Zvoník u Matky Boží

Zvonár u Matky Božej

The Hunchback of Notre Dame

Animovaný / Drama / Rodinný / Muzikál

USA, 1996, 91 min

Záplava fialové mě ihned strhla stejně tak jako velmi dospěle odvyprávěný příběh. Hlavní motiv filmu mě odzbrojil, protože dokáže vypovídat o opravdových problémech, hlavně lidí, kteří jsou nějakým způsobem ponižováni, utlačováni nebo šikanováni. Je řečeno mnoho pravd reálného života, především psychické týrání a ponižování někým blízkým, kdo by vás měl mít rád, je tu popsáno dost věrohodně. Jedna z nejlepších, nejdojemnějších disneyovek s nejsympatičtějšími hrdiny.(12.6.2015)

Čekal snad někdo, že chlapci od Disneyho doslovně převypráví román VIktora Huga? Já ne. A byla jsem spokojená. Dostala jsem od Huga jen to, co mě neuvrhne do deprese na příštích několik dní a k tomu opět perfektní animace a nakonec i nějaké ty slzy. Je to možná jedna z těch slabších klasik od Disneyho, ale pořád je to klasika!!! A mimochodem - Leona Machálková, která mluví a zpívá Esmeraldu v českém dabingu je NESROVNATELNĚ lepší než originál!!!!(13.1.2011)

• Kass

Chtěl bych upozornit všechny, kdo nečetli knihu "Chrám Matky boží v Paříži" od V.Huga, že film "Zvoník u Matky boží" s ní nemá, kromě několika jmen postav a místa kde se odehrává, zhola nic společného. Proto se radší vyhnu jakémukoliv kritickému srovnávání, jelikož bych se asi neudržel na uzdě. Výsledné 2* nedávám z důvodu, že "předlohu" znám, ale protože mi tahle pohádka, ve srovnání s jinými Disneyho animovanými projekty, přišla poměrně nudná a nezábavná. Pouze pro informaci těm, které zajímá originál: Nemilosrdný soudce K.Frollo byl ve skutečnosti učeným Arcijáhnem, který zachránil nalezence Quasimoda před pověrčivými babkami jež ho chtěly jako "ďáblova syna" upálit. Tou osobou, ke které hluchý Quasimodo cítil úctu a lásku byl právě K.Frollo, protože se o něho celý život staral a byl jediným kdo o něho kdy vůbec projevil sebemenší zájem. Quasimodo se taky mohl volně pohybovat po Paříži! Celý jeho příběh je ale pouze jednou z mnoha vedlejších linií, které rozsáhlý román obsahuje. Arcijáhen se bláznivě zamiluje do Esmeraldy, kterou ale děsí a ta ho odmítá. Je totiž poblázněná do (ve filmu čestného a statečného ... chacha) přelétavého kapitána Phoeba, který ji ale bere jen jako příležitostné povyražení před plánovanou svatbou s bohatou měšťankou. Její fanatická láska k idealizovanému Phoebusovi a zároveň neopětovaná přízeň čím dál víc šílenství propadajícímu Arcijáhnovi ji nakonec dožene až ... . Co se týče profláknutého vztahu mezi Esmeraldou a Quasimodem - žádný pořádný vlastně ani nebyl - Quasimodo se Esmeraldě, i přes její dobrotu, stále hnusí. Cikánka bude ovšem jedinou osobou, která k němu kdy pocítí nějakou lítost, a za to se jí Quasimodo odmění svou neskonalou vděčností, oddaností a svým způsobem láskou.(25.10.2004)

Přiznám se hned z kraje, že Disneyovky až na výjimky (Kráska a zvíře, Lví král) vůbec nemusím a hlavním problémem u mě jsou ty jejich strašný písničky, co ve většině případů někdo napsal na koleni během přestávky v natáčení a ony pak tyhle "skvosty" zabírají půlku filmu. Ovšem tady, nechápu jak je to možný, mi některý přišly i docela snesitelný (ta úplně první například). Ty nesnesitelný prostě přetáčím, jedině tak se to dá vydržet. Kupodivu mi ani nevadilo, že z celýho Zvoníka zbyl příběh - "jsem škaredý/divný, proč mě lidi nemají rádi?" - s vývojem - "hlavní je, že máš dobré srdce, hurá, tak už mě mají rádi!". Prakticky každá Disneyovka stojí na podobně primitivní premise. Co mě tu hodně příjemně překvapilo bylo omezení stupidních roztomilých zvířátek na jednu kozu, která sice přeprala pár vojáků, ale jinak jí zas tak nevyužívali. Pak taky trojička chrličů mi přišla poměrně zábavná a postavy jsou tady celkem dobře ztvárněný (mnohem líp, než v nedomrlý Pocahontas), například hlavní Krasoň je sice blonďák, ale není tak ostřesnej a párkrát má vtipnou repliku. Takže u mě spokojenost. A ještě něco. Štěbetající ptáček je tu jenom jeden, a to ještě odletí hned v úvodu! Za to tu čtvrtou *!(3.4.2012)

Výborný film, a preto ma mrzí, že musím dať takéto malé hodnotenie. Má to len jeden dôvod, zbytočný prvkov, ktorými tu je trojica chrličov, ktorých zjavne posadol zlý duch s úmyslom uškodiť tomuto filmu(minimálne v mojich očiach). Sú vtipný, poctivo vyšinutý, ale proste sa sem nehodia. Ich príchod bol pre mňa vždy ako facka, ktorá ma ma zas a znova vytrhla z úžasnej atmosféry, ktorou na mňa toto dielko pôsobilo od prvej scény. Mimochodom, úvodná scéna + pieseň bol pre mňa vrchol filmu. Niekto iný, by sa na to mohol pozerať inak, ale podľa mňa prvoplánový humor tejto trojice sem absolútne nezapadal a bez neho by bol film skôr plnší ako prázdnejší.(25.11.2010)

• - Autor knižnej predlohy sa volá Victor Hugo, rovnaké mená nesú aj dva kamenné chrliče, s ktorými sa Quasimodo zhovára. (slavo_held)

• - Snímek obdržel nominaci na Zlatou malinu v kategorii Nejhůře napsaný film s výdělkem přesahujícím 100 milionů amerických dolarů. (Coldrex)