Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

keyzar

Tak tohle je klasika. Jeden z těch filmů, které sandru Bullock vyšvihly do oblak. Svou roli zvládla výborně. Co se týče děje, nebyl moc originální, ale ani ohraný. Bylo to zase něco nového. Už jsem ho viděl mnohokrát a vždy se rád kouknu znovu, i když vím, jak to dopadne. ()

Bumerang

Keanu Reeves se hlavně na začátku filmu tváří jako děsný Rambo a moc mu to nežeru. Pak ale nastoupí do autobusu a slušná jízda začíná. Když člověk nepřemýšlí nad některými dějovými seky a nelogičnostmi jako prase (proč proboha lozili na ten výtah, ve kterém se ukrýval Denis Hooper?; z autobusu vyskakujeme zásadně na deklu od podlahy?; nedostavěnou dálnici střídá nedostavěné metro...,?), dostane slušnou porci akční i adrenalinové zábavy založené hlavně na výborném námětu. ()

Slam7

Jakto, že to hodnotim až teď? Nevim na co jsem do týhle chvíle myslel, ale ted už je to fuk!!! K filmu...pro mladýho 13-15 letýho caparta (myslim tim sebe, když jsem to prvně viděl), co se může přetrhnout aby mohl vidět snad každej americkej akční film, je to jedna z nejlepších voleb. Viděl jsem to i celkem nedávno a musim říct, že i jako "dospělímu" vocasovi mi film přijde pořád stejně nabušenej!!! Jasně, že ted už se i trochu pousměju nad věcma jako když snad 20ti tunovej autobus přeskočí 15ti metrovou díru v silnici bez jakýhokoliv nájezdu atd. Ale to jsou přesně ty věci bez kterejch by to nebylo ono, takže moc rád tohle přehlídnu ()

Reiner

Námět a hlavně i způsob podání není nic pro mě. Hodně scén mě přišlo jako dost nepravděpodobných či "přitažených za vlasy" ... Neumím si představit tohle v reálu. Herci se sice snaží, ale upřímně - nic moc. 63% ()

HrudkaJ

Dobrý film, až na ta poslední slova: "Musím tě upozornit, že vztahy založené na intenzivním zážitku dlouho nevydrží". "Tak ho založíme na sexu". Ergo: sex není intenzivní zážitek. ()

Spielbergo

Homer Simpson: "Viděl jsem to ve filmu o autobusu, kterej se musel pořád prohánět po městě nejmíň stovkou. Kdyby zpomalil, tak by bouchnul. Myslím, že se to jmenovalo... Autobus, který nemohl zpomalit." Narážka v Simpsonech jen dokazuje, že tento film je jednou z nezapomenutelných akčních klasik 90. let a hodně dlouho stál na jejich pomyslném žebříčku hodně vysoko. Čas sice otupil ten ostrý břit, ale i tak jde stále o koukatelné dílko, kde se moc nekecá a jde se rovnou na věc. Doslova akční jízda od začátku do konce. ()

Knightey

Na svoji dobu hodne povodeny akcni film. Bohuzel po 15ti letech uz to trosku je jinde. Ale kdyz si to clovek uvedomi, tak se na to da i koukat :) ()

vodkasesemte

Shoot the hostage. You hare a hair trigger aimed to your head. Poor ppl are crazy, I m eccentric (give me the money). I m afraid you are a bit hysterical. Its not bcs you are a woman. A have heard reationships based on intense experiences never work. Well, we will have to base it on sex then (tuhle hlášku si pamatuju). ()

pollstro

Jan de Bont se po více než oslňující kameramanské filmografii, v čele například s akčním mega kultem Die Hard ve spolupráci s Johnem McTiernanem, sám pouští do svého prvního filmového režisérského debutu, kde uplatňuje veškeré získané znalosti a zákonitosti spojené s tvorbou akčního filmu. Od prvních okamžiků neupadající a neunavující porce napětí, která se neustále zvyšuje a jenž se může bez jakýchkoliv skromností zařadit mezi největší akčňáky 90. let. Celková struktura příběhu rozdělena do tří podpříběhů, jejichž schéma a osnova jsou takřka identické, variující odlišným prostředím, ale natolik působivé, zábavné a nepolevující, že i trojité finále nám bude připadat málo. Absolutní distanc od jakékoliv hlubší psychologie postav, hledání jejich motivu a zájmu. Jednoduše čistokrevná akce uhánějící závratnou a nezastavitelnou rychlostí nespadající pod 50 mph. Vynikající Keanu Reeves, Sandra Bullock, Dennis Hopper, Joe Morton a Jeff Daniels. Z dnešního pohledu adrenalinová akční nesmrtelná klasika, která z mého pohledu patří mezi kultovní počiny akčního žánru, nedávající žádný prostor pro přemýšlení, využívající maximální potenciál námětu a nabízející pořádnou dávku akce a napětí. "Pop quiz, hotshot. There's a bomb on a bus. Once the bus goes 50 miles an hour, the bomb is armed. If it drops below 50, it blows up. What do you do? What do you do?" ()

blazma

Speed je prostě klasika. Keanu a Sandra jsou skvělí, že si vychutnáváte každý moment. Atmosféra má na začátku problém, než se zkrátka rozjede ten autobus, ale potom už se šlápne na plyn a jede se až do konce, naprostá nádhera. ()

walkingdead

Pamatuju si na 90. léta, výborný plakát, lákavá recenze v časopisu Cinema, na to se prostě muselo jít do kina a byl to vynikající zážitek. Už úvodní scéna s výtahem by sama o sobě mohla být skvělým vrcholem kvalitního akčního filmu a ona vlastně i jedním z vrcholů Nebezpečné rychlosti je. Celý příběh s autobusem má pak řadu logických trhlin, protože udržet rychlost nad 50 mph (80,5 km/h) by v reálném provozu bylo nemožné, o tom skoku přes "propast" ani nemluvím, ale vem to čert. Je to akční klasika a já se u ní pokaždé dobře bavím. ()

Kinofil

|| R || 20th Century Fox || Rozpočet: $30 mil. || USA: $121 248 145 - ČR: 5 341 513 Kč - Celkem: $350 448 145 || "Autobus, který nemůže zpomalit pod 50mph, protože by vybuchl. A hrome!" Jak je možné, že z tak laciného námětu, vylezl tak dokonalý film?! Slovem laciným myslím naprosto jednoduchý, prosťučký nápad, který nevznikne po víkendovém teambuildingu party scénáristů, ale zrodí se v hlavě u pátého piva nebo na ranní toaletě. Kumšt je z něj upéct neskutečně našlapanou, nezastavitelnou jízdu, která ani po padesáté nenudí, a ke všemu inspirovala celé generacé tvůrů od filmů až po hry. Už zdejší úvodní scéna s výbušninou ve výtahu je něco, co by 8/10 dnešním akčňákům vystačilo jako finále. Ale ne, Nebezpečná rychlost se teprve rozjíždí, představuje sakra zajímavé a dobře obsazené hrdiny a na ploše necelých 2h (i s titulky!!!) servíruje X dalších geniálních nápadů, které by opět jednotlivě postačily většině současným filmům. Reeves tu se svým Jackem navazuje na roli z Bodu zlomu (oba jsou od FBI) a asi nikdo si už nedokáže v této roli představit někoho jiného. Totéž i Bullock, kterou sice nijak zvlášť nemusím, ale její role je správně drzá a temperamentní. Pak taky Daniels, který i na malé ploše dokáže zaujmout jako "ten chytrej" a nesmím zapomenout na skvělého Hoppera, jehož fikaný padouch vždy o několik kroků dopředu na podobně omezeném prostoru jako Daniels zvládá šlapat na paty ústřední dvojici Reeves/Bullock. Aneb přísloví "dobrý film poznáš podle dobrého padoucha" málokdy platí úderněji jako tady. Taky obdivuju jak jsou dialogy nahláškované, přitom ani nahláškované (sebeparodické) být nechtějí. Jenomže ani všichni tito skvělí herci a geniální námět by nebyli nic bez Jana de Bonta, který se svými zkušenosti s filmovou kamerou dokázal v půlce 90. let vykouzlit dechberoucí podívanou s praktickými efekty, která strčí do kapsy daleko dražší akčňáky i jeho vlastní Twister a šlape na paty třeba takovému T2. Díky jeho adrenalinové režii se mi svírá zadek i ve scénách, kde autobus prostě zatáčí doleva, nic víc. Když pak scénář vrší jeden Murphyho zákon za druhým včetně aburdních scén (žena s plechovky, skok, nastupování do autobusu podvozkem, metro), nestačím se divit, smát nebo brečet radostí. Když ten autobus pak vybuchne, vždycky mě to skoro dojme, jenomže to by Nebezpečná rychlost nesměla pokračovat "bonusovou scénou" s vlakovou soupravou metra, která nemůže zastavit, protože ji někdo odpálil brzdy. Suma sumarum jsou tu 3 obří akční scény a vlastně nic víc, přesto film dokáže odvyprávět vše potřebné včetně povinné milostné linky. Já se vlastně ani nedivím, že u tragické dvojky museli sáhnout po nezastavitelné lodi, když jim jednička vše vyfoukla. Toto je dokonalý studijní materiál pro všechny scénáristy, kteří přemýšlí na psaním ryze akčního filmu. A já blbec na závěr málem zapomněl vychválit skvěle pasující soundtrack, bez kterého si film taky nedokážu předsavit. Přitom si vystačí prakticky s jediným, avšak nezapomenutelným hudebním motivem. Tohle je prostě francouzská akční klasika, jak má být. "Hlavně proboha nedělejte remake! Tohle nikdy nepřekonáte, hollywoodští sráči!" 100%. () (méně) (více)

Vito_LePour

V 90. letech se natočilo 'pár' opravdu fantastických akčních thrillerů, tohle je každopádně jeden z nich. Pozitiv mnoho, negativum snad jen těch pár momentů, které sice chápu, ale opravdu byly těžce přitažené za vlasy. Keanu už tehdy ukázal velký talent pro žánr a Sandra Bullock byla tehdy fakt kočka. ()

Simako

Velmi dobrý akční film. Námět je opravdu originální. prostě pěkná akce pěkná hlavní protagonistka. za čtyři!! ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?