Jeden díl novinařiny, tři díly rumu. Americký novinář Hunter S. Thompson (1937–2005) byl významnou postavou kontrakultury šedesátých let a představitelem tzv. gonzo žurnalismu, vyznačujícího se extrémně subjektivním pohledem na zobrazované události. Dvě z jeho autobiografických knih se staly předmětem filmového zpracování a u obou byl iniciátorem a hlavním představitelem novinářův blízký přítel Johnny Depp. V režii Terryho Gilliama vznikl snímek Strach a hnus v Las Vegas (1998), účtující s hnutím hippies, protesty proti vietnamské válce a všeobecným psychedelickým šílením šedesátých let, v němž s Deppem hrál Benicio Del Toro. S dvanáctiletým odstupem byl pak zfilmován jeho Rumový deník (2010), líčící zážitky svérázného novináře, který v roce 1960 nastupuje do krachujícího deníku v portorickém San Juanu. Většinu času tráví v alkoholovém či jiném opojení a snaží se psát o potenciální korupci amerických financí, jež na ostrov začínají proudit. Barvotisková krása turistické destinace se tu střetává s bídou místních obyvatel, kteří Američany nemají rádi, ač k nim v podstatě sami patří. Film režíroval anglický herec Bruce Robinson (*1946), který se uvedl jako režisér pozoruhodným autobiografickým příběhem dvou nezaměstnaných herců Withnail a já (1986) a psychothrillerem o stíhání sériového vraha Jennifer 8 (1992). Deppovou hereckou partnerkou ve snímku je Amber Heardová, která pak byla dva roky jeho manželkou (rozvedli se v lednu 2017). (Česká televize)

Walmy

Byť měl námět Rumového deníku při zfilmovávání daleko větší potenciál, jsem rád, že se do toho Kentucky Colonel nakonec pustil a jsem o to radši, že ho ještě předtím vyhrabal z jakési krabice, znovuobjevil a pomohl vydat. Velmi se mi líbily "hunterovské" postavy, kde bych až na pár záběrových vyjímek vyzdvihl i jejich herectví, bavil i smál jsem se u některých scének a užíval jsem si pohled na prapodivně nádherné Puerto Rico. Nesmím zapomenout na působivý, chytlavý soundtrack. Děj omotaný opileckými orgiemi mně osobně jako téma přijde dosti poutavý ;-) Ikdyž Johnny Depp chvílemi až divadelně přehrává a hlavně zbytečně urychlená závěrečná pasáž notně naznačuje, že výběr režiséra nebyl úplně šťastný, subjektivní obliba Huntera S. Thompsona plus celkově nostalgicky "příjemný" pocit ze snímku znamenají, že také "příjemně" hodnotím. ()

ClayGirl

Tohle je chlápek. Přistěhoval se z civilizace do divočiny, kde nemají kam kadit a má rád rum. Má kamaráda, který slintá na právě hrající desky s výměšky Třetí říše a plive oheň, jezdí s ním autem bez dveří a dělají to na koníčka. Hele, sexy kočka! Někde pracují, ale asi tam moc nechodí a jsou na ostrově s nějakým jiným chlápkem. Pak mají jít do vězení, ale nějak se na to zapomene. Ta ženská zmizí a zmizí vlastně úplně všechno. Zůstanou jenom ti dva chlápci. Chvíli vystrkují jazyky a skončí to lodí odplouvájící po moři ozářeném zapadajícím sluncem. Romantika jako z pera pravého rumaře. ()

aR3Zz

Ačkoli je Johnny Depp jednou z mých nejoblíbenějších hereckých ikon, tenhle snímek nezáchránil. Ne, že by byl vyloženě špatný, ale nebavil. Je to taková všehochuť a nikdy se nemůžete být jistí, co vlastně režisér zamýšlí. Podle mě ani on sám neměl jasno, co chce vůbec natočit - drama? komedii? akční thriller? Výsledkem je průměrná zapomenutelná směska 55% ()

palmrus

Tak nějak nevím o čem ten film byl. Příběh jsem nerozšifroval a pravděpodobně jsem mrknul v okamžiku jediné zápletky ve filmu. Par světlejch momentů tu sice je (hlavně asi hlavní ženská role Amber Heard), ale je toho málo. Kdybych se ožral někde u moře a dvě hodiny čuměl na vlny, možná by to bylo napínavější. ()

Henry Morgan

Úplně přesně nevím, jak začít.....Depp to zahrál skvěle. O tom žádná. Čekal jsem trochu nudnou politickou zápletku, ale mile mě překvapilo, že jsem se spletl. Sice to naráželo na události z r.1960, ale důležitější byla osobnost Paula Kempa, jeho vývoj z opilce, který působí poněkud apaticky, k zapálenému kritikovi všech bohatých, právem proklínaných uzurpátorů, kteří mají pocit, že si za peníze koupí vše. Jenomže jak říkají znalci....není důležitý výsledek, ale ta cesta. A právě o té cestě pojednává film a myslím si, že s daným materiálem naložili jak nejlépe mohli. Extravagantní příběh nasycený rumem, nevázanou zábavou a volnomyšlenkářstvím v portorickém "ráji" je plný především kruté životní pravdy, lidských útrap, chudoby a zároveň kontrastujících vil bohatých američanů. Nečekejte nevázanou jízdu a ani nečekejte ryze vážný příběh. Díky rumu a kvalitním hereckým výkonům tam vznikají i hodně vtipné scény. Dokonalost doplňuje osudová žena Paula Kempa. ()

bono22vox

Hunter S. Thompson, zakladatel gonzo novinariny, kde autor textu je dulezitejsi nez tema samotne, slavil uspech hlavne v Gilliamove STRACHU A HNUSU V LAS VEGAS. Neuveritelne hravy road trip a Depp ve vrcholne forme tehdy pomohli na svet kultovnimu filmecku. RUMOVY DENIK je trochu klidnejsi a hlavne vic retro, ale zjevne se u nej dost chlastalo (reziser pry pri nataceni porusil dve dekady trvajici abstinenci), protoze dej je celou dobu podivne otupely jak po kocovine... Do kina proto doporucuji zajit s flaskou rumu :-) 3/5 hvezdy ()

pribina

Troška dlhšie trvá kým sa dostanete do deja, ktorý je zobrazuje kontrasty medzi pôvodnými obyvateľmi a prisťahovalcami. Alkohol tu tu tečie snáď v každej scéne a veľa z nich je vtipných hlavne vďaka tomu avšak určite by to mohlo byť aj lepšie. Hudba príjemne navodzuje atmosféru a čerešnička na torte je Amber Heard. ()

Dartdevil

O čem tohle jako bylo? Totální bezduchá podivnost, která mě jaksí úplně minula. Dvě hodiny NIČEHO na plátně mě přestaly bavit asi ve třetí třídě... ()

E lan

Tak trochu celou dobu se hledající film - neustále poletuje mezi komedií, nezávislým, historickým dramatem a romantikou. Depp se ve své roli docela vyžívá, ale ne tak protivně jako v posledních Pirátech. Je to ale dobrý film, stojí rozhodně za vidění... ()

Oonika

Takově nijaké... Johnny se celým filmem tak nějak ladně propije, jeho šarm je naprosto utopen v rumu... Zápletka nic moc, Aaron Eckhart je mi nesympatický už delší dobu, tohle mu moc na působivosti nepřidalo. Oblast Karibiku celému filmu dává zvláštní kouzlo, bez něj by to bylo totálně ztracené... ()

waska

Johnny Depp je fakt skvělej, ostatně jako vždy, na Amber se hezky kouká, ale taková nuda, která provází celý film je skoro neúnosná. Nějak nechápu proč si Johnny vybírá takové filmy? Není to přece poprvé... ()

Chip89

Čekala jsem kvalitní film. Kvůli záruce Deppa. Bohužel se nekonalo a myslím si, že tohle bylo zbytečně strávený dvě hodiny. Celý film nezachránil ani Johny Depp. ()

Kenty

Co tohle mělo proboha být? Snaha 2 borců, co se celý film snaží nevystřízlivět a film nemá absolutně žádnou logiku. První hodinu čekáte, že se něco začne dít a druhou část filmu už jen čekáte, jak to dopadne. ()

mira.l odpad!

Nevím, kdo byl Hunter S. Thompson, takže mi tahle bezduchá rumová sračka nepřinesla absolutně nic. Jubilejní tisící hodnocení mohlo teda dopadnout líp. ()

Hashirama

Film, který drží jen aura Johnnyho Deppa, který je tu po dekádách opět příjemně civilní, a pár povedených frků. Nicméně příběhové předivo je natolik vágní a volné, že děj nemá žádné dynamo ani stěžejní momenty či zvraty. Je to jen sled ležérně humorných scének a několika prvoplánových odkazů na 60. léta, tehdejší americkou politickou scénu a studenou válku. Byť si film v závěru zahrává s nosnou myšlenkou marného boje jednotlivce proti systému, výsledný dojem je pořád dokonale nijaký. 5/10 ()