Po krk v extázi

L4yer CakƐ

Po krk v extáze

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 2004, 105 min

Dano mi ako typ akčného hrdinu moc nesadol, to sa musím priznať. Skôr mi pripomína absolventa nejakej matematicko - fyzikálnej fakulty, alebo atómového inžinierstva, ale s tým sa už budem musieť vyrovnať ja sám. Obzvlášť ak mieni hrávať v takýchto nadupaných gangsta akciách, alebo nadupaných partizánskych filmoch (myslím Defiance).(17.10.2009)

Další z řady snímků z dnešního drogového podsvětí, které jsou plné podrazů, zvratů a tak vůbec. Debutant Matthew Vaugh uspěl a navíc má oporu v silném scénáři. Největší výhodou však je, že to není brané s nadsázkou. Právě naopak. Po celou dobu jde o zcela seriozní záležitost. A to je dobře, moc dobře, protože variací na "kůl ričoviny" je už více než je zdrávo.(9.9.2005)

Daniel Craig mě opět přesvědčil, že je podprůměrným hercem, jinak mě však Layer Cake velmi mile překvapil. Povedená gangsterka o těch, kteří tahají za nitky osudu a o loutkách, které žijí v iluzi svobodného rozhodování. Svižný a zábavný film. HUDBA: Ilan Eshkeri, Lisa Gerrard - soundtrack jsem poslouchal docela intenzivně už před filmem, takže jsem byl hodně zvědav, zda byl potenciál využit. A věřte, že byl. Eshkeri byl tou dobou ještě holobrádek, ale s určenou látkou si poradil skvěle. O Gerrard není potřeba dlouze psát, snad jen že Layer Cake Aria je odzbrojující, ale zapomínat by se nemělo ani na instrumentální skladby, která pro film skládala... Ve filmu však uslyšíme množství osvědčených hitů a všechny skvěle použity. Hudební složka tak nemálo připomíná filmy M. Manna... už jen kvůli soundtracku se na film vyplatí podívat!(2.4.2009)

Slušná gangsterka.Je to rozhodne aspoň o dve triedy lepšie ako väčšina amerických pokusov natočiť v tomto žánri niečo originálne (s ktorými sa v poslednej dobe jak keby roztrhlo vrece) a takisto o dosť lepšie ako posledné Ritchieho filmy (teraz myslím Revolver a vlastne aj Rocknrollu),ale furt tomu chýba niečo málo,aby sa z toho stal kult.A takisto je to scenáristicky trochu prekombinované,ale Vaughn to zachránil svojou maximálne zábavnou réžiou.A herci sú tiež super(hlavne Craig a Meaney).A "Ženský jsou pro buzeranty"(28.7.2012)

Také jste toho názoru, že už byl skutečně nejvyšší čas, aby Matthew od produkce (kámošovi G. Ritchiemu) plynule přešel za režisérskou stoličku?! Nic na tom nemění ani skutečnost, že se jednalo o „znouzecnost“ potom, co mu dotyčný odřekl účast na chystaném projektu. Nikdy bych neřekl, že tato slova vyřknu zrovna já, ale „jsem nakonec nesmírně rád, že se tak stalo. Kdoví, jaká by byla výsledná podoba....“. Za sebe můžu s klidným srdcem prohlásit, že kdyby byl (alespoň v polovině případů) výsledek (producent-režisér) takový, jako v případě Layer Cake resp. M. Vaughna, měl by divák (nikoliv sezóní), ale celoroční žně. Příběh (nejen) o tom, že do předčasného důchodu se (zvlášť v některých oborech, ne nutně „na ostrovech“), těžko odchází, přičemž než se jeden naděje, zjistí, že „sjíždí přesčasy“. Stejně jako skutečnost, že ne vždy musí být nutně silná pouze káva. I čaj s váma dokáže (po)řádně zacloumat, tj. mít silnou (černo)humornou příchuť. Že ty nejtradičnější (čti nejsilnější) pochází z Anglie, je věc dávno známá, ovšem tento šálek (možná by postačil i jeden doušek) by vám mohl (nejen) nalačno po ránu, utrhnout (propálit) srdce. Čistokrevná žánrovka, inteligentní scénář (podle výrazně přepisované předlohy J.J. Connollyho, to samotným dotyčným ve spolupráci s Mathewem) s přímým tahem na branku (žádná (od)lehčená verze, stále se jede ve vážné poloze (rovině)-mňam), stylovým soundtrackem a silnými figurami (hráči), jímž vévodí (ne)bondovský D. Craig coby XXXX a více než zdatně mu sekundují i ostatní, v čele s irským kudrnáčem (co má velkou slabost pro whisky a zejména zbraně) Colmem Meaneym. Samotný závěr je už potom „pouze“ pověstnou třešínkou na dortu. „C´est la vie!“ Debut jako hrom! 95% P.s. Danieli, kašli na Bonda, volej S.O.S Matthewovi a oprašte prosím obdobnou spolupráci. Nebo jinak (pánové producenti) zapomeňte na Sama (Mendese) a volejte urgentně Matthewa (Vaughna). Mám takový neodbytný pocit, že (v tom případě) se dočkám(e) velkých věcí. P.p.s. vám všem (filmovým fandům), co fotbal přijde jako nudná a veskrze nepotřebná (neprospěšná) záležitost, jedna perlička na závěr. Spolupráce Connolly-Vaughn se upekla právě během cesty vlakem na zápas Eura 2000, Anglie-Německo. Možná si nevybavíte výsledek zápasu, ale (na) závěr tohoto snímku (si troufám rozhodně tvrdit), nikdy nezapomenete....(3.12.2012)

• - K filmu jeho tvorcovia na čele s režisérom Matthew Vaughnom natočili aj dva alternatívne konce, respektíve riešenia záverečnej scény, ktoré sa dajú nájsť buď na originálnom dvd nosiči, alebo taktiež aj na internete. (Santino7)

• - Dragan (Dragan Micanovic) a jím poslaný vrah Slavo (Marcel Iures) jsou údajně Srbové. Ve filmu však mluví rumunsky. (Caaslav)

• - Autor knižní předlohy J.J. Connolly si přál ztvárnit ve filmu postavu Luckyho. Roli ale nakonec zahrál Paul Orchard. (oje)