pillars of the Earth a pred pozretím The Lion in Winter. Ťaživá atmosféra v úvode zľahčuje dej vďaka retrospektívnemu rozprávaniu najprv humorných príhod s dobre napísanými dialógmi (nie úplne trefnými; napísanými tak, aby diváka oboznámili so situáciou v krajine a tak sa nutne ukrojilo z ich možnej brilantnosti). Tieto komediálne, ľahko dobrodružné príhody potešia, no veľmi nezapadajú do takejto drámy. Tvorcovia v nich ukázali, že sú len umelci, ktorí by v boji s nožom neprežili (napadnutie Becketa pri koňoch – hlúpe držanie noža). Obrazovo ste videli určite zaujímavejšie filmy. Statická, nezaujímavá kamera neustáva len pri dialógových prestrelkách, ale snaží sa zachytiť aj dojem veľkoleposti, trebárs pri slúžení arcibiskupovej omše, no citeľne sa jej to nedarí. Aj výkony rešpektovaných hercov Richarda Burtona a Petera O Toolea ste možno videli lepšie (aj keď pri nich sa nedá povedať, žeby hrali zle), no stále ide o hutnú drámu so zaujímavými historickými postavami výrazných charakterov vrtošivého kráľa Henryho II. a rozumného Thomasa Becketa, ktoré sa o filmovú zábavu spoľahlivo postarajú. Zmienené nedostatky sa postarajú, aby film nebol označený ako jeden z tých najlepších, no silná, dramatická tragédia antických rozmerov zaujímavými dialógmi ho jasne definuje ako film kvalitný, hodný odporúčania. Škoda len historicky nepresných scén smrti Thomasa Becketa, ktoré významne kazia chuť tohto diela. Mohli byť veľkolepejšie, krvavejšie a hlavne dramatickejšie.(27.10.2017)

Decentné dielo s výbornými hercami, hlavne O’Toole bol geniálny, ukrutná stopáž ale neudrží pozornosť diváka po celú dobu. Trochu menej dialógov a film by bol živší. Nezaprie v sebe však divadelný základ a preto nemusí až tak strhnúť a zaujať. Historicky je film ale presný.(25.12.2017)

Strhující příběh o velkém přátelství, které skončilo rivalitou vedoucí k vraždě, na němž je nejzajímavější, že se skutečně odehrál. Film bohužel trochu trpí dobou svého vzniku (očividná "studiovost", hudební složka zaměnitelná s jakýmkoli jiným historickým filmem té doby) a čiší z něj, že je adaptací divadelní hry. Na druhou stranu herecké výkony Richarda Burtona s jeho ušlechtilou tváří, klidným, sametovým hlasem a paličatou odevzdaností a Petera O´Toolea s cholerickou vášnivostí patří do zlatého fondu historického filmu. Například scéna setkání Becketa a Jindřicha na mořském břehu je nazapomenutelná. Tak dobře to dopadá, když si Welšan a Irčan střihnou dva z nejslavnějších Angličanů...(2.5.2010)

Vynikající historický film ze středověké anglie.Peter O´Toole a Richard Burton září v rolích Jindřicha druhého a Thomase Becketa.(16.10.2009)

Becket mě nijak zvlášť nechytnul, dalo se čekat, že to bude film především o Burtonovi a O´Tooleovi, ale přeci jen, ty ostatní postavy i celkový děj byli až moc upozaděný. Celkově mě zklamala dějová linie tohoto filmu, navíc to bylo na mě až moc nábožensky založené. I když uznávám, že Becket asi je hodně kvalitní film, není to moje krevní skupina. Navíc ta délka je strašlivá, tempo pomalé. 50%(29.1.2011)

Výborně zahrané drama, které nezapře svůj divadelní původ, což zde ovšem není na překážku. Jde hlavně o dialogy mezi Becketem a Jindřichem II., které jsou v podání Burtona a O’Toola excelentní. Výborně je také ztvárněn vývoj postav a jejich myšlení. Přátelství, radost, moc, intriky, rozdělení, hádky, snaha o usmíření, … Boj o moc vždy škodí. O to víc, že jde o boj mezi církevní a světskou mocí, který bývá ve svém pokrytectví ten nejhorší. To, že jste dva nerozluční přátelé, vám nepomůže a nakonec vás postaví proti sobě. Tím je tenhle nesmyslný boj ještě bolestivější.(29.11.2016)

Brilantní výkony O´Toola a Burtona jsou bez diskuze. Je také poutavé sledovat dilemata, která prožívá Jindřich (přednost přátelství nebo zájmu království?) a trochu méně i Becket (poslušnost králi nebo čest před Bohem?). Co mě však mrzí, je, že od Becketova obrácení příběh sklouzává "pouze" (ve smyslu kvantitativním, nikoli kvalitativním) k adorování jednoho národního světce. Z Becketa se pak stává již jen jakási ikona, zbožštělá postava, prostě legenda. Jako bych četl nějaké příběhy svatých. Výsledkem bylo, že Becket působí ke konci dost ploše, jednotvárně a (odpusťte mi) nevěrohodně.(8.10.2009)

Film je výjimečný, je poznat, že jde o divadelní adaptaci, ale celkově mi přišel životnější než třeba díla Olivierova. Trochu mě ale naštvalo zjednodušení nebo místy úplné zanedbání historického pozadí. Jindřich II. byl zcela jistě mocichtivý a arogantní, součastníky popisován jako hyperaktivní člověk. Na druhou stranu to jistě nebyl primitivní tyran - je vždy popisován jako člověk velmi inteligentní (na jeho dobu bychom mohli říci až vzdělaný), charismatický vůdce a člověk, kterého vedle radovánek jako lov nejvíce zajímalo vládnutí, právo, rozhodování. Ve filmu ale takto nepůsobí, je zde vykreslen jako barbarský nevzdělanec, kterému je vláda ukradená a příliš vůdcovského charismatu z něj taky nesálá. Co se týče sporu Jindřicha s Becketem - je třeba předně poznamenat, že církev měla v oné době v Anglii privilegovanější postavení než jinde v západní Evropě, o jejích právech se třeba francouzské církvi ani nesnilo. Hlavní spor (nastíněn částečně i ve filmu) se týkal jednoho z článků Clarendonské konstituce (1164) kde Jindřich stanovil, že osoby, které spáchaly těžký zločin budou souzeny královskými soudy, bez ohledu na jejich příslušnost ke stavu. Do té doby byli kněží souzeni výhradně církevními soudy a dostávali většinou mnohem mírnější tresty než ostatní. Z tohoto pohledu měl tedy racionálnější názor na věc spíše král než Becket.(21.10.2010)

Film o vzácném přátelství a nalezené cti, která je ovšem než ono přátelství navzdory králově nelibosti silnější. Poněkud roztahanou lekci z dějepravy vyvažuje pouze fakt, že oba hlavní herci tu jsou přímo k zulíbání. Má láska k Richardu Burtonovi díky filmu sice ještě o něco zesílila, ale celkový dojem a hodnocení na tom postavit nemohu...(14.10.2011)

Kvalitní zpracování historické skutečnosti o vztahu mezi anglickým králem a hlavou anglické církve Becketem. Becket ale nebyl zdaleka tak čestný a skromný jak film zobrazuje, naopak žil v přepychu větším než král. Odmítl se ale podvolit a být loutkou v rukách krále, jak si Jindřich přál a myslel na základě jejich přátelství, kdy Becketovi dopomohl k velké moci. Filmu neubírá na působivosti ani svým způsobem divadelní zpracování, kdy se většina děje odehrává v interiérech.(20.5.2013)

Skvelý Peter O'Toole a Richard Burton v hlavných úlohách. Dvihli úroveň filmu minimálne o hviedičku. Na môj vkus príliš dlhé, no i tak 75%.(3.12.2014)

Priateľstvo princa Henricha a budúceho biskupa Becketta bolo predtým bežné- bez toho, žeby ich dakto podozrieval z homosexuality- nie ako dnes. Tvrdím, že priateľstvo medzi mužmi ako lovcami, obstarávateľmi a ochrancami rodiny EXISTUJE- len sa pokazilo tzv. "dúhovými pochodmi. Je to film, ktorý naozaj patrí na vrchol- a predstavitelia hlavných postáv Peter O Toole a Richard Burton odviedli skvelý výkon- aký sa od nich v tej dobe aj očakávalo.(22.8.2018)