Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Ve snímku Chisum se na sklonku své bohaté filmové kariéry čítající více než 200 rolí představuje John Wayne jako John Chisum - skutečný rančer a král dobytkářů odhodlaný bránit své království proti nenasytnému developerovi (Forrest Tucker). Wayneova racionální postava do tohoto vitálního zpracování událostí z války v Lincoln County v Novém Mexiku v roce 1878 hladce zapadá. „V dokonalé režii Andrewa V. McLaglena v duchu amerického realismu a se skvělou kamerou Williama H. Clothiera" (The Warner Bros Story) je Chisum typem monumentálního westernu s vyhrocenou zápletkou, díky kterému se Wayne udržel mezi hvězdami. (Magic Box)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (23)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Už titulky podkreslené dramatickými ilustracemi dávají nápovědu, že to, co přijde, bude nepokrytý rodokapsový brak. A taky, že jo. ____Uvidíme nezvyklý a zcela nepravdivý pohled na vražednou legendu divokého západu - Billyho Kida. Proč ne? On je legendou, jejíž skutečné životní osudy můžou být vykládány různě, protože je už do značné míry setřel čas. Tenhle film z něj udělal zaťatce, který se mstí z dobrých důvodů, ale špatným způsobem. Jenom, kdyby si vybrali charismatičtějšího herce, kdyby ve filmu nepřekážela úplně plonková dívka, ke které vzplanul, kdyby film nekončil předlouhou a zoufale statickou střílečkou. /8. 10. 14./ ()

Diamant 

všechny recenze uživatele

Umelecko-duchovný skvost a veľké dobrodružstvo zároveň s originálnym úvodom, ktorý má dokonca nenásilné prepojenie aj na záver filmu. Z duchovného bohatstva filmu spomeňme aspoň niekoľko myšlienok: medzi pomstou a spravodlivosťou je veľký rozdiel; neexistuje Bohom zabudnutá krajina; víťazstvá nezištnej lásky nad sebeckým egoizmom; prirodzená autorita charakterných ľudí, ktorí vedia ovládať svoj hnev; pravá láska hľadá skutočné šťastie pre toho druhého aj za cenu veľkých obetí; pri hľadaní manžela, manželky sa netreba unáhliť a treba zamestnať nielen cit, ale aj rozum! ()

Reklama

Historik 

všechny recenze uživatele

Western vycházející ze skutečných událostí v Lincolnu a okolí v roce 1878. Nakolik se jedná o věrnou rekonstrukci, si netroufám posoudit. Nicméně tím, že to není volně vyfabulovaný příběh, ale film podle skutečnosti a se skutečně žijícími postavami, tento western přesahuje do žánru historického filmu. Můžeme to také nahlížet jako biografický film, ale tady vyvstává otázka, čí je to biografie, protože navzdory názvu se místy zdá, že hlavním hrdinou je tu Billy Kid. Ale abych to nějak uzavřel: je to docela zajímavý film, také poměrně akční, musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen. Nejsem totiž velkým fandou Johna Wayna a zastávám kacířský názor, že některé jeho filmy by byly lepší bez něj. Film byl hodně zahuštěný, někdy by možná bylo dobré nechat postavám trochu více prostoru, některé situace nechat více doznít. Jsou prostě filmy, které jsou zbytečně dlouhé, a filmy, které jsou zbytečně krátké. Tento si zasloužil pár minut přidat. Takže bylo to dobré, ale mohlo to být ještě lepší. Zaděláno bylo. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Ničím výnimočný western, kde niektoré scény boli zbytočne pózovité, amatérske, čo by som od skúseného režiséra nečakal. Wayne nestrháva na seba pozornosť, čo považujem v takto koncipovanom príbehu s množstvom postáv za prínos. Film som videl so slovenským dabingom, ktorý bol dobrý, až na diletantský preklad mena : Billy Kid je Billy Kid a nie Billy Decko ! ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Teda John Wayne už je tady trošku starší a trošku tlustší a je vidět, že jeho koni se pod ním podlamujou nohy, ale rány ještě dávat umí. Závěrečná bitva ve městě, kde Billy the Kid zabíjí všechno co vidí a kde Chisum se snaží vymlátit s Murphym všechny okna, do toho oheň, krávy a krev. Myslím, že obstojnej western, kterej začne bejt pořádně špinavej někde od popravy anglického džentlmena Tunstalla. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (10)

  • Dům na ranči Chisuma (John Wayne) je stejný, jako byl použit o rok později ve filmu Velký Jake (1971), kde tak též hrál John Wayne. (Mol)
  • Na začátku filmu a na konci je stejná scéna, kdy postava John Chisum (John Wayne) sedí na koni na vrcholu kopce. Jedná se o stejný záběr, až na to, že úvodní scéna je puštěna obráceně. (Mol)
  • Když je Chisum (John Wayne) na verandě a dívá se, kolik je hodin, má v hodinkách obrázek muže a ženy. Muž na obrázku je ve skutečnosti producent Andrew J. Fenady. (Mol)

Reklama

Reklama