Zvoník u Matky Boží

Zvonár u Matky Božej

The Hunchback of Notre Dame

Animovaný / Drama / Rodinný / Muzikál

USA, 1996, 91 min

Spraviť z knihy, ktorá nepatrí k detskej literatúre ani svojím rozsahom, ani svojim dejom, ani svojimi postavami či záverom; úspešný animovaný film pre deti, si vyžaduje radikálne zásahy do pôvodnej predlohy. V tomto prípade to znamená zmenu názvu z Chrámu Matky Božej na Zvonára u Matky Božej, pridanie novým postavičiek-hovoriacich gargoylov a tancujúcej kozy, obohatenie o množstvo pesničiek a hlavne záver veľmi odlišného znenia. To všetko spolu vytvára vlastne nový príbeh, veľmi voľnú adaptáciu, ktorý ako klasická disneyovka funguje veľmi dobre, avšak čaro pôvodného Chrámu nahradiť nedokáže. Hudba Alana Menkena, ktorá vznikla v spolupráci s Stephenom Schwartzom pôsobí lepším a vyváženejším dojmom než animácia.(28.9.2011)

Soundtrack Alan Menken: 1. Bells Of Notre Dame [6:24] ,2. Out There [4:25] ,3. Topsy Turvy [5:36] ,4. Humiliation [1:40] ,5. God Help The Outcasts [3:44] ,6. The Bell Tower [3:05] ,7. Heaven's Light/Hellfire [5:23] ,8. A Guy Like You [2:54] ,9. Paris Burning [1:56] ,10. Court Of Miracles [1:27] ,11. Sanctuary! [6:02] ,12. And He Shall Smite The Wicked [3:30] ,13. Into The Sunlight [2:09] ,14. Bells Of Notre Dame [1:10] ,15. Someday - All-4-One [4:20] ,16. God Help The Outcasts - Bette Midler [3:29],(12.5.2011)

• tron

Ak ste nečítali asi miliónstranovú Hugovu knižnú megapredlohu, ste vo výhode. Inak vás trafí šľak z trápne neškodnej, komickej a rodinnej pestrofarebnej šou, obohatenej SPOILER neznesiteľným šťastným koncom SPOILER a trápnymi komickými postavičkami. Bolo by šialenstvom čakať od Disney Pictures antickú tragédiu, na ktorej konci na hranici vzbĺkne nejedna hlavná postava. Iste. Ale i bez znalosti románovej predlohy sa jedná o hlúpy animovaný rodinný americký film v najhoršom zmysle slova, ktorý podceňuje detského diváka (o dospelom nehovoriac). Viac v mojej recenzii na Cinemaview, kam už nepíšem: http://www.cinemaview.sk/clanok/1271/detail/zvonar-u-matky-bozej(23.1.2006)

Od Disneyho zřejmě nejodvážnější nápad. Na pohádku mi příjde i tak velmi upravený příběh Quasimoda a Esmeraldy až příliš drsný. Ikdyž z něj mám dost smíšené pocity a dětem bych to určitě nedoporučil, osobně mě jakákoli verze Hugova románu vždy velmi lákala a tuhle pohádkovou jsem si vychutnal stejně jako kteroukoli jinou. Navíc jsem velkým fanouškem Disneyho celovečerních filmů, které jsou až na výjimky potvrzující pravidlo vždy zárukou kvality. Velmi příjemný a vtipný humor a k tomu dokonale nakreslená Paříž.(20.10.2010)

Výborný film, a preto ma mrzí, že musím dať takéto malé hodnotenie. Má to len jeden dôvod, zbytočný prvkov, ktorými tu je trojica chrličov, ktorých zjavne posadol zlý duch s úmyslom uškodiť tomuto filmu(minimálne v mojich očiach). Sú vtipný, poctivo vyšinutý, ale proste sa sem nehodia. Ich príchod bol pre mňa vždy ako facka, ktorá ma ma zas a znova vytrhla z úžasnej atmosféry, ktorou na mňa toto dielko pôsobilo od prvej scény. Mimochodom, úvodná scéna + pieseň bol pre mňa vrchol filmu. Niekto iný, by sa na to mohol pozerať inak, ale podľa mňa prvoplánový humor tejto trojice sem absolútne nezapadal a bez neho by bol film skôr plnší ako prázdnejší.(25.11.2010)

• - Autor knižnej predlohy sa volá Victor Hugo, rovnaké mená nesú aj dva kamenné chrliče, s ktorými sa Quasimodo zhovára. (slavo_held)

• - Snímek obdržel nominaci na Zlatou malinu v kategorii Nejhůře napsaný film s výdělkem přesahujícím 100 milionů amerických dolarů. (Coldrex)