Skupina diverzantů pátrá po skladišti zbraní, které ukryla nacistická armáda. Beskydy v létě roku 1950: Agent StB Borek pronikne do skupiny diverzantů, ukrytých v beskydských horách. Ti připravují teroristické akce, namířené proti probíhající kolektivizaci na vesnici. Skupinu vede Ervín Kopal a Metud Hanák. Borek má s nimi navázat spojení, zajistit diverzanty a objevit skladiště zbraní. Po mnoha dramatických událostech je úkol splněn, avšak za cenu nejvyšší... (oficiální text distributora)

ArthasKarfa

Film plný agentů, diverzantů, hor a komunistických ideálů, v dnešní době je takový film stravitelný jen pro lidi co tématu rozumí a nekoukají se na film s předsudky. Rozhodně je tam pár novinek v plejádě této tématiky. ()

pipapa

Zajímavé a pravdivé téma natočené ale s naprosto lajdáckým přístupem. Škoda!...Hezký přátelský vztah mezi agentem Borkem a okolnostmi trpící dívenkou žijící pouze s otcem na lesní samotě, která se stává dočasným útočištěm diverzantů. ()

MickeyStuma

Příběhy o západních diverzantech byly v 50. letech v rámci komunistické propagandy hodně populární a vlivem toho vzniklo bezpočet nejrůznějších snímků. Své místo měly i akční thrillery, označované jako dobrodružné, a tento je jeden z nich. Málo se ví, že je příběh založen na skutečné události, avšak jako obvykle můžeme jenom polemizovat, kterých událostí byli tvůrci věrní a které si vymysleli. Tvůrci zpracovali skutečný případ agentů StB a francouzské tajné služby, ve spisech StB označené jako akce Mýtina a akce Štědrý. Například Jan Tříska hraje postavu Miroslava Štědrého, který byl protikomunistický bojovník a představitel třetího odboje na Olomoucku. Úvodní scéna hádky na poli byla ve filmech v rámci kolektivizace hodně častá, a to i ve filmech ryze dramatických i veseloherních. Následně se představí členové StB, ze kterých se jeden stane tajným agentem. A pak už to má ten správný thrillerový spád. Z diverzantů je nejvýraznější představitel Josef Bek, který v pojatém charakteru není zrovna obvyklý. Každopádně do toho dal viditelně všechno. Snímek je samozřejmě propagandistický. Účelově vykresluje agenty StB coby provokatéry, především jako nebojácné obránce komunismu. Inu, každá doba má své. Paradoxem je, že právě z tohoto hlediska moc snímek přesvědčivý není. Onoho agenta StB si zahrál Július Pántik a v podstatě je jenom přítomen. Určitou temnou atmosféru snímek má, i když patosem a kýčem doslova přetéká po celou stopáž. V rámci stalinistické přesvědčivosti o přítomnosti a činech západních agentů v Československu se zkrátka nepřemýšlelo nad logikou věci a podle toho to také ve výsledku vypadá. Po technické stránce to není natočeno nejhůř, ale děravý scénář snímek prostě chtě nechtě stahuje dolů. ()

GIK

Höger s dobráckým (někdy snad až připitomělým) úsměvem, spisovnou češtinou s básnickými obraty („pro tvé modré oči to dělat nebudu“) a medovým hlasem vypravěče večerníčků se na roli diverzanta vůbec nehodí. Bek přechod z esenbáků na jejich kamarády zločince zvládá lépe. Z děje + hlášky: Léto 1950, rozorávání mezí. Hospodský: „Však přestanou vejskat, až nebudou mít komu krást.“ „Já se do politiky nepletu.“ – když někdo tohle řekne, sklidí posměch a pohrdání uvědomělých soudruhů – vymytých mozků. Sociální pracovnice ví o vesničanech úplně všechno – potřebná profese. Jak to tam bez ní tisíc let mohli vydržet? „Napřesrok tuhle dobu jsou komunisti dávno vyřízený.“ „Měl byste víc poslouchat Svobodnou Evropu.“ „Vždyť je to všechno podfuk.“, pronese kulak. Filmaři pouští mezi lid pravdu. Líbil se mi snad jenom Pántik a jeho hezký vztah k dceři kulaka. Plus chvílemi dobrá hudba. Symbolika: 16:10 – Pántik – skrytá ruka; 19:05 – zajímavé znamení na zdi. Katolické žehnací gesto zdobí stavení sociální pracovnice – drsné komunistky. 26 minometů i s náboji, 600 pušek, 750 Schmeisserů, 42 automatů, 12 kulometů a 120 pancéřových pěstí (na začátku kód 666, na konci kód 33). ()

Godhaj

,,Hamej, hamej, ať seš silnej, kamaráde.“ Ačkoliv příběh o diverzantech a agentovi STB sliboval nudnou ideologickou frašku, výsledek nebyl tak špatný. Höger s Bekem si střihli grázly s chutí, hlavně Bek svého tupého ožralu. Na ně byla radost se dívat. Bohužel Pántik je klasický toporný socíkový klaďas, z něhož kouká četník na sto kilometrů. Těžko se pak divákovi stravuje, že je ve filmu vykreslen jako prohnaný agent. Atmosféra drsných zapadlých poválečných Beskyd tam je. Syrový naturalistický nádech ale kazí hlavně noční scény, při nichž není nic vidět, zkažený závěr a nepříjemnost některých, hlavně komunistických postav. ()

Rattlehead

On to není špatný film, ale má tu slabinu (jak zde uvádí půlka komentářů), že se z větší části odehrává v noci, a moc toho opravdu neuvidíte, včetně grandiózního finále. Musel jsem si znovu pustit začátek, abych pochopil... ()

Kajislav89

Je mi smutno z toho, že v době, kdy se český film začínal probouzet, vzniklo něco takového. Ale možná je to logické. Účinek filmů jako Únos, Severní přístav a jim podobných už dávno pominul a vládnoucí se zřejmě začínali bát, že lidé za těch pár let od února poněkud zmoudřeli. A tak je "potěšili" tímto prvoplánovým propagandistickým trhákem. Mé hodnocení je odvislé zejména od hereckých výkonů (i když svázaných toporným scénářem) a celkové atmosféry (mně ta tma zase tolik nevadila, jen podporovala realitu). PS: Pokud to má být jakási volná kreace na bázi Babic, tak tam soudruhům chybí zejména aktivní Borkova účast na trestných činech a následné zatýkání a popravování těch, kteří s tím vším neměli kloudně nic společného. Historie by se neměla zapomínat. ()

Pitryx

Hodnocení sníženo za to, že půl filmu není nic vidět, za pomalý děj a za vcelku dost hluchých míst. Přesto jsem se dodíval do konce a chvílemi se i bavil, zejména při pasážích soudruhů. Takže jsem chtěl dát za dvě hvězdy, ale za ten naprosto idiotský konec, kdy vlastně nevím co a jak a kdo, hodnocení snižuji. ()

cinema_cz

Renomovaní herci v neuvěřitelně schematickém, až stupidním příběhu o charakterním a statečném agentovi STB a proradných, bezcitných zabijácích, kteří ve službách Západu bojují proti kolektivizaci vesnice. (Ci 11/2008) ()

Phex

Když mluví diverzant Hoger tak mi tam naskakuje představa Pejska a Kočičky, které on skvěle nadaboval + děj tohoto filmu se taky odehrává v jednom domečku, kde se neustále někdo dohaduje s někým zdali jít na výlet (ke skrýši zbraní), uvařit (vysílačku) nebo uklidit (někoho pod zem). ...představivost budete opravdu potřebovat, protože na herce není během filmu téměř vidět - opravdový film "noir". ()

Nerajohn

Tak nevím. Polovinu filmu není nic vidět, protože se děj odehrává ve tmě. Žánrově to trochu připomíná epizodu z majora Zemana Vrah se skrývá v poli, akorát tohle je mnohem slabší. Dvojice K. Höger-J. Bek jako diverztanti ? Nevím, nevím. Július Pántík aspoň mluví celkem česky. Něco mezi 1 a 2, ale díky hercům dám 2. ()

punkáč

Mno film stál jen 25 Kč. Nechal jsem se zlákat bookletem DVD. Film vypadal nadějně, bohužel byl nudný, nicneříkající....Nebylo skoro nic vidět, diverzanti byli i stále se bili ve tmě - Jedna hvězda je za Karla Högera v pro něj netypické roli záporáka. DVDčko skončí jako podklad pro hrnek s kafem, bohužel.... ()

brasek

Mám rád staré špionážne filmy, ale tento je len priemerný s nezáživným dejom. Finálna fáza veľmi tmavá, nevieš vlastne ako to dopadlo. ()

Salvator

Téma zlých diverzantů a charakterních komunistů se táhne socialistickou kinematografií jako had. Zde je velmi úsměvné, že do rolí hlavních záporáků byli obsazeni král lidových estrád, Pepíček Bek, a hlas rodinky z lesa Řáholce, Karel Höger. ()

moorks

Trochu nevěrohodný a nerealný námět...přesto z něho vznikl docela zajímavý film. Tohle drama táhnou především vynikající herci Hoger, Bek a Pántik. A že jsou to osobnosti, dokazují i v tomto filmu. Člověk by nakonec věřil, že to tak skutečně bylo, ikdyž nebylo... A tak nejvíce podobný realitě zůstal sedlák Otomar Krejča. ()

JARDAHONDA

ZAJÍMAVOST : Po letech věznění za pokus o nelegální přechod hranic se k práci ve filmu vrátila herečka Jiřina Štěpničková. ()

Zemřela herečka Táňa Fischerová

Zemřela herečka Táňa Fischerová

25.12.2019

Ve věku 72 let zemřela česká herečka, recitátorka, spisovatelka a politička Táňa Fischerová. Neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2013 se poprvé objevila na plátně v dramatu Kohout plaší smrt z… (více)