Reklama

Reklama

Lazebník sibiřský

  • Rusko Sibirskij cirjulnik (více)

Obsahy(1)

1905: Matka píše svému synovi, který je kadetem na proslulé americké vojenské akademii ve West Pointu. Jak mu vypráví svůj příběh, odhaluje dlouho skrývané tajemství jeho narození. 1885: Mladá Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska. Během své cesty do tohoto nového světa sdílí kupé se skupinou mladých divokých kadetů. Mezi nimi je i Andrej Tolstoj, elegantní a vášnivý mladý muž. Jane zjistí, že oba sdílejí stejnou lásku k hudbě a kadet se do této krásné a nezvyklé cizinky bláznivě zamiluje. Na moskevském nádraží očekává Jane Douglas McCracken, excentrický vynálezce, který se snaží získat podporu velkovévody, aby mohl prodat Rusku svůj výtvor: obrovský stroj na kácení stromů. Aby dosáhl svého cíle, představuje McCracken Jane jako svou dceru. Její rolí je obměkčit úředníky a okouzlit všechny McCrackenovy potenciální zákazníky. Jane by se ráda znovu setkala s hezkým mladým kadetem Tolstým, a tak ho navštěvuje ve vojenské akademii. Tam je představena generálu Radlovovi, muži, kterého má na přání McCrackena svést. Jane brzy poněkud nemotorného Radlovova okouzlí. Ten požádá kadeta Tolstého, jehož city k Jane zcela ignoruje, aby ho doprovodil k McCrackenovi, kde hodlá požádat o Janinu ruku. Mladý muž, přemožen svými emocemi a láskou, nemůže při generálově návrhu déle tajit své vlastní city k Jane. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (130)

dANo 

všechny recenze uživatele

Veľkofilm, od ktorého som čakal oveľa viac, ale na druhej strane ma až tak nesklamal... okrem dĺžky filmu, ktorá je už na hranici únosnosti, je v ňom množstvo zaujímavých postáv a príbehov, ktoré ma vcelku uspokojili a presvedčili, že aj dobrý ruský režisér môže natočiť kvalitný veľkofilm konkurujúci americkým veľkofilmom a pritom priniesť oveľa zaujímavejší príbeh. ()

D28 

všechny recenze uživatele

Áno,Mozart je veľký skladateľ,a Nikita Michalkov veľký režisér,ktorý v tomto filme geniálne zobrazil ruskú náturu.Tvrdohlavosť,hrdosť,ale i obrovskú oddanosť.Mrzí ma,že mnohí nechápu,že existujú ľudia/a nie len Rusi/,ktorí berú vážne svoj vzťah k druhému človeku,ale i k svojej krajine, a napriek tomu hovoria i inými jazykmi,milujú "cudziu"kultúru,históriu...Nádherná hudba a hlavne úžasný Oleg Menšikov v tragickom príbehu/hoci nie bez skvelých humorných scén/,ktorému verím.Tak ako verím v lásku a priateľstvo. ()

Reklama

martinkaziki 

všechny recenze uživatele

Každý máme nějakou svojí srdcovku a tohle je ta má. Tenhle film má velkou ruskou duši. Nádherná výprava, krásná hudba a dechberoucí příběh o nenaplněné lásce Američanky Jane a ruského kadeta Andreje (Julia Ormond a Oleg Menšikov byli naprosto skvělí). Líbí se mi tahle doba carského Ruska, kdy čest byla jen jedna, kdy muži respektovali i nepsaná pravidla a zákony, byli kavalíři a důstojnost pro ně byla vším. Scéna z vlakového nádraží, kdy se s Andrejem přijdou rozloučit jeho kamarádi patří mezi mé nejsilnější filmové zážitky vůbec. No a tečka nakonec – též miluji Mozarta. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Když si odmyslím všechny ty mafiánské praktiky rodiny Michalkovů, o kterých se poslední dobou tak mluví, musím uznat, že tenhle film je opravdu (navzdory všemu) bravurně natočen. Navíc zde, přes všechnu tu sladkobolnou romanťárnu, nastiňuje zašlou slávu carského (a silně frankofilního) Ruska, ktomu krása ruské tajgy, sympatičtí herci (Oleg Menšikov, Richard Harris) a je na světě film, který si vždycky vybavím, když přijde řeč na cokoliv z toho mála dobrého, co k nám z Ruska zavítalo. ()

route60 

všechny recenze uživatele

Nádherný milostný příběh vyprávěn Nikitou Michalkovem s krásnou Julii Ormond a Olegem Menšikovem jako beznadějně zamilováný Andrej, Lazebník sibiřský má vše co jen od takového filmu divák očekáva emoce, vtip, drama, hlavně úžasná scéna na nadraží ke konci filmu, krásna kamera a hudba jen umocňuje celý příběh. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (15)

  • Název filmu je odvozen od postavy Figara z Rossiniho opery "Lazebník sevillský" a také z Mozartovy opery, kterou hrají ruští kadeti před velkoknížetem. Stejný název nese i obří stroj na kácení stromů a lazebník je zároveň Andrejovo povolání ve vyhnanství. Příjmení Tolstoj odkazuje k rodu romanopisců Tolstých. (Aelita)
  • Ve scéně z roku 1905 vidíme americkou vlajku s 50 hvězdami. Ve skutečnosti jich tehdy měla jen 45 (Oklahoma, Nové Mexiko, Arizona, Aljaška a Havaj tehdy ještě v Unii nebyly). (džanik)
  • V roce 1999 film otevíral festival v Cannes. (džanik)

Reklama

Reklama