Píše se rok 2654 a válka s agresivními Kiletary je na spadnutí. Hlavní velitelství na hvězdě Vega, kde je umístěn nepostradatelný Navcom, umožňující skokové přesuny při vesmírných plavbách, hlásí nečekaný útok nepřítele. Země se tak ocitne v bezprostředním nebezpečí a nezbývá mnoho času na záchranu. Poblíž se nachází pouze kosmická loď kapitána Taggerta s dvoučlennou posádkou - piloty Marshalem a Blairem. A právě Chris Blair, aniž to tuší, se stává poslední nadějí lidstva. Jeho matka, po níž mu zbyl tajemný medailon, totiž patřila k vymírající rase "poutníků". Byli to první vesmírní výzkumníci, u nichž se vyvinul speciální dar vnitřní prostorové a časové orientace, k níž nepotřebovali žádné navigační přístroje. Chris, který tyto výjimečné schopnosti zdědil, tedy musí dokázat to, čeho žádný jiný smrtelník není schopen - skok z pulsaru Charybda směrem k ohrožené Zemi. Kdyby se mu to nepovedlo, lidská civilizace zanikne... (oficiální text distributora)

Caszidy

Hm, tak tohle se bohužel opravdu nepodařilo. Film má 96 minut, přičemž v první hodině se v podstatě naprosto nic nestane a první souboj vidíme až právě téměř po hodině. Tohle že má být převedení strhujících vesmírných soubojů z počítačové hry na velké plátno?! Kiletarové se navíc více než hrozivým "emzákům" podobají záměrně směšným Voggům ze Stopařova průvodce po galaxii. Vrcholem všeho, co Vás na tomhle snímku může iritovat, je pak neskutečně afektované "herectví" Matthew Lillarda. Tuhle podívanou tak nezachrání ani Tchéky Karyo, sympaťák Freddie Prinze Jr., nebo sem tam, nějaký povedený vizuální efekt. ()

Lacike

Dodnes nechapem preco je toto sci-fi tak nedocenene, hlavne ked z novych Star Wars je taky gigahit. Pritom atmosferou to ma k Star Wars dost blizko. Tiez je to tak roztomilo naivne. Mne sa najviac na tomto filme pacia vesmirne suboje, ktore mi pripominaju suboje ponoriek vo vojnovych filmoch. Vesmirne plavidla tu nie su neznicitelne, ale prave naopak dost krehke a vesmirne suboje obsahuju taku tu typicku klaustrofobicku atmosferu. Dokonca aj dizajn interieru lodi ma k ponorkam dost blizko a ceresnickou na torte je, ze tu jedneho z velitelov hra Jürgen Prochnow z legendarnej Ponorky. Ale nesklame ani zvysok skveleho obsadenia. Ci uz starsej generacie na čele s charizmatickym Karyom tak aj sympaticka stvorica mladikov. Jedinou slabinou je dizajn mimozemstanov, ktori su dost smiesny. Nastastie vysmirne suboje vyzeraju stale dostatocne pôsobivo a vsetky akcne sceny su dokonale prehadne ako bolo v 90tych rokoch zvykom. Takze kedze mam slabost pre ponorkove filmy, tak som si toto sci-fi s netradicne pojatymi subojmi aj po rokoch vychutnal a je mi luto, ze nikdy nevznikol dalsi diel. 8/10. ()

Terva

CITÁT - Vesmír je tam a mi ho chceme pokořit............ Je v tom cítit jednoduchost. Místnosti, které mají být kapitánské můstky jsou velmi nevěrohodné. Jednoduché triky a nesympatický herecký ancábl. Těšil jsem se, ale nakonec celkem zklamání a nuda. CITÁT - Musím jít na můstek............. ()

JohnCZ

U mě tak na pomezí dvou až třech hvězd a to především z důvodu šíleně neambiciozního scénáře. Mohlo to být příjemné sci-fi dobrodružství s pěknými efekty (teda až na tu přestřelku s khajiity) a krásnou heroickou hudbou, ale nakonec je z toho jen přímočaré béčko podle hry, kterou jsem nehrál. ()

corpsy

U 20th Century Fox boli ale koumáci! Na rok 1999 chystali premiéru snáď najočakávanejšieho filmu všetkých čias, a to SW : EPIZÓDA I. Prečo teda nevyslať dva mesiace pred tým do kín snímok, ktorý je podobne strihnutý ako najslávnejšia space opera v histórii? Pomôžu si navzájom, WING niečo splaší na hype SW, no a Skywalkerovská sága získa možno ešte viac fanúšikov. Toľko ekonomická úvaha. WING COMMANDER je záchvev, ktorých sa na prelome tisícročí rojilo snáď až príliš veľa ( hlavne brané zo strany kritikov ). Je to rýchle, je to občas aj zbesilé, má to vtípky, sympatických hrdinov, akurátny rozpočet ( nie až tak zbytočne veľký a je to vidno ) a stal sa veľkým prepadákom. Čas mu ale doprial. ()

blackrain

V tomhle případě mělo zůstat jen u hry, protože ta měla obrovský úspěch, i ke mě se dostala. Spousta věcí mi připomínala námořní bitvy. Styl vedení boje se také nechal inspirovat ponorkovými bitvami druhé světové války. Vlastně je úplně stejný. ()

slunicko2

Pěkní kluci v laciném scifi béčku. Jasně, že nemá smysl se pouštět do seriózních rozborů tohoto mixu béčka a céčka s patetickým pozadím, když ale Freddie Prinze Jr. a Matthew Lillard jsou tak moc slaďoučcí, že jim tu hvězdičku navíc prostě dát musím. ()

kombajn

Ok, jsem divnej. Nevím proč se mi to docela líbilo, ale kvůli scénáři to nebude, je to příliš přímočaré a je tam tolik klišé... Efekty chvílemi docela v pohodě, chvílemi spíš hodné parodie (zvlášť ztvárnění nepřátelské rasy je ehm... velice vtipné, vezmu-li v úvahu rok vzniku stejný jako v případě Galaxy Questu). Inu pozvat si mezi herce Prochnowa skoro vždy zavánělo průšvihem. Ale obávám se, že tento film by neutáhlo ani 20 držitelů Oscara. Objektivně bych měl dát 1,5*, možná to ale zachránil ten Keryo (škoda že divák ví polovinu filmu, jak to s ním asi bude). ()

Martin741

ako Michael Cimino ma svoju Heaven´s Gate, tak aj legendy svetovej kinematografie obcas natocili nejaku planobu /konkretne James Stewart ma dementny Firecreek, Brano ma slaboduche Zastaveni na Missouri, John Wayne ma vyslovene dementne Zelene barety/ no a rejza Chris Roberts ma tuto hlupost. Film v kinach doslova zhorel, nebolo ani na vyplaty hercov a stabu, o zisku mohli tvorcovia len snivat. pribeh je umelina, nedava zmysel, Saffron Burrows je sice krasna,l ale ani ona to nedokazala zachranit. Spatne : 5 % ()

drexik

Scifárna kterou nelze brát vážně (jakože to snad u tohoto žánru ani nejde, a to ho mám sakra rád) a u níž jsem si občas myslel že se dívám na parodii. Přesto všechno jsem se i bavil. Nakonec snad jen technická otázka - jak se probůh mohl pilgrim křížit s člověkem??? ()

Doudis19

Se všemi výtkami tu vyřčenými souhlasím a přidávám ,že hudba za moc nestojí a i ty efekty jsou na dnešní poměry už jen legrační. Opravdový brak, jenže nešlo se nebavit nad tak zpackaným filmem a snad nejhorším hereckým výkonem v dějinách v podání Prince Jr. :-D (ta jeho věčně otevřená tlama vstoupí do dějin). Užít si Wing Comander jde, jen pokud ho berete jako parodii na vesmírné sci-fi.. ()

lennyd

Chris Blair (Freddie Prince Jr.) a Todd "Maniac" Marshall (Mathew Lillard) sotva dokončili vesmírnou akademii, a hned se ocitají uprostřed války mezi lidmi (a jim spřízněnými tvory) a hnusnými Kiletary (kteří právě získali Navcon, který umožňuje kosmickým lodím přesné výpočty pro pohyb hyperprostorem a ukrývá také souřadnice Sluneční soustavy). S ostatními lidmi na Tiger Claw se musí Blair a Maniac postavit smrtící hrozbě, a získat Navcon zpět. Naštěstí Blairova matka byla z rasy Pilgrimů, kteří mají vesmírné cestování "v krvi", a tak může Blair včas varovat Sluneční soustavu před útokem ... Uh, Wing Commander. Byly doby, kdy grafické karty v PC zvládali jen pár barev, a o nějaké reálné grafické vizualizaci počítačových her jsme si mohli jen nechat zdát. Tehdá ale hry upoutávaly něčím jiným, atmosférou, příběhem. A není divu, že některé z oblíbených her se dočkaly i filmového zpracování, které ale většinou bylo horší než špatné (i když se najdou vyjímky, taková Death Race třeba). A to je i případ Wing Commanderu - když jsem ho viděl poprvé, více než samotnému filmu jsem se věnoval vzpomínkám na báječnou hru, takže mé hodnocení bylo vyšší. Když jsem si nyní dal film znovu, zjistil jsem že je docela o hov.ě, a ani Freddie Prince Jr. a Mathew Lillard s tím nic nenadělají... ()

Maki89

strasne nepodarena kopia starej galacticy zlatana s ponorkovymi filmami... podla hodnoteni som cakal nieco taketo, no kedze mam rad sci-fi, tak som to dako preluskal... hru som nehraval, no verim,ze by sa to dalo aj pred 11 rokmi spracovat lepsie... 5/10 ()

noriaki

Takhle zmršit parádní námět je doslova zločin. Každá jednotlivost je na pár facek. Casting se do filmu snad zatoulal z nějaké teen komedie, a když srovnám scénář s jakoukoliv knížkou z Wing Commander univerza, tak se mi chce brečet. Režie taky není žádná sláva. Po napínavé atmosféře není ani stopy. Místo aby Chris Roberts natočil temnou a depresivní military sci-fi, tak vyplivl jakousi prapodivnou space operu, v níž je milostná linie důležitější než ta válečná. Takže to, že si tam natahal samá herecká dřeva byl kupodivu ten nejmenší problém. V takovém filmu by vypadal nemohoucně i Mastroianni. ()