Protivný sprostý holky

Mean Girls

Protivné baby

Komedie / Romantický

USA / Kanada, 2004, 97 min

Je to sice neuvěřitelná zhovadělost, ale docela zábavná a v současném trendu komedií podobného rázu i víceméně trefná. Lindsay Lohan je kouzelná a rozhodně má něco do sebe. Vtípky a gagy fungují ve většině případů dobře a několik trapných scén se ztratí. Škoda toho konce, který bohužel nažírá od základů celý film. Mimochodem naprosto geniální roli ve skvělém hereckém podání tady předvedla Lizzy Caplan v roli řízkovité Janis. V současném středním proudu zaoceánských komedií by se snad mohlo jednat i o lehký nadprůměr, težící především z poměrně dynamické režie a střídmých hereckých výkonů.(28.11.2005)

První hvězda - Hlášky typu: "Příliš teplej na to aby fungoval"..."Cože?To můžu říkat jenom já!" nebo "Budu vás tady držet až do večera", "řediteli můžete je tady držet jnom do čtyř"..."Budu vás tady držet až do čtyř!"; Druhá hvězda - Duo Gay a lesbička; Třetí hvězda - Trio Plastix; Čtvrtá hvězda - Hláškující ředitel s baseballkou v ruce; Pátou hvězdu nedám za Lindsay Lohan, protože jí nesnáším. Na druhou stranu se do tohohle filmu celkem hodí.(1.12.2008)

Svérázná učitelka matematiky Norburyová, nádherně tupoučká Karen Smith a zejména naprosto vynikající ředitel Duvall byli těmi, kteří mě celý film dokázali bavit. Ale oni i ostatní příznivci či odpůrci Plastics měli něco do sebe, takže jsem měl často lehce pobavený úsměv na tváři. Jenže si nemohu vzpomenout na nic konkrétního, co mne včera na tom filmu tak pobavilo, takže dávám jen tři hvězdy a doufám, že to nemá nic společného s tou skleněnou nemocí, na jejíž jméno si zrovna taky nemohu vzpomenout.(11.3.2014)

Už jsem měla plné zuby intelektuálních, nezávislých a festivalových filmů. Potřebovala jsem nutně vstříknout do žil dávku amerického filmu s ukřičenými emocionálními puberťáky. Mean girls mi úplnou náhodou zůstaly na disku několik let, takže jsem si je mohla pustit s chutí znovu. Nehodlám se rozplývat nad implantáty Lindsay a krátkými sukničkami přítomných dam. (Jsem totiž TA Mertax). Naopak oceňuju švih, vtip (školní trenér a jeho poučky o pohlavně přenosných nemocech, bus) a zajímavý, leč trochu těžko uvěřitelný motiv s Afrikou. Ovšem přirovnání teenagerů ve školní jídelně k divé zvěři bylo zcela přesné. (Můžu potvrdit se svých zkušeností, do jídelen chodím už od školky:) A lehká sociální sonda do různých subkultur u stolů byla nápaditá. Trošku mě mrzí málo rozvinutá linie s ´lesbou a teploušem´, takhle se staly jen nenápadnými figurkami na pozadí. (Jejich fialová kvádra byla ale fantastická!) Další kritiku už nečekejte, tu si když tak zapíšu do své Burn book, ale to až poté, co se mi podaří někde vypátrat ty úžasné vánoční oblečky, ve kterých se holky kroutily do rytmu Jingle bell rock. Jen ještě dodám, že mě hrozně bavilo pozorovat, jak se u Cady v průběhu filmu mění vrstvy make-upu, což byl perfektní ukazatel toho, jak moc se ztotožňovala s Plastikama, či jak se od nich oddalovala. Konec psychologické analýzy snímku, je to pořád jenom trochu nadprůměrný film (škoda slzopudného konce), ale obzvlášt vhodný - chcete-li zábavu a nechce se vám zkrátka přemýšlet. Don't have sex, because you will get pregnant and die! Don't have sex in the missionary position, don't have sex standing up, just don't do it, OK, promise? OK, now everybody take some rubbers.(28.1.2009)

• novoten

Když se vám líbí teenagerovská romantická komedie, tak to přiznejte, nestyďte se za svůj názor a nevymlouvejte se na to, že se jedná o parodii, když nejedná. Občas sice naskočí nějaký ostřejší vtípek, ale všechno se nakonec mírumilovně vyřeší, aby zastánci žánru nemohli namítat. A i když to Lindsay s Rachel sluší, nemění to nic na tom, že jsem všechno v různých obměnách viděl už jinde a scénáři chybí jakákoli nápaditější situace, která by překvapila. Na osvědčená klišé se v tomhle unylém podání spolehnout nelze. Trefný humor Tiny Fey ještě potřeboval pořádně obrousit.(6.8.2007)

• - O roli Karen Smithové se ucházela Ashley Tisdale. (Missa08)

• - Amanda Seyfried byla původně vybrána pro roli Reginy, ale producent Lorne Micheals si myslel, že se více hodí na úlohu hloupého děvčete, a tak ji nakonec uvidíme jako Karen. (imro)

• - Postavu Damiana (Daniel Franzese) napsala a pojmenovala Tina Fey po autorovi a svém kamarádovi Damianu Holbrookovi. (Patw)