Po krk v extázi

L4yer CakƐ

Po krk v extáze

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 2004, 105 min

Zatímco si takový Guy Ritchie hojí rány z toho, že se mu nedaří navázat na úspěšné a originální gangsterské hity, z jeho nepřítomnosti v Británii "těží" a dostatečně jej zastupují jiní!! Předem ale podotýkám, že jsem od Layer Cake čekal podstatně víc. Trailery a recenze mě dosyta natěšily, ale ve výsledku musím dát tři (sice našlápnuté), ale přesto stále jen tři hvězdičky!! Elegantní styl, sympatické tempo, ale prostě mi chyběl příběh - tenhle mě prostě a jednoduše dostatečně nechytil!! Nejprve jsem se ztrácel v množství postav, to se sice zlepšilo, ale.. Ocenit jest debutantskou snahu Matthewa Vaughna, tu a tam se objevil černý humor, brutální násilí, postavy nejsou ploché, mám rád Colma Meaneyho a Daniel Craig je sice elegán, ale nový James Bond? No, budu mu držet palce!! Můj obdiv si zalouží i netypické a originální úhly kamery a výrazná hudba.. Ale víc bohužel!!(29.1.2006)

Nie je to síce zaslúžených 80%, ale menej by bolo EŠTE nezaslúženejších. Režisér Matthew Vaughn nie je druhý Guy Ritchie. Jeho štýl je iný, pokojnejší a to je mi bližšie/sympatickejšie. Vaughnov pohľad do sveta britských gangsteríkov (žiadne veľké zvery, ale ani nie až také nuly, ako v INTERMISSION) mi celkom sadol, hoci srdcovka to nikdy nebude. Navyše, mám rád kontroverzných (anti)hrdinov, sympatických hercov a dobre napísaný monológ a to všetko PO KRK V EXTÁZE má. Akiste jej v tom ohromne pomohol budúci Bond, šľachovitý Daniel Craig. Láme ženské, leje chľast a aj keď má k zbraniam averziu, pre vystrelený projektil nejde ďaleko. Zdatní partneri (agresívny Afroameričan Morty, uhladený bitkár Gene), vriaca voda, žehlička... podarená snímka.(18.2.2006)

Když se Daniel Craig nesnaží parodovat Bonda, tak umí i hrát! Dokonce bych řekl, že obstojně! :-) Ale teď k filmu. I když mi sem tam něco uteklo, (proč ten dělá to a ten zas tohle :-)), tak musím říct, že se jedná o vcelku slušnou podívanou. Jako plus si připočtěte velmi sexy Siennu Miller a máme z toho pěkné 4 *.(25.5.2009)

Neřídím světovou odborovou centrálu drogových dealerů a vlastně je ani všechny osobně neznám, ale přesto mám jistou pochybnost o tom, že se mezi nimi vyskytuje solidní a inteligentní podnikatel, který se tváří jakoby pro něj nebylo myslitelné neplatit spotřební daň z provedených transakcí. Navíc si myslím, že světu by bylo o něco lépe bez sympatických i nesympatických prodejců narkotik, což mi neumožnilo užít si tento snímek bez předsudků, ale přesto jsem si dokázal bystře všimnout, že se jedná o jednu z těch lepších gangsterek.(26.10.2012)

Scénář: J.J. Connolly .. Dospělý pohled na drogovou problematiku, hutně černý, bez nadbytečného odlehčování. Už výtečný úvodní monolog nakopne tuhle jízdu velmi vysoko. Drugs changed everything. C’est la vie. Následuje nutné zamotání příběhu, postavy dostanou hlubší nástin charakteru a vše svižně a nápaditě běží dopředu. Matthew Vaughn, nováček na režisérské stoličce, zvládl svůj debut na excelentní jedničku. Pokud ještě něco tématického přihodí a vyroste z něho nová legenda tohoto chutného (sub)žánru, nebudu se vůbec zlobit. Chladný městský styl, úžasná obrazová nápaditost mnoha scén a brilantní soundtrack tvoří výborný zážitek. Scénář sice v několika místech lehce zaskřípe, ale nejedná se o nic fatálního a to, že celý příběh probíhá a končí velmi neotřele, vynahrazuje drobné zaváhání. 90%.(10.4.2006)

• - Ve filmu zazní slovo fuck a jeho další podoby celkem 201krát. (Frankooo)

• - Louis Emerick, který ztvárnil Trevora, měl původně hrát postavu Mortyho. Překážkou mu byl však jeho Liverpoolský přízvuk. (Caaslav)

• - K filmu jeho tvorcovia na čele s režisérom Matthew Vaughnom natočili aj dva alternatívne konce, respektíve riešenia záverečnej scény, ktoré sa dajú nájsť buď na originálnom dvd nosiči, alebo taktiež aj na internete. (Santino7)