Avatar: Legenda o Aangovi

• USA Avatar: The Last Airbender
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní / Komedie
USA, (2024–2025), 15 h 16 min (Minutáž: 47–64 min)

Tvůrci:

Albert Kim

Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Paul Sun-Hyung Lee, Ken Leung, Daniel Dae Kim, Tamlyn Tomita, Yvonne Chapman, Elizabeth Yu, James Sie (více)

Série(2) / Epizody(16)

Mladík zvaný Avatar musí ovládnout čtyři živly, aby zachránil svět, který se zmítá ve válce. A taky porazil kruté nepřátele, kteří ho chtějí za každou cenu zastavit. (Netflix)

Struhy

Oproti původnímu kreslenýmu seriálu je tohle spíš jen pro mladý publikum. Dětský herci bohužel ve většině neuměj hrát. Je to hrozně uhlazený. Sokka vypadá celou dobu, jak kdyby zrovna vyšel od kadeřníka. Všechny kostými jsou perfektně čistý a vyžehlený. Působí to hrozně teatrálně. Nad vodou to drží hlavně generál Iroh. Průser to vyloženě není, ale ... ()

Dakken

Ja som asi týždeň dozadu dopozeral originál animák, takže nie som zarytý fanúšik. Možno preto som Posledného vládcu vetra od Netflixu pozeral s otvorenou mysľou, bez kritického pohľadu a otvorený zmenám príbehu, ktoré bolo treba očakávať. Či sú hlúpe a zbytočné? Občas, ale sú povedzme stráviteľné. Pozeral som sa očami uchváteného dieťaťa. Niekedy potrebujem utiecť realite, nechať svet za sebou a zabudnúť na všetko ostatné. A tu prichádza priestor ponoriť sa do úžasného, kúzelného sveta, ktorý tu na mňa čakal. Určite si buďte istý, že nejde o dokonalú adaptáciu, ak človek chce, materiálu na kritiku je tu viac ako dosť, to je fakt. Možno by som za iných okolností taký dobrý nebol, ale teraz kritický nebudem. Tento seriál si ukradol moje srdce vizuálom, príbehom, srdcom a krásnou, detskou naivitou, ktorá srší aj z pôvodného animáku. A som veľmi vďačný za každé takéto fantasy dielo s nepremárneným potenciálom a veľkým budgetom. Nevzniká ich veľa a samozrejme by som bol veľmi rád, ak by Avatar: The Last Airbender dostal priestor pre druhú sériu, aby napravil tie nedostatky zo série prvej. Až sám sa dnes čudujem, aký som zhovievavý, ale mne sa to páčilo a celkom dosť :) ()

Ludivitto

Byt mi 12, jsem hotovej. Takhle je to jen zajimavy - a to hlavne kvuli predloze. To, co se da schovat do animaku/anime/mangy to v hrane verzi velmi casto osciluje ke cringe. A tady jsem zazival ten neprijemnej trapnej pocit az moc casto. CGI budget vyplytvali na posledni epizodu. ()

Elerrina

Výprava a vizuální věrnost stařičké kreslené předloze jsou skutečně obdivuhodné, ale bolestně tu chybí ta bezprostřednost a zábavnost, kterou se původní seriál vyznačoval. Chápu, že je to asi nutná daň současné době, ve které téma dobyvačné války rezonuje temnějšími tóny, než tomu bylo před dvaceti lety, ale stejně se to bere až moc vážně. Hlavní představitelé občas vypadají, že mají v prdeli vražené pravítko a každou chvilku deklamují strnulé monology o odpovědnosti, přátelství a obětech, eventuelně o moci a vyvolenosti. Což jim zřejmě bohužel nahrazuje absenci hereckých schopností. Nicméně oceňuji, že se Netflix pro jednou vykašlal na (ve fantasy jinak povinné) rasové kvóty a nějakým zázrakem obsadil do téměř všech rolí čistokrevné asiaty, kteří tomu dodávají ten správný východní šmrnc. ()

Drirr

Je to.... ok asi? Po těch nadšených recenzích jsem čekal naprostou pecku, ale přece jenom mám pocit, že je to poněkud přechválené. Původní předlohu neznám, ale tady herci hrozivě přehrávají nebo jsou prostě jen špatní a věci, co musí říkat, jsou často banální, otravné nebo naopak nechtěně směšné. Největší problém mám asi s hlavním hrdinou, protože ten dětský herec prostě není moc dobrý, často působí nepřirozeně a všechny ty oduševnělé řeči z jeho úst zní většinou strašně. Na stranu druhou to má celkem hezký vizuál (není to špička, ale na seriál je to velmi solidní), příběh je vystavěný dobře, charaktery jsou celkem zajímavé a umí to vytvořit i nějaké ty emoce. Jako odpočinková záležitost to tedy nakonec funguje dobře, i když třeba nedávný hraný One Piece byl proti tomuto kvalitou výrazně výše ve všech ohledech. 62,62% ()

barteca

Je to fantazy, čáry máry dobře udělané, ale ten casting dost nevyšel, herecky toporné a dialogy jsou doslovné, naivní. Pubertální mládež to docení víc. ()

Ydrosten

Málokdy se stane že se shodnu s hodnocením lidí na ČSFD. Tady to ale výmečně sedí. 4 hvězdy si to zaslouží určitě. Kvalita je celou dobu stejná, herci umí hrát (nejsou to ti afektovaní japonci z japonských filmů) a dětské herce je třeba chválit za to že to uměli prodat. Občas to zaškobrtne (proto 4 hvězdy) ale v celku a co do kvality, určitě jeden z nejlepších seriálů za takových 5 let určitě. Sice je tu opět otevřená linie ale to už je bohužel součást seriálů mnoho dekád. On ten film (2010) nebyl úplně špatný, jen neměl čas to odvyprávět líp. Hezké, moc hezké, po xy letech jsem zvědavý na pokračování. Předlohu neznám. ()

Hapretor

Na zabití času ok. Občas i vtipné. Akorát mi byl Avatar občas protivný. Divně se ksichtil a měl divné obočí ... kreslená mnohem starší verze má větší kouzlo, atmosféru, vykreslené charaktery a mnohem více vtipu ... ()

massdonfel

Jelikož předlohu neznám tak jsem do toho šel celkem blind. Jedincé co jsem "věděl" že Fire je "zlý" živel a že je avatar co ovládá všechny 4 živly :D Seriál je celkem povedený, ale místy to je dosti zmatené hodně věci nedává pořádně smysl nebo je to nekonzistentní. Nevím jestli to je tím, že je hodně věci vynechaných, ale nepůsobí to dobře. A působní to tak, že se některé schopnosti hodí jen tehdy kdy to plot potřebuje nebo nepotřebuje pro drama.. např: V první díle vidím že Aang umí létat, ale později už pak ne a musí mít glider. Ale v některých scénách zase léta i bez :-/     Acting na mě moc dobré nepůsobí místy působí celkem roboticky. Vedlejší postavy co potkáváme jsou celkem jednotvárné snadno zapomenutelné a jména člověkovi v hlavně už vůbec neutkví. Po dodívání mám problém si i vybavit jména hlavních postav :-/ V celém seriálu není NIC co by člověkovi pořádně utkvělo v hlavě  není zde nic pořádně"epického, vtipného, pořádně originálního, nebo něco co nabidí HYPE " - musím říct, že jsem se nikdy pořádně netěšil na další episodu, celé to působí jako hrajeme to "SAFE" a na zabití času -- 6/10  - Ačkoliv svět vypadá velmi zajímavě, ale původní show bude určitě lepší volba hlavně když je story dokončeno. Takže opravdu nevím jestli budu 2. serii vůbec začínat tedy jestli vůbec bude, neboť recenze etc zatím nevypadají moc dobře... ()

Kopi1

Anime předlohu neznám (pouze film), takže hodnotím jenom co jsem zde viděl. Efekty a vizuál celkově velmi dobrý, celý svět Avatara je opravdu hezký. Casting byl za mě nahoru dolu, někdo dobrej a někdo tragickej (Sokko). Nejlepší charaktery a vývoj měli nakonec Zuko se strýcem. Co ale neskutečně potápí seriál je scénář, který je opravdu špatný. Furt se opakují ta samá slova jako 'Musím zachránit přátele' a neustálá moudra od všech a plno dalších klišé. První 2 díly se mi moc líbily a byly na hezký 4 hvězdy, u dalších ale někdy jsem se často přemlouval abych to zapnul nebo dokoukal z povinnosti. Celkově je to na hraně 3 a 4 hvězd, ale kvůli mizernému scénáři a některým hereckým výkonům dávám 3. ()

Daiker

Příjemná fantasy pro celou rodinu. Vládce větru (film) se mi nelíbil, ale tuto seriálovou verzi jsem si oblíbil. Příběh, vyprávění funguje skvěle, postavy jsou sympatické a ten malý mudrlant Avatar tomu celému příběhu dal takovou jiskru. Trochu drhnou triky (digi bordel), to si měli pohlídat. Skvělé jsou však všelijaké originální příšery, kterých tam mohlo být daleko více. No a nejlepší ze všech byl vzdušný bizon, takový velký ňuňínek 🙂. Celkově jsem spokojený.... ()

abcdcsfd

Totálně infantilní. Dětský herci neuměj hrát, dospělý herci neuměj hrát, dialogy píšou nejspíš taky děti. Místama je to úplně debilní. Humor level Kohák. Nechápu, jak by si tohle dospělej člověk mohl užít v nezměněnym stavu vědomí. Je to taková lobotomie, co vypadá docela hezky. ()

Allecto

Mám za sebou první díl a mám stejný problém jako s One piece. A to ten, že s tím vlastně nemam problém, vizuál super, choreografie super, casting bezva, ale nevidím důvod proč bych na to měl koukat když si můžu pustit původní seriál :/ tohle je přece jen takový osekany a prostě tyhle hraný remaky asi nedokážu ocenit ()

ER

Propracovanému příběhu o záchraně světa podkopává nohy vizuální kvalita některých, do tmy "ponořených" scén. Ani ty akční nenadchnou, mnohdy ani střih moc nepomáhá. Naštěstí umí děj prodat hodnoty, na kterých jsou založená přátelství, nebo ochota bojovat proti agresorovi. ()

Myslivir

Tak Netflix chce starší a dospělejší diváky? Fajn. Ale nehodlám se teda držet zpátky a odpouštět přešlapy, které bych jako mladší a s méně vyvinutým kritickým uvažováním odpouštěl původní animované verzi. Netflix verze má jediný štěstí, že slepé odmítání a nenávist jsou proti myšlenkám, jimiž by Iroh chtěl, aby se lidé řídili. Myšlenkám, které jako jediné Netflix potencionálně nezmrví, jelikož skoro všechny ostatní ústřední myšlenky předlohy zdá se buď nepochopil, nebo se rozhodl z nějakého důvodu vyškrtnout. Třeba negativní rysy hlavních postav - zcela jasně měly sloužit charakterovému vývoji a ponaučení, ale tvůrci je vyřadili. Asi jim přišlo, že by tím zdržovali děj (Aangovo odbíhání od hlavního úkolu) a že by dávali dětem špatný vzor (Sokkův sexismus), jelikož hrdinové přece nesmí být nedokonalí. A přitom na děti “černobíle” vnímající svět seriál nemíří. Vidíte ten paradox? Tímto vnitřním protiřečením si je seriál prolezlý celý: některé linky, mnohdy z naprosto odlišných epizod, nesmyslně splácává dohromady, a přitom má zjevně čas na zcela vlastní originální linky. Zejména snaha polidštit Azulu, čímž jí jako jednomu z antagonistů předlohy odebírá jeden z rozměrů děsivosti. Samozřejmě, některé změny nejsou nutně na škodu - ostatně dobrá adaptace nějaké změny dělat musí. Kupříkladu posunout centrální hrozbu celého příběhu časově na neurčito kvůli dospívání herců mimo natáčení se jeví jako logický krok, jenže jeho implementace působí dosti neohrabaně. Podobných změn (např. předčasná odhalení dramatických zvratů) evidentně přibývalo, což nakonec vyústilo v odchod tvůrců původního seriálu z tvůrčího týmu. To jsem vnímal jako první z mnoha varovných znamení, přičemž i téměř všechna další se bohužel naplnila. Skoro si až připadám, že jsem viděl jiný seriál než ostatní, kteří na něm chválí mimojiné třeba CGI. Jenže to je mnohdy vysloveně obludné: sledovat při létání nebo blbé jízdě kajakem jasně viditelný green screen fakt bolí; ovládání ohně je často zahaleno kouřem (aby asi nebylo pořádně vidět); a nepěkné digitální pozadí nahrazující fantaskní přírodu kamera pro jistotu v 90 % záběrů zabluruje, čímž figury vizuálně vytrhává z obrazové celistvosti rámu. Velká část záběrů tak působí na poměry takovéto druhu produkce až podezřele béčkově, což zabíjí i většinu akčních scén. V nich nemá žádná složitější bojová choreografie šanci vyniknout, jelikož ji naprosto rozkrájí rapidní střih nebo tempo akce ničící rozstříhání úderů na záběry a protizáběry. No a protože pro mě celé toto dílo nezachraňuje ani příběh a scénář, ani audiovizuál, patrně ho před ještě nižším hodnocením chrání nostalgie (kterou ze mě chtějí vymačkat použitím Leaves from the Vine) a respekt k lidem, jež se na seriálu podíleli z lásky k předloze, a ne s vidinou kreativně líného zisku, která stojí za téměř všemi podobně zbytečnými live action remaky animovaných děl. Celý to stejně působí jako divadlo z Lávového ostrova. A vůbec, v Ba Sing Se není žádný hraný Avatar. ()