Po krk v extázi

L4yer CakƐ

Po krk v extáze

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 2004, 105 min

Podpantoflák Guy Ritchie zrovna není ve své kůži (jeho aktuální Revolver má v britských periodikách snad ještě horší recenze, než jeho předchozí megapropadák s Madonnou v hlavní roli) a tak přijde vhod jiná "ritchiovka" od mladého talentovaného tvůrce. Na debut s přehledem zrežírovaná, s velkou dávkou nadhledu pojatá gangsterka o drogovém dealerovi a jeho peripetiích ohledně nutného získání veliké zásilky extáze, to vše za asistence navzájem soupeřících drogových gangů. Od čtvrté* tenhle film dělí skutečnost, že tu není ani jedna scéna, která by se mi nesmazatelně vryla do paměti a že žánrově podobný Snatch se mi líbil přeci jenom o něco více, i díky poutavějšímu příběhu. Layer Cake se zkrátka rychle okouká. Ale Daniel Craig je o.k., má charisma, hrát taky umí, což ale neznamená, že v roli Bonda bych si přeci jenom dokázal představit typově jiného herce.(29.10.2005)

• Dudek

Sakra, to jsem si zase jednou pěkně naletěl. Doporučovaný film Po krk v extázi jsem si prostě nemohl nechat uniknout, časopisy se jej nemohli dochválit a zdejší hodnocení také nebylo špatné. Hlavně jsem byl zvědav na Daniela Craiga, nového Jamese Bonda, ale jak že to všechno na konec dopadlo? Neschopnost scénáristy se nám odhalí chvíli po začátku filmu, příběh se prostě jen odehrává a nad vysvětlováním té nudy předestírané před naše oči nikdo neztrácí čas. Koho by ovšem napadlo, že za to může právě ten kdo film napsal. Jeho naprostá neschopnost nám jej jakkoli podat se ukazuje hlavně v dialozích. Film většinou pochopíme ze samotného příběhu, máme totiž přehled o tom co se děje, a hlavně známe důvody toho proč se to děje. V Po krk v extázi je ale vše naprosto jinak. Nepochopení příběhu může plynout ze slabé vnímavosti vzniklou právě díky jeho nudnosti, ta je tak neuvěřitelné veliká, že se vám oči nebudou mhouřit jen proto, že ve správných chvílích se stane něco, na co je třeba se podívat (zmlácení naprosto neznámé postavy - ale to je časem opodstatněno), zabití jiné velice důležitého hrdiny (vysvětleno předem - ale dost neoriginálně). Teď vás nejspíš napadlo, jak tedy to vysvětlení probíhá. Je to naprosto prosté, vlastně tím nejlehčím způsobem, jaký lze vymyslet. Hrdina potká nějakou postavu a ta mu pomocí dlouhého monologu, do kterého ovšem pro jeho zkvalitnění hlavní protagonista několikrát vstoupí, vše vysvětlí. Prostě, avšak naprosto nepůsobivé a laciné.... Na začátku jsem se zmínil, že jsem chtěl pozorovat herecké výkony... Jsou otřesné, herci jsou vlastně docela pasivní, zdají se jako znudění pěšáci, kterými režisér jen tak pohybuje. Dokonce i kamera a samotná režie je podprůměrná, ze začátku se zdá, že ve filmu bude několik zajímavých trikových hříček, ale nakonec se nedočkáme žádné. Jediným překvapením je muž, který X (tedy bezejmenného) kontaktuje mobilním telefonem. Bohužel je tento snímek velikých zklamáním.(28.12.2005)

Matthew Vaughn momentálně patří mezi nejzajímavější režiséry současnosti a už v jeho prvotině Layer Cake je cítit ten jeho charakteristický způsob snímání záběrů a smysl pro správný výběr peckové hudby do vyhrocených situací. V tom a Danielovi Craigovi je hlavní síla tohoto filmu, jinak ovšem musím přiznat mírné zklamání. Možná je to tím, že jsem již přejeden Guyem Ritchim, který těchto skoro totožných anglických žánrovek natočil více, možná že potom, co jsem viděl Kingsmana se mi trošku zvedla látka nadšení, která se doufám opět překoná Vaughnovo dalším filmem. Rozhodně však povinnost pro filmové fandy, obzvláště fandy anglického krimi...70%(17.2.2015)

Neprahnu po filmech s překupnickou tématikou, u tohodle filmu jsem netrpěla a dokonce jsem ho dokoukala s tím, že jsem se bavila. Skvělá hudba, svižný děj, zápletka míjí zápletku, až se do toho člověk zamotává,ale budiž. Zajímavé střihy, dobré obsazení a charismatický Daniel Craig je prostě borec v každé roli, tudíž tady to nebylo výjimkou. Sienna Miller je tu spíš ozdobou, ale proč ne. Co se mi líbí, že režisér je schopen natočit dobře tento žánr a vedle toho stejně kvalitně pohádku, Kick-Ass a nové X-Meny, to považuju za velkou přednost. Plán, poslední scéna i písnička to dovršily, takže já nemám co dodat, snad jen: ,,Když se narodíš, stojíž za hovno, vyjdeš do světa, stojíš za větší hovno, postoupís trochu výš, stojíš za menší hovno, až jednoho dne, kdy stojíš ve zředěné atmosféře, úplně zapomeneš, jak vůbec hovno vypadá ... jako po patrovém dortu (Layer cake)."(14.12.2011)

Vtedy ešte neznámi Matthew Vaughn a jeho Bondovský (Daniel Craig) Layer Cake mi celkom dlho utekal, no nakoniec som ho ešte stihol dobehnúť. A oplatilo sa. Matthew Vaughn nám už v jeho prvom filme bez efektov, ale efektne naservíruje štýlovú zrežírovanú drsnú kriminálku, pri ktorej sú niektorý až po krk v extáze. Ja sa tam síce neradím, pretože som sa miestami v príbehu stratil. Každopádne sa jedná o dosť dobrý krimi film zo známymi xsichtami, vynikajúcou štýlovou hudobnou a ešte lepšou a nečakane dobrou šokujúcou koncovkou. Obľúbený soundtrack: Aria, Drive To Boatyard. 80% - 4*(11.9.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jamie Foreman, představitel Duka, je synem Londýnského gangstera Freddieho Foremana, Který byl zapleten v roce 1983 do v té době největší bankovní loupeže v Británii, za kterou si odseděl 9 let. Mezi jeho další zločiny patřilo zastrašování svědků, nájemná vražda, a vražda zločinců Franka Mitchela a Tomyho Markse. (Caaslav)

• - Ve filmu zazní slovo fuck a jeho další podoby celkem 201krát. (Frankooo)